Colici sau nu??!!

Colici sau nu??!! | Autor: Alinutza1979

Link direct la acest mesaj

Salutare dragi mamici!
Am nevoie de sfaturi, pareri fiindca simt ca o iau razna!

Am un baietel de 1 luna si 1 saptamana si plange ziua intr-una! Nu stim ce sa-i mai facem, nu stiu daca sunt colici sau nu!
Noaptea doarme de la ora 11.00 pana la 4.00 sau 5.00 dinimeata, apoi papa si san si completare formula si mai doarme cu chiu cu vai vreo 2 ore dupa care incepe scandalul!
Simptome: Da din maini si picioare, se screme, geme si in final tipa! Nu reusesc sa-l calmez decat la san, si suge cu putere si ar suge toata ziua! Daca atipeste, il pun sa eructeze apoi sta cam 15-20 minute si o luam de la cap!
Am incercat Espumisan, Infacol din Anglia (am citit ca ala ar fi bun), Bonnisan - fara niciun fel de rezultat!
In concluzie as putea zice ca de la 8 dimineata pana la 11.00 seara el nu doarme legat 2 ore si daca reuseste sa atipeasca, ofteaza si geme in somn! Mi se rupe sufletul, plus ca suntem (eu si sotul) cu nervii intinsi la maxim! Am ajuns sa facem cu schimbul la leganat, cantat, plimbat prin casa!Uneori tipa de se albastreste!

Pediatra l-a vazut la debutul crizelor fiindca au inceput cand avea bebe cam 1 saptamana si a dat verdict colici! Apoi ne-a prescris Espumisan sau Infacol combinate cu remediile clasice: comprese calda pe burtica, sa doarma bebe pe burtica mea, aer cald cu feonul, leganat, suzeta! Tot plange!

Gresim noi undeva sau bebe sufera crunt si noi stam ca prostii cu el acasa in loc sa mergem la doctor?!! Sunt colici si dupa 3-4 luni scapa cum se spune??

De mancat mananca, ar manca non stop , eructeaza, face parturi, kk face cam 1-2 ori pe zi, culoare si consistenta normale, de vomitat a vomitat cam de 2 ori intr-o luna si fara jet, in greutate a luat cam 1300g intr-o luna.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Alinutza, are colici. tine-l la san si lasa-l sa suga in voie. suge si de dorinta de a isi alina durerea. daca te simte pe tine aproape si linistita se va linisti si el, incet incet. daca poti lasa-i pe cei din familie sa te ajute iar tu fii cat poti de relaxata. nu e usor... dar incet incet lucrurile vor merge din ce in ce mai bine. e clar ca bebelusul creste bine si nu are probleme.
rabdare.... si iar rabdare. cresc, cateodata prea repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Alinutza,curaj si rabare ! Are colici si probabil si puseu de crestere din ceea ce descrii. Pune bebele la san cat vrea , asa va mari si cantitatea de laptic produsa de tine ( si e foarte posibil sa nu mai aiba nevoie de completare apoi) ,si se si linisteste. Hai ca trec si colicii intr-un final ,si se va linisti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Da are colici, ...e ff dureros ptr el, dar va trece. Ale mele au avut pana la 4 luni jumate aceste dureri.. da a trecut..insa si eu ca tine am fost disperata...

Vad ca mamicile te-au sfatuit sa pui copilul la san ori de cate ori are nevoie si ii e foame..si da e adevarat...dar nu atunci cand are colici si doar sanul il calmeaza...deci aici e gresit ...Stomacelul lui este deja plin, balonat si tu dandu-i constant laptic ii faci mai rau..Trebuie sa lasi o perioada de cateva ore sa isi digere lapticul si apoi sa-i dai altul proaspat..lasa sa treaca intre mese 2-3 ore.

Te intreb..ce distanta este intre mese?(am scris mai sus cam cat ar trebui sa treaca..dar nu vb aici de pusee de crestere..dar sa facem si diferenta intre un puseu si senzatia de foame din cauza crampelor) De ce-i dai completare? sau de ce crezi ca are nevoie de completare daca il si alaptezi?

Lasa toate produsele "miraculoase" deoparte si incearca sa-l calmezi plimbandu-l intr-o singura pozitie...el pe burtica pe mana ta sau a sotului(la noi sotul le calma astfel) si facandu-i masaj la burtica cu degetele, in sensul acelor de ceasornic.

Noi am incercat si supozitoare cu carum carvi din Germania..a ajutat dar perioade scurte...asa ca nu ne-a ramas decat sa asteptam...si am asteptat...

O sa primesti si sfaturi cum ca si alimentatia ta este de vina..dar ai grija sa nu ajungi sa elimini legumele si proteinele care te ajuta sa produci laptele...
Sau ceaiuri ..sa bei tu...mai rau ii vor face copilului...

Nu trebuie decat sa te inarmezi cu rabdare, sa vezi ce pozitii il calmeaza, sa-i faci masaj la burtica si...toate aceste crize vor trece....

Multa rabdare si sanatate la puiut

Mami de printese!
Buburuza
Fluturasul
Povestea Printesucai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Picky , bine punctat cu produsele miraculoase de calmat colicii. La primul mesaj eram pe fuga,am scris repede mai mult despre puseu.

La 6 saptamani,cat are micutul,este fix apogeul colicilor si un puseu de crestere mai puternic decat cel de pe la 3 saptamani.

Alinutza ai grija ca micutul sa nu inghita aer in timp ce suge sau mananca din biberon, incearca sa il pui sa eructeze mai des , masaj pe burtica cum spunea si Picky , in sesul acelor de ceasornic , burta pe burta la pielea goala( tu si bebe, cu pielicica goala,el pe pieptul tau . ) . Pe mine personal m-au ajutat ceaiurile de fenicul si chimen ,baute de mine. Ne calma pe amandoua. Din alimentatie eu personal nu am scos nimic ,chiar daca se spune ca fasolea,varza,mazarea ii produc balonare sugarului. Noi poate am avut noroc,cine stie. Se poate sa cazi in extrema daca tot scoti si scoti din alimentatie tot ceea ce se spune ca baloneaza. Dar poti fi atenta cand mananci rosii crude,de exemplu,daca dupa ce mananci nnu are un episod mai dureros de colici.
Si la mine se calma fetita mai repede daca o puneam la san , sugea si tragea parturi, iar sugea si tot asa. Mai si strangea din gingiute cand se scremea . Incearca tot ce se poate,si vezi cu ce va trece voua. Se poate sa treaca cu ceva o data-de doua ori,apoi sa nu mai mearga.

Poate fi si din cauza caldurii plansul necontrolat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_ spune:

Remediul miraculos in cazul nostru a fost Colieful. Nu e ieftin, trebuie tinut doar la frigider dupa ce-l deschizi, dar e natural (enzime de lactaza) si pt noi a fost extraordinar.
Sper sa va gasiti si voi linistea si veselia cat mai repede. Succes!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

of, ce mila mi-e de tine. si a mea a avut colici pana la 4 luni. dar nu plangea non stop. era maraita, dar de plans plangea seara.
singurul care a mers a fost grape water, dar apoi am citit ca are parapeni si nu i-am mai dat.
am leganat incontinuu 4 luni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:

va multumesc pentru raspunsuri!
As da orice sa se faca liniste si sa doarma si el 2-3 ore legate ziua! Oare o sa vina si vremea aia??

Carmen_ - nu cred in Colief! Este pe principiul "intoleranta la lactoza", si daca e asa nu vad de ce nu i-as da lapte fara lactoza, de ce sa iau Colief care e si foarte scump?! Ma bate un gand sa-i dau lapte fara lactoza cateva zile, insa nu stiu daca fac bine....mai bine intreb pediatra!

Eu ii dau completare fiindca de la san scot putin si nu se satura; am scos cu pompita intre 60-90 ml si pe langa astia el mai mananca 100-110 ml! Oare mananca mult? Daca ii dau numai san tipa, scuipa sanul iar apoi tot cauta sa manance!!
greu cu el!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

lasa pompa si pune copilul la san. niciodata nu o sa scoti mecanic sau manual cat poate scoate un bebe care suge. si cu cat sta mai mult la san cu atat va creste productia. uita 3 zile de completare si stai cu el in brate - de tine are nevoie, nu de un biberon.
e tare greu dar perioada asta trece si vin altele frumoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

laptele praf poate trebuie schimbat, asa a fost in cazul unei prietene.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucillegrl spune:

La noi a mers f bine debridat si calma baby de la erbavita... si eu le-am incercat pe toate pana am ajuns la debridat ...

Mergi la inceput