Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (24)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Of, Oli!Asta da necaz!

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Georgia...mere bine, zic eu.

Pana acum a papat asa

-pepene galben
-pepene rosu, separat cat si amestecate

-caisa-se iritat la popo, nu-i mai dau

-mar crud-s-a iritat
-mar copt

vreau sa incerc para.

-banana si avocado las dupa 7 luni.mi se par mai greu de digerat


legume a mancat asa..in diverse combinatii: morcov, telina, dovlecel.


pastarnacul il las pe mai tarziu, tot asa din cauza ca-i greu digerabil...cat si cartof, mazare, fasole verde...caci baloneaza!

vreau sa incep sa-i dau branzica...si cred ca-i voi da branzica normala, light.cea calcica ma enerveaza prepararea...si la Rebecca am procedat la fel.

Deasemenea ouil il las dupa 7 luni, cat si ficatyl.mi se par greu de digerat.

Luna viitoare ii voi baga carnita de pui
pestele light-cu carnea alba gen pastrav, cod-dupa 7 luni

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

http://retetebebelusi.ro/grafice-lunare-alimentatie-bebelusi/


sunt niste grafice-interesante zic eu!

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

http://www.desprecopii.com/info-id-121-nm-LUNA5.htm


La 5 luni bebelusul a descoperit deja ca poate scoate multe sunete folosindu-si limba si buzele. Poti sa observi cit de fericit este in timp ce scoate sunete ciudate, sunete pe care uneori le face si in timp ce bea sau maninca. Aceste sunete pot sa-ti provoace uneori risul dar ele preced vorbirea. Bebelusul la aceasta virsta exploreaza sunetele pe care le poate produce. De aceea, s-ar putea sa-l auzi scotind aceleasi sunete de mai multe ori.


Un alt important sunet pe care il vei auzi in aceasta perioada este primul ris al copilului tau. Daca intimplator faci ceva nostim il vei auzi cum ride. Aceste sunete sint atit de pretioase pentru parinti incit ei isi doresc sa le auda tot timpul. Se joaca cu degetele pe burtica lor si scot sunete ciudate ca sa-i provoace pe copii sa rida. Un alt mod prin care ii poti face pe copii sa rida este sa rizi si tu la glumele lor. Intotdeauna este timp pentru citeva partide de ris cu bebelusul tau.Ha-Ciu!Zimbeste copilul cind tu stranuti? Asta se datoreaza zgomotului ciudat sau expresiei fetei din timpul stranutului. Daca repeti sunetele pe care le-ai facut,  Ha Ciu , acestea se aseamana cu un sunet specific bebelusilor,  Ah-Goo . Unii copii repeta aceste sunete tot timpul. Repeta-le si tu si va fi foarte incintat de atentia pe care I-o acorzi. Incearca sa identifici daca bebelusul face un anume sunet cind ii este foame, cind este obosit sau cind vrea sa se joace. Aceste sunete sint importante deoarece copilul le utilizeaza ca sa-ti comunice de ce are nevoie.
Sezutul in poponet sau cel putin tentative
In jurul acestei perioade multor copii le place sa fie pusi in pozitia sezind. Le place aceasta pozitie deoarece pot sa-si observe propriul corp si sa vada ce se intimpla in jurul lor. Copilul tau va sta probabil la inceput cu spatele indoit si se va sustine in minute. Dar cu fiecare zi ce trece va deveni mai puternic si la un moment dat isi va indrepta spatele si isi va intinde o minuta ca sa prinda o jucarie. Pune citeva perne in jurul lui in cazul in care se rastoarna. Bebelusul tau va fi foarte incintat daca vei sta alaturi de el. Urmareste ce mindru este ca poate sta in aceeasi pozitie ca si tine. este pregatit acum pentru a sta in scaunele inalte pentru a lua masa impreuna cu familia. Acesta este unul dintre cele mai mari realizari care-l face sa se simta ca face parte din familie.
Mincarea solida
Intre lunile a patra si a sasea multi parinti incep sa se gindeasca la mincarea solida. Poate ati fost intrebat de catre bunici daca ati inceput sa-i dati copilului mincare solida. Pediatrii sint de parere ca pina la noua luni copiii primesc toate elementele nutritive necesare din lapte. Este foarte important de remarcat ca nu exista un moment anume in care trebuie sa incepi sa-i dai copilului tau mincare solida. Unii copii sint foarte multumiti cu laptele si nu manifesta nici un interes pentru mincarea solida. Dar alti copii incep sa devina curiosi in aceasta perioada referitor la mincarea pe care o vad ca parinti lor o maninca.
Este copilul tau pregatit pentru mincarea solida?
Exista niste semne care indica ca copilul tau este pregatit pentru mincarea solida. In primul rind, este copilul tau curios? Adeseori copiii la aceasta virsta urmaresc cu atentie mincarea, ating farfuriile, iau cite o bucata de mincare si incearca sa si-o introduca in gurita. In acest caz este clar ca sint curiosi in legatura cu mincarea.Mai exista si semne anatomice care indica daca un copil este pregatit pentru mincarea solida. Unul dintre acestea este abilitatea copilului de asi sustine bine capul. In cazul in care nu poate sa-si sustina prea bine capul nu este cazul sa incepeti cu mincarea solida. Poate ati observat reflexul copiilor de a impinge afara cu limba mincarurile solide. Acest reflex ii protejeaza pe copii de a ingiti mincarea solida si el dispare in jurul lunilor a patra pina la a sasea. De asemenea, copilul trebuie sa invete sa isi impinga mincarea in partea din spate a gurii pentru a o putea inghiti. Buza inferioara a copilului trebuie sa capete si ea abilitatea de a lua mincarea din lingurita. Si intestinul copilul trebuie sa fie destul de matur pentru a secreta enzimele digestive care ajuta la digerarea mincarii solide.
Mincaruri solide recomandate pentru inceput
Binenteles ca veti fi foarte curios in legatura cu reactia copilului dumneavoastra la mincarea solida. Exista citeva feluri de mincare solida care sint recomandate pentru inceput. Cele mai importante caracteristici ale mincarii solide la care trebuie sa va ginditi sint: consistenta, gustul si sa fie usor digerabile. Multi parinti prefera sa inceapa cu cereale, orez amestecate cu lapte. O alta mincare solida foarte populara pentru inceput este banana pasata sau din borcan. Cartofii piure, sucul de mere, pere sau de morcovi proaspat preparate sau cele gata preparate (in borcanele) sint de asemenea recomandate. Trebuie sa urmariti reactia copilului dumneavoastra la mincarea solida. In cazul in care o impinge cu limba afara inseamna ca nu este inca pregatit pentru mincarea solida. Nu trebuie insa sa va faceti probleme pentru asta deoarece in scurt timp va ordona din meniul pentru copii.
Inceputurile bautului din cana
Daca copilului dumneavoastra ii face placere sa stea in scaunelele inalte ati putea sa incercati si sa-i dati o canuta din care sa invete sa bea. Este important pentru copil sa stie ca poate sa bea si alceva in afara de lapte. Unii parinti au pareri contradictorii despre sucul diluat. Dar apa este un lichid foarte important pentru copii. Canuta pe care i-o dati copilului trebuie sa fie micuta astfel incit sa o poata tine cu ambele minute. La primele incercari de a bea apa din canuta o mare cantitate de apa ii va cadea pe barbie astfel incit se va uda. Dar de indata ce va invata sa bea din canuta va descoperi ca poate sa sufle in ea si sa produca sunete.
O ultima mentiune despre mincarea solida
O parte din experienta de a consuma mincare solida este si explorarea ei de catre copii. Aceasta include pipaitul ei cu degetele si cu intraga mina, precum si incercari de as introduce singur mincarea in gurita. Cit de mult sinteti gata sa tolerati din acest proces este o decizie care va apartine. Dar este important sa va reamintiti ca acesta explorare este un pas absolut normal care-i ajuta sa stapineasca tehnica mincatului cu mina. Sfatul nostru este sa-i puneti o barbetuta ca sa nu se murdareasca si sa-l lasati sa exploreze in voie mincarea. Pofta buna!

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

in primul rand ,vreau sa va spun ca azi este sarbatoare ;Sf Petru si Pavel
olga ,daca ai un cont al mamicii copilului ni-l poti da acum;cea mai buna prietena a mea a trecut printr-un hop asemanator ,cancer la cap ,fata e bine acum,dar a fost operata in franta,dupa o operatie in ro ,si sanse zero de supravietuire..poveste lunga ,sistemul medical ro care e praf
oricum ca info ,daca vor sa opereze copilul afara(daca e cazul) sa se orienteze catre formularul E112
altesa,eu sunt interesata;pe mine m-ar incanta sa pot cumpara de cum incep diversificarea ,deci acum in 1-2 sapt maxim..crezi ca parintii tai cor comercializa ceva pana atunci(morcovi,albitura,mere,etc)
lady,super..chiar vroiam sa intreb,in cat timp va ajunge la carnita de cand a inceput diversificarea ?cam in 2 luni?
si cat laptic mai papa acum ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Georgia ce bine ca a scapat fetita. Din pacate stiu cum este cu sistemul in Romania si cunosc cazuri care nu s-au terminat cu bine Stie mamica de formular. Acum strang bani pt operatia care o vor face in afara tarii. Au nevoie deocamdata de 10.000 de euro. Nu este o suma foarte mare (este mare, dar nu se compara cu 100.000) asa ca am speranta ca se vor strange repede. Din pacate si la ea este in stadiul 4 Mamica este optimista si noi la fel.

O sa trimit un mail cu contul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Fetelor sper sa nu va supar si sa va intristez prea tare cu subiectul meu, dar din pacate asta este viata, cateodata prea dura. Georgia, spune-mi te rog cum au aflat parintii fetitei de cancer. Ce ma intristeaza cel mai mult este ca la copii cancerul este de obicei mut si afli abia cand este intr-un stadiu f avansat. Oare se pot face analize sau ceva controale anuale, doar asa ca sa dormim mai linistiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

olga,pt ca sunt detalii care tin de alte persoane iti voi da pe privat,tot istoricul


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Ana-Maria am citit ca ai probleme cu dintii. Eu ieri am fost la dr si am reusit sa-mi pun 2 plombe fara anestezie. Nu m-a durut deloc. Drept este ca depinde si de dr pt ca acum am fost la dr meu stomatolog care are cabinet tocmai in Pitesti, dar se merita Prima data m-am dus la o tipa in Bucuresti si m-a durut tare asa ca mi-a pus anestezie pana la urma. Nu mai zic ca dintii pe care mi i-a lucrat ea sunt sensibili si acum. Insa am o alta problema. Trebuie sa-mi scot 3 molari caci imi pun aparat. Aici clar imi trebuie anestezie. Nu stiu insa daca sa-i scot pe toti odata sau in 2 ture

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgia_c

olga,pt ca sunt detalii care tin de alte persoane iti voi da pe privat,tot istoricul



Mamica fericita de fetita cu fundita



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168191&nm=Vladut-vrea-sa-traiasca





Multumesc Georgia

Mergi la inceput