Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (24)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Fetelor "exclusiviste", multumesc pentru raspunsuri. Stiam eu ca mai sunteti, dar nu mai stiam cine.

Altesa, nu vreau deloc sa il intarc, as vrea doar sa doarma mai bine saracutul noaptea si dupa aceea m-as odihni si eu, am zis, se trezeste din ora in ora pt ca ii vine greu laptele si adoarme inainte de a se satura. Nu in fiecare noapte, dar in majoritatea.

Anda, ai zis un lucru mare, si Cristi se trezeste de la besinele, sa fie Vigantolul de vina? Eu ii dau 3 picaturi, dar mai uit cateodata. Credeam ca au trecut gazele, dar nu, frichineala e de acolo, in toiul ei se mai aude cate un partzuc, si daca simte si foame gata-i zvarcolitul, apoi trezitul si in final cautatul disperat dupa san.

Ana mami de gemeni, esti o eroina. Te trezesc si pe tine noaptea? Nu stiu ce as face daca mi s-ar intinde doi copii dupa san cum o face Cristi. Acuma si slaba si hranind natural doi copii cred ca nu se poate. Bravo tie, o sa slabesti probabil cand o sa alergi dupa ei, peste cateva luni.

Luiza, normal ca si la tine se pune chiar daca bea Vlad din biberon. Iar el e unul dintre cei care doarme bine noaptea

Ideea e ca voi imi confirmati ca se poate sa ai destul lapte chiar daca ai un copil mare, Ana chiar doi, ca ma innebunesc unii-altii ca mai bine as incepe diversificarea decat sa ne chinuim asa.

Olga si de tine stiam ca alaptezi exclusiv dar am uitat pe moment, de asta te intrebam candva cate kg are Leon. Dar voi nu aveti probleme noaptea din cate imi amintesc.

Si cand ma gandesc cat de bine dormea la inceput...

Noapte buna fetelor, pe mine ma asteapta iarasi treziri repetate, in plus mi se intampla tot mai des in ultima vreme sa doarma Cristi de ex 2-3 ore legate iar eu sa nu pot adormi exact in acest interval

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursulet33 spune:

buna seara!

de abia ne-am intors si noi acasa, azi dimineata faceam poze la Voronet :) a suportat bine Iulia excursia, acum la intoarcere era cam obosita dar s-a descurcat de minune.

am vazut ca vorbeati de alaptat - la noi din pacate nu mai e exclusiv, estimez eu cam jumatate lm si jumatate lp. Ideea este ca Iulia nu lua deloc bine in greutate, la 4 luni si 1 saptamana avea 4,6 kile. Asa ca dupa ce suge am inceput sa-i ofer si supliment si n-a zis nu.. continua sa suga, dar banuiesc ca nu se satura doar de la mine. Adevarul e ca niciodata n-au curs sanii cum povestiti voi Sper macar pana la 6 luni sa mai aiba ce suge, de la 1 august o sa ma intorc la birou si o sa-i mai pot da doar dimineata si seara.

Olga imi pare tare rau de vestile tale, posteaza te rog contul si aici sa contribuim si noi cu ceva!

Cati super rabdare ai, pe mine nu m-ar tine nervii... mai ales noaptea!

fetele din Bucuresti - vreo intalnire saptamana asta? Herastrau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

ursulet,din bucale v-ati dus in nordul tarii,in bucovina?
si noi planuim un drum de-aia te intreb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Fete dragi, noi tocmai ne-am intors dintr-un weekend petrecut la mare. Am fost sa testam terenul sa vedem cum se comporta copilul. A fost senzational, i-a placut foarte mult si mi-a dormit foarte bine!!! Cred ca l-au zapacit aerosolii ca a dormit copilul toata noaptea, de la 23 la 06.30. Ma declar extrem dde multumita si daca as stii ca lucrurile raman asa, as ruga-o pe Ghiulten sa ma ajute sa-mi gasesc casa pe acolo!!! Am rezolvat si cu concediul, am platit deja la Corabia Piratilor in Mamaia, unde mi-a convenit de minune. Vila cu chicineta, cu piscina, cu restaurant, super ok pentru anul asta. La anul, direct in Turcia!
Amelia, la intalnirea din IOR am avut body de la firma aceea... Si ne place mult si firma aceea...
Denisa, sper sa nu-ti raspund prea tarziu, pana pe 8 sunt reducerile la Z.
Mihaela, ma bucur ca ai revenit, sunt trista ca nu ne-am cunoscut. Nu am avut timp sa citesc din urma, dar...te-ai vazut cu cineva? Gelozesc pe cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

neata dragelor!

Ileana ce super ai gasit pt.concediu(vila e pe plaja,apropae de centru,cost?) pls da-mi si mi un pm.
La anul mergem si noi la turci,ca anul asta nu am convins sotul.

Spune-mi te rog,cum a reactionat tudor la atingerea nisipului,vederea marii,valri peste picioruse?


Anda sa ne dati vesti despre Toma.

ADC si Rafael se frichine noaptea atunci can papa mult ,il doare burtica cred ,il supara gazele,insa cand adoarme nemancat (uneori adoarme nemancat ca e prea obosit sa mai suga) doarme de la 22 la 2,3 dim apoi papa bine si doarme bine, la urmatoarea trezire papa bine si apoi incepe frichineala.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

La multe lunite frumoase!
Toma bulgaras de Carina

Felicitari mamicilor care alapteaza exclusiv!
Cati ai o rabdare de fier
Ileana ce frumosi sunteti!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
La multe lunite, Toma!
Ileana, felicitari pentru iesirea la mare.
Noi anul asta, din pacate, nu cred ca vom vedea litoralul, poate mergem totusi un weekend undeva in Franta, ca e mai aproape cat de cat. Eu trebuie sa-mi pastrez zilele libere ramase, pentru la iarna.
Noi azi-noapte am facut pauza de somn intre 1.20 si 4.30. Nu stiu ce-a avut dar s-a tot trezit. Va rog frumos, spuneti-mi ce pot face ca sa nu mi se mai intoarca fata pe burta in timpul somnului? Nu de alta, dar se trezeste, si nu ne mai odihnim nici ea, nici eu, nici taica-sau...

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Am tras si noi linie ieri si am facut bilantul de 5 luni si ma declar multumita, am luat 600 grame, mancam in continuare exclusiv lapte matern, bem apa din cana, ne taram ca si o omida, astfel incat locul nostru de joaca s-a mutat pe jos si povestim pe limba noastra de numa. DE doua zile sta pe jos si asa se rostogoleste ca ma tem sa nu ajunga la mobila, nicicum nu e bin.

Nu mai putem de caldura, ne-am mutat in sufragerie dar Vlad nu vrea sa doarma in patutul pliant, atat s-a agitat azi noapte ca pe la 4.30 l-am luat cu mine in pat, l-a inlocuit pe tati si cred ca asa vom dormi pe canicula asta si probabil si al bunici daca nu accepta patul pliant.

Olga, ai incercat sa-i dai lui Leon laptic din cana? Eu am luat o cana de la Tommy Tippee si Vlad e foarte incantat de ea, merge de la 4 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Am fost si noi la mare. Tati in delegatie noi am taiat frunza la caini. Am ajuns pe plaja dar dupa 6 si cu copilul acoperit si dat cu crema. Nu s-a omorat dupa plaja dar a mancat mai mult...a vrut mesele mai devreme si a dormit legat trei ore somnul de pranz.
Nu l-am bagat cu piciorusele in apa sa un nisip pentru ca mi s-a parut apa rece pentru el si mai ales ca el are o rana de la dermatita la incheietura piciorusului drept, la labuta piciorului. Efectiv i se deschisese la mare si arata tare urat. Maine mergem la dermatolog ca pediatra a zis ca sigur e dermatita si i s-a intins s pe fata.
Noroc ca stiam de la Alina de o crema si asta l-a ajutat imediat de a inchis rana copilului.

In rest Alice ai avut dreptate, desi se descurca cu patru mese pediatra ne-a sfatuit sa ne intoarcem la cinci ca sa nu marim stomacelul copilului.

Incerc sa va citesc acum sa vad ce ati mai facut.
Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursulet33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgia_c

ursulet,din bucale v-ati dus in nordul tarii,in bucovina?
si noi planuim un drum de-aia te intreb


Mamica fericita de fetita cu fundita



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168191&nm=Vladut-vrea-sa-traiasca


da, am botezat un roscovan sambata si n-am vrut s-o las acasa pe Iulia :)




Mergi la inceput