Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (24)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ica7 spune:

Letitia cum e la mare?
Bulinutza concediu placut!

eu cu chestiile astea importate de la americani nu prea ma impac. si oricum mie imi este imposibil sa stau langa copil tot timpul. de exemplu daca face caca si nu esti in zona probabil ca il vei gasi din cap pana in picioare plin de caca.

in orice caz am mai aflat un termen nou. multumesc cati!

apropos de inventarea pampersilor si cat ne este noua de usor acum-imi povestea mama cum au plecat ei cu mine la plimbare- eu avem 3-4 luni- si s-au asezat la teresa sa bea o bere...e, n-au mai apucat pt ca eu am facut caca si cum pe vremea aia erau scutecele de finet binenteles ca a iesit tot prin toate hainele...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursulet33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgia_c

poate parea exagerat totul ,insa cei mici sunt mult mai inteligenti decat credem noi,iar pt mine cartea "mintea absorbanta" a fost ca o revelatie


Mamica fericita de fetita cu fundita



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168191&nm=Vladut-vrea-sa-traiasca



Georgia, de unde ai cumparat cartea? Vreau si eu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

ete noroc cu EC-ul asta ca v-am scos la discutii!

P.S nici eu n-am citit tot insa eu am inteles ca se refera la "prinderea momentului" cand bblusul urmeaza sa isi faca nevoile ,noi intelegem si-l punem rpd la olita.chiuveta ,prin curte nicidecum sa-l lasam sa faca pe el,pe aleze etc.



Si ca sa probez teoria am practicat si noi azi,pentru asta trebuie sa-ti cunosti bblusul foarte bine:cand face pis ,al meu face "ah,ah,si gafaie,cand face keke parca i se taia respiratia si efectiv se screme si se incrunta,dar surpriza mai trage si parturi cu stropi de keke ,la astea nu ma asteptam si aici ne-am oprit.


In conditiile astea am prins 5 pipi la chiuveta,unul pe noi,unul in wc si un kk in chiuveta si 3 serii de parturi cu stropi in pat(avea un prosop sub fund ca am ramas fara aleze)


Asta ca sa nu zic ca n-am practicat si EC,acum revenim la babylove ca-i mai safe,macar pana o incepe sa paseasca.

Lui i-a placut se amuza,dar soacra-mea nu intelegea de ce alerg ca bezmetica prin casa cu copilu deszbracat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

Georgia "minte absorbanta " de Montessori mi-a picat la examen sesiunea asta inca astept nota


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui ALTESA

ete noroc cu EC-ul asta ca v-am scos la discutii!

P.S nici eu n-am citit tot insa eu am inteles ca se refera la "prinderea momentului" cand bblusul urmeaza sa isi faca nevoile ,noi intelegem si-l punem rpd la olita.chiuveta ,prin curte nicidecum sa-l lasam sa faca pe el,pe aleze etc.



Si ca sa probez teoria am practicat si noi azi,pentru asta trebuie sa-ti cunosti bblusul foarte bine:cand face pis ,al meu face "ah,ah,si gafaie,cand face keke parca i se taia respiratia si efectiv se screme si se incrunta,dar surpriza mai trage si parturi cu stropi de keke ,la astea nu ma asteptam si aici ne-am oprit.


In conditiile astea am prins 5 pipi la chiuveta,unul pe noi,unul in wc si un kk in chiuveta si 3 serii de parturi cu stropi in pat(avea un prosop sub fund ca am ramas fara aleze)


Asta ca sa nu zic ca n-am practicat si EC,acum revenim la babylove ca-i mai safe,macar pana o incepe sa paseasca.

Lui i-a placut se amuza,dar soacra-mea nu intelegea de ce alerg ca bezmetica prin casa cu copilu deszbracat

implinita de Rafael-Ioan





ai ce sa ii povestesti lui Rafael cand se face mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

la multe lunite Radu Stefan, Flavia, Ilinca Stefania si Stefan Ioan
- fetelor....ce sa zic si eu...nu prea am citit despre EC, am inteles ideea, acu am auzit prima oara...io o sa fac..nu stiu..atunci la momentul respectiv, acu e prea devreme si nici rabdare nu am...mai astept sa stea bine in fundulean si apoi mai vedem..asa m-a sfatuit cineva, sa astept sa stea bine in fundulet si apoi sa incerc sa o pun pe olita..nimic mai complicat..sta bine...nu sta, iarasi bine..insistam pana sta..
- vacanta placuta fetelor care pleaca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

Da


Tre sa-mi fac un jurnal sa nu uit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

fetelor, fuga la Kiabi, daca mai vreti sa luati ceva bebeilor.au preturi suuuuuper buneeeeee!!!la juma de pret...pleaca astia din Romania...nu o sa mai avem Kiabi si au acu niste scoruri...io i-am luat ieri doua salopete super frumoase, care costau 45 de lei/buc...si nu am dat atunci banii astia ca, na, bebeii cresc f repede si pararea mea e ca nu se merita sa dau f multi bani pe haine...si va dati seama cate salopete ne trebuiau....acu ele costa 22 de lei/buc...si m-am bucurat ca un copil mic...i-am luat doua salopete mai mari...si o bluzita cu maneca lunga pt vreme mai racoroasa...chiar nu mai avea...i-au ramas mici....mai tragem o fuga si azi...numa ca nu prea mai au marfa multa...s-au terminat multe chestii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

stiti ce nu inteleg eu dar deloc ,de ce ne repezim de fiecare data sa zicem ,nu ,nu se poate ,o sa vedeti voi ca nu se poate..in majoritatea postarilor am citit ,intr-o forma sau alta..lasa ca vedeti voi ,mai ales cele la primul copil..
de ce nu incurajam ceva ce ne poate ajuta si pe noi si pe copil,vedem cum ne descurcam ,si pana la urma e bine daca iese si jumatate din treaba asta,orice e mai bun decat nimik ..

daca pt noi e f usor nu stiu cat e de placut pt bb sa stea intr-un pampers toata ziua..eu m-am intrebat adesea ,mie mi-ar place..categoric nu
mai jos sunt cateva link-uri cu ,cat de "benefic"este scutecul(indeosebi gelul acela absorbant)..

http://toxipedia.org/display/toxipedia/Diapers
http://www.babycentre.co.uk/worry-watch/hydrogels/
http://criticomamica.blogspot.ro/2010/10/pampers-versus-restul-lumii-partea-i.html
http://adelle.ro/6-motive-pentru-care-am-ales-scutecele-refolosibile/

nah acum o sa-mi iau si eu o caruta de rosii in cap

ursuletule iti dau pe pm toate datele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:

Pt a rezolva problema mediului cele care nu au timp/rabdare/dispozitie pt scutece ecologice gasiti la DM scutece de unica folosinta biodegradabile neinalbite cu clor si fara lotiune la 39 ron pachetul de 46 scutece... le am si eu sunt bune si m-am inspirat de pe blogul criticomamica pe care l-ai pus si tu Georgia.

Apropo de ecologie...s-au tot pus la noi la bloc saci langa ghena macar pt a sorta plasticul si ce credeti ca am surprins?????

Evident femeia de serviciu de sila sa nu puna sacul in lift sa il duca la parter arunca sticlele pe ghena...una cate una!

Macar de institutele mari nu ar polua asa de mult....ca la capitolul consumatori casnici tre sa mai treaca cel putin cateva generatii pana se vor lua ceva masuri!

Mergi la inceput