Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (24)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Letitia, frumos iti sade mataluta...la mare, auzi tu...tragem si noi o fuga sambata!
Noi am facut ieri a doua doza de rotarix si inca o saptamana dupa asta nu avem voie sa ne diversificam. Deci...mai stam un pic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Amelia, chiar cred ca ar trebui sa gasesti energie sa cauti pe altcineva...Nu stiu cum e la tine, dar la mine, daca nu am comunicare cu medicul respectiv, mai bine ma lipsesc. Asa a fost si cu ginecologul in sarcina...Si nu mi se pare o atitudine ok sa nu vrea sa-ti cantareasca copilul.Nu, nu ti-e frica ca e prea slab, dar chiar iti pasa de copilul tau si vrei sa-i vezi evolutia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Buna dimineata!

La multe lunite frumoase!

Radu Stefan bulgaras de Alice Elena

Flavia bulgaras de iaura21

Ilinca Stefania bulgaras de tonirro

Stefan Ioan bulgaras de Alinush19_85

Pentru mamicile care pleaca la mare / concediu distractie placuta!

Ane, Alexandru are 4 luni si ne plimbam peste tot cu el in scoica (la cumparaturi, la spital, in vizite etc), mie una ideea de a tine copil in brate mai ales la drum lung nu imi place, nu stii cum pune sotul o frana si iti pierzi echilibrul pe acolo prin spate. Mai bine cred ca sta culcata pe bancheta daca se plictiseste in scoica. Curaj cu stomatologia, poate iti poate ameliora durerea fara anestezie.








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

neata!

Traba asta cu EC este aplicabila mamelor cu un singur copil,care nu au alta treaba de facut decat sa stea cu pruncul in brate cum e cazul meu,pentru curatenie am angajat menajera,mancare face soacra-mea ,job-ul meu ramane doar copilul DAR nici asa nu am nervii necesari sa incep chestia asta acum,cum spunea Letitia uneori pierd propriile semnale de urinare,poate sa incerc mai incolo spre 9-10 luni cand o incepe sa paseasca pentru ca recunosc ca ma atrage EC-ul asta si nu,nu mi se pare o prostie dar nici nu am rabdarea necesara sa incep acum,deja e BLW o noutate ,le iau pe rand sa nu ma stresez


Treaba cu alaptatul si dentistul:Daca se foloseste ca si anestezic Lidocaina se poate alapta copilul imediat este compatibila cu alaptatul,m-am documentat si eu zilele astea deoarece intru in reparatii capitale.


La multe lunite Bulgarasilor nostrii de azi!
Alice ai cantarit baiatul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Altesa si eu ma bucuram ca se poate utiliza lidocaina si gata pot sa merg la stomatolog si surpriza cand am ajuns pe scaun o data in sarcina si pe urma cand avea bebe 2-3 saptamani mi-a lucrat usor, mi-a pus un pansament de calmare si gata mi-a zis ne vedem cand nu mai alaptezi ca lidocaina nici la copii nu se mai foloseste.
Oricum depinde si de dr tau. Bafta.

Cat despre chestia asta cu EC poate incerc si eu dar dupa ce bebe merge, oricum pare interesanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

si eu voi incerca sa o asez pe A pe olita de pe la 6 luni(nu am ce pierde,pe la 9 luni oricum toate mamicile fac exercitiul asta);e evident ca nu va stii sa ceara pisu sau kakuta,sau ca va tine pana o asez pe oala,dar incerc sa o familiarizez cu fenomenul;nu are cum sa ude canapeaua caci nu o tin fara pampers/aleza pe canapea ,sau cine stie pe unde ;poate parea ciudat dar deja o stiu cand face cacuta ,cu pisu e mai complicat ca nu ma prind decat cand suge cand face (se opreste din supt si am testat pun mana pe pampers este cald)
poate parea exagerat totul ,insa cei mici sunt mult mai inteligenti decat credem noi,iar pt mine cartea "mintea absorbanta" a fost ca o revelatie
last edit:uitam ce e mai important si anume ca ,daca face un pisu e "rezon" dar daca tranteste un cacuta si acum nediversificata e poveste usor mirositoare;deci cum ziceam pamapersul va fi dat jos treptat si doar cand e la olita ,altfel umplu casa de "norocel"


Mamica fericita de fetita cu fundita



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168191&nm=Vladut-vrea-sa-traiasca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:

Cati nu trebuie sa devi acida la adresa mea pt ca sigur majoritatea dintre noi nici nu au auzit de EC, cum nici eu si nici acum cand citesc despre ce este vorba nu ma incanta.
Da mie mi se pare prea devreme si spun asta din experienta unui parinte care mai are un copil si stie si cum se dezvata acesta de scutec (crede-ma nu e greu...si nu am legat copilul de olita ca sa se invete cu ea, ci pur si simplu i-am facut cunostinta si i-am explicat ce se intampla acolo iar in cateva zile a invatat).
Eu am mai zis si pe FB in general nu agreez solutiile extreme...acest gen de oameni care le adopta dupa parerea mea(fara a ataca pe nimeni special) sunt oameni mai slabi care cauta sa traiasca dupa niste rigori absurde. Am auzit de oameni care si-au lasat averile si s-au mutat in jungla ca sa traiasca ca acum 2000 de ani...repet nu am nici o problema cu ce decid ei sa faca insa nu suport ca o astfel de persoana sa blameze pe toti cei ce nu decid ca faca ca ei.
In opinia mea a pune copilul pana la 1 an pe olita este asociat cu ce faceau parintii nostrii, din cauza ca nu aveau scutece pe vremea aia si nici timp sa ne pandeasca din 10 in 10 min cate un pishu sau kk.

La acest subiect sunt cateva fete usor extremiste dar intotdeauna le apreciez si imi place cand cineva aduce in discutie un subiect care poate fi abordat mai natural (cum a fost si blw cu care eu chiar cochetez si cred ca pot sa fac asta) dar nu implace cand acuzi ca nu putem digera astfel de informatii chiar negandindu-te ca noi avem si alti copii si sot si case de ingrijit si nu avem timpul necesar ca gugalim tot timpul tot felul de termeni care nu se folosesc preponderent in viata noastra de zi cu zi.
De multe ori mi se pare ca incercam sa imprumutam niste obiceiuri care nu se potrivesc cu tara in care traim, ele isi au originile ori in triburi ori in vremuri stravechi.

Daca eu nu am pe cine sa pun sa faca alte lucruri in casa ca eu sa sa fiu 24 din 24 cu ochii pe copil sa ii inteleg nevoile fiziologice nu inseamna ca nu sunt o mama buna sau ca nu imi iubesc copilul, ii dau toata atentia mea, atat cat pot si toti sa fim fericiti.

Aici am terminat aceasta discutie din punctul meu de vedere, si as avea rugamintea sa nu mai acuzi pe nimeni de indolenta...e de ajuns sa spui cum faci tu si cine se simte in stare si doreste e liber sa decida pt el si copii lui. Nimeni nu e obligat sa faca asa cum poate unii sunt mai capabili!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui mar_ysa_28

Cati nu trebuie sa devi acida la adresa mea pt ca sigur majoritatea dintre noi nici nu au auzit de EC, cum nici eu si nici acum cand citesc despre ce este vorba nu ma incanta.
Da mie mi se pare prea devreme si spun asta din experienta unui parinte care mai are un copil si stie si cum se dezvata acesta de scutec (crede-ma nu e greu...si nu am legat copilul de olita ca sa se invete cu ea, ci pur si simplu i-am facut cunostinta si i-am explicat ce se intampla acolo iar in cateva zile a invatat).
Eu am mai zis si pe FB in general nu agreez solutiile extreme...acest gen de oameni care le adopta dupa parerea mea(fara a ataca pe nimeni special) sunt oameni mai slabi care cauta sa traiasca dupa niste rigori absurde. Am auzit de oameni care si-au lasat averile si s-au mutat in jungla ca sa traiasca ca acum 2000 de ani...repet nu am nici o problema cu ce decid ei sa faca insa nu suport ca o astfel de persoana sa blameze pe toti cei ce nu decid ca faca ca ei.
In opinia mea a pune copilul pana la 1 an pe olita este asociat cu ce faceau parintii nostrii, din cauza ca nu aveau scutece pe vremea aia si nici timp sa ne pandeasca din 10 in 10 min cate un pishu sau kk.

La acest subiect sunt cateva fete usor extremiste dar intotdeauna le apreciez si imi place cand cineva aduce in discutie un subiect care poate fi abordat mai natural (cum a fost si blw cu care eu chiar cochetez si cred ca pot sa fac asta) dar nu implace cand acuzi ca nu putem digera astfel de informatii chiar negandindu-te ca noi avem si alti copii si sot si case de ingrijit si nu avem timpul necesar ca gugalim tot timpul tot felul de termeni care nu se folosesc preponderent in viata noastra de zi cu zi.
De multe ori mi se pare ca incercam sa imprumutam niste obiceiuri care nu se potrivesc cu tara in care traim, ele isi au originile ori in triburi ori in vremuri stravechi.

Daca eu nu am pe cine sa pun sa faca alte lucruri in casa ca eu sa sa fiu 24 din 24 cu ochii pe copil sa ii inteleg nevoile fiziologice nu inseamna ca nu sunt o mama buna sau ca nu imi iubesc copilul, ii dau toata atentia mea, atat cat pot si toti sa fim fericiti.

Aici am terminat aceasta discutie din punctul meu de vedere, si as avea rugamintea sa nu mai acuzi pe nimeni de indolenta...e de ajuns sa spui cum faci tu si cine se simte in stare si doreste e liber sa decida pt el si copii lui. Nimeni nu e obligat sa faca asa cum poate unii sunt mai capabili!




Denisa, super mami de

Leyre Alexandra 08.11.08 & Kariss Yasmin 30.01.12
****************************************************
www.facebook.com/media/set/?set=a.366611243366596.98470.100000531695793&type=3" target="_blank">Inainte si in timpul lui Kariss!
****************************************

Subscriu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Fara sa fi stiut despre teoria EC, am aplicat chestia cu pusul la olita de la 6-7 luni la Andra, la sfatul pediatrei asteia care ma dispera acum, si am fost extrem de incantata cand am inceput sa ne sincronizam cu "nevoile". Am crezut ca l-am prins pe d-zeu de picior, copiii prietenelor mele urlau doar cand vedeau olita. Dar... nicidecum nu am inregistrat vreun progres cu toata preocuparea mea, in sensul ca desi nu refuza olita nici nu de dadea vreun semnal cand avea nevoie de ea. Au trecut luni si luni, de pampers ne-am scapat la 2 ani si un pic ziua si dupa 4 ani noaptea!!! Imi venea sa urlu cand gaseam patul ud in toiul noptii iar Andra era deja in grupa mijlocie si peste zi nu aveam nici o pb.
Fiecare copil are ritmul lui, cu sau fara EC. Dar bravo celor care reusesc sa puna teoria in practica, eu una ma declar loser din start.

Ileana, ca intotdeauna ai dreptate, doar sa prind putin curaj, ca ocazii sa ma ironizeze dna dr vor mai fi cu siguranta! Dar am cantarit copilul sa stii, cu toate mutrele ei E drept ca nu l-am mai masurat, fiind baiat cat o fi de inalt nu e bai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
La multe lunite, Radu Stefan, Flavia, Ilinca Stefania, Stefan Ioan si Robert Stefan!
Am citit si eu chestia asta cu EC, recunosc, nu am avut rabdare sa citesc chiar tot, doar ideile principale.
Eu ma intreb daca cei care vor sa aplice metoda asta chiar stiu ce inseamna sa lasi un bebelus de cateva luni fara pampers... Eu am trecut prin asa ceva timp de 1 luna la Maria, cand a facut o iritatie super nasoala de scutec de care nu am reusit sa scapam decat extreeem de greu. Ei bine, in toata perioada aia, am lasat-o doar cu scutece de bumbac (avea 3 luni) si pot sa va spun ca nu mai poti face absolut nimic altceva. Nici sa mergi la toaleta. Copilul meu facea pipi si kk non-stop, cam din 10 in 10 minute mai murdarea un scutec, sotul meu le spala la foc automat, eu schimbam copilul la foc automat, casa era pliiiiina peste tot de scutece si pantalonasi pusi la uscat (era iarna, nu le puteam usca afara), am cumparat cam un sac de pantalonasi in perioada aceea si tot aveam impresia ca nu am suficienti. Am zis atunci ca parintii mei ar merita sa le ridic statuie ca m-au crescut asa, fara pampers.
M-a amuzat in textul dat de Altesa treaba aia cu "ce trebuie sa luam la noi cand plecam in oras?" si raspunsul era "cativa chilotei". S-o creada ei, pai ce, daca se uda chiloteii, pantalonasii, sau ce mai are copilul pe el, nu se uda? Hai sa fim seriosi, trebuie sa umbli cu geamantanul dupa tine, mai ales ca bebeii fac des pipi (cel putin ale mele fac amandoua des). Nu stiu, vorba cuiva de mai sus, cele care sunteti la primul copil, o sa va lamuriti pe parcurs ca una e teoria si alta practica. Eu una intru in clubul "invechitelor".

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput