Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (24)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Buna mamici!
Am fost si noi la vaccinul de 4 luni, nu a plans Alexandru la injectie doar dupa ca sa speriat de spirtul rece cand a tamponat asistenta. Da baiatul meu nervos s-a calmat si a tras niste tipete pe acolo de ziceai ca o cearta pe asistenta

Mihaela bine ai ajuns acasa, cred ca de la diferenta de temperatura face asa fetita.
Olga trist


La multe lunite frumoase!
Miruna bulgaras de elenii
Vlad bulgaras de dari_nanau


My lady merci
Georgia eu il cantaresc o data pe saptamana

Alexandru a luat cel mai putin 100 g intr-o saptamana si cel mai mult vreo 450g, dar niciodata nu a avut 0g de asta sunt un pic pusa pe ganduri. Vedem in saptamana urmatoare cum creste

La multi ani si sanatate celor care isi sarbatoresc astazi onomastica!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Buna fetelor!

Olga, imi pare tare rau sa aud asa vesti.. Doamne ajuta sa fie bine fetitza!. Si la Mladite si Mugurasi am avut un caz de fetitza depistata cu leucemie la 1 an. Norocul ei a fost ca locuiesc in Canada si a avut parte de tratamente bune si la timp. Acum mai are doar cateva saptamani de tratament (are 4 ani).

Miha M-am tot gandit la tine zilele astea Succes cu alaptatul!

Fetele, am citit tot ce ati scris in ultimele zile, dar nu mai apuc sa va scriu nimic.. Filip nu mai sta deloc, vrea mereu atentie, stiti voi.., Sara sta doar pana la ora 13 la gradi, si cand vine vrea si ea atentie, asa ca pana seara cand vine Doru acasa (pe la 20) si vrea si el atentie sut epuizata.. dar macar ne odihnim noaptea, chiar daca Filip inca mai suge (chiar si de 2-3 ori/noapte)

La capitolul greutate, stam la fel de prost, adik ia in greutate putin cate putin, dar mananca bine. O sa detaliez mai tarziu ca acum..vrea atentie

Va pup

Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

am scris un mesaj luuung si din cauza astora cu reclama lor la jacobs s-a sters
miha - la mine pe caldura refuza sanul, insa accepta ceaiul. asa ca o pacaleam cu ceai: ii dadeam foarte putin sa bea ceai, dupa care bagam sanul si sugea in continuare. oricum, era mai bine decat deloc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Alina de ce nu incerci s-o dai pe Sara la program lung? Mie mi-e groaza cand vine week-endul si trebuie sa stau cu copiii de dimineata pana seara. Sunt praf seara. David ma solicita ff tare. Acum ca este plecata si Chitibus si nu are cu cine sa se joace, este si mai greu.

Mihaela imi pare rau ca nu mai accepta sanul pitica ta. La mine Leon nu accepta sanul daca il tin in brate. Cred ca ii este cald. Ai incercat si asa, culcat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
Olga, m-a dat rau peste cap vestea despre fetita diagnosticata cu cancer. Asta e intr-adevar un mare necaz, in situatii din astea realizezi cat de neinsemnate sunt celelalte asa-zise probleme pentru care ne facem griji. Te rog sa ne dai detalii cum putem sa ajutam si noi!
Ieri am fost si noi la doctorita la control, initial doar pentru cantar, insa i-am spus si de vaccinuri pentru ca, la 5 luni, copilul meu nu avea inca niciun vaccin facut, in afara de cel din maternitate. Cum ni s-a schimbat pediatrul intre timp (din fericire!), doctorita asta noua nu stia ca pediatrul dinainte ne amanase pentru vaccin, credea ca Johanna e cu vaccinurile la zi. Ei bine, cand a aflat ca nu are niciun vaccin facut, i-a facut Infanrix Hexa, cel pentru 2 luni, care aici se face o data pe luna, timp de 3 luni, deci il mai face si peste o luna respectiv 2 luni. Mi-a spus sa nu-mi fac griji, ca nu e tarziu, i le pot face inca. Asa ca a intepat-o in ambele pricioruse pe cea mica. Maria, pe de alta parte, a insistat extrem de mult ieri sa intre cu mine si cu Johanna in cabinet, asa ca am luat-o. Cand i-am spus de vaccinurile celei mici, doctorita m-a intrebat "dar cea mare cum sta cu vaccinurile?". Eu eram linistita, stiind ca Maria e cu vaccinurile la zi si, intamplator, aveam si carnetul ei de vaccinari la mine. I l-am dat doctoritei si mi-a spus ca ii lipseste si Mariei un vaccin, unul care se face intre 5 si 6 ani si ca, daca tot e acolo si e si sanatoasa, i-l face. Eee, cand a auzit Maria mea de vaccin, s-a pus nenica pe bocit...La un moment dat plangeau amandoua, Johanna urla (inca nu-i facuse vaccinul), Maria plangea si pe mine m-a busit rasul, i-am spus doctoritei "are mama 2 fete, si amandoua plang". Pana la urma am dus munca de lamurire cu Maria, i-am explicat de ce trebuie sa faca vaccinul, i-am promis un cadou daca e cuminte, etc. Pana la urma i-a facut vaccinul in brat dar fii-mea a continuat sa planga si pe drumul spre casa si pe urma, mai tarziu, se plangea ca o doare bratul, ca nu-l poate misca, etc. Pentru ca a fost cuminte, a primit cadou de la dna doctor un pestisor de cauciuc pentru baie si o bombonica. Eu am ramas datoare, trebuie sa-i cumpar si eu un cadou. Si uite asa, mi-am vaccint eu ieri ambele mandre.
Cat despre cantar, Johanna are 6220 de gr, cu vreo 200 mai mult decat acum 2 saptamani. Nu e mult, dar doctorita m-a intrebat daca, dupa ce suge, urla. I-am spus ca niciodata nu s-a intamplat asta, asa ca e clar ca nu sufera de foame, asta e ritmul ei de crestere. In plus, a masurat-o si pe Maria, care, cu adidasi in picioare are 114,5 cm, putin pentru varsta ei, dar vorba sotului, la ea la gradinita, doar copiii mai mari de varsta decat ea, sunt mai inalti ca ea, asa ca de ce sa ne ingrijoram? In plus, nu prea avem persoane inalte in familie.
Cam asa ne-am petrecut ziua de ieri, m-am lungit ca o pomana tiganeasca, imi cer scuze.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

La multi ani tuturor celor care astazi isi serbeaza onomastica!
La multe lunite, Miruna si Vlad!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Of Olga, ce veste trista.. Sper sa fie bine mica!
Iar Radu si Leon vad ca au chestii in comun :) nici al meu nu mai suge in brate, doar tolaniti in pat. In schimb am reusit sa il imprietenesc cu biberonul, asa ca miercuri am fost La o petrecere fara sa stau cu grija ca trebuie sa merg sa-l alaptez.
De fapt saptamanile astea am tot iesit. Dupa 9:30 cand adorm copiii pot fugi de acasa cateva ore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Lexi asta cu plansul la amandoi copii odata mi s-a intamplat si mie si nu e chiar distractiv Bine c-ati scapat. Acum daca-i promis trebuie sa iei cadou la fata. Cu ce se mai joaca? Al meu nu-si doreste nimic. Are garla de jucarii si el se joaca cu banuti. Ii aliniaza in toate felurile.

Alice zi-mi te rog cum l-ai imrietenit cu bibe. Vreau si eu!!! Ti-am zis ca trebuie sa-mi scot 3 molari, asa ca 6 ore n-o sa vada tata asta micu. Nu stiu ce o sa fac.

Fetelor cu siguranta voi reveni cu acest caz. O sa deschidem un topic si la umanitare. Marysa daca esti pe receptie, sa stii ca donez rochita preferata pt acest caz, asa ca daca o vrei va trebui sa o licitezi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka


Marysa daca esti pe receptie, sa stii ca donez rochita preferata pt acest caz, asa ca daca o vrei va trebui sa o licitezi

Olga, mamica fericita de David (16.04.2009) si Leon (19.02.2012)



Sunt aici...sigur ca da....nu o vroiam degeaba...ti-am zis! Sa ma anunti ce si cum ca oricum ajut si eu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Olga, si a mea are garla de jucarii dar tot mai vrea. niciodata nu-s de ajuns. Ultimele jucarii luate au fost un set Gelarti pe care, dupa ce l-a colorat, l-a lipit peste tot prin camera ei, si o papusa Barbie cu cal, pe care-l poate calari sau plimba (calul merge cu baterii). In general incerc sa ii cumpar mai mult jucarii educative, jocuri din care are ce invata sau care ii dezvolta manualitatea, atentia, etc. Mai rar ii cumpar jucarii din astea gen Barbie, cam o data pe an. Oricum la ea, tot ce e cu cal, e cadoul ideal, zilele astea ii spuneam ce mobila ii iau pt camera ei si imi spunea "e foarte bine dar sa fie cu cal". Acum are tema de gandire ce mai aruncam din jucarii (nu de alta, dar ea nu poate pastra nicio jucarie intreaga, asa ca ajung la gunoi in loc sa ajunga la alti copii).

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput