Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 8

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Neatza!

La multi ani pt cele care sarbatoresc sau au persoane dragi cu numele de Petru sau Pavel!

Anca, distractie faina la reuniune! Ma bucur ca te-a linistit pediatra si ca a inceput Natalia sa pape mai bine ca inainte, doar e nascuta in zona de munte deci prefera temperaturile mai mici
tania si Mariuca participa activ la "podul de piatra", ea e cu refrenul "eeeeeee" . Felicitari pt bilant, nu cred ca papa Stefan doar lapte de inceput fiindca ar plange de foame chiar daca ar avea burtica plina de lapticul apos. Dar cum reusesti sa-i dai ambii sani la fiecare masa daca se trezeste noaptea de 2-3 ori? A mea papa la prima trezire, adik pe la 5-6, azi la 7, cu ochii inchisi si de-abia trage cu nesat dintr-un san ca apoi adoarme lemn. Daca nu s-a saturat cere dupa minim 1 ora.....

Noi bifam 23 de ore de la vaccin fara febra, sper ca nu face de-acu incolo....
Azi vreau sa ajung la companie sa-mi iau actele pt cic, pe urma la Casa de pensii sa-mi iau stagiul de cotizare, daca mi-l da repede si daca mai au chef copiii poate si o tura de shopping ca nu am sandaluta pt botez. Eu pe 24 am terminat postnatalul, dar actele cred ca le depun pe 9, ca judetul de domiciliu e Braila si duce soacra-mea dosarul dupa botez ca eu nush cand pot ajunge acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Anca, acidul folic este vitamina B solubila in apa. Este foarte buna in prevenirea unor boli precum si la imbunatatirea memoriei si altor functii ale creierului. Nu exista sa ai prea mult acid folic in organism, surplusul se elimina. Doctorul meu mi/a zis ca este foarte important sa iau acid folic toata sarcina si alaptarea. Dar o sa/l iau in fiecare zi, chiar si dupa ce termin alaptarea.

Tala, e mortala Matilda!

Monna, Andi e un scump.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Ce porcarie au facut cu picasa! Eu una nu am putut sa vad nimic.
Tala, parca tu ziceai ca te/ai prins cum functioneaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania82 spune:

Dorina, noaptea papa doar dintr-un san pentru ca adoarme si nu se trezeste nici cand il ridic la ragait. In ultima vreme il alaptez culcata, si nu-l mai chinui cu ragaitul, ca si eu pic de somn. Cred ca daca ar suge din ambii sani s-ar trezi doar o data, dar asa i se face foame mai des.

J.D. eu acum vad normal albumele in picasa. Am dat pe My photos si au revenit la formatul cunoscut.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:


super fimuletele Tala.
am vazut si eu bebelusii zambaciosi. ne-am distrat copios. cand ajungem acasa, ne laudam si noi cu un filmulet
ronina, si noi suntem in deplasare de 8 zile la tata. nu mi se pare sa fi perceput Alexia in vreun fel schimbarea locatiei. la Bianca ai observat ceva?
tania, felicitari pt bilant!
mai stie cineva ceva de titi?
dorina, ma bucur ca nu ati facut febra de la vaccin. nu cred sa mai faca acum.
anca, 'intalneala' placuta!
fetele, mie de 1 saptamana imi cade fff rau parul. nu mi-a cazut toata sarcina si nici dupa. acum, la aproape 4 luni de la nastere am prb asta. eu am schimbat samponul de curand, mi-am luat unul profesional. sa fie de la el? l-am mai folosit, dar nu am avut surprize.. voi ce stiti de asta?



Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Anca distractie placuta, sper sa ai zile frumoase si linistite si sa te bucuri de reintalnire, sa ne povestesti cum a fost.

Si Karina mananca numai dintr-un san, si trage cu putere si pofta si in 10 minute este gata, alteori suge mai mult dar media este undeva la 10 minute. Si dupa doua ore iarasi mananca, cateodata mai trec trei ore dar rar. Iar noaptea nu se trezeste deloc pt papa, adoarme pana pe la 11:30 si se mai trezeste dimineata. Ea tot pe burta doarme si acum doua nopti am lasat-o sa doarma pe spate, vroiam sa vad ce se intampla, stiam ca o sa se trezeasca dar nu stiam ora, dupa 3 ore de somn adica pe 2:30 dimineata a inceput sa planga, i-am dat sa suga cateva minute, poate ar fi functionat si suzeta si a adormit bustean, insa eu am mai adormit dupa vreo ora si jumatate. Ea s-a trezit doar pt ca si-o fi dat cu manutele peste fata sau ce stiu eu ce. Asadar m-am convins ca ea doarme cel mai bine pe burta, ziua in schimb o las si pe spate sau pe o parte pt ca oricum as pune-o nu doarme mai mult de 30 minute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Titi ma gandesc ca o fi ramas numai la odiseea mai-iunie, ca ea era inscrisa si la noi si acolo. Singura data cand am mai intrat la bulgarasi dupa ce am nascut am vazut si ca Gabrielarusu s-a mutat acolo. Cred ca fiecare dupa cum a avut data nasterii mai apropiata de generatia respectiva.

Happy, eu asa am citit, ca tre' sa se indeseasca parul in sarcina (nu prea mai cade) si sa cada rau de tot la un moment dat dupa aia (sa cada si ala care n-a cazut in sarcina). Eu inca "astept" momentul ala, la tine se pare c-a venit acum.

Monna, merci, am luat si eu mingiuca de-aia. S-a nimerit ca tocmai livrasem la fratele lu' Cosmin in Anglia perna de reflux pt patul mare si medicamente de dentitie (ca nu le livrau pe unele in Ro) si acu' am trimis rapid si mingiuca aia cu zornaitori si gaurele.
Sper ca asta e ca dimensiuni: http://www.amazon.co.uk/gp/product/B003FZB8KS/ref=s9_simh_gw_p75_d0_g75_i2?pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=1AWRRRBSYFDY4HX5ZTZ1&pf_rd_t=101&pf_rd_p=467128533&pf_rd_i=468294


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

dara, la mine nu s-a indesit in sarcina, dar nici nu a cazut. oricum am par mult. eu ma tunsesem pe la 36 sapt sa previn o cadere de par lung. acum cand bag mana in el.. scot smocuri. sper sa se opreasca la un moment dat, sa nu raman cheala

Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

J.D. am uitat sa zic, merci pt. linkuri, am luat si eu o parte din alea indicate de tine.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

cat am fost insarcinata nu mi a mai cazut deloc iar acum cred ca o sa raman cheala, eu o sa incerc sa aplic unele sfaturi de aici http://oliviasteer.ro/?s=lavinia

Mergi la inceput