Ghiocei de Martie-Aprilie2009**433**

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Am revenit si ma bucur ca ati mai scris cate ceva, ca mai mai sa cred ca v-am speriat eu cu postarea mea

ILINCA, tare sperietura. Dar si eu zic ca si fetele, sa o mai urmaresti si in noaptea asta, sa incerci sa ii dai cu ceva, daca ai sau daca sta si eventual maine sa te duci la doctor.

PISIGRI, cu scuzele de rigoare pt intarziere, LA MULTI ANI! Sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos, o viata fericita si implinita

NOVUS, tare frumos ai mai spus. Subscriu si eu la tot. Ca tot a adus NOVUS vorba, din punctul meu de vedere minusurile ar fi faza cu lifturile - stateai si cate 10 minute la unul si cand venea era sufocat, se punea cate o matahala in usa si nu se dadea, desi liftul oprea la un etaj la care era clar ca fusese apasat de cineva. In fine....al doilea este cu manierele rusilor la masa. Desi se statea la coada, de cele mai multe ori ti se baga unul in fata, iti plasa un cot strategic in burta si iti sufla mancarea din tava; desi erau palete pt luat din tavi, existau "doamne" care luau cu mana direct. Una mi-a suflat mie toate bruschetele din fata in timp ce eu stateam siderata cu paleta in mana si cand am facut-o atenta s-a uitat cu o fata de vitica la mine si a luat tot cu mana din farfuria ei o felie si mi-a pus-o mie in farfurie. In ultima seara am patit ca la petrecerea de pe plaja sa plece unele cu scaunele noastre, desi pe masa erau obiecte, pe al treilea scaun la fel si noi eram la 10 metri de ele. Dar ma rog, astea sunt nimicuri pe langa adevarata esenta. Si anume aceea ca a fost un concediu pe cinste.
MONICA si NELU sunt o familie tare frumoasa si relaxata. Daca MONICA il admira pe Pisicu pentru rabdare, eu o admir pe ea. Jos palaria! Atata rabdare are cu Ada si ii explica foarte calma si ii vorbeste in soapta, eu recunosc ca nu am rabdarea si puterea asta, inca o data chapeau. Ada este o cumintenie de copil. Sta si se joaca minute in sir intr-un loc, are obiceiurile si tabieturile ei, iar daca i le respecti nu ai treaba cu ea. Este si f delicata, cum se murdareste fuge repede sa se stearga, o adevarata domnisoara si clar un copil la polul opus de zapacita mea
MADA si COSTIN, partenerii nostri de drum ne-au suportat cu stoicism cu programul nostru mai "decalat" sa ii spunem si cu copilul mai energic si le multimim si pe aceasta cale.
In rest, cum a zis si NOVUS, fiecare si-a facut programul lui, eu recunosc ca m-am uimit pe mine, de unde anul trecut eram stresul in persoana ca toata lumea ajungea inaintea noastra peste tot, acum am fost relaxata si am lasat totul sa curga natural. Cand ajungeam ajungeam, daca faceam toti acelasi lucru f bine, daca nu, nu, chiar a fost mult mai bine asa.
Noi am fost miez in fiecare seara la petreceri, Ana a invatat pe de rost toate miscarile si cantecele de la Mini disco, iar Pisicu a devenit animator voluntar, chiar s-a intrecut pe sine si am fost tare mandra de el, cat a fost de dezinvolt.
Se incarca pozele, revin cu link

Mami de minune mica


Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaza22 spune:

Hello fetele !! noi suntem tare plimbarete in ultimul timp, incercam sa profitam de vremea relativ buna. Sambata am petrecut in cinstea mea, a fost frumos, s-au simtit toti musafirii bine, de la mic la mare si am primit cadouri tare frumoase, din suflet.

Multumesc mult fetelor intaziate pentru urari, urarile de bine si "La Multi Ani " sunt oricand binevenite, ba chiar as putea spune ca pe mine ma bucura si mai mult pentru ca imi arata ca mai am inca locul meu in grupul nostru si pe de alta parte imi prelungesc bucuria si petrecerea. Asadar pentru fetele care m-au urat dupa ziua exacta si alta data sa nu va mai cereti scuze pentru intarziere

si acum sa revin la ale noastre

Ilinca si eu iti spun sa te linistesti, cu siguranta nu e nimic grav. Fetele ti-au dat sfaturi bune. Nu pot decat sa adaug sa nu chinui fata cu comprese reci, nici peste noapte nici maine, pentru ca nu mai au nici un efect ba din contra creaza disconfort. Compresele reci (gheata, etc) trebuie aplicate imediat dupa lovitura si au rolul de a diminua/stopa creterea sau formarea cucuiului. (dupa cate stiu eu). Pentru linistea ta poti merge maine la un control dar doctorii aveau dreptate, o radiografie nu e concludenta mai degraba o tomografie dar cu siguranta nu e cazul aici. Trebuie sa te linisteti si cum spuneau fetele trebuie sa vezi mai obiectiv garvitatea lovituri, nu zic sa minimizezi dar nici sa intri in panica. tie si cuciul Sophiphicai sa treaca repede.

Fetele excursioniste, bine ati revenit, ma bucur mult ca v-a priit vacanta si v-ati intors numai cu impresii frumoase, ne-ar fi placut mult sa fim si noi cu voi acolo.
Pisikma bucur ca ai fost relaxata si ai savurat din plin vacanta, mi-ar placea sa cred ca mi-ai ascultat sfaturile. Va pupam si abia asteptam sa ne revedem.
Novus, inca o data ai demonstrat ce buna organizatoare de excursii esti, ma bucur ca a v-ati simtit bine si vezi cum faci data viitoare la Rimini sa ne iei si pe noi in calcul.

Mai vroiam sa zic cate ceva dar am uitat.
aaa cred ca ar trebui sa-i urez La Multi Ani ! Domnului Jambo, nu mai stiu exact dar trebuia sa urmeze ziua lui nu? Oricum Ina foarte buna ideea cu bratara si cercei cred ca o sa o fur si eu odata.

Gata ma uit la poze si fug la somn ca maine ma trezesc cu noaptea in cap, incerc sa conving medicul de familie sa-i facem Gazei o analiza coproparazitologic, sper sa fiu convingatoare


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

buna dimineata,

cafea?

Pisik, sa stii ca se vede din poze ca ai alta atitudine. Sa te tina cat mai mult!

Ilinca, sper ca te-ai linistit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_shtrumf spune:

Neatza!

Am ramas placut impresionata super pozeeeeeeeeeeeeeeee
Ana e totala , are niste fetze expresive
super tinutele tale d-na Pisik si toata gasca- sa va fie de bine...iar pataniile sunt ff haioase
nu mai zic de peisajele mortale...sigur v-ati incarcat bateriile
vb lui Anaan, m-am deocnectat eu uitandu-ma la voi si citindu-va, d-apoi sa fi fost acolo, felicitari fetelor sunteti o gasca super inchegata, toti tineri si distractivi.

Anca- bafta Veronicai, apropo ea ce-a luat subiectiva sau predicativa..vazui comentariile la romana de pe net si-n presa.
mai zi-ne si de copilasii tai ceva, lasa analizele pe stari si fapteglumesc.

Ilinka- sa treceti cu bine si sa nu fie nimik la buba Sophiei.
Asa tin minte ca exact de Sf Marie, la mare a cazut Ari cu capul de un prag de gresie din baie la hotel, si a curs sange, insa nu siroia, ca atunci sigur era capul spart, si ar fi treb s-o coase...dar asa m-am speriatttttttttt, si incapatanarea a facut ca sa treaca de 3 ori pe gresia aia uda, desi pusesem prosoapee pe jos, asa e cand vine momentul ala tampit si negru, in loc sa stea cuminte, prevedeam ce se va intampla, si tot s-a intamplat

cirese reci vrea careva?



www.facebook.com/photo.php?fbid=181191671934547&set=a.181191651934549.54398.100001311452589&type=1&theater" target="_blank">Ariana-25.02.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Hi hi, deci te-ai inscris, pana la urma. Dar nu-i asa ca tot noi suntem mai simpatice?

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

PISIK, sa-ti fie de bine si sa pastrezi ochelarii aia roz, daaa?

Tufete, am vazut pe FB niste poze cu Plici, cred ca mai vine barza o data la ea...

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Every saint has a past. Every sinner has a future.


Io nu cred ca o am in lista pe FB :((

A propos, la odisee sunt colega cu Ayla



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)


CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Every saint has a past. Every sinner has a future.


Voi sunteti, deocamdata, mai vorbarete.
Dar nu stiu cum era la noi in perioada asta, eu m-am inscris abia pe la 20 si ceva de saptamini, daca imi aduc bine aminte.
Faza e ca f multe dintre fetele de acolo au sarcini dificile, obtinute dupa FIV-uri si IA-uri dupa ani de zile, sunt multe fete care au pierdut sarcini, este cineva care a pierdut un bebelus nascut f prematur... e trist cumva. Si fiind multe la prima sracina, si avind asemenea experiente in urma si chinuindu-se atit pina sa obtina aceasta sarcina, fetele sunt mai tematoare, mai stresate. Mie nu-mi mai iese sa fiu asa, si nici nu mai vreau. Cel putin deocamdata, am alta atitudine fata de sarcina asta decit am avut fata de cea cu Ilinca, si sper sa ramin asa, pt ca la Ilinca tare m-am mai stresat din orice nimic.



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Tufete, sunt disperata. Dupa ce ca am avut o zi de absolut absolut rAHAT, DE MI-AM FACUT NERVI CAT PENTRU 6 LUNI (DAR N-ARE ROST SA INTRU IN Amanunt acum), pe la 19.30 alt pocinog: stateam la calc si pe langa ine Sophia juca fotbal, ca de obvicei, cand aud o pocnitura si cand ma intorc nu stiu cum naiba s-a intamplat (presupun ca a calcat pe minge) de a cazut la spate si s=a locit tare la cap, cam la ceafa. A inceput sa planga si cum am luat-o in bratze am simtit ditamai cucuiul, cred ca instantaneu i s-a facut.
Am mers la urgentze da' acolo numa o amarasteana de pediatra, ca neurochirurgii nu mai sunt la urgente (auzi tu), ca sa ma linistesc, ca daca n-a varsat e ok, ca blabla, ca o radiografie nu ar fi concludenta, ca daca vreau, a doua zi cu trimitere de la medicul de fam sa merg in policlinica la neurochirurgie...A pipait-o si ea si a zis ca daa, ce mare cucui, hai sa sune totusi pe unul de pe sectie, dar si ala a zis ca daca nu a varsat nu e nimic blabla.
Mor de spaima, de ingrijorare, cred ca am tahicardie sau cum naiba ii spune, tot citesc pe net (desi am mai citit, stiu pe de rost) si tot mi-e frica. N-a varsat, nu si-a pierdut cunostinta...dar daca apar ulterior simptome de-astea, daca totusi nu stiu ce...of, nici nu ma stiu exprima.
Ai vostri au mai facut cucui mare, ca nu mai stiu? Va rog sa-mi spuneti, ce sa fac, ce sa mai urmaresc, innebunesc

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


Offff ce patanie urita ! sper ca sunteti bine !



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bianca2503

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Tufete, sunt disperata. Dupa ce ca am avut o zi de absolut absolut rAHAT, DE MI-AM FACUT NERVI CAT PENTRU 6 LUNI (DAR N-ARE ROST SA INTRU IN Amanunt acum), pe la 19.30 alt pocinog: stateam la calc si pe langa ine Sophia juca fotbal, ca de obvicei, cand aud o pocnitura si cand ma intorc nu stiu cum naiba s-a intamplat (presupun ca a calcat pe minge) de a cazut la spate si s=a locit tare la cap, cam la ceafa. A inceput sa planga si cum am luat-o in bratze am simtit ditamai cucuiul, cred ca instantaneu i s-a facut.
Am mers la urgentze da' acolo numa o amarasteana de pediatra, ca neurochirurgii nu mai sunt la urgente (auzi tu), ca sa ma linistesc, ca daca n-a varsat e ok, ca blabla, ca o radiografie nu ar fi concludenta, ca daca vreau, a doua zi cu trimitere de la medicul de fam sa merg in policlinica la neurochirurgie...A pipait-o si ea si a zis ca daa, ce mare cucui, hai sa sune totusi pe unul de pe sectie, dar si ala a zis ca daca nu a varsat nu e nimic blabla.
Mor de spaima, de ingrijorare, cred ca am tahicardie sau cum naiba ii spune, tot citesc pe net (desi am mai citit, stiu pe de rost) si tot mi-e frica. N-a varsat, nu si-a pierdut cunostinta...dar daca apar ulterior simptome de-astea, daca totusi nu stiu ce...of, nici nu ma stiu exprima.
Ai vostri au mai facut cucui mare, ca nu mai stiu? Va rog sa-mi spuneti, ce sa fac, ce sa mai urmaresc, innebunesc

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


ILINCA, draga, ca sa te linistesti putin eu iti zic din popor. Daca a facut cucui e bine. Adica traumatismul s-a produs la suprafata si nicidecum inauntru. Sper ca intelegi ce vreau sa spun.

Ca sa se retraga cucuiul parca Lioton gel se poate folosi. Sau daca vrei d-astea mai naturale poti incerca crema de arnica (asa a devenit un fel de buna la toate).

Io zic sa nu te mai panichezi si sa o urmaresti vreo 7 zile (asa am auzit eu la mammicile care au mai patit cucuie mari la copii). o sa fie bine.

Eu faceam pe Lavinia Milosovici la batatorul de covoare si am cazut cu ceafa de bordura, iar la cateva zile mi-am venit si un legan de fier in cap. Am vazut stele verzi si credeam ca am murit. Asadar, cazatura din casa nu cred ca e "foarte" tare in comparatie cu astea ale mele.


Deci de la asta ti se trage?
Tre' sa ma interesez si eu in familie, MIE de la ce mi se trage, ca-s mai grav decit tine



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Citat:
citat din mesajul lui Bianca2503

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Tufete, sunt disperata. Dupa ce ca am avut o zi de absolut absolut rAHAT, DE MI-AM FACUT NERVI CAT PENTRU 6 LUNI (DAR N-ARE ROST SA INTRU IN Amanunt acum), pe la 19.30 alt pocinog: stateam la calc si pe langa ine Sophia juca fotbal, ca de obvicei, cand aud o pocnitura si cand ma intorc nu stiu cum naiba s-a intamplat (presupun ca a calcat pe minge) de a cazut la spate si s=a locit tare la cap, cam la ceafa. A inceput sa planga si cum am luat-o in bratze am simtit ditamai cucuiul, cred ca instantaneu i s-a facut.
Am mers la urgentze da' acolo numa o amarasteana de pediatra, ca neurochirurgii nu mai sunt la urgente (auzi tu), ca sa ma linistesc, ca daca n-a varsat e ok, ca blabla, ca o radiografie nu ar fi concludenta, ca daca vreau, a doua zi cu trimitere de la medicul de fam sa merg in policlinica la neurochirurgie...A pipait-o si ea si a zis ca daa, ce mare cucui, hai sa sune totusi pe unul de pe sectie, dar si ala a zis ca daca nu a varsat nu e nimic blabla.
Mor de spaima, de ingrijorare, cred ca am tahicardie sau cum naiba ii spune, tot citesc pe net (desi am mai citit, stiu pe de rost) si tot mi-e frica. N-a varsat, nu si-a pierdut cunostinta...dar daca apar ulterior simptome de-astea, daca totusi nu stiu ce...of, nici nu ma stiu exprima.
Ai vostri au mai facut cucui mare, ca nu mai stiu? Va rog sa-mi spuneti, ce sa fac, ce sa mai urmaresc, innebunesc

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


ILINCA, draga, ca sa te linistesti putin eu iti zic din popor. Daca a facut cucui e bine. Adica traumatismul s-a produs la suprafata si nicidecum inauntru. Sper ca intelegi ce vreau sa spun.

Ca sa se retraga cucuiul parca Lioton gel se poate folosi. Sau daca vrei d-astea mai naturale poti incerca crema de arnica (asa a devenit un fel de buna la toate).

Io zic sa nu te mai panichezi si sa o urmaresti vreo 7 zile (asa am auzit eu la mammicile care au mai patit cucuie mari la copii). o sa fie bine.

Eu faceam pe Lavinia Milosovici la batatorul de covoare si am cazut cu ceafa de bordura, iar la cateva zile mi-am venit si un legan de fier in cap. Am vazut stele verzi si credeam ca am murit. Asadar, cazatura din casa nu cred ca e "foarte" tare in comparatie cu astea ale mele.


Deci de la asta ti se trage?
Tre' sa ma interesez si eu in familie, MIE de la ce mi se trage, ca-s mai grav decit tine



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)


Clar!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Super pozele! Mai vreau !
Sa va fie de bine vacanta, ma bucur ca v-ati distrat si v-ati simtit bine...si la mai mare !

Pisik, Novus, multumesc pentru urari! sa fim toti 4 sanatosi, ceea ce va dorim si voua



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput