Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 8

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

La multe lunite Stefan si Andrei!
Miha felicitari! Se vede si in filmulet ca e un dolofanel :)
Mada pt a intra in grupul de pe FB vezi ca in docs in date de contact gasesti numele meu sau al Darei. Ne adaugi pe una din nou la prieteni si noi te adaugam in grup. pup

Si eu il gasesc in alta pozitie dimineata, are treaba nu gluma :). Se intoarce si pe burtica dar inca nu stie sa scoata manuta, eee.... invatam noi si asta. De ieri a inceput sa "vorbeasca" la greu, vb cate 5 min cand incepe si e asa dulce ca are si o expresie a fetei de-mi vine sa-l pap tot. O sa incerc sa-l filmez.
Vinerea viitoare avem controlul de 4luni si-o sa facem si vaccinurile aferente, sper sa nu avem probleme nici de data asta.

Pupici

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

magdalena, noi am folosit cu mare succes avene pediatril pentru crustele de pe cap!




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Chito: poate a iesit din puseu si de aia mananca mai putin. Sper sa fie bine bebe Edu!
Dia_tm:
Carstea: eu iti pot spune ce homeopate dau Biancai DAR recomand insistent sa nu dai si tu fara consult, pt ca astea se prescriu in functie de bebe, ce caracteristici are, cum are scaunul, cat e de iritat etc

Revin mai tarziu cu restul ca vrea taica-meu pc-ul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dara am inteles explicatia cu paracetamolul(nu stiam ca e interzis expres la vaccin) saru'mana. Iar cu preventia ma refeream la paracetamol pt ca stiu ca asa obisnuiesc medicii sa recomande.
Sunetul e cam asa: "P" facut cu buzele si "CH" din gat - sa stii ca am stat mult sa gasesc explicatia . Mai incearca si cu "Poioioioioooonnggg" - adica www.youtube.com/watch?v=HttF5HVYtlQ" target="_blank">asta.
Noi scapam de cojite cu apa cu bicarbonat(panaceul..). O ud cu asta la baita si la finalul baitei o clatesc cu apa. Doar ca uit, dar am folosit pana acum de 3 orisiaproape au disparut. La David o ungeam cu grema aceea extrem de unsuroasa (acid acetilsalicilic...parca), dar era ff greu de spalat apoi. Cred ca merge si cu ulei, dar la fel e greu de scos dupa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

iar www.youtube.com/watch?v=ZWHpcKXt-qQ&feature=endscreen&NR=1" target="_blank">asta e absolut genial...pt cine mai are stari depresive si nu numai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

fff tare, Tala!

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

Dara mersi de pont,cand ajung in tara il iau,ca ma dispera,aici nu am vazut.
Tala am ras de mi-au dat lacrimile cum radea bebelusul de pe youtube!!e contagios!

Si ca sa nu fiu mai prejos, imi laud si eu mandra,ne intoarcem pe parti,pe burta doar partial ca inca nu am descoperit cum sa tragem manuta de sub noi,radem la greu cand ii fac cum face calutul,isi baga pumnul in gurita pana la cot daca ar putea,noaptea o gasesc aproape pe burta o ajut eu sa se intoarca de tot si vad ca doarme mai bine,chiar daca stau ca pe ace si nu prea dorm apoi.De cateva zile dupa-amiaza doarme 2,5 ore pe burta(controlata la fiecare 5 minute).De suzi nu ne despartim decat cand adormim adanc,dar numai la adormit o foloseste asa ca sunt multumita.

Nu stie nimeni medic pediatru bun in Bacau?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Meg daca te uiti bine si in filmuletul cu Matilda apare in fundal David (in chiloti ) si o sa vezi cat e de 'gras'. Oricum grasimea nu cred ca e direct proportionala cu rezistenta la boli. Eu nu mi-am facut griji ca raceste pt ca e rezistent la boala in general. Adica a avut muci, tuse uneori, dar tonusul lui nu a suferit modificari, plus ca nu a facut raceli cu febra si bolit. Chiar imi zicea cineva (neavizat) ca nu-i ok daca nu face febra, ca nu lupta organismul, dar uite ca multi medici si parinti la primul semn de crestere a temperaturii sar cu paracetamol. Noi tratam racelile cu propolis cu vitC (pilule) si tantum verde. Cand era mai mic ii puneam si colargol in nasuc la muci colorati (dar acum nu-l mai pacalesc). Apa de mare in fiecare seara de cand s-a nascut. Si nu i-am dat niciodata antibiotice la raceala.
M-am uitat la poze, am vazut-o pe Miruna - David ma intreba daca e chinezoaica - tocmai el care a avutr pliu epicantus de ma intreba lumea pe strada daca sotul e asiatic
Nu mai stiu cine a zis ca a mai pus poze (in noul mod de prezentare se deschid f greu acum), dar ma duc sa rascolesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Tala, cand ai timp, te filmezi cu P+CH, te rog? :P

Sovi a descoperit ca Benny batista bebe se gaseste si la noi, de ex. la farmaciastejara - e din aia de care zicea Anca demult, sa fie din mai multe piese, ca sa fie mai curatabila.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Asa, am revenit. Mi-au placut toate filmuletele cu bebei pe care le-am vazut, daca apuc pun si eu dupa ce revin acasa in TM.

Carstea: revin cu homeopatele: eu am dat prima data aethusa de 2 ori pe zi, apoi de 3 ori pe zi fara efect prea bun si apoi am trecut la pulsatilla o data pe zi dimineata. Astea i-au priit mai bine, vreo 3-4 zile e chiar ok si apoi are iar o zi in care varsa mai mult, inclusiv acid, dupa care din nou e mai bine, oricum overall e mai bine. O doza e de 2 granule dizolvate in 2 ml apa. DAR repet, homeopatele se prescriu in functie de pacient.
SuperMami: wow ce bine facut e Vladut
Dorina: parca tu ai intrebat de jucarele, eu am un cap de ursulet cu ceva material gen paturica pe post de corp, e usor de prins de bebei. Nu stiu sa-ti spun de unde e luat ca e primit din State, dar e super ca Bianca reusea sa prinda si sa traga de paturica aia de pe la 2 luni deja.
Happy: f bine a pus Alexia saptamanile astea Eu deja nu mai sterilizez nici seringa de dat homeopatele, ca noi cum nu folosim nici bibe nici suzeta ar fi singura de pus la sterilizat si mi se pare pierdere de vreme. Pediatra zicea sa-i scot eu manuta de sub ea cand se intoarce sa se prinda cum se face.
Tala: bravo pt laptic! Cred ca suntem si noi intr-un fel de greva a suptului acum, mananca doar cat are nevoie si apoi tipa cum vede sanul (chiar si dupa ragait, plimbat, linistit) si problema e ca eu doar asa stiam sa o adorm. Acum trebuie plimbata cate o ora ca sa adoarma si la 6 dimineata doar de asta nu am chef Ah, sa nu uit, am descoperit si eu Kinder Bueno White yamiii
Magddalena: sorry, in Bacau nu stiu nimic nu doar medic

Am sarit cateva persoane dar e greu sa intru in toate subiectele cand citesc mai rar, daca e ceva important mai trageti-ma de mana sa vad Nu mi-am adus baby monitor-ul la ai mei si is tot pe ture sa verific fata, ultima data sugea degetul mare in somn de numa' e muuult mai bun ca suzi pt ea

Mergi la inceput