Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (23)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Mady, mie mi-a cazut voinicul acum cateva zile de am zis ca mor de inima dar a trecut

Fetele, mie copilul imi mananca aiurea rau. Am ajuns la 4 mese pe zi. Cea de aseara de la 9 si de dimineata de la 6 au fost de 160-170 ml, la 10.30 cat credeti ca mi-a miancat????? 270 ml. A terminat biberonul de 200 si urla cat putea si facea semne cu gurita ca ar mai vrea. Am incercat cu apa sau ceai si nimic, nu se potolea. Am mai facut 70 ml laptic dar mai diluat si l-a terminat imediat si s-a linistit. La 1 i-am dat apa cu lingurita, patru lingurite si acum ii dau la 4 laptic tot 200.
Aseara a fost mai racoare si mi-a dormit Matzalicul toata noaptea fara sa se mai trezeasca.
Ieri am avut zi de rasfat, m-a scos sotul in oras, nu am gatit, am mancat la restaurant si ne-am plimbat prin parcuri, a fost minunat.

Azi am incercat rochitele de plaja si m-am demoralizat. Da,mai incap in ele, ca un salam care sta sa explodeze..... Bine ca e cald si am trecut pe salate numai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Matza, eu ti-am mai zis, mi se par putine 4 mese, dar cand o sa il diversifici o sa isi schimbe si programul si numarul si cantitatea lor.
Pediatra ta ce zice?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Pediatra mea zice ca ia bine in greutate, ca nu e deshidratat si ca oricum era momentul sa se mai opreasca. La 4 luni avea aproape 8 kg si jumatate.
Am ajuns la patru mese ca a vrut el. Alice, sti ca am mai incercat acum ceva timp o zi cu 4 mese dar mi s-a trezit noaptea la 2 in loc de 6 dimineata. Am revenit la 5 mese cum a vrut dar de cand cu caldura ajunsese de manca 5 mese de 100 sau chiar 60 ml si alea cu scandal de m-am gandit ca trebuie sa-i vina dintii sau ca i-au revenit colicii. Acum la 4 mese mananca mai mult ca atunci.
Oricum, intre mese ii dau sucul de mar la ora 10. cateva lingurite si iarasi apa intre mese, cateva lingurite, pana ma opreste el. Nu plange si nu e marait. Daca o face imi dau seama ca mai vrea.

Ma interesez acum de autodiversificare. pediatra noastra zice sa incepem la 5 luni jumatate dar cum fac daca vreau sa se autodiversifice? La 5 luni jumate ii pun in fata variantele de mancare si astept sa ia din ele?

Alice, am alta intrebare pentru tine, saptamana viitoare mergem la munte la o casa cu piscina si as vrea sa bag copilul in apa. Ce temperatura trebuie sa aiba si...pot sa-l tin in pampers normal? Nu vreau sa exagerez, vreau sa-l tin doar cateva minute. Cum ai facut tu cu grasunul tau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bella_sib spune:

Matzaila, ma bag si eu vezi ca sunt pampersi de apa la DM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Fetele care ati inceput diversificarea, de ce nu scrieti si aici ce si cat mananca bebeii? Ne mai inspiram unde de la alta, imprumutam metode de pacalit copiii :))
Nu mai stiu cine zicea ca nu mananca copilul piureul de legume. Incearca sa il acresti cu cateva picaturi de lamaie, la noi a functionat. La mara adica.
Apropo de asta. Am inceput sa ii dau si eu lui Radu sa guste diferite fructe. Mar, nectarina, banana, visine, cirese, lamaie. I-au placut toate si cu ocazia asta am vazut ca nici nu e alergic. Acum cateva zile i-am dat suc de morcov ca nu facuse kk de 3 zile si stiam ca ajuta. Asa a fost
De 3 zile ii dau si supa de radacinoase, cate putin, nu ne grabim. Testez fiecare leguma in parte, una pe zi sau la doua zile ca sa ii vad reactia. Peste cateva zile voi incepe si cu piureurile si sper sa trecem usor peste perioada asta :)

S-a mai vbit despre gatitul zilnic sau la doua zile. Eu ii fac zilnic. Nu mi se pare greu sa curat 3 legume sa pun o cana de apa la fiert si sa ii dau copilului. Dar eu sunt deja invatata sa gatesc in cantitati mici. Nu mi se pare nici un capat de tara daca nu gatiti in fiecare zi.

Despre noi, v-am zis noutatile in materie de alimentatie. Radu nu prea e prieten cu caldura, e agitat, transpira.. In schimb ii place apa, s-ar balaci toata ziua. Se ridica in 4 labe si se misca inainte - inapoi (am promis filmulet). Se rostogoleste pe toate partile de vreo doua saptamani, si cand e treaz, dar mai ales in somn. Isi tot schimba pozitia, cand pe-o parte, cand pe burta. In fund sta bine, dar nu prea mult. Nu are rabdare,
vrea in picioare sau oboseste si se lasa pe spate.
A inceput sa intindq mainile cand ma vede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Da Matza, pai d-aia zic, daca nu il fortezi sau il ti flamand, si sunt sigura ca nu e cazul, atunci e ok. Ei isi cam fac programul singuri.
Cu apa nu stiu sa iti zic grade. Eu m-am ghidat dupa mine. Daca pt mine nu era rece am considerat ca nici pt el nu e. De obicei reactioneaza la frig si iti dai seama. Ori plange, isi trage picioarele, i se face piele de gaina. Iti dai tu seama. Pampers mai bine iei speciali pt apa. Gasesti si in supermarket si la farmacie. Astia normali se umplu de apa. Eu l-am bagat in fundu gol. Nu l-am tinut mai mult de 15 min odata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tebligia spune:

MAtza exista pampersi pt apa de la libero ..dar se umple cu apa asa k o ok dak folosesti pampersi normali
Si noi am inceput diversificarea la 5 luni 9.400kg si 70 cm
si prima masa lapte
a doua masa pireu de fructe crude orice fruct mai putin capsuni fructe de padure kiwi. Incep cu 2 lingurite ..4..6.. etc si completare lapte (asta pana nu mai papa lapte si are o masa exclusiv de pireu fructe ..celelalte mese lapte

Dupa ce are 4 zile acea masa de fructe ..bagam pireu legume la a 4 masa tot asa 2 lingurite ...4..6... pana nu mai papa lapte in completarea mesei


Dupa ce are cele doua mese de pireu de fructe si legume fara completare de lapte facem branzuca in casa 1 l lapte napolact de 3.5 fier si adaugat jumatate de zeeama de la o lamaie si dupa de se branzeste o strecuram prin tifon ...Branzica o adaugam in pireul de fructe..
Carnea pui si curcan plus peste alb fiert si servit cu legumele(care pot fi indulcite cu sirop de salvie sau acrite cu picaturi de lamaie .. in functie de copil)

galbenus de ou de 2 ori pe sapt dupa 7 luni servit la masa de legume
ficatel de pui sau curcan fiert tot servit la masa de legume

si o sa avem pe la 8 luni rima masa de lapte
a doua de pireu fructe cu branzica (de la 8 luni branzica fagaras de la monor)
a treia masa de lapte
a patra masa de - o zi carne cu pireu legume
o zi galbenus cu pireu legume
o zi ficatel de pasare cu pireu de legume
si alternam
a 5 cea masa lapte
intre mese iaurt facut in casa si apa
La noi exclus cerealele
Legumele pot fi fierte in apa sau la steamer si carnea fiarta separat de legume
cam asta este schems de diversificare pt Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

tebligia, iau notite :-)

M-am enervat astazi ca am vorbit cu o matusa de-a mea care m-a felicitat ca e superb copilul dar "nu-i mai da draga atata de mancare" De am zis ca mor cu ea de gat ca nu-l indop.
S-a nascut mare, la 4 luni trebuia sa-si dubleze greutatea de la nastere, nu e normal sa fie in continuare mare? Dar nu inseamna ca e obez cum au inceput sa maraie rudele mai invarsta.
Cum sa pun copil de 4 luni la regim??? serios asa....

Multumesc de sfaturi, o sa-i cauti pampersi d-aia smecheri de inotat si colac. Am tot zis ca-i iau...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Citat:
citat din mesajul lui Matzaila_81

Mady, mie mi-a cazut voinicul acum cateva zile de am zis ca mor de inima dar a trecut

Fetele, mie copilul imi mananca aiurea rau. Am ajuns la 4 mese pe zi. Cea de aseara de la 9 si de dimineata de la 6 au fost de 160-170 ml, la 10.30 cat credeti ca mi-a miancat????? 270 ml. A terminat biberonul de 200 si urla cat putea si facea semne cu gurita ca ar mai vrea. Am incercat cu apa sau ceai si nimic, nu se potolea. Am mai facut 70 ml laptic dar mai diluat si l-a terminat imediat si s-a linistit. La 1 i-am dat apa cu lingurita, patru lingurite si acum ii dau la 4 laptic tot 200.
Aseara a fost mai racoare si mi-a dormit Matzalicul toata noaptea fara sa se mai trezeasca.
Ieri am avut zi de rasfat, m-a scos sotul in oras, nu am gatit, am mancat la restaurant si ne-am plimbat prin parcuri, a fost minunat.

Azi am incercat rochitele de plaja si m-am demoralizat. Da,mai incap in ele, ca un salam care sta sa explodeze..... Bine ca e cald si am trecut pe salate numai.

Mamica de Matzalic grasunel


Matza cat a fost foarte cald si Alexandru si-a schimbat programul de masa, de fapt refuza sa mai manance, ba sugea din biberon ba mi-l scotea afara, dar am insist chiar daca a mancat mai putin sa raman cu masa cam in jurul orelor la care manca de obicei (06, 09, 12, 15, 18, 21). Daca nu regurgiteaza dupa o masa atat de mare nu cred ca sunt probleme.
Ai scris in mesajul tau ca ai mai facut 70 ml mai diluat. Incearca sa pastrezi exact cantitatile mentionate pe cutie. Mie pediatra de fiecare data mi-a repetat sa nu fac laptele mai concentrat sau mai diluat ca nu-i fac bine lui la burtica.
(sper sa nu te superi pe mine)

Alice ce baiat mare are mami
Ligia program asemanator de diversificare avem si noi, cu exceptia faptului ca noi avem cereale si pentru ca avut oarece reflux incep cu mar copt.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

alexa, problema cu LP este sa nu il dai mai concentrat decat trebuie. Daca e mai diluat,nu-i absolut nici o problema. E ca si cum ar bea LP si apoi apa. In stomac se transforma in LP mai diluat. Eu Rebecai nu i-am dat niciodata cantitatea de pe cutie, mereu i l-am facut diluat si crede-ma ca nu a fost niciodata vreo problema. Si Nataliei ii dau acum tot mai diluat.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si Natalia Ioana - 06.02.2012

Mergi la inceput