Scolari de Iulie - August 2004 * (100)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Atunci ii doresc un endometru baban si sa fie cu mult, mult noroc
Doamne, ce greu trebuie sa-i fie in asteptarea asta.

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Kim imi pare tare rau de ce aud de la voi de la scoala. Ma si intreb cum ati putut sa alergati dupa asa o scorpie. La noi situatia e un pic altfel, doamna e foarte ok, in schimb la after avem o "mana de fier" ceea ce mie imi convine pentru ca macar nu mai par eu "cea mai rea"

Bine ca noua ni s-a spun ca "putem mai mult", dar eu nu vreau sa imi alerg copilul, dimpotriva, eu sunt mama care tempereaza alergatul asta dupa medalii, note, excelenta si altele, nu vreau sa scot un disperat din scoala. Destul m-au disperat pe mine altii nu as vrea sa se intample asta si cu ai mei. Dar e greu sa gasesti linia de echilbru, intre a stimula copilul sa invete si a nu-l supraincarca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Bafta Rox!!! Sa dai de baut peste 40 de saptamani!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

va multumesc din suflet. trebuie sa fie bine, si zau ca o sa dau de baut!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Bafta, Rox!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Roxi tinem pumnii ptr surioara. Hai ca uite mai e un pic pana la 72 de ore...va fi bine, sigur. Sa fie cu ochisori peste 40 de saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Rox, tinem pumnii. Sa dea Domnul sa se prinda samanta!

Liliana , copiii sunt in scoala franceza aici, de fapt toata scoala de o facura a fost in franceza. Acum suntem intr-o faza extrem de amestecata din punct de vedere lingvistic. In scoala si cu prietenii de scoala vorbesc franceza, in cartierul unde locuim limba oficiala e engleza, bona lor nu vorbeste o boaba de limba straina doar portugheza. Asa ca intre noi desi baza e romana vorbim cum apucam. Depinde de subiect ...daca zice Manon a zis (asta e prietena cea mai buna din scoala) imi zice in franceza ce a zis, daca zice de Emma din cartier imi zice in engleza. Io raspund fix in limba in care mi se vorbeste si de multe ori sunt asa rupta de oboseala ca nici nu sesizez ca schimba limbile. La birou tot asa vorbesc, franceza cu francezii, spaniola cu latin america, portugheza cu angolezii si brazilianul si engleza cu restul. si cateodata le vorbesc romana la toti ca pur si simplu nu ma prind ce limba vorbesc. Sau vorbesc cu colega mea romanca in engleza si dupa ce vorbim de retete 5 min ne intrebam de ce vorbim engleza intre noi.
Partea buna e ca la sfarsitul zilei putem vorbi fluent cateva limbi straine, partea proasta e ca copiii in special Mihai desi vorbeste perfect romana si citeste destul de fluent in franceza , e aproape incapabil sa citeasca in romana. frantuzeste toate cuvintele si nu pricepe de ce tb sa citeasca altfel in romana. Maria citeste bine in ro ca a apucat sa invete acasa dar scrie mizerabil si in general scrie in romana cu regulile din franceza si iese o varza.
Va zic maine cum e cu scoala si clasele, ma duc sa ma culc ca la 5 iar tb sa ma scol.
Noapte buna oriunde v-ati afla . (nu mai tin minte cine a citat asta pe aici acum cateva saptamani dar mi s-a parut un citat perfect pentru demografia grupului nostru)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Marina interesanta mixtura de limbi la voi. Si da e bine ca asa devin fluenti in 3 limbi sau mai multe. Hei dar tu cand ai invatat atatea limbi?...hai engleza, franceza, dar si spaniola (nu ca ar fi grea asta) si portugheza?
Sa inteleg ca limba mai mult sau mai putin oficiala e engleza, si voi mergeti la scoala franceza?
Era sa scriu noapte buna...ar imi dau seama ca la voi e dimineata.
Asa ca buna dimineata, sa aveti o zi superba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna dimineata si de la noi.
S-a racorit un pic vremea cu furtuna de aseara, pe azi se anunta insa vara asa cum trebuie :-)

***Cate teme de vacanta li s-au dat copiilor ? V-ati apucat ? :-)

Marina, ce de limbi straine la voi Felicitari pentru talentul asta

Rox, sa ne tii la curent, pumnii stransi pentru sora ta


_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza....la noi ploua dis de dimineatza,da' io zic ca-i tare buna si ploaia asta dupa atata caldurica
Roxi tinem pumnii stransi pentru surioara ta!!!...ti-am admirat piticlontiimi-a placut tare mult de Pat piratul,cred ca au avut o serbare tare faina...iar de Pupu ce sa mai zic,se face pe zi ce trece mai frumoasa
Dariamandra ieri mi-a explicat clar ce au de facut in vacanta"a zis doamna,doua luni sa ne odihnim si sa ne jucam,adica lunile iunie si iulieiar in august sa terminam culegerea de vacanta(adik mai iau cred ca vreo 5 pagini la romana si 5 la mate)" este clar,nu?!!....asa ca nu am nici o sansa sa o pun sa faca ceva,au primit si o lista de lecturi dar o mare parte din ele le-a citit....asa ca singurul lucru care-l facem este sa citim zilnic juma' de ora si atat!....este vacanta doar...
hai pupicei,cica azi trebuie musai sa ma hotarasc unde mergem la mareca sa luam belet

Mergi la inceput