in delta cu copiii?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Ce-mi plac mie cei care evalueaza raspunsuri si atat
Poate am fost noi mai ghinionisti dar am dat de tantari si ziua care chiar ne-au ciupit in ciuda celor mai multe tipuri de spray-uri si uleiuri folosite contra lor. Poate am eu un copil mai 'razgaiat', dar el chiar nu suporta sa-l gadile ceva si se scarpina pana la sange, de aici si groaza mea sa nu faca varicela, asa ca subliniez, pt noi a fost un cosmar pt ca nu i-a placut copilului.
Cu siguranta ca daca ne nasteam in delta nu aveam fitzele astea, dar nu pot decat sa ma bucur ca nu a fost asa
Cunosc adult care a facut soc anafilactic in Delta de la ciupiturile de tantari asa ca nu e de glumit, mai ales cand e vorba de copii si poate nu ai norocul sa ai in preajma din intamplare un medic cu ce trebuie pt astfel de situatii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

temerile mele principale referitor la mers in delta cu copiii sunt legate de apa: de baut, de folosit la gatit, de spalat pe dinti... e sigur ca la gazda/in restaurante e ok?

si apoi cele legate de mancare: am patit-o cu ambii copii cu os de peste ramas in gat, fugit la urgente etc. Exista si alternative sigure pentru ei?




nu stiu cum mai este acum in delta. pot sa-ti spun cum era in urma cu 25-30 de ani, la sf. gheorghe, insa nu cred ca e relevant.
pe scurt : in localitate exista retea de apa potabila, insa apa era trasa din dunare si epurata/filtrata prin statiile de filtrare/epurare existente.
de gatit, la vremea aceea, deisgur ca se gatea cu apa din retea sau din fantana (uneori nu curgea apa la robinet si localnicii aveau si fantani in curte).
cand am fost la plimbare cu barca, pe canale, domnul care vaslea ne-a cerut un pahar de la termos si a baut apa luata direct din dunare. evident, ne-a picat fata tuturor.

cat priveste problema oaselor de peste, fie comandati mereu file, fie poti incerca sa le dai celor mici chiftelute, ardei umpluti, sarmalute in foi de vita, ciorba de perisoare in care ingredientul principal - carnea tocata - este de peste. noi cu astfel de bunatati ne-am delectat, stateam in gazda la o tataroaica in varsta, gatea nemaipomenit si era de-o curatenie exemplara, rar intalnita.

repet insa, asta se intampla acum aproape 30 de ani, cu siguranta lucrurile au evoluat spre bine.

cat priveste tantarii, da, atacau timp de o ora, dupa apusul soarelui. mai sunt tantari si in zonele cu stufaris, e bine de stiut pentru cei care pescuiesc sau merg la plimbari cu barca/per pedes.
poate aveti noroc si gasiti o pensiune/hotel/gazda, unde sa existe terasa inchisa cu plasa, astfel incat sa puteti sta seara linistiti la masa, fara sa va atace micii vampiri.

e bine de stiut ca in sf. gheorghe este destul de mare distanta din localitate pana la plaja, noi mergeam pe jos, am inteles ca acum exista si un mijloc de transport (tractoras) cu program.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

temerile mele principale referitor la mers in delta cu copiii sunt legate de apa: de baut, de folosit la gatit, de spalat pe dinti... e sigur ca la gazda/in restaurante e ok?

si apoi cele legate de mancare: am patit-o cu ambii copii cu os de peste ramas in gat, fugit la urgente etc. Exista si alternative sigure pentru ei?


Puteam sa jur ca asta e!!!

Hai sa-ti povestesc ce am patit noi in primul an. Persoana care s-a ocupat de cazare, a inteles (nu stiu de ce ), ca nu avem nimic in zona, nu apa, nu paine, nimic!

Si uite-ma pe mine, super-mama-care-se-gandeste-la-toate, cu bidoane de apa la 5 l, cu craticioare, cu legume spalate si curatate, tacamuri, cu...tot! Bine ca nu le-am luat pe toate din portbagaj (masina am lasat-o in Tulcea).

N-o sa-ti spun cum aratam incercand sa ajungem in timp util spre vapor - oricum vorbise deja un prieten sa nu plece vaporu' fara noi- sau cum arata gramada de bagaje , a celor 5 familii, cate eram, de se mirau toti pasagerii, "cat timp stam in Delta"??? Iti spun doar ca a fost nevoie de un transport cu barca, pana la pensiune, numai cu bagaje!

Si cand am ajuns la pensiune...Surprizaaaaa!... Aveam tot, dar absolut tot ce am fi vrut. Si la 2 km era si un magazin cu de toate, de la ace de cusut pana la alimente.


Cat despre peste, poti alege tu dimensiunea lui.

Nu mai am timp acum, dar revin. Daca ai intrebari, iti raspund cu tot dragul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

normal ca asta ma preocupa. iar ce aflu din presa imi hraneste din plin temerile: http://www.responsabilitatesociala.ro/stiri-csr/gsk-si-salvati-dunarea-si-delta-au-lansat-raportul-sanatatea-copiilor-din-delta-dunarii.html
"peste 70% din familiile cu copii nu au canalizare, apa curenta si uneori nici apa potabila in propriile gospodarii."

o fi frumoasa salbaticia, dar nu pot risca sanatatea copiilor chiar atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tala

Ce-mi plac mie cei care evalueaza raspunsuri si atat

Off-topic: Exista si optiunea de a nu mai primi mesaje de evaluare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia
"peste 70% din familiile cu copii nu au canalizare, apa curenta si uneori nici apa potabila in propriile gospodarii."

Daca va cazati la hotel/pensiune/vila, nu trebuie sa iti faci asemenea probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

situatia actuala la sf gheorghe pare a fi buna:
http://www.csrmedia.ro/apa-nova-a-reabilitat-statia-de-clorinare-din-sfantu-gheorghe/

insa nu si la Sulina:
http://www.primaria-sulina.ro/articole/restaurare.html
"Datorit#259; uzurii avansate vor fi efectuate īnlocuiri ale re#355;elei ..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare

Citat:
citat din mesajul lui Alex@Sara

Si mie mi-ar placea in Delta,dar cu copiii noi nu putem merge acolo,caci Alex e alergic la piscatura de tantari .Asa ca primul concediu fara copii(cam peste vreo 12-14 ani) il vom face in Delta


Sa nu te superi pe mine, n-as vrea sa fac vreo gafa...dar asta inseamna ca nu scoti copilul din casa niciodata? Pentru ca tantari sunt peste tot.

Repet, in Delta, tantarii ataca incepand cu ora 20:00, in timpul zilei nu ai treaba cu ei. Si am stat destul cat sa le invatam programul.



Nu, cu siguranta nu inseamna asta. Nu inteleg de ce ti se pare normal ca cineva sa-si asume niste riscuri mai mari doar pentru ca oricum isi asuma unele mai mici.
Si Filip face niste bube mari de la piscaturi, care se umfla, se inrosesc si fac temperatura locala. Lasate netratate se tot maresc. Nu stiu pana cand ca mai mult de 2 zile n-am indraznit sa vad daca se rezolva de la sine. Daca de exemplu ar fi alergic la intepeturi de albine, alergie d-aia sa dea in soc anafilactic, sigur nu l-as duce sa-i arat stupina pe motiv ca oricum iesim din casa.

Noi nu ne-am hotarat inca unde mergem in vacanta. Delta a iesit mereu din discutie din cauza drumului lung si obositor. Poate reluam negocierile anul asta ca tare mi-as dori si eu o cura de peste, sa mananc pana plec satula de peste.
In legatura cu oasele ramase in gat, copiii mei au 5 si 7 ani dar mananca peste normal nu file de cativa ani deja. Intotdeauna noi le curatam pestele de oase, chiar daca e greu si neplacut sa stam 10 minute sa pigulim. In plus sunt deja marisori si ii avertizez sa aiba si ei grija. Nu am avut pana acum probleme. Incercam sa mancam peste cu oase mai putine si mai mari sa le gasim mai usor.
Iar pentru tantari spray la greu, aparat cu pastile sau solutie pentru in camera si unguentele plus siropul antihistaminic in caz ca totusi scapa vreun viteaz si il umfla pe fi-miu.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

In Sulina si Sfantu Gheorghe exista magazine de unde sa cumperi apa plata si sucuri. Pt ciorbe/cafea/spalat am folosit apa de la retea. Plaja este relativ departe de oras, dar exista transport (microbuz sau trocarici). Noi am mers si pe jos si motorizati.
Poti manca peste sau gratar de pui. Noi am ales pestele si nu ne pare rau. Copiilor le curatam pestele pe cat posibil, dar erau si ei atenti si mai gaseau cateva oase. Cred ca prima data cand am fost pustiul meu mai mic era inca cu pampers ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Off topic: Androix, cred ca Alex@Sara a inteles ce am spus, nu era cazul de vreo interventie; eu nu am spus ce mi se pare normal/nu, am pus doar o intrebare, pentru ca nu am inteles cum/daca scoate copilul din casa.

maria, tu unde ai vrea sa mergi?




Mergi la inceput