Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 8

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

Mayei ia cazut parul cand s-a nascut,apoi la un moment dat a stagnat nu ia mai cazut,doar in fata a inceput sa ii creasca un parut fin si blond,la spate in schimb are o gaura cheala ca o minge de ping-pong,de atat frecat capul in toate directiile iar acum de cateva zile ii cade iar.

sunt un pic necajita am citit la bulgarasi de un caz cu un copilas bolnavior nu de la odisee fetelor ci de la ghiocei.

eu scriu rar dar cand ma apuca nu ma mai opresc



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Dia, multa sanatate si tinem pumnii sa nu treaca virusii la fete.
Dana, cum a fost la botez? te asteptam cu poze
Dara, azi avem trei lunite fix. Sa ne traiasca bebeii si sa fie sanatosi!

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

magdalena eu stiu ca cei hraniti cu LP ar trebui sa inceapa diversificarea la apx 4 luni. Aceeasi intrebare am pus-o si eu ca si eu ii dau apx 100 ml LP antireflux dar cred ca merg pe instinctul meu. In jur de 4 luni jumate incep sa ii dau ceva usor suculet de morcov sau fructe dar nu portocala.
Cumnata mea a inceput simplu cu supa strecurata de pastarnac, morcov , telina radacina de patrunjel si apoi pastaie si ce a amai adaugat...apoi le-a si pasat si e ok. Plus pire de fructe, mai zemos..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

La multe lunite bebe Miruna,Vlad bebe de Cristoiu si Emma!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Buna fetele

Eu i-ar m-am pitit cateva zile de suparare.De vineri maimutica mea nu mananca cum trebuie.Refuza biberonul cu inversunare.Nici in somn nu reusesc sa i-l dau.Sanul suge cateva minute si se ineaca si nu-l mai vrea.
Dupa teorii infirmate de realitate azi am ajuns la concluzia ca mananca prost de cand am inceput sa iau Galafor si sa ma mulg mai serios.Cred ca e fluxul de lapte prea mare si se ineaca IAR BIBERONUL IL REFUZA DIN PRINCIPIU.

Ieri in disperare i-am dat o sticluta de lapte praf si spre supararea mea si deliciul intregii case a mancat 65ml.Dupa 3 ore a mancat la san si dupala alte 2 ore a vomitat in jet.Credeti ca a fost de la lapte praf?

Magdalenaeu o sa incep cu cereale date cu lingurita si eventual facute cu laptele meu de la 4 luni jumate.As vrea sa aiba o masa de cereale pana in septembrie cand incep munca.
Pe urma o sa incep cu supe si piureuri de legume dupa o luna adica pe la 5 luni jumate.
Dana stii brasoveanca pana la urma?La botez ati dansat-o?INTRA SA NE MAI BINEDISPUI.

Eu am lasat fata vineri cu sotul si mama soacra si am fost la piscina cu 2 prietene.Ce bine a fost!!!
Sambata m-am simtit vinovata si am dus si familia la piscina inclusiv pe Emma care a stat mai mult sub dus ca piscina de bebei se deschidea intr-o ora.La piscina intr-o cabina inghesuita a gasit-o suptul .Pe urma ne-am mutat intr-o cabina de disabled care avea intamplator un pat si ne-am alaptat ca acasa

va pup ca s-a trezit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Multumiri pentru urari!

La multi ani Vlad, Emma si bebe de Cristoiu!
Sa ne traiasca, sa fie fericiti si sanatosi, Miha, Oanace si Cristoiu

Trei luni e o varsta, da


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

ufff...ce chestie si cu virusii astia; te ataca fara motiv, isi fac de cap si nu orea ai ce le face.
Sambata seara era sotul hotarat ca mergem la urgente duminica sa rezolvam macar cu conjunctivita ca arata rau de tot...dar dupa ce m-a luat la interogatoriu (ca doar e in domeniu) a ajuns la concluzia "nasol...si asta e tot viral". Asa ca astept sa treaca, macar o parte din probleme, dar pana cum nici un semn in acest sens. (pardon, am scapat de frisoane...)

Mada, m-am uitat si eu pe titlul de calatorie - evident ca nu scrie nimic de parinti. dar nu-ti fa griji, ca nici pe pasaport nu scrie - pe scurt, ca la romani; daca au oamenii pitici pe creier si vor sa-ti faca probleme pot, dar in principiu n-artrebui sa fie cazul.
Pe noi acum vreo 2 ani era sa nu ne lase sa plecam din aeroport din tara, pe motiv ca ei de unde stiu ca nenea care e cu noi e tatal copilului - avem acelasi nume de familie, si nu e deloc unul comun sau frecvent intalnit. Ne-au cerut certificatd e nastere - le-am spus ca nu avem la noi dar nu stiam ca trebuie ...ei cica nu trebuie, dar ei de unde sa stie ca el e tati in final au intrebat-o pe Adri cum il cheama pe tati si-am avut norocul ca Adri sa fie in toane bune si sa vrea sa le raspunda. Complet aberant, dar de atunci incercam sa avem o copie dupa certificatul ei de nastere.

De ieri exerseaza si Lavinia mai intensiv rostogolitul pe o parte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Fetelor, s-a intamplat la vreuna din voi, sa iasa lapte pe nas copilului??
Eu o alaptez culcata si ea sta langa mine, pe o parte, si cateodata se intampla sa ii curga o picatura de lapte din nara de jos...nu stiu care ar fi explicatia, dar se intampla de cateva zile.

Amy, si a mea are gaze, si mie imi place sa spun ca astea-s colicile ei. Cateodata se framanta, alte ori nu. In orice caz, ma bucur ca le elimina si nu raman in burtica sa o deranjeze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Irina si Karinei ia mai iesit laptic pe nas nici eu nu stiu ce este dar nu vad sa fie asa o mare problema, stergem si ne vedem de treaba
Sovi pe unde mai esti? doar nu te-au doborat atomicii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Cum se face solutia de bicarbonat a Talei?

Mergi la inceput