Strugurasi de Sept-Oct 2011 *62*

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Rach, ce greutate mai are Anastasia?

Fii mea m a spart cu painea. baga in ea de sparge. zici ca mananca cea mai delicioasa prajitura. tre sa ma apuc de copt.

noi nu mai mancam nimic cu lingurita. vrea sa manance doar singura si ce ii mai strecor eu asa , pe nevazute , in gura cu mana. in rest baga degetele s apoi le suge sau ia in palma si isi duce singura la gura. deci adio pireuase cu lingurita, adio bors..

sunt fericita ca a inceput sa imi manance galbenusul.

jade, bine ca mananca...mai conteaza granulatia?



Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Bunny.. suntm mai bine multumesc, am aspirat-o de 2 ori azi, + apa d mare
Sunteti la primul dinte ca nu mai stiu... ?

eu beau bere cu alcool(radler) , nu mi-a placut niciodata berea pana acum
daca ar fi sa ne uitam ca trece in sange un micromiligram de alcool, putem zic ca si zaharul/sarea/grasimile trec.. consumand totul cu moderaratie e deviza mea [peace]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Sei, pai laptele de taturi contine si sare si zahar si grasimi.

bere am baut si eu intr o zi. jumate de pahar. nu mi dau seama daca E a dormit mai bine sau nu...cert e ca eu o trag si cu cafeaua..de asta chiar nu ma pot lasa...

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

OANA.. stiu ca , continesare zahar grasimi,, voiam se dau exemplu ceva negativ.. atunci zic : ciocolata
Eu de cand are vreo 7-8 luni beau 2 cafele pe zi (dimineata) si nu are nimic, nici de la bere nu ar nimic...
Ce nazbatii mai face Eca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_i

Lena: Despre impartasania de la botez ce parere ai atunci?

mama lui Daniel (23/07/2011)


Pai se transforma in trupul si sangele lui Hristos, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Salutare mamici de strugurasi misunatori!

Reusesc sa va citesc o data la 3-4 zile, bine ca sunteti plimbarete si mergeti prin vacante , altfel ramaneam mult in urma!

Anto este un nazdravan, merge prin toata casa tinut de manute. Noi avem 2 bai asezate fata in fata, asa ca toata ziua urcam treapta de la baie, mai facem 2 pasi, ne intoarcem, coboram treapta, apoi mergem in fata wc-ului de serviciu si repetam aceeasi actiune. Cateodata ne distram asa si 30-40 min!Telefonul suna in disperare, eu nu pot sa ajung la el sa raspund, iar cand in cele din urma reusesc sa raspund se lasa cu proteste, trebuie sa tina Anto in manuta lui telefonul, eu dau pe difuzor, Anto incepe sa tipe de fericire ca aude voci , apoi apasa pe taste si intrerupe convorbirea. Cred ca in curand o sa-mi ramana doar pacientii care au deja copii si inteleg situatia.

Saptamana trecuta, intr-o dimineata, a cazut in dinti( are 7 erupti bine si acum se zareste si nr 8), a inceput sa-i curga sange si din nas si din gurita. L-am controlat, nu avea nici o fractura, doar o usoara mobilitate la nivelul unui incisiv central. A urlat saracul o ora, apoi a adormit in suspine. Buza superioara i s-a umflat f tare. I-am dat panadol pt durere. Toata ziua respectiva a fost tare marait, de cate ori il puneam in sezut cadea pe spate si se lovea la cap. Seara a vomitat in jet. M-am speriat tare si am ajuns cu el la neurochirurgie, suspectam edem cerebral sau hemoragie intracraniama. Au vrut sa-i faca CT si sa-l sedeze inainte. Am refuzat, CT-ul e echivalentul a 200 radiografii, asa ca i-au facut doar 2 radiografii, una de fata si alta profil, de unde a reiesit ca nu are nimic. M-am felicitat ca am refuzat CT-ul! Se pare ca voma era din cauza caldurii, eu cred ca a inghitit si putin sange... Iar cazaturile lui pe spate erau santaj, stia ca alerg intr-un suflet si ca-l iau in brate. De atunci ii tot urmares dintisorii si se pare ca totul a revenit la normal, au mare putere regenerativa aceste fapturi delicate!

E si mare vorbaret, cand incepe zici ca da examen la actorie! Vorbeste cu toata fata! Cateodata cand are multe de spus zboara saliva in toate directiile. Patimas baiat mai am!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Nanna ne este dor de voi! Anto este matinal ( azi s-a trezit la 5 30), ne putem vedea intr-o dimineta la cafea, undeva pe la 9 ca sa nu prindem canicula! Daca esti prea ocupata cu amenajarea apartamentului, nu-i bai, vin eu in Bucurestii Noi dupa tine dupa ce te muti!

Numarati-ne si pe noi la intalnire, venim negresit!

Jade Anto a vomitat mult de la 7 luni si jum pana la 9 luni, orice bucatica mai mare ii provoca greata. Apoi s-a rezolvat totul, o data ce s-a prins el ce sa faca cu dintisorii. Acum mesteca mult chiar si la o bucatica de pepene rosu! Nu te stresa, o sa se rezolve si la el in curand!

Ioana eu am nascut natural si am avut ciclu la 2 luni si jum de la nastere.

Si au ii dau Fe Haussman lui Anto, are Hb 9. La inceput se constipa tare , acum s-a rezolvat. Ii administrez 10 picaturi pe zi. Peste 2 luni intentionez sa-i refac analizele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Neata

Dbunny, nu mami, eu doar incercam sa ii dau sa vad daca papa asa bucata,dar nici gand, intoarce capul si se stramba...

abmariana, wow ce peripetie...

ieri i-am dat lui ayan piure de cartof si morcov si galbenus de ou, ou care mi s-a parut ca miroase un pica, tati a zis ca nu,ca mi se pare,si i-am dat cu inima stransa..si dupa 3 ore a vomitat tot, apoi inca de doua ori ind ecurs de o ora...e priam oara cand vomita, iar mama a avut o enterocolita,si m-am gandit ca o fi luat de la ea, ea cu gura pe mine ca sa ma duc cu el la dr...in fine,am fost la dr si i-a facut un metroclopramid in fundulet,a urlat dragul de el, si dr a zis ca e ok,probavil nu i-a pciat bien oul, si azi sa il tin la regim..mie nu imi place chestia asta cu fuga la dr pt orice, adik de ex, aseara chair era necesar metroclopramidul asta? dupa ce a vomat de 3 ori, s-a oprit,dar nici nu i-am mai dat nimic, nici o gura de apa ca mi-era terama s anu vomite iar...adik eu sunt de conceptul ca trebuie sa lupte si organismul singur, fara pastile...uffffff

acuma e bine, e la regim ayu meu, sper s anu mai vomite,ca mititelul se si speria tare,ca vomita in jet si pe gura si pe nas
azi am la treaba de nu mais itu de mien fetelor,sie ziua prea scurta, acuma ies cu el afara, apoi trebe sa ma apuc sa ii fac lu indi linte ca are pofte...si dureaza o gramda, apoi supa de legume pt ayenutu, tre sa fac curatenie generala...

pooooop si mare atentie la ou, eu tot cred ca de la el s-a intaMPLAT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

neata fetele

rach multumim
cum ai facut saramura de peste ? si apoi cum i ai dat o sa pape ?
bucatele sau ?
eu zic ca nu are nimic ca ai baut bere fara alcool , ca doar nu are alcool , nu ? in afara ca e plina de chimicale , altceva ce sa aiba ?

stefy ma bucur sa te revad
wow Max are deja maselute , cred ca este primul struguras
cum a fost cand i au iesit , ati avut probleme ? sus jos unde au iesit ?

bunny merci mult de sfaturi asa am sa fac
may cred ca este in drum spre tara , presupun ca a fost ocupata cu pregatirile si de asta nu a mai intrat
cu siguranta sunt ok dar si mie imi e dor de ea

oana pai problema este ca nu prea mai mananca nimic....asta e...
si si a format ticul asta de vomita una doua :(

mariana vai prin ce patanie ati trecut :(( saracutul de el :((
bine ca sunteti ok
felicitari pt progresele lui Anto ! dragul de el , ce simpatic trebuie sa fie
cu telefonul , asa face si T :)
multumesc si tie pt sfaturi

zubi imi pare tare rau pt ce ati patit ieri :( si eu cred ca a fost de la ou...
spor la treburi !

seidana sper ca sunteti bine !


noi ne pregatim de vacanta


_


de T 10+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Sei, eca face tot felul de purcelisme (le zic eu)

Cand ii cer pupic ridica piciorul si rasfira degetele ...sa o pup in talpa. atat meritam. rar ma lasa sa o pup pe fata. coboara/ urca pe pat singurica si in rest cam ce fac toti copilasii.

am vazut ca si Ela e nazdravana..auzi tu s o pasioneze becu... a inceput sa treaca hemangiomul?

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput