Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (23)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Mady, daca nu vomita in jet sau isi schimba comporamentul, stai linistita!
Nu ii mai lasati in patul mare, chiar si cu perne pe langa, ca de acum sunt sfarleze, imediat cad :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Altesa, azi noapte aveam si eu acelasi gand, mi se parea ca e scutecul uscat dupa 6 ore, piticul se rostogolea in draci pe la ora 4, clar il deranja ceva. De dimineata a inceput sa urineze normal, adica la ora asta am schimbat deja 2 pampersi plini. cine stie cum isi regleaza temperatura, poate transpiratia se evapora instant iar noi nu observam ca au transpirat.

Pediatra noastra nu e intr-o perioada prea zen in ultima vreme, tot timpul are tendinta sa ma critice. Mi-a spus de mai multe ori sa insist sa ii dau ceai sau apa pe caldurile astea, am incercat, dar Cristi nu bea din bibeon nici sa-l tai. Azi dimineata a baut vreo 10 lingurite de ceai de fenicul, dupa care exact cand ma gandeam ce bine ca inghite mi-a scuipat restul si nu am mai reusit nimic.

Mady imi pare rau de sperietura. Stiu ca toti copiii mai cad din pat, dar sunt si unii care au patit-o rau. Din fericire de cele mai multe ori nu e nimic grav. Al meu a picat exact in bot, in ziua botezului, cand noi ne foiam ba dupa fotograf, ba ne cautam hainele, etc. Imi venea sa imi dau palme, totusi nu s-a intamplat nimic.

Ileana, deci v-ati facut prieteni la catarama cu Andrei. Bravo! Si noi stam mult pe afara, cum o fi cum n-o fi parca in parc unde umbra e deasa e mai suportabila caldura.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

aoleu fetelor. da ce sperietura....da Alice, asa mi-a spus si pediatra....dar cu vomitatul asta..ar trbui sa vomite atunci dupa sau cum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Mady trebuie sa mergi la control la ochi. In plus fata de ce iti recomanda medicul poti incerca o cura de luteina. Eu am avut o miopie usoara (-0,7), dupa ce am scapat de ea si am ajuns la dioptrii 0 am ramas cu o fotosensibilitate crescuta plus ca nu vedeam absolut nimic noaptea si un dr mi-a recomandat luteina. M-am simtit foarte bine dupa si de atunci in fiecare an incerc sa mai fac cate o cura.
Numai bine Ilincutei! Poate totusi nu s-a lovit!

Cand o sa inceapa Alexandru sa patruleze il voi pune pe o patura mare pe jos pe parchet, noi avem patul foarte inalt plus ca are si margini masive cu colturi si imi este foarte frica de cazaturi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

bella nu ii dau apa/ceai ca e pe lm si nici macar nu papa solide.


Adc si Rafael se foieste toata noapte(in fiecare noapte),dar de pisacit tot asa putin si acum.
Cand era mai mic si-l lasam in cucul gol la 10 min vedeam cate o arteziana acum vad ca face pipi in timp ce suge.


Alte mamici de pe FB m-au sfatuit sa fac o urocultura copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

In urmatoarele 24 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tebligia spune:

YLARI eu am avut lohii 3 luni si 2 sapt le-am oprit o data cu 9 fiole de ergomed ,etamsilat si vit K dar au revenit ..dr meu a zis sa stau linistita k o sa treaca ar fi o problema dak tin 6 luni..despre culoare toate noantele de roz rosu si spre negru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Fetelor va multumesc din toata inima si ptr felicitari si ptr raspunsuri.
Azi iar piua, dar nu chiar de tot, dar discrete asa si spre portocaliu/roz.
Va tin la curent cu ce imi va spune dr maine. Va pup pr toatd si va doresc numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mady_19

aoleu fetelor. da ce sperietura....da Alice, asa mi-a spus si pediatra....dar cu vomitatul asta..ar trbui sa vomite atunci dupa sau cum?

o monitorizezi-48 de ore, sa nu

-vomite jet
-faca febra/convulsii
-lesine

daca observi ceva suspect-fuguta la urgente pediatrie

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ALTESA

bella nu ii dau apa/ceai ca e pe lm si nici macar nu papa solide.


Adc si Rafael se foieste toata noapte(in fiecare noapte),dar de pisacit tot asa putin si acum.
Cand era mai mic si-l lasam in cucul gol la 10 min vedeam cate o arteziana acum vad ca face pipi in timp ce suge.


Alte mamici de pe FB m-au sfatuit sa fac o urocultura copilului.

implinita de Rafael-Ioan


Daca e inca alaptata exclusiv si nu doresti sa-i dai apa,desi la temperaturi f.mari ai putea sa-i dai, atunci incearca si pune-o la san mai des-sa suga "de sete"!

si daca sunt calduri mari si copilul iti transpira excesiv, ce ai mai vrea sa-ti urineze?normal ca iti urineaza mai putin!apa ii hidrateaza corpul si se elimina prin transpiratie si urina!daca avea infectie urinara facea febra, plangea cand urina.stai calma.consulta si pediatra deasemenea pt. o parere avizata!

PS: copiii odata ce cresc, dupa 5-6 luni, si se regleaza cu mesele si mai ales daca nu mai papa noaptea, nu urineaza in timpul ei.Rebecca mea nu urina noaptea.de la 23-06 dormea si atat!

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput