Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 8

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Supermami, aseara eram cam adormita si am uitat sa-ti multumesc pentru aprecieri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

tania, sper sa fie doar alarma falsa si rinichii sa functioneze ok! Cu fimoza si eu stiu ca e f devreme, Stef al meu are si acum pielicica stransa, dar mie dr mi-a spus ca atata timp cat are jetul de pipi neintrerupt si nu il deranjeaza cand urineaza, sa nu intervenim. Recunosc ca mi-a fost mila sa-l duc la chirurg si mi-e groaza de anestezie......
dia, sanatate multa si sa nu dai virusii la fete!
dana, sa aveti o petrecere super si un mic crestin vesel si linistit la primul lui mega party!
Meg, si eu sunt curioasa daca l-ai mai lasat singur pe baiat la bunici. As putea sa-l lasam si noi la tzara la socri, dar nu am incredere ca ar putea sa doarma fara unul dintre noi. El nu doarme singur si mai ales nu cere de mancare daca se ia cu joaca, nu-i mai trebuie nimic. La tzara ar fi la 120 de km de noi, la ai mei in care am incredere ca ar fi f bine, ei sunt la vreo 400 de km ca sunt din Iasi, dar stau la bloc asa ca nu ar fi mare schimbare de aer.....

Noi am vrea dupa botez sa plecam la munte cu copiii, dar as vrea undeva aproape de Ploiesti si nu am idee de vreo locatie cu aer curat si cazare buna. In fiecare an am mers la Moeciu, dar am vrea undeva mai aproape acum.... Ceva recomandari, pls?

Sa aveti o dumica superba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Tania, daca bebe face pipi in jet, nu se screme sa faca si nu se umfla puta nu este nevoie de operatie. Fimoza este normala pana la adolescenta chiar. Problema este la cea strangulata cand bebe nu poate face pipi.

La noi a fost foarte cald ieri si azi noapte. Euan s/a culcat la 9.30 dar s/a trezit dupa 2 ore si a stat treaz 1 ora. Ii era cald doar in body cu maneca scurta! Asa ca l/am lasat doar in pampers si a dormit mai bine. Acum inca doarme in patul meu cu taica/sau. Si el se intoarce pe o parte de vreao 2 saptamani si se misca mult prin pat, se impinge cu picioarele cand il tinem in brate. Ieri desi a fost super cald nu prea a stat in carut, tot in brate a vrut. Majoritatea timpului in care nu doarme sta in brate. Cred ca si din cauza asta nu plange mai mult de 5 minute pe zi in total.

Tala, Finn inca mai poarta scutece si daca as lua pampers numai cele nr 6 i/ar fi bune, desi el are 15 kg. Vineri si ieri a facut pipi la oala, acum asteptam si restul. Nu insist, ca sa nu se incapataneze si sa nu mai vrea.

Azi e mai bine si la noi, putin mai racoare. A fost furtuna la 4 dimineata si acum ploua iar. Vineri au dat drumul la stropitoarea din parc si toti copii erau uzi. eu nu l/am dezbracat pe Finn in fundul gol cum se obisnuieste pe aici , si era fleasca. Apoi s/a dus la nisip si s/a tavalit. Cand a venit Dave sa ne ia din parc a ras cu gura pana la urechi cand l/a vazut pe Finn. O sa pun poze pe facebook.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Merci Tala, inca putin si ma faceti bebelusa
Despre Andrei ce sa zic... Mereu ii explicam ce il asteapta, dar nu tot timpul pricepe
De ex, vineri i-a zis tati ca e meci la tv si ca o sa il pregateasca de nani, citeste poveste, face tot ce trebe, apoi se duce sa se uite la meci si el ramane sa adoarma singurel. Da Andrei? Daaaaa... Parea ca a inteles si acceptat. Cand a venit momentul n-a mai vrut. Aceeasi grija am si eu ca nu adoarme fara unul din noi, mai nou fara tati, ca am incercat sa stau eu cu el, sa se uite tati la meci. N-a vrut sa adoarma cu mine si asta a fost o surpriza pt mine :(. In fine, ar adormi el pana la urma, cat poate sa stea treaz?! Dar cu scandal....

Si aprops de pampersi, sunt copii care la 3 ani au 20 kg..asa ca se poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

buna ziurile!

Tania uite aici despre fimoza! http://www.pediatrucluj.ro/2012/03/28/fimoza/
ca idee, al meu baiat la 3 ani nu se decaloteaza inca! eu l-am lasat in pace (desi la 4 luni la controlul pediatric, doctora a tras de putza lui fara acordul meu de i-a pleznit ca naiba pielicica din jur). peste tot am citit ca se va decalota singura cand va veni vremea, asa ca nu am umblat p-acolo.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Tala am tot vrut sa te intreb , dar am uitat!
cat timp e "valabila" solitia aia de bicarbonat? dupa cate zile expira?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania82 spune:

Buburuza, ms de link.
El urineaza fara durere si cu jet continuu (a stat azi pe o paturita absorbanta fara scutec, si de vreo 2-3 ori cand ii faceam baita s-a mai intamplat sa faca pisu).
Pediatra ne-a tot zis sa tragem de pielicica din cand in cand la baita, dar l-am convins pe sotul meu sa n-o faca (la baita eu il tin si el il spala). Pana acum a lasat sotul dupa mine, dar el nu e deloc fan internet si chiar nu are deloc incredere in informatiile gasite aici, asa ca daca doctorul ii va insira cateva argumente pro decalotare ... am incurat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

matei merge la ai mei in "vacante" de cand avea 2,5 ani; cel mai mult a stat 3 saptamani fara noi, dar incercam sa il lasam cat mai putin, practic doar cand au fost situatii complicate gen bona lipsa sau eu plecata din tara (am fost la un stagiu de 6 saptamani in franta in 2010, de ex). e foarte iubit acolo iar ai mei se ocupa super de el, nu am ce sa le reprosez. acum ne-am decalat pentru ca astept sa facem vaccinul fetei si mai am eu ceva maruntisuri de rezolvat pe aici.

tala, da, chiar din suceava sunt ai mei, dar eu am crescut pana la 6 ani la bunici, in campulung moldovenesc.."greatest place on earth!"




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

dorinuta, noi dupa botez am fost la cheia/prahova, pensiunea "la rosa" si am plecat multumiti




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Am ajuns si noi acasa, a fost bine la ai mei ca am avut ajutor si mancare super dar tot mai bine e acasa Ah, si vestea cea mai buna e ca s-a rezolvat de la sine superfluxul si suntem iarasi ok si am scapat fara deshidratare, a pus Bianca vreo 200 grame in ultimele 10 zile, multumitor as zice.

Dara: Bianca nu face kk verde, decat f rar dimineata e cu tente mai verzulii asa dar am pus pe seama faptului ca doarme noaptea 8h fara pauze de papa si o fi de la nemancat. Sa inteleg ca asta inseamna ca nu are intoleranta la lactoza? Ar fi super
Irinaelena: sunteti superbi, excelente pozele!
Dorinutza: eheee, noi patim asta f des, daca era sa tai body-urile ramaneam deja fara vreo 15-20 Am gasit o tehnica sa rulez body-ul in sus pana ajunge sa aibe o parte curata deasupra si apoi il dau peste capsor. Cel mai tare a fost ultima data cand s-a intamplat in parc si pana am ajuns acasa... uh, saraca
Tania: of of, sper sa te fi speriat degeaba si sa afli ca e totul ok cu Stefan
Dia: sanatate maxima!
Tala: wow, deja sunteti la pampi nr 4? Ce greutate are Matilda? Eu ma gandeam sa raman la nr 3 pana face macar 7 kg, dar cred ca zici tu ceva cu marimile.

Gata, somn, ca maine incepe o noua saptamana de bebeluseala

Mergi la inceput