Strugurasi de Sept-Oct 2011 *62*

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Neatza

Jade, toata lumea afara imi spunea : mai da-i si tu in mana o prajitura, ceva sticsuri, biscuiti, rosie, si asa mai departe, am incercat, si daca ii dau de ex un castravete, se stramba si intoarce capul, pepene felie la fel, orice adik e nepasat imi intoarce capul sis e stramba, nu vrea, la fel, pasat. am incercat cu supita, sa nu i-o mai fac la blender, doar apsata ff bien cu furculita, la inceput manca 3 lingurite si gata, nu vroia neam...a doua zi la fel, dar a mancat mai mult si tot asa, acuma s-a obisnuit cu supa la furculita,apoi i-am dat biscuite, i-a placut,a inceput sa rontaie si el...si usor usor mai rontaie cate ceva nepasat, dar foarte putine alimente..am incercat cu fructe, no way..i-am dat o feliuta de piersica, nimik, se stramba..... i-o pasez o ddevoreaza...asta e..o sa pape el si asa ami incolo,deocamdata nu vrea asa , pupici

ayan vb pe limba lui,adik scoate sunete atata, in rest ce se desluseste : mamamama, dadada, ete, atata, si tipa

fetele, va pup, ne pregatim sa iesim afara,deja e cam tarziu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salut

voiam sa va mai spun si eu ceva de mancarea pasata vs. cea nepasata. Zoica de la inceput nu a dorit mancare pasata fin, ca'i statea in git probabil, asa ca ii dau bucati destul de mari sa le ia cu mana si restul pasat cu furculita. Insa nici asta nu e o fericire, ca nu mananca foarte mult si iti mai trage si cite una ca o deranjezi de la masa pe care o poate manca singura. Eu acum am inceput sa ii pasez insa pe pulse doua trei apasari si raman si bucati destul de mari, stiu ca i'am dat ieri ciorba cu paine (noi mancam o paine din Harghita facuta, luata de la un targ de produse traditionale si e cu maia - ca vara nu fac paine) ma rog, ideea e, ca e tare, ca orice paine cu faina integrala si maia si blenduita mi'au ramas din felie, bucati mari cit cupa unei lingurite. Insa le injumatatesc si ea mananca asa, bucatoaie. Dar am inceput diversificarea acum aproape 3 luni iar cupilul meu mananca 100g de fructe maxim (in general 80-90g) si ciorba 150g maxim (in general 100g) si asta de vreo 10 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza

Ela e varza, nu poate respira , mucisorii sunt acum galbeni si multi, nu pot sa-i aspir nasul ca nu iese nimic, mai tuseste putin, in rest e ok vesela, musca rau mai nou d titi.. i-am dat si un cot in cap azi dimineata , nu poate manca titi ca nu poate sufla...febra nu..

OOKA.. e bine cat papa Zoica, a mea umvflata rar ajunge la cant astea, insa mananca bine iaurtul , daca nu papa fructe bine ii dau iaurt si baga dimineata la pranz sau seara.. si intre mesee ii mai dau un pufulet, un mar, un biscuite..

Am invatat sa dansam.. e totala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

fetelor , va multumesc tuturor pt pareri , m ati mai calmat

seidana , imi pare rau ca a racit Ela
baga i ser mult inainte de aspirare
sau da drumul in baie la apa fierbinte si tine o putin sa inhaleze aburul
daca ai aparat aerosoli poti sa i faci cu putin ser si apoi aspiri
sa vezi atunci cati muci poti sa scoti

rach , am vazut pozele de la mare , Anastasia este minunata
as manca o toata toata , cu tot cu slipii ei roz

va pup pe toate

_


de T 10+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Buna la amiaza fetelor

Mersi pentru aprecieri
Am uitat sa va spun ca manca nisip cu pumnul.Si numai in nisip a stat.I-am luat o piscina dar nu sta in ea.Probabil ii eera frica.Sta pe langa ea si se juca.

Jade, pai si daca mananca pasat ce?Ii dai pasat pana cand vrea el.Dar imi pare rau ca nu vrea sa pape.
Am fost si noi in situatia asta si stiu cum este.Pur si simplu ieseam din camera sa ma calmez.Dar asta am observat eu ca se intampla cand ii iese vreun dinte.

T este adorabil.Si ce rade el la poze...Pai Anastasia mea urla la poze.In afara de alea facute la mare in rest ce pun eu in album, aleg o poza din 50.in restul 49 se stramba, plange, inchide ochii.Nici nu-mi vine sa-i fac poze.

V-am spus ieri ca-i fac saramurica de pastrav.A papat tot, tot adica 200 g.Cand nu ma astept atunci papa...Am pus si un graunte de usturoi si painica.

Nu-i mai place banana.Probabil s-a saturat si ea.

Oana, are un abdomen...plat...plat si niste picioruse... si manute...


Mai fetelor, eu am baut bere fara alcool.Oare am avut/am voie daca alaptez?Ideea este ca am facut niste tzitzi de zici ca acum am nascut




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

racheel: Berea fara alcool e permisa in alaptare. Si cea cu alcool si vinul de fapt, dar nu in cantitati exagerat de mari. Adica o bere cu alcool e ok. Si un pahar de vin e ok. Din ce stiu e chiar mai "naturala" cea cu alcool decat cea fara alcool care incearca sa o imite ca gust deci poate are si niste E-uri in plus. Dar nu cat sa fie periculoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Rach
Alcoolul ajunge in lapte, chiar daca intr-o cantitate mica si bebe e mic.
Dar sa nu uitam ca sunt parinti care dau si vin copiilor, deci...

http://www.babycenter.com/0_alcohol-and-nursing-moms_3547.bc
kellymom.com/bf/can-i-breastfeed/lifestyle/alcohol/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefy13 spune:

Buna fetelor!

revin si eu pe forum dupa vreo 2 luni cred.
Am fost si am facut ecografia la caput ...si bineinteles ca bebe e perfect ...doar ca e asa mai capos.
Am o minune de copil ... si el imi ocupa tot timpul.

Nu am mai intrat pe forum ( eu sunt in categoria ``nici nu scriu si nici nu citesc``) pentru ca am avut musafiri ... si na .. pune-te masa strange-te masa, du-i peste tot ...de ajunsesem sa nu mai stiu ce zi e. Bebe carat peste tot, mancat , nemancat de a slabit micutzul 400g .... si cum el este deja fotomodel ...Dar trecu si asta.

Nu mergem , nici nu sta in picioare, insa merge cu viteza de-a busilea de nu ai timp sa pui si tu o farfurie in masina de spalat ca el si e printre picioarele tale, face pa-pa, bravo-bravo, si mai nou la culcare ne iubeste... ne ia cu manautzele de fata si apoi ne zabaleste cu limbutza ca asa da el si pup tot cu limbutza.

Daca unele mamici se plang ca copiii nu au inca dintisori ... noi suntem in extrema cealalta, avem de la 8 luni 8 dinti si 2 masele.

Va pup cu drag si sper sa reusesc sa mai intru pe la voi caci daca venim in concediu in Romania nici o sansa sa mai am timp sa deschid un laptop .


Mami fericita de bebe Max.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Lena: Despre impartasania de la botez ce parere ai atunci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

jade nu fi suparici mami ce-as face eu: l-as lasa 2 luni fara nimic solid, ii dai cum ii pofteste inimioara. poate uita ce-i aia voma. Dani a mancat blenduit pana la 15 luni. apoi de la 18 luni iar a trebuit sa-i blenduiesc pana la 2 ani ca n-a mai vrut bucatele, si sincer, mi-a placut mai mult sa-i amestec din toate legumele cate putin. Cand incep ei sa pape bucatele, sa vezi tu mutrite si alegeri in farfurie! si sincer, eu cred ca 9o% din strugurasi inca mananca mancarea de baza blenduita. Apoi pe langa asta, rod ei cate-un fruct, pufulete, biscuit...mai mult pe babetica decat in gurita

stefy 8 dinti si 2 masele, mamaaaaa ce inapoiate suntem: Noa n-are nici un dinte

sei ce face Ela¿ trebuie sa-i speli nasucul cu ser, chiar daca ti se pare ca nu-i face nimic...o sa se curete mai repede. daca raman inauntru se pot infecta

zubi prajitura¿¿ castravete¿¿ superdiversificatilor!

racheel cum e saramura de pastrav¿¿

may¿¿

despre noi: i-a trecut febra, a tinut 3 zile si 3 nopti, am dat cate 1 ml nurofen tot la 6-7 ore, si dintele tot n-a iesit, dar eu cred ca o sa iasa curand e maraita, batzaita, mai ales seara, mai nou nu mai adoarme pana dupa 11.3o. O imbaiez de 2 ori pe zi, asa e de lipicioasa saraca. Nu mananca bine, nu-i mai plac fructele, prefere cele la borcan si mai nou a gustat iaurtul. am gasit bio, asa mai acrisor, mananca cu placere.



Mergi la inceput