Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 8

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Monna, Dorina, va multumesc pentru urarile de sanatate...au dat roade Rares n-a mai facut febra, dar e in continuare pe antibiotic- ne chinuim sa-l ia ca are un gust tare nasol si uneori isi provoaca voma de la el
Vlad e sanatos si sper sa o tina tot asa in continuare. La Rares a fost o infectie bacteriana la amigdale, deci nimic viral.
Frumusei toti bebelusii ranjiti la noi se intampla mai mult in somn sa rada in hohote, cand e treaz mai mult zambeste cu gura pana la urechi, mai ales dimineata cand e fff bine dispus.

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Carstea, Ronina cred ca i-a dat pt. reflux Biancai doar homeopate. Eu i-am dat debridat si mai nou motilium. Nexium, gaviscon sau ranitidina nu i-am dat, dr. sta cu nexium in stand by, dar e normal sa nu se reduca refluxul de la ranitidina, pentru ca ala e doar antiacid, adica refluxul vine, dar n-o mai arde acidul pe gatut de la ranitidina/nexium/gaviscon. Nu au cum sa opreasca ele refluxul, doar neutralizeaza acidul sa nu irite esofagul.
La noi de la debridat s-a vazut diferenta, n-a mai varsat, a ramas doar reflux in gatut si nici nu si-a mai dres vocea, semn ca nu mai e la fel de iritat esofagul. De la motilium vad ca abia acum a inceput sa planga mai putin de la reflux, cam la o saptamana de tratament, desi culmea, pare sa aiba si mai putine gaze - dar coincide si cu trecut la biberoane dr Brown.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Am facut si eu o cura de relaxare cu strengari razaciosi, sunt deliciosi! o asteptam si pe Miruna sa ne delecteze

Intre timp eu am mai facut un filmulet cu celebrul doo-doo al lui Sovi, a iesit mai bine de data asta, ca nu vedea camera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Irina, e delicioasa Maria ta cum rade. falcutele.
La noi e iara nasoala situatia ca odata cu disparitia febrei i-au aparut multe bubite pe corp si coroborat cu rosul in gat si afte in gurita, pare a fi ceva contagios(varsat de vant sau scarlatina)...asa ca iar stau ca pe ghimpi sa nu faca si Vlad.


Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Miha, tin pumnii sa treaca repede si sa nu ia si Vlad!

Super filmuletul, Irina, Maria e o dulce!

Articol decalotare/fimoza pt. baietei: http://www.pediatrucluj.ro/2012/03/28/fimoza/


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

vai, ce de-a bebelusi simpatici si veseli!! sa fie numai sanatosi si norocosi cu totii!

carstea, 6,2kg la 3 luni nu e rau, totusi! e bine ca esti linistita, te simte bebe relaxata si o sa pape cu spor! sunt curioasa cum va merge treaba cu biberonul..

supermami, daca e scarlatina nu se ia la bebe mic, ei nu au inca receptori pentru toxina eliberata de strptococ, pana spre un an sunt protejati. ai fost la un pediatru sa ii vada bubitele?




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Anca, jucariile bune de molfait pt bebe sunt cele adaptate varstei lor - e cel mai simplu asa.
(La Adri multe luni jucaria preferata a fost un fel de 8 din plastic/cauciuc, extrem de simplu, banal si ieftin - era plin prin farmacii de ele, teoretic pt dentitie.)

J.D., ce zambilici e Euan!

Dara, sper sa-i prinda bine Mirunei lapticul de la Meg!

Am revenit si noi de la Ambsada/consulat, cu titlu de calatorie ...o foaie tiparita pe o imprimanta cu jet, color ...sincer e genul de hartoaga care n-ar trebui sa ia mai mult de 5-10 minute; dar ...daca sa poate complica procedura incat sa dureze cateva ore bune, si in 2 zile diferite, de ce nu?

Ma pun sa studiez si eu bebelusi pusi pe ras, ca remediu la proceduri administrative complicate si stupide.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Miha, unde sunt bubitele pe corp? Am citit la mamicile de la cealalta odisee ca s-au raspandit prin gradinite niste boli, printre care si boala mana-picior-gura, astea fiind locurile unde apar bubitele. Sanatate va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

dara, chiar, sunt curioasa daca o sa ii placa mirunei la gust laptele de la mine, sa ma tii la curent :)




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Meg, o sa te poreclim Fulga
In alta ordine de idei, frumos gestul tau!

Mergi la inceput