Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 8

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Buna seara fetelor!
Noi ne-am plimbarit in fiecare zi si dimineata si seara si avem mai putin timp caci incerc sa mai fac si cate ceva de-ale gurii intre timp. Week-end-ul asta am boierit a facut soacra-mea pomana si seara am fost la un botez. Cu bebe dupa noi Surpriza totala a adormit praslea imediat in vacarmul ala cu muzica si toate cele mai ales ca la formatia aia canta o tanti drept la urechea noastra.
Deci 3 h am stat fara probleme si mai statea dar ne-am gandit ca e suficient in urechile lui , i-am dat bibe muls si am plecat. Nu inainte de a confisca de pe masa marturia (o lumanare superba cu fluturas) si o pisicuta Hello Kitty din plus care miauna.

Am citit cate ceva si ma opresc asupra subiectului cu decalotarea. Nu stiu de ce se face atata rumoare ca daca sa decalotezi sau nu. Eu initial am zis tot asa, ca nu umblu la puta baiatului si sa-i fac eu ceva. Dar am zis ca nu am ce rau sa-i fac stiind ca nepotelul meu de 3 ani facuse ceva infectie, )nu stiu dc e acelasi lucru cu fimoza, ma interesez)si ajunse la chirurg.
La baita, uneori decaloteaza tati si chiar la un moment dat dupa ceva zile cand n-am mai umblat se stransese foarte multa secretie sub pielicica.
Acum eu observ totusi si alt strat mai albicios sub preput, despre aia e vorba sa nu se rupa? Adica mai e o pilicica? Poate iimi explica cineva mai istet ca eu nu pricep, dar rau nu am ce sa-i fac.

Inca ceva, eu am dat lapte matern si de la 1 luna jumate am introdus si Humana antireflux , dar nu mai mult de 60-100 ml /zi, uneori mai putin. Cam cand sa incep diversificarea? Bineinteles am ignorat sfatul dr de a-i da suc de fructe, mai ales ca el si varsa usor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Am facut si noi cruste de lapte, ce uratele sunt :( . Am pus avene pediatril gel pentru cruste de lapte, pe parul uscat, am stat 30 de minute cum zice acolo, si apoi am spalat cu solutie de curatare avene pediatril si intr-adevar nu sen mai vedea nimic azi, cum o fi, se refac o vreme?
Am observat ca parca ii cade mai mult par, a sosit timpul sa-l inlocuiaca?

Chiar, Tala, ziceai de tuns, cum se tunde un bebe asa mic? Cu ce il tundeti?


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dara eu l-am tuns pe David pe la 6 luni cu masina de tuns, tati il tinea, eu il tundeam. A mers usor. Da, acum cheleste si Matilda mai rau, dar are deja perisor nou la baza.
Bubu eu nu folosesc mai mult de 3 zile solutia, desi sunt sigura ca nu se intampla nimic, dar oricum nu fac mai mult de 100ml odata.
Amy infectia la putzulica se numeste balanita. David a facut de 2 ori si eu banuiesc ca de la faptul ca mai umbla acolo si s-a zgariat cu o unghiuta ceva, ori asta in combinatie cu pipi.... A trecut repede insa - masura de urgenta este impachetat putzulica cu tampon de rivanol. La el mi s-a spus in maternitate sa trag usor de pielicica la fiecare baita. Nu prea am avut curaj, iar la 6 luni am chemat supranumita 'asistenta putza' care l-a decalotat sub jetul de apa si nu a plans deloc. A plans insa la urmatorii 3 pipi, dar nu f rau. De atunci avem grija sa desfacem la fiecare baita sa spalam acolo. Secretia alba se numeste smegma si e normal sa fie. Cred ca nu e rau sa se faca procedura asta, atata vreme cat nu se face in mod barbar. Stiu baietei care au facut fimoza la 4 si 5 ani (dar nu s-a incercat decalotare la ei). La fel as proceda si acum.
Ronina saptamana trecuta Matilda avea aproape 6800g, dar suntem pe pampers 4 de mai mult timp (cam de la 6kg) si nu am mai avut surprize cu kk. Merita incercat eventual cu unul separat (parca la farmacii vand si la bucata)
Meg intr-adevar e superb la Campulung Moldovenesc. Ai mei sunt mai de sus, de langa Putna.
Noi am stat cu ceva emotii pt ca Matilda nu a facut kk 3 zile pana azi noapte la 3 cand a umplut 2 scutece. Nu parea sa o deranjeze pauza asta insa aseara i-am pus o bucatica de supozitor, dar a facut abia la 7 ore dupa operatiunea asta, asa ca nu sunt sigura ca datorita lui s-a intamplat. In rest ma minunez zilnic de progresele vizibile pe care le face, acum intinde manuta constient catre un obiect, se concentreaza si reuseste mai usor sa-l prinda. Se intoarce pe parti cred tot constient (isi strange piciorusele si le balanseaza).
M-am cam intins...Saptamana racoroasa va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Tala multumesc. Si noi am facut treptat treaba asta, cate putin. A mai plans la inceput, nu-i placea dar apoi s-a decalotat usurel. Tot la apa se face si la noi dar nu mereu; am zis sa nu umblam prea des momentan.

Si Victoras se intoarce pe parti tot asa, balansat. Mai nou maraie sa-l intorc pe spate caci se arcuieste rau si incearca el

Bebeii vostri dau gaze multe? Sau e de la ce mananc eu, ca jur mi-e mila de el ...
Jucarii nu prinde constient, se uita la ele, fixeaza insa nu le tine mult in manuta... Abia pe 4 avem 3 luni... e bine, rau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Amy Karina nu are chiar asa multe gaze, sa zic ca aud de doua ori pe zi. Ea face kk de vreo patru cinci ori pe zi nici nu stiu cand ar mai putea avea si gaze.
Nici ea nu prinde inca constient vreo jucarie, tine mana pe suzeta cand trage la ea si dc o scapa incearca sa o prinda la loc, atat se arcuieste si isi misca mainile doar doar o pune la loc.
DUminica i-am pus o punga in scoica si atat se uita la ea si o prindea cu mainile, doar ca trebuia sa am grija sa nu o bage in gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

amy, fata mea da gaze muuuulte! nu pare sa o deranjeze, ba de multe ori rade cand le da, cred ca o amuza zgomotul :))) . in schimb caca face doar 1/zi, rar de 2 ori.

dara, si la noi s-au dus crustele miraculos, dar am folosit si la a doua spalare gelul+spumantul de clatire..diseara o spal doar cu spumant, sa vedem.

anei i-a cazut parul de pe la 6 sapt iar acum ii creste incet-incet un par mult mai deschis la culoare decat cel "de lapte"




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

buna dimineata

o zi cat mai racoroasa va doresc,la mine se incinge rau de tot,ne topim ca inghetata

am gasit si eu gelul de la aveene,am dat-o dar nu am reusit sa o dau unde are fontanela,ca acolo are cel mai mult imi e frica,daca apas usor se intampla ceva?
Maya nu prinde jucarii,le fixeaza si atat,nu le prinde deloc se uita la ele,prinde in schimb cerceaful,tot ce ii pica in mana,mai putin jucarii,mai nou face ca ,catelul cand schelaie,pe mine ma streseaza ca nu are nimic in momentul ala a descoperit ca are glas.Se intoarce de pe o parte pe alta dar nu pe spate,incerc sa nu ma stresez pt ca fiecare copil are ritmul lui nu?dati-mi una peste cap!!

Si noi trecem acusi la nr 4 de pampersi,mai am vreo 50 de bucati de nr 3,apoi trecem la 4,deja vad ca ii lasa dungulete nr 3,are deja 7 kg trecute bine.

va pup o zi cat mai racoroasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

magddalena, iti dau eu una peste cap, prieteneste bineinteles . Normal ca fiecare are ritmul lui.

Mandra mea ieri nu prea a dormit (de caldura, de frecus, ca nu prea am stat acasa...) dar a recuperat noaptea a dormit de la 22 pana pe la 10, cu treziri de papa la 4:30, 6:30, 9.. acum a papat si doarme iar. A facut caca chiar cand a adormit.. dar asa o las pana se trezeste, e mai rau daca o trezesc, ca a adormit f usor, poate inca mai e obosita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

tocmai am schimbat-o si a facut pisu in patut si pe cearceaf si pe saltea si am observat ceva,ea din nastere are un semn pe bulanul stang acum am vazut ca are un semn aproape a fel ca primul dar mai deschis la culoare care ia aparut acum cateva zile cred pt ca nu l-am vazut pana acum,sa ma ingrijorez?semnul e maro ff deschis.

Dia,vroiam de ieri sa te intreb ceva dar nu am mai apucat,pe titlul de calatorie care l-ai facut e scris si numele vostru al parintilor pe el,sau numai al fetei,ca pe al meu numai al Mayei e scris si ma gandesc sa nu fie probleme la aeroport,asta imi mai trebuie(scuzati off-topicul)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

fetele care dati lp,cati ml mananca bebeii?Maya la 3 luni si 18 zile mananaca doar 120 ml de 4 ori pe zi si san intre mese dar nu exagerat de mult,ala e doar de desert sau de sete,apa nu ii dau,ma bate gandul dar inca rezist pe baricade.

Diversificarea cand o incepeti?cat mai tarziu,dupa 6 luni inainte de 6 luni?ca merg in tara si sigur mama,soacra cumnatele o sa ma bombardeze cu "sfaturi",eu vreau sa incep sa ii dau dupa 5 luni jumate 6,adica cand ma intorc inapoi aici.

V-am bombardat cu intrebari

Mergi la inceput