Bv Alma,stefulici,aever,CRYSSAaa, addya!(60)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

La multi ani Luca!!! Tigruta sa iti traiasca sa ai numai bucurii!!!!!
Anitta si noi am avut azi serbarea, am incheiat gradinita pentru ca din toamna mergem la grupa 0.
Gyan noi folosim aerul conditionat dar nu p[e cel din camera lui bebe. Mai avem unul undeva pe un hol care ajunge putin si la el asa ca sunt cam 24-25 de grade, iar nopatea dormim cu geamul deschis.
Bytzza sa stii ca la bb2 nu am mai respectat asa toate regulile si baita o facem uneori la pranz iar asa putem sta mai mult seara afara.
Asteromultumesc pentru raspuns. Si eu ma gandesc la cineva care sa stea cu noi dar nu stiu daca m-as acomoda cu un strain in casa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_bebelina spune:

Buna fetelor, cam rarutz scriu, insa va citesc. E greu tare si cu cea mare acasa, insa sper sa ne obisnuim. Ieri si azi nu am mai dus-o la gradi, o vad ca sufera ca nu i mai dam atat atentie, ieri a plans in hohote destul de mult timp ca ea vrea sa fie bebe, ca noi zicem ca e grea dar cica nu e, i-a zis lu' tatc-su ca vrea sa o tina in brate dar s-o tina mult, la bunici nu mai vrea sa mearaga, il refuza pe bunicu' care era prietenul ei cu orice propunere ar veni....in rest cu sor-sa vad ca e ok, o iubeste, o pupa, imi aduce pampers, participa activ la baita ei...

Felicitari noilor mamici, sa aveti bebei sanatosi si papaciosi!
Addya, stai linistita, tine bebe in burtica atat cat vrea sa stea, noi te asteptam rabdatoare, a fost foarte frumos la odisee
Cred ca tot tu intrebai de scutece pt baietei si pt fetite. Sunt pt copiii mai mari, sunt gen chilotel, adica nu mai au benzile adezive si diferenta e doar la desene......desene pt fetite si desene pt baietei. Eu asa stiam.

Ok, fug ca plange mititica......va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Bytzza, de ce nu-i faci baie la pranz sau dimineata? Baia nu trebuie sa fie un stres pentru nimeni, iar daca n-ai chef intr-o zi sa-i faci, nu-i nici o nenorocire. Si eu mai ratez cate-o baie, mai ales daca s-a kkcit pana la buric si-o bag oricum in chiuveta la spalat. Iti doresc odihna cat mai multa, alimentatie corecta ca sa-ti revii cat mai bine, sa treaca depresia asta.
Eu am inceput sa o mai las ziua fara scutec, e prea cald ca sa suporte permanent, mititica, scutecul ala lipit de fund. Ieri, in timpul somnului, n-a facut nici un pisu.
Ylari, eu mananc orice, bb nu pare a avea vreo problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

NEATZA FETELOR!!!
in zece minute plecam la spital sa vedem ce face bebelina.sper sa fie bine!!!

andreea 40+ KARINNA-MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enona3006 spune:

Buna dimineata mamici,

N-am mai apucat sa va mai scriu dar v-am mai citit (e drept nici nu mai e abundenta de mesaje din ultimele capitole).
Felicit si eu proaspetele mamici, sa aiba bebelusi sanatosi cu vieti lungi si frumoase. Addya nu-ti face griji, va asteptam rabdatoare, tine-l pe bebe cat vrea.

Si la noi in casa este de obicei tare cald, asa ca lasam AC sa mearga toata ziua in camera noastra, si stam in celelalte camere. Ne-am obisnuit sa iesim dimineata pana pe la 10-11 (stam la umbra) si seara dupa 7, asa ca deja bebe s-a acomodat cu caldura. Inca vrea sa se alimenteze mai des cat suntem pe afara, dar cat suntem acasa a inceput sa-si rareasca mesele, iar noaptea deja devine parfum, doarme 6-7 ore...creste bebele nostru .
Astazi sunt deja 6 saptamani de la nastere, dar mie inca nu mi s-au terminat lohiile . Imi pun absorbante mici, din cele zilnice (mai curge putin), dar inca n-am scapat. O sa fac vizita la medic in cateva zile, si tot sper ca pana atunci sa se opreasca. Speram ca "termenul" de 6 saptamani sa fie maxim, dar se pare ca la mine organismul are nevoie de mai mult timp: sarcina mai lunga, lauzie mai lunga

Sunt chemata la apel, asa ca va pup si va urez un weekend placut




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza!
Ce liniste pe aici...
Astazi speram sa Avem Si noi vreo 20 de grade sa il scot pe bb la plimbare.
Infectia de la ochi nu da semne sa treaca, nu mai stiu ce sa-I fac.
Bytzza te inteleg perfect, Si eu ma adaptez greu cu nesomnul Si cu alaptatul, mai ales ca bb nu prea ia in greutate. Astazi se Duce iubi sa ia cantar pt ca pediatra nu are cantar electronic Si cu cel mecanic nu ne dam seama cum creste. Cel mai probabil o sa caut alt pediatru, pt ca tanti nu-mi da factura Si nu pot deconta la asigurare consultatiile Si e 150 lei fiecare vizita.
Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

gata vizita la dr.
bebe e bine. daca nu are nici un gand pana luni dimineata,mi-a zis sa ma duc sa ma interneze.
si surpriza: a zis sa ne gandim totusi la un nume de baiat!:))) ca parca parca e ceva acolo.

oricum ar fi,sanatos/sanatoasa sa fie!

andreea 40+ KARINNA-MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Neatza fetele!!
Va multumesc pt urari, a implinit 2 ani, nu imi vine sa cred ca au trecut deja, daca ma uit in urma parca acum l-am nascut.
N-as putea sa zic ca a fost o zi prea reusita, a fost foarte mofturos, nu ii convenea nimic, se certa cu copiii, ii impingea, plangea din orice si acum la fel
eu nu mai stiu ce sa ma fac cu el, are un comportament agresiv, e frustrat, plange tot timpul chiar si prin somn, imi da o stare foarte proasta..spuneti-mi va rog cum sa procedez cu el ca eu chiar nu mai stiu..ceva carti sa citesc nu stiu orice

Va las ca deja mi-a stricat toata buna dispozitie..

Cum Addya baiat?? sanatos sa fie..nastere usoara, de acum putin mai este..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Hello gagici!

Addya sanatos sa fie si sa faca pipi din picioare

Virgi multumesc de sfat si tie si fetelor , vad ca s-a retras inflamatia si de la masea si din gat. A fost ca o punguta de puroi la masea, care s-a spart si gata durerea

Fetelor, incerc sa nu intru in panica si va cer si voua un sfat, o parere.
Am fost ieri la pediatra cu piciu sa-l cantareasca (+1kg in 3 sapt si 3 zile) si a vazut ca inca mai are ochisorii galbeni de la icter. Au incercat fetele de la synevo din policlinica sa-i ia sange, nu au reusit (a plans saracul meu baiat pana s-a invinetit si eu cu el ) si mau trimit la spitalul budimex sa-i ia din deget o bilirubina si homoleucograma. I-au luat si un exudat ca are prea multi muci si vrea dr sa vada daca nu are vreo infectie.
Bilirubina a iesit maaare 9.23 si referinta era <1. Mi-a zis sa merg si sa dau o proba din laptele meu sa nu fie problema de acolo, o sa merg luni.
Dar am cautat eu ca o idioata pe net si am gasit la la varsta asta daca bilirubina este mare, poate insemna probleme hepatice diverse si m-am ingrozit.
Si din lapte daca este problema tot nu e bine, dar probleme la ficat asa de mic? doamneee
Incerc sa ma controlez sa nu o iau pe aratura de spaima. Vreau sa mai merg si la un alt pediatru.
Nu stiu care dintre voi recomanda unul bun...

Deea, mami si plina de iubire pentru Octavian Andrei (30.05.2012!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Hey, n-am mai intrat de cateva zile.

Felicitari Andreea pentru minunea ta. Asteptam cu drag povestea nasterii ca am vazut ca ai avut si travaliu, pfiuuu. Oricum, important e ca sunteti bine amandoi. Sa va dea Dumnezeu multa sanatate!

Stefulici, nici pe tine n-am apucat sa te felicit! Multa sanatate si noroc in viata sa aiba puiul tau! Sper ca esti ok, si te recuperezi bine.

Deea, acum am citit despre problema cu icterul puiului. Stiu ca esti ingrijorata, dar vreau sa-ti spun ca eu cunosc 2 cazuri de prietene, ale caror copilasi au avut un icter prelungit pana pe la o luna si jumatate asa. Au luat ceva tratament bebelusii si s-a rezolvat.
Sincer, pe asta cu lapticul de mama ca ar provoca asa ceva n-am auzit si nici n-o cred.
Te gandesti foarte bine sa mai ceri si o alta parere. Eu cred ca nu are puiul nicio afectiune hepatica.
Am citit ca icterul fiziologic se mai prelungeste la unii bebelusi.
Te pup dulce dulce si va doresc multa sanatate, sa se rezolve repede problema asta.

Noi suntem bine, in mare.
Tot plangaciosi, mami tot mai obosita...dar deh...trece ea si perioada asta mai grea.
Astazi implinim 2 lunite!
Nici nu stiu pe unde a trecut timpul, sincer! Ma uit la el si ma minunez, parca se face mai frumos pe zi ce trece, cra cra.

Ma duc ca a inceput sa se foiasca si e ora de papa.

Va pup dulce!


Haaaaai, Addyaaaa!!!! Asteptam cu drag ultima minune a odiseei! fetita/baietel, nu conteaza! Sa fie sanatos/oasa si norocos/oasa!


Mergi la inceput