Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 8

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

sunt pe fuga, asa ca:
Dara, da ma busea si pe mine rasul cand o vedeam cum se mira Matilda de sunetele mele, oricum rasul bebelusilor este molipsitor pt mine. Inca n-am apucat sa va vad, abia astept Da, si eu il recomandam pe Giosanu, spune f clar despre ce este vorba, e la subiect si interesat de pacienti. Si eu stiam ca novocalminul face parte din categoria algocalmin, si eu ma feresc de el, dar nici eu nu am dat niciodata preventiv vre-un mediocament - care oricum sunt facute sa trateze o problema si nu cred ca o pot face anticipat. La nici un vaccin al copiilor nu am dat paracetamol - pe asta l-am folosit doar la febra (adica peste 38,5).In plus pediatra mea a spus ca paracetamolul dauneaza si rinichilor.
Meg Davidutul meu are 19kg fix la aproape 6 ani (fara 2luni). este lung si slabanog, dar energic si numa' bun de pupat. Pediatra zice ca-i perfect si nu pot decat sa fiu de acord cu ea. In plus nu e mancacios dar nici nu i-am dat niciodata vitamine.
Chito e bine Edutu si treceti voi si peste emotiile astea
Miha sper sa-i treaca repede bubitelelui Rares si sa-l ocoleasca pe Vladut
Happy nici eu nu sterilizam castronelele. Alexia va invata singura sa-si scoata manuta de sub ea

De ieri o gasesc pe Matilda dimineata invers decat o las dupa suptul de noapte, adica piciorusele in directia capului - se intoarce ca limbile ceasului, de mai multe ori cred pt ca dimineata ma lasa sa mai dorm si gangureste la gascutze.
Noi ne-am revenit total cu lapticul. Adica avem iar superflux, Matilda face iar 1 sau 2 kk pe zi si umple zdravan pampersii. Yeeei!!!

o sa mai citesc din urma si revin, dar acum ma cam cearta pitica...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Tala si eu gasesc in cu totul alta pozitie dimineata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

In niciun caz Novocalmin preventiv, pediatra a zis numai in caz de febra mare, care nu trece. Si nu e vorba de febra in general, pt. care e f. bun Paracetamolul, ci de febra de la vaccin. Era vorba la 2 luni, Nurofen nu se dadea la 2 luni. Acum la 3 luni poate e ok, dar in principiu nu prea se stie daca face la fel ca paracetamolul.

"CIOMS IV in the same year reported the excess mortality risk for the same conditions to be: diclofenac = 5.92; aspirin = 2.03; metamizole = 0.20; and paracetamol=0.25. These studies certainly suggest that the risks from adverse reactions to metamizole (Novocalmin) are similar to those posed by paracetamol, a drug widely reputed to be fairly safe. According to the CIOMS IV conclusion “Newer methods of epidemiological studies have shown that the risk of agranulocytosis (1.7 per million) due to metamizole was exaggerated in the 70’s". Adica risc mai mare la paracetamol - 0,25, decat la metamizol, 0,20. http://en.wikipedia.org/wiki/Metamizole

"What not to do for a fever
Sponging your child with lukewarm (tepid) or cold water or a damp cloth is not recommended. This can actually increase their body temperature by narrowing your child’s blood vessels in order to keep their body warm.

Unless your child has a history of seizures, giving them paracetamol at the time of vaccination to prevent fever is not recommended. This is because a fever is not harmful — it actually helps the body to fight infection.

There is also information suggesting that paracetamol may reduce your child’s immune response to some vaccines, making the vaccines less effective. It’s not known whether ibuprofen also does this." http://www.nps.org.au/medicines/vaccines_immunisation/side_effects_and_safety/what_should_i_do_after_my_childs_vaccination


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Pe Victor l-am gasit sucit de la nici doua luni, nu stiu cum a facut, doar ca se fataie cu fundul pana se intoarce. Acum se intoarce singur pe o parte si trebuie sa fim atenti ca poate ajunge usor la marginea patului.

Vitamine nu va lua, doar daca e necesar. Am in gand peste cateva luni sa fac niste analize uzuale , doar atat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

magdalena pentru cojite da-i inainte de baie cu vreo 1-2h cu ulei de masline. A functionat la fina mea. Noi nu avem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Rares are 22kg la 5 ani si 3 luni.E bine proportionat (cel mai inaltut din colegii de la gradi)si mereu a fost in grafic la partea superioara a acestuia. In iarna ii luam Cavit de la COra, de fapt era grija lui sa trecem pe la raionul respectiv si sa faca proviziile, alte vitamine nu i-am dat.
Meg, si Rares raceste destul de des(4-5 ori pe an)
Multumesc fetelor

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Rares al meu are acum la 5 ani,20kg.Da e inaltut si pare slabut.
Miha ,Rares era la biberon cu laptele meu si era si mancacios.Era ca Vladutul tau peste grafice.La 2 luni avea 6 kg .Nu mi-am notat nimic la el pt ca nu ma stresa greutatea si nici nu credeam ca mai fac vreun bebe

JD EU SUNT IN CATEGORIA CARE NU MANANCA SANATOS deci ma gandesc sa suplimentez cumva ,plus poate fac pofta de mancare.Rares are legume preferate dar sunt si unele care nu le mananca (ardeiul,rosii).Nu insist ca poate le mananca mai tarziu.

Stiu ca nu trebuie sa cantaresc zilnic dar azi dimineata avea 6.230kg dupa ce a facut kk

Happy stiu ca e putintel dar cand nu vrea nu am ce sa-i fac.A avut si mese de 100 ml la bibe.Azi a papat 80ml la masa de la biberon la nici 2 ore de la masa de san.M-AM GRABIT UN PIC ca am vrut sa i-o dau (masa)in somn.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Carstea, de obicei la reflux nu iau in greutate cei care dau prea mult lapte pe afara. Daca e esofagita (esofagul inflamat de la reflux acid) de obicei tre' sa existe si o tuse iritativa, un "dres vocea", ceva.
Ce se intampla, intr-adevar, de la reflux, e ca dupa 40-60-80 ml incepe sa-i vina inapoi din stomac, are o senzatie de supraplin, ca si cum i-ar sta in gat si ca si cum nu iese un ragait. Atunci trebuie ridicat bebe si tinut in sus pana vrea sa pape din nou, nu exista alta solutie.
Daca totusi nu reuseste sa ragaie sau sa i se duca lapticul la loc, sa nu-i mai stea in gat/in capul pieptului, ne-a zis dr ca se recomanda mese mici si foarte dese. De ex. cica-s copii cu reflux care mananca sa zic 40 ml in fiecare ora.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

danaang, multu pt ca mi-ai spus de recomandarile pe care le-ati primit voi. Aia cu nici o alta intepatura timp de 6 sapt e importanta, ca daca i-as face la 4 luni ar fi exact peste o luna juma, deci o sa merg la 4 luni jumate. Baia o sar doar azi, practic asta parca se evita ca sa nu creasca temp corporala si daca nu face febra maine, o bag in cadita. Nu vreau sa o privez si maine de balaceala ca e extaziata cand simte apa
Meg, si dr asta e tanara si are 2 copii. Voi vedea cum se prezinta in continuare si daca nu putem colabora, apelez la alt dr de fam. As prefera cabinetul asta ca e la 4 scari de mine, deci e f aproape in caz ca doamne-fereste am nevoie urgenta de vreo trimitere ceva, daca de consult nu e de competenta ei. De unde iau pastila din aia? Nu am mai folosit si habar nu am cum arata.
Mirela, ms mult de info ! Nu folosim suzi. Deci nu tre sa ii ramana si preotului ulei, nu? Adik il sfinteste doar pe cel din sticluta si il iau ca sa il folosesc pt fata.

Deocamdata nu a facut febra, e un pic maraici dar se linisteste cu tzitzi, sunt cu ochii pe ea si bag lichide multe sa fac fata. Voi merge pe paracetamol numai daca e musai, novocalmin doar in caz extrem.

Si Stef e in categoria musca, la 4 ani are vreo 15-16 kg, si nu e mancacios deloc. Daca nu i-as da, nu ar cere. Cere zilnic mere, banane, uneori morcov, in rest mananca legume sau fructe doar daca ii propunem sau le facem prezentare atragatoare . Vitamine i-am dat pe la 2 ani cred niste Cavit si tin minte ca manca bine dupa ele. Cand am inceput gradi anul trecut i-am dat Pikovit, dar nu tin minte sa fi vazut vreun efect. Cu racelile am inceput si noi o data cu gradi, pana la 3 ani nu a racit decat de mac 3 ori si f usor.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Mada, pentru cruste - cojite exista Avene pediatril un gel special http://www.farmablu.ro/farmacie/avene-pediatril-gel-cruste-copii-40-ml

Nu mai stiu cine intrebase de vaccin, l-am transportat in gentuta frigorifica, cu "pinguini" congelati si in rest l-am tinut in usa frigiderului, la fel ca pe Protectis, Colief sau Debridat.

Noua ne-a zis doar de 4 saptamani intre intepaturi, nu 6. Si asa stiam si de la epidemiologi, cu o luna intre vaccinuri. Baie doar o zi, nu trei.

Tala, tre' sa-mi zici cum faci sunetele alea, ca nu-mi ies :P Iar daca nu inteleg, trebuie sa te filmezi cand le faci




mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput