in delta cu copiii?

in delta cu copiii? | Autor: capra cu trei iezi

Link direct la acest mesaj

a fost cineva? cele mici au 6 si 8 ani si nu stiu daca sa ma incumet sa ma duc in delta cu ele.
astept sfaturi, sugestii, indicatii...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Noi mergem in 14 iulie cu fata de 4 ani si inca o familie cu un baiat de 8 ani. Mergem la Sulina sa putem face baie si plaja. Nu ne-am pus problema ca mergem cu copii, mergem pur si simplu in concediu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RO ANA spune:

Anul trecut cu copiii de 3 si 5 ani am mers la Sf Gheorghe. Am facut o saptamana cura de peste, mare si soare.
Dar care sunt temerile tale?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

in urma experientei mele as spune fereasca Dumnezeu! Cu copil de 3.5 ani am fost la un prieten care are o casa acolo. Am cumparat si folosit toate produsele pt copii contra tantarilor si totusi intr-o zi jumate avea 15 ciupituri. Din cauza ca nu mai aveam cum sa traversam canalul am innoptat totusi (copilul a plans 2 ore ca vrea la casa lui). Intrau tantarii si in gura cand vroiai sa spui ceva. Sunt pro natura, dar Delta m-a ingrozit (mai ales cu copil).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Noi am mers, 2 ani la rand. 5 familii cu copii intre 4 luni jumate si 8 ani. Si mai vrem, dar nu stiu cand vom mai merge...

Tantari sunt peste tot...doar ca acolo sunt mai multi. Insa ataca doar noaptea, dupa 20:00 e dezastru, nu mai poti sta afara. Ziua nu ne-a piscat nimic!

Daca vrei detalii, anunta-ma.

Edit: pentru a rectifica varsta bebeului care a mers cu noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Si eu am fost cu copil de 4 ani, cu prieteni care aveau copil de 3 ani si nu s-a intamplat nimic, nici nu am folosit spray antitantatri. Si am stat in inima deltei la Mila 23. Si acolo se nasc si traiesc copii. Distractie placuta, nu va mai faceti atatea griji. Luati eventual o lotiune antitantari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Si mie mi-ar placea in Delta,dar cu copiii noi nu putem merge acolo,caci Alex e alergic la piscatura de tantari .Asa ca primul concediu fara copii(cam peste vreo 12-14 ani) il vom face in Delta

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Merita sa bagati un ochi ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda141
Si acolo se nasc si traiesc copii.

Excelent punctat, anda!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alex@Sara

Si mie mi-ar placea in Delta,dar cu copiii noi nu putem merge acolo,caci Alex e alergic la piscatura de tantari .Asa ca primul concediu fara copii(cam peste vreo 12-14 ani) il vom face in Delta


Sa nu te superi pe mine, n-as vrea sa fac vreo gafa...dar asta inseamna ca nu scoti copilul din casa niciodata? Pentru ca tantari sunt peste tot.

Repet, in Delta, tantarii ataca incepand cu ora 20:00, in timpul zilei nu ai treaba cu ei. Si am stat destul cat sa le invatam programul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu am incercat Delta si cu cortul acum niste ani si la "complex" in team building cu job-ul si la casa - in concediu cu copiii.
Tantarii ataca in doua intervale : de cand apune soarele pana cand rasar stelele si dupa ce nu se mai vad stelele pana cand rasare soarele. Pentru cadimineata noi su stateam la ora aia afara, singurul interval deranjant era seara, vre-o ora. Cu spray am rezolvat usor, dar cred ca a folosit si usuroiul mancat zilnic la peste .
Daca ai ceva temeri referitoare la conditii, mergi ori intr-un complex gen Cormoran, Mila 35 ori la pensiune in Sulina sau Sfantul Gheorghe. Pentru ca esti cu copii, cauta ceva cu baie la camera, nu pe hol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

temerile mele principale referitor la mers in delta cu copiii sunt legate de apa: de baut, de folosit la gatit, de spalat pe dinti... e sigur ca la gazda/in restaurante e ok?

si apoi cele legate de mancare: am patit-o cu ambii copii cu os de peste ramas in gat, fugit la urgente etc. Exista si alternative sigure pentru ei?

Mergi la inceput