Strugurasi de Sept-Oct 2011 *62*

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Jade, stai mamico linistita, Sofia a mancat pasat pana pe la 13 luni cind i'au aparut caninii, iar de varsat la fel. Insa vezi ca cu cit varsa mai des se obisnuieste si ii vine mai usor, ideal ar fi sa eviti.

Sofia in perioada caninilor manca numa rosii cu branza si bea lapte, vreo 2 luni adica. Deci nici constanta alimentara nu strica. Capul sus si curaj, ca trece! Pupicei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Jade: Al meu are 11 luni si jumatate si nu mananca decat pasat super fin. Face ca al tau. Si nu ma stresez. Nu ii variez aproape deloc ce mananca. Cand adaug ceva nou pun f putin in ce ii place si cresc cate un pic cantitatea. Nu ii dau doar un aliment nou si atat ca sa nu risc.
Seidana: Eu pentru dinti i-am dat Camilia (de la Boiron), tot homeopat e si remediul asta si chiar a fost in regula. Lui Dani i-au iesit 4 dintisori deodata cand avea 8 luni, toti in aceeasi saptamana au spart. Acum ii iese un canin dar nu pare sa il doara in mod deosebit asa ca nu i-am dat nimic.
Pe mine mama ma tot cearta ca ii mai dau sa suga lui Dani. Sincer mi-ar fi mai usor daca s-ar intarca dar mi-e mila de el sa il fortez pe moment. Si-asa o sa-i fie greu cand ma intorc la munca. Ii mai iau si suptul in acelasi timp...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

seidana , okka ,mihaela , merci pt raspuns , va spun sincer ca s in pragul depresiei
cand il vad cum face imi vine sa plang
si ai dreptate okka cu vomatul , a cam devenit obisnuita , una doua el vomita :(
pai si el cum/cand o sa invete sa mestece daca eu nu i dau sa se obisnuiasca ? ca el asa face de mult , l am mai lasat in pace vreo luna ca am zic ca nu i pregatit , ca i prea mic , da uite ca acum face mai rau si parca imi pare rau ca nu am insistat de la inceput .... nici nu stiu :( eu nu am insistat cu nimic la el , mereu am zis sa le faca atunci cand vrea el si cand este pregatit ...dar cu mancarea simt ca am cam dat gres :((

seidana , cu presiunile...he hee , stii si tu , nu le da importanta
la mine nu insista nimeni cu mersul/premergatorul ci cu 'da cand mananca si el mancare de adulti?' frateee lasati ma in pace
si daca merge greu CE ??? eta na , nici T nu merge nici macar in 4 labe ,nu se ridica , e sedentar rau , si ce ? daca il iau de manute merge , dar nu prea insist , cred ca o data pe zi il pun cam un minut , asa mi se pare si mie and il tin ,cam spanzurat
cu vorbele soacrei acre hi hi , sunt doar pt amuzament :D
cu piscina , cred ca s a referit ca raceste la pasa :P
despre muci nu stiu...dar eu nu prea cred ca s de la dinti


_


de T 10+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Mihaela eu nu vreau sa o intarc, mi-as dori sa se intarce ea pe la 1 an -1 an jumate.. c vreau bb 2 si nu as vrea sa suga amandoi..
Insa intarcatul mi-i se pare traumatizant pt copil(mai ales cel care iubeeste titi) , si nu prcep asa ceva.. Am auzit de cazuri in care isi lasau copii la bunici 1-2 sapt, timp in care micutii plngeau dupa mama de numa numa.. cum as putea face asta cand la noi cel mai urat plans a fost ca a dat cu capul de un dulap sau un vaccin?
Eu una sunt o mama disperata care plange cand ii sufera copilul sa-l fac sa sufere constient mi-as pune singura strangul in gat ..
Insa recunosc ca apreciez mamele practice, puternice, care pot trece pest plansul copilului, care stiu ce au de facut si vor sa faca, uneori imi dorsc sa fiu asa insa nu pot....desi poate unele lucruri sunt in beneficiul copiluluic(gen luat sange) , nu o pot face , ca ma doare sufltul cand o vad cum plangee..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

seidana , si eu sunt ca tine , nu pot , nu suport sa l vad ca plange
efectiv mi se face un gol in stomac , intentionat n as putea niciodata sa l las sa planga , sa nu ma duc sa l consolez in secunda doi
vai , incepi serviciul :( clar intram in depresia aia mare daca ar fi trebuit sa ma intorc la servici peste o luna :(
pe mine chiar ma paste gandul sa nu ma intorc la servici nici la 2 ani dar din pacate financiar nu i posibil

_


de T 10+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Jade eu chiar nu cred ca e cazul sa iti faci mustrari de constiinta cu mamncarea, nu cred ca e din cauza ta.. fiecare copil e diferit si are preferintel lui.. va invata sa mestce stai fara grija.. ce fructe ii plac? da-i un mar mic sa sse joace, poate azi nu-l duce la gura, insa sigur maine sau poimaine va fi curios.. e curios cand te vede ca papi? da-i o bucata de fruct/paine din ce mananci tu si lasa-l sa vezi ce face..
Eu nu am treaba cu cine pune copii in premergator, ii tine sa umble.. eu o vad p durduluca mea .. si in functie de asta procedez, m-a lovit acu ceva timp inspiratia-n ceafa si am ajuns la concluzia ca un copil nu se creste cf schemelor/graficelor/cartilor .. ci cf unor parametri ilogici si simpli: iubire si atentie.. asa aleg eu ce pasi fac cu ELa, daca unii (soacra) alearga sa o incalte sa o vada umbland ca asta trebuie sa invete, eu nu.. o las sa se ridice sa stea , insa nu o spanzur de maini, mai ales ca vad ca nu e in confortul ei, o pun pe olita pt ca simt ca ii e ok ei, chiar daca parerile zic dupa 1 an ( si ete ca de 10 zile nu mai face kk pe ea ).. ii dau un aliment pt ca acum considr mom .. si ce daca in carte scrie ca pot sa-i dau la 8 luni.. Evident urmam si anumite studii care sunt dincolo de noi.. Insa fiecare copil e unic, unora le place sa fie tnuti sa umble, isi tin echilibrul bine, altii nu stau pe olita.. asa ca sa fii mama nu e stiinta exacta..

MAMA ce filozoafa sunt aziii

deci mucii nu sunt de la dinti .. oare sa-i dau nurofen chiar dca nu are febra? acu doarm insa nu poate respira.. s-a infundat naasul , degeaba insa o aspir ca in 3 min sunt la loc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

seidana , si eu sunt ca tine , nu pot , nu suport sa l vad ca plange
efectiv mi se face un gol in stomac , intentionat n as putea niciodata sa l las sa planga , sa nu ma duc sa l consolez in secunda doi
vai , incepi serviciul :( clar intram in depresia aia mare daca ar fi trebuit sa ma intorc la servici peste o luna :(
pe mine chiar ma paste gandul sa nu ma intorc la servici nici la 2 ani dar din pacate financiar nu i posibil

_


de T 10+





am avut rprize de depresie de la 6 luni pa pe la 10.. acum oarecum astept ca interactionez normal adik ieri mi-i s-a facut dor, am fost in vizita si sefa si sefu au fost asa draguti, o sa raman iar singura cu safa in birou , ca o muta pe colega noua , o sa merg mai putine ore, sefa zivea ca sa vin la inceput doar 4-5 h, eu o sa incerc pana l 14-15 totusi sa nu atrag invidii si barfe
.. insa asta p de-o parte pe de alta ma dau cu capu de pereti gandindu-ma ca cea mai frumoasa parte din zi nu o sa fiu acasam ca o sa am timp limitat cu ea, ca nu stiu cum va fii off... dar ne gandim si programam operatiuna bb2 .. sper sa iasa cand vrm si atunci o sa stau 2 ani jumate, Ela va face 4 si u voi fi mai zen la bb 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Jade nu o mai plange pe Seidana ca se duce intr-o luna la munca. Eu ma duc de luni! Si 8 ore de la inceput. O sa planga Dani de nu va sti de el. Si nu am ce face. Macar il las cu mama pe care o iubeste si poate o sa-i fie lui mai usoara acomodarea. Iar prima saptamana si-a luat sotul concediu ca sa il mai consoleze cand ii e greu ca si dupa el e topit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_iasi spune:

Multumesc frumos pentru raspunsurile date.M-am mai linistit,oricum mie imi convine fara CM. :)
Si Matei sufera cu dintisori de sus...acum si cu caldura.
Va doresc o zi racoroasa in continuare :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Salutare!

Oana - analizele sunt pe boala, nu stiu exact valoarea, a fost sotul si s-a interesat si nu i-au dat rezultatele, erau facute cat a fost internata. Dr-ita i-a spus doar ca "ar putea avea" anemie. Parca nu imi pot lua inima in dinti sa ii repet analizele. Asa a plans....
Felicitari pentru greutatea Ecai, inteleg ca a luat binisor in ultimul timp, asa-i?

Ma gandesc sa incerc sa ii dau Ferrum Haussman, sa vad daca il accepta.

Sei - m-ai amuzat tare cu perlele soacrei

Jade - nicio grija! T va manca din copan la nunta lui! Si Inez mananca doar pasat si nici nu m-am gandit sa ii dau nepasat deocamdata. Desi ar trebui sa iau atitudine avand in vedere ca Indra a mancat doar pasat pana spre 3 ani din acelasi motiv de facut sila si vomat tot ce se gasea prin stomac .

Fetelor Ineza mea merge inapoi! Oare ce o mai fi si asta? E asa incantata cum face ea pasi in spate..... Si e si stangace...cu dreapta doar rar se ajuta, in rest apuca doar cu mana stanga. Nu imi fac griji ca ar fi stangace, doar ca tine dreapta parca e beteaga uneori

Se aud urlete de disperare din dormitor, asa ca fug acum!

Va pup!


Mergi la inceput