Strugurasi de Sept-Oct 2011 *62*

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Salutare mamici!

Sunt happy ca am scapat de examen, va multumesc de sustinere!
Mai mult decat atat, am purtat cerceii pe care i-am primit de la Lali si mi-au purtat noroc!

Anca - bine ai revenit! Astept propunere pt intalneala!

Sei - sa va fie de bine concediul! Nu iti face griji! Aha, deci Hayat e de vina, ca te-a vrut doar pt ea Hayat

S-a trezit pitica, sper sa revin curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Dani al meu a fost la control pe 18 luna trecuta. Avea 8.860kg, 77.5 cm, 47 cm pc. Acum are cam 9kg si din ce vad eu, s-a si lungit mult ca e si mai costeliv parca. Pe cuvant, nu are nici un pic de grasime nicaieri si nu a avut ca bebe deloc. Are talie de viespe, coastele i le numar prin piele, copanelele doar muschi. Acum cand a avut o zi cu febra a slabit 200 g si ma intreb de unde le-a pierdut pe alea ca nu avea pic de grasime de dat jos. A pus o parte la loc, dar nu tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Bine te-ai intors Sei.
Felicitari Elei.Mananca gratar????? A mea daca nu-i blenduiesc bine tot icneste de mama focului.Dar eu sa zic merci ca mananca si asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Va pupam si noi
am lipsit motivat de boala. dupa 3 zile de febra pe care am pus o pe seama dintilor si dupa ce m am mai interesat un pic si am aflat ca dintii nu dau astfel de episoade de febra, am fost si i am facut hemoleucograma. bineintles ca asa a fost, e infectie virala . eu suspectez roseola ca acum are niste bubite mici rozii..

ce e mai rau e ca are hemoglobina 10.5. Tipa de la laborator zicea ca sunt anemii intrainfectioase si ca sa nu o iau de buna sa o repet peste vreo luna

revin

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

lali fa bine baga niste cercei ca a lu nana si pt sotul meu, ca saracul are nevoie de noroc!

azinoapte la 11(l-am convins eu ca el nu vroaia sa ne deranjeze cica) ne-am dus toti 4 la urgente. Noa dormea de pe la 1o, la Dani i-am pus o perna la spate si-a adormit pe drum.. la 12 avea paco niste dureri oribile, de-a trebuit bagat si putina perfuzie cu morfina.nasol...

va multumesc pt sustinere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Dbunny va tin si eu pumnii sa se simta sotul tau cat mai repede bine iar. E oribil ce a patit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Seara buna!

Dbunny - ai fost amuzanta, pacat de tragicul situatiei! Cum mai sunteti? Au mai trecut durerile sotului? Tot nu am prins cum si l-a taiat totusi?

Mihaela - si de ce e asa slab la 9 kg? Nici Inez nu cred ca va avea mai mult. Avea 8.600 acum o sapt cand s-a imbolnavit si a slabit fff mult, nu stiu daca o mai avea 8 , deci nu prea sunt sanse sa depaseasca 9 kg pana la un an. Si mie tot nu mi se pare prea slaba!

Sei - fff frumoasa Ela! Amandoua defapt!

Lena - eu am citi articolul dedicat lui Alex si desi era pt ea, o sa imi spun parerea. Mi se pare un articol f slab, genul de bla, bla "americanesc" cu prea putina substanta. Mi se par vorbe si atat, nimic fundamentat sau practic. Sigur asta e doar parerea mea si gandesc asa prin prisma faptului ca o am pe Indra care acum e mare si mi-am dat seama in timp prea putine teorii se aplica in realitate. Exista atat de multi alti factori externi care influenteaza comportamentul, felul de a fi al unui copil. NU mai intru in detalii, sunt pregatita de rosii , poate imi iese o salata racoroasa de vara!

Am promis ca in seara asta pun poze, dar ma tem ca nu ma voi tine de promisiune, deja e tarziu si mi se inchid ochii.

Inez a devenit o zvarluga, ma lupt cu ea sa nu se arunce din pat: se duce obsesiv la marginea patului si cred ca face teste deocamdata, isi scaote suzeta si o arunca jos si sta si se uita la ea. Ce o fi si in capul ei?!
Acum e mai bine cu stomacelul, in sfarsit am reusit sa o aduc cat de cat la normal, maine ii mai tin inca o zi de regim si gata. S-o fi saturat de orez, banana si morcov de o saptamana!

Oana - sa va faceti repejor bine!

Imi pica ochii asa ca fug la nani!

Somnic usor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Sei, cum sa ma supar? posibil daca Maia nu se ridica pe la 10 luni as fi ridicato eu, dar parerea mea este ca mult depinde de noi si nu de copil. un copil tinut mult in scoica/balansoar/patut nu o sa se dezvolte la fel de repede ca unul tinut in spatiu liber unde se poate misca usor. cel putin asa am observat eu. De cand am mutato pe Maia de pe canapea pe jos a facut salturi dupa salturi in dezvoltare.
In plus observ ca daca o las sa mearga unde vrea ea si sa studieze tot ce e in jur, in fiecare zi e mai sigura in miscare, mai echilibrata si mai rapida.

Nanna, nu era vorba de cat de riguros e scris articolul ci de idee in general. Eu nu m-am gandit pana acum la diferenta dintre jucariile baietilor care sunt intr]adevar mai challenging pentru creier si jucariile fetelor care sunt mai mult vizuale :D, desi de fiecare data am incercat sa ii aleg Maie jucarii nu in functie de sex, ci in functie de cat sunt de educative.

Kora felicitari pentru Dimitris, ce repede a trecut timpul, deja strugurasii incep sa mearga

Noi de vreo 3 zile primim de la Maia niste pupici deliciosi si plini de saliva



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Nanna: De aia am pus si inaltimea lui Daniel. Greutatea corelata cu inaltimea si cu faptul ca are multi muschi duce la concluzia ca e slab. Un volum X de grasime e mai usor ca acelasi volum X de muschi pentru ca grasimea are densitate mai mica. As pune poze cu el si ai vedea dar nu am fost acceptata pe grupul de yahoo desi am facut cerere acum vreo 2-3 saptamani.
In plus cand i-am dat mai putine cereale de proba mi-a slabit fara sa sufere de nimic sau sa manance mai putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

neata!!!

Lena - tot ce pot sa iti spun e ca chiar depinde de la copil la copil.Iancu sta de pe la 6 luni doar pe jos cu jucarii multe si fara nici o ingradire a spatiului si nu merge deloc deabusilea.Deabea de o saptamana se ridica singur in fund si asta nu fff des, si mai nou de cateva zile se ridica in picioare.In rest ffff multe capete date de parchet , multe plansete .De asta spun ca e de la copil la copil, ca la Iancu singurul lucru pe care chiar la avut din plin a fost spatiul de explorare.

Voi ce le mai dati sa pape la masa de seara ca eu una sunt in plop.Chiar m-am prostit de tot dupa concediu nu mai stiu ce manca copilul meu.

Racheel- cum merge intarcatul? ati inceput sau inca va mai ganditit ca si noi.Ieri am stat jumatate de ora in fata raftului cu lapte si ma gandeam daca sa iau sau nu,inca nu am avut curaj.Dar din pacate trebuie sa imi fac. Si cum ai scazut lactatia? Mie de asta mi-e cel mai frica!
Iancu a supt in concediu doar titi si a marit productia si ma trezesc ziua cu niste sani tari de parca acum am nascut.Acum tre sa astept sa imi revin cat de cat.

Bunny- sper sa ii fie mai bine lui Paco.Cand aud chestii dintr-astea imi doaresc sa fiu in america aia si pt o durere de cap dau morfina.Sper ca macar acum i-au dat calmante mai puternice, sa treaca repede macar durerea.

Eu una ma tot gandesc : oare daca ii dau lapte praf cum fac cu trezirile lui nocturne ,ii dau lapte si atunci sau ma chinui sa il adorm asa fara.El se trezeste de doua ori pe noapte deci ar insemna sa ii dau patru biberoane .FFFf complicat o sa incep de luni dupa ce ne intoarcem de la Piatra.Vine si soacramea si as pune-o pe ea sa ii dea, poate accepta mai usor.

pup ma duc sa termin de defacut bagajul de la mare si sa ma apuc sa il fac pe ala de maine de la Piatra. O sa pun anunt ca angajez om pt facut si desfacut bagaje

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput