Colici sau nu??!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

nu uita ca exista copii care nu reactioneaza la niciun produs anti-colici. deci incearca tot ce poti dar nu te baza prea tare pe ele - sunt studii care arata faptul ca multe produse din aceasta categorie nu au rezultate pe anumiti pacienti. asa ca.... incet incet, cu rabdare si mai ales cu putina relaxare se mai rezolva lucrurile.
scrie-ne cum mai sunteti.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:

sunt hotarata sa nu-i mai dau nimic anti-colici! Voi bea eu ceai de chimen si anason la greu si atat!
Nu stiu de ce, dar preparatele de la farmacie sunt apa de ploaie, si mai dau si bani pe ele de pomana!

Ca si lapte praf ii dau Topfer Lactana Biopre si nu-l schimb fiindca mi-au spus de la maternitate ca e cel mai bun, am citit si eu de bine de el, plus ca bebe il papa cu placere; problema e ca bea cam mult ptr varsta lui si nu stiu daca e o problema sau asa e el mai flamand?!! Bea la o masa si 160ml. Completare i-am bagat la cateva zile de la venirea din spital, cand ne-a vizitat dr. pediatru si la recomandarea lui i-am dat fiindca se vedea ca de la san nu mai avea ce suge!
Eu nu pot sa-l vad cum se agita cu sanul in gura, cand trage apoi tipa si baga miinele in gura! Mi-ar placea sa-l alaptez exclusiv la san insa nu pot sa-l fac sa suga daca nu mai vrea! Ce sa fac, e mai puternic ca mine, cedez si ii dau biberon!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

f rau faci;

dc nu il pui des la san nu are cum sa creasca cantitatea de lapte si o sa ii dai din ce in ce mai mult lapte praf si apoi o sa spui ca nu ai avut ce face, nu ai avut lapte :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

copilul trebuie tinut la san cat cere. se aia se numeste sugar. si este foarte mic. doarme foarte bine noaptea din ce spui. dormi si tu cu el si ziua tine/l in brate si sa/i sa suga. lasa laptele praf ca nu/i trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

din cauza ca bea lacom laptele praf - curge repede din tetina, mult mai repede decat cum munceste el sa suga la san - de aceea poate face colici. daca tu esti suparata, stresata, te gandesti ca "nu mai vrea" la san - el simte, se agita si mai mult, si sunteti intr-un cerc vicios.
e mare pacat sa nu insisti putin. dar daca hotararea ta e luata deja nu stiu cate mesaje scrise cu inima deschisa pe forum te mai pot intoarce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Eu tot nu inteleg.. daca ai avut san de la bun inceput de ce la recomandarea pediatrului i-ai dat lapte praf.."ca nu mai avea ce suge!" adica ? nu luase in greutate?! sau ce? ce argumente a adus..?!

Acum sincer, daca vrei sa-l alaptezi in contiunuare si mai mult timp, scoate-i laptele praf si da-i san, cat de des poti tu..va plange, ca deh mai usor vine laptele la biberon decat la san dar intr-un final de foame se va obisnui din nou cu sanul, important e sa nu fi tu stresata si sa ai rabdare..Nu e usor, stiu dar am ajutat o prietena sa isi alapteze in continuare copilul ..ca la fel ca tine i-a dat lapte praf si copilul nu mai vroia la san...si o perioada buna asa a tinut-o pana cand ea a considerat ca nu mai are lapte..i-am zis sa inchirieze o pompa electrica, sa se mulga sa bea galactogil ptr stimularea lactatiei..i-a fost greu, ii sangerau sani, lapte mai deloc insa a insistat si i-a revenit laptele apoi a lasat deoparte laptele praf si si-a pus cat mai des copilul la san..a plans, a refuzat sa ia sanul, insa cum foame era mare, a functionat.. asa a reusit sa il mai alapteze o perioada..

Am avut si eu o perioada in care am crezut ca nu se satura la san, mai ales ca ma mulgeam cu pompa electrica si nu scoteam nici 80 ml din ambi sani, am vrut sa-i dau si completare ptr ca, am crezut ca si tine ca poate copilul nu plange ca are colici ci poate ca nu se satura cu sanul...si am cumparat si o cutie de lapte praf, nutrilon, in casa...insa nu m-a lasat inima sa-i dau (am eu asa pasarele in ce priveste laptele praf ), asa ca am pus deoparte pompa de muls, galactogilul si am continuat sa o alaptez..iar acum la 15 luni cat are inca o alaptez...aa iar laptele praf a fost transformat intr-o ciocolata de casa...oribila...ca avea gust de medicament...
Asa ca daca vrei cu adevarat, poti ..numai ca cel mai important e sa nu te stresezi.

Numai bine!

Mami de printese!
Buburuza
Fluturasul
Povestea Printesucai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:

asta cu "nu te stresa" e tare!
Pai daca urla de zici ca lesina, se albastreste si pentru cateva secunde nici nu mai respira, pe deasupra nici nu doarme toata ziua, cum Doamne iarta-ma sa nu te stresezi??
Ziua mai sta sotul cu el sa pot manca, si oricum mancarea imi intra cu noduri cand il aud cum tipa din camera alaturata!

Dorm 5 ore din 24, restul le stau cu el in brate, mananc pe apucate si cu grija ca nu care cumva sa-i faca rau ce mananc eu, ma chinui sa beau ceaiul de chimen si anason si el zbiara la tzatza....e usor sa zici "trebuie sa nu fii stresata!!!""

multumesc tuturor pentru sfaturi si pareri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Ceaiul BabyCalm nu il ajuta? Incearca sa schimbi sumplimentul pe care i-l dai cu altceva, poate e intoleranta la lactoza intr-o oarecare masura, incearca o perioada lapte praf fara lactoza ca supliment, poate-i va fi mai bine. Si exista pernute cu samburi de cirese in interior, care se incalzesc in cuptorul cu microunde si se pun pe burtica sa-i calmeze colicii.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alinutza1979

asta cu "nu te stresa" e tare!
Pai daca urla de zici ca lesina, se albastreste si pentru cateva secunde nici nu mai respira, pe deasupra nici nu doarme toata ziua, cum Doamne iarta-ma sa nu te stresezi??
Ziua mai sta sotul cu el sa pot manca, si oricum mancarea imi intra cu noduri cand il aud cum tipa din camera alaturata!

Dorm 5 ore din 24, restul le stau cu el in brate, mananc pe apucate si cu grija ca nu care cumva sa-i faca rau ce mananc eu, ma chinui sa beau ceaiul de chimen si anason si el zbiara la tzatza....e usor sa zici "trebuie sa nu fii stresata!!!""

multumesc tuturor pentru sfaturi si pareri!




ptr ca ii transmiti si lui starea ta..da ma rog vad ca degeaba iti dam sfaturi ca vad ca deja stii ce sa faci...;insa nu uita ca toate care scriem aici avem copii mai mari ca al tau...si nu vb prostii..sau poate tu asa crezi ca eu cand iti spun sa nu te stresezi, aberez...

cand o sa-ti faca copilul febra de peste 40 grade ce ai sa faci? te plimbi si te stresezi cu el in brate sa dai fuga la urgente si pierzi timp pretios sau incerci sa-i scazi temperatura si apoi sa mergi la urgente/doctor...??????

Si ce te face sa crezi ca noi cele care am incercat sa te ajutam am dormit mai mult?! Eu si acum pe noapte dorm tot 5 ore ..cu 2 treziri ca sa o alaptez pe mezina...si nu recuperez deloc la pranz, ca merg si la munca...deci afla ca nu esti singura care a dormit/doarme 5 ore in 24 ...

Numai bine si sanatate copilului!

Mami de printese!
Buburuza
Fluturasul
Povestea Printesucai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alinutza1979

asta cu "nu te stresa" e tare!
Pai daca urla de zici ca lesina, se albastreste si pentru cateva secunde nici nu mai respira, pe deasupra nici nu doarme toata ziua, cum Doamne iarta-ma sa nu te stresezi??
Ziua mai sta sotul cu el sa pot manca, si oricum mancarea imi intra cu noduri cand il aud cum tipa din camera alaturata!

Dorm 5 ore din 24, restul le stau cu el in brate, mananc pe apucate si cu grija ca nu care cumva sa-i faca rau ce mananc eu, ma chinui sa beau ceaiul de chimen si anason si el zbiara la tzatza....e usor sa zici "trebuie sa nu fii stresata!!!""

multumesc tuturor pentru sfaturi si pareri!




Intr/adevar e foarte tare aia cu nu te stresa dar este foarte adevarata. Noi iti spunem din experienta. Starea ta se transmite foarte usor bebelusului. Eu cand sunt stresata sau nervoasa ii transmit si celui mare, nu numai beblusului. Meseria de mama este cea mai grea dupa parerea mea si mai ales la primul copil cand este foarte mic. Tin minte ca la primul copil nu apucam sa mananc niciodata mancarea calda. cum ma sezam la masa cum cerea si el de mancare. si pentru ca nu a supt bine de la nastere nu aveam cum sa stau la masa si sa/l alaptez in acelasi timp. cu cel de/al doilea mananc fara probleme cu el in brate, dar nu supa fierbinte sau altele de felul ala. cel mai simplu e sa ai pe farfurie langa tine sandwich/uri, fructe - incluzand ardei gras, rosii, castravete - turtite de orez, etc, o sticla de apa si ciugulesti. Nu uita ca bebe are nevoie de vitamine pe care le iei numai din legume si fructe. Aici nu se scoate nimic din dieta in timpul alaptarii. Iti spun asta pentru ca am auzit ca unii doctorii spun sa scoti legumele si fructele ca fac colici bebelusului.
Cu oboseala este cea mai mare problema. Te inteleg foarte bine pentru ca fiul meu cel mare nu a dormit o noapte legata pana la 2 ani. La 18 luni se trezea de 7 ori pe noapte. Am crezut ca o iau razna de oboseala. M/a ajutat foarte mult sotul scotandu/l la plimbare dimineata devreme, de la 6 la 8. Asta cand era cald afara. Poate incercati si voi.

Mergi la inceput