Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (23)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bella_sib spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_anto

Neata!
La multe lunite Tudor, Alara, Iris!



Si de la noi!!!

Altesa oare tu ii dai apa sau ceai? daca nu e posibil ca organismul lui sa asimileze si din cauza caldurii sa nu mai faca atat pipi. Daca bea si apa sau ceai ar trebui sa faca macar un pipi in atatea ore, eu zic sa suni mai bine pediatru, sa intrebi, eu asa as face.
Ylari felicitari pentru bb mic iar la mine au venit si s-au oprit dar nu mi-am facut probleme si m-au tinut 4 saptamani.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

La multe lunite frumoase!
Alara bulgaras de happymummy
Tudor bulgaras de aerlilian
Iris Vanessa bulgaras de mihaelaradu


Ylari sa-ti traiasca bebe! Stai linistita si la mine au fost zile mai abundende zile de pauza timp de 7 saptamani, dupa care 14 zile am mai avut si menstruatie. Oricum indicat ar fi sa nu exagerezi cu ridicat greutati.
Altesa pentru linistea ta suna pediatra



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicineata spune:

Alina,

Ai incercat sa pui lapticul tau in biberon sa vezi daca il accepta?
Daca nu, poate nu-i place textura tetinei, sau curge prea repede sau prea incet...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
La multe lunite sarbatoritilor de azi, Alara, Tudor si Iris Vanessa!
Altesa, si eu as intreba pediatrul referitor la frecventa urinarilor, chiar nu stiu ce sa-ti spun.
Ylari, eu nu stiu ce sa-ti spun despre lohii, nu m-am confruntat cu problema cu care te confrunti tu, dar vreau sa te felicit pentru bebe, sa creasca mmare si sanatos si sa fiti fericiti toti 4!
Alina, imi pare rau ca si voi aveti probleme cu greutatea. Johanna accepta biberonul cu ceai, e obisnuita cu el, dar Doamne fereste sa umpli biberonul cu altceva ca doar sta cu el in gura si-l plimba cu limba dintr-o parte in alta, netragand nici macar un strop. Sunt s eu suparata cu mancarea ei, nu papa decat fructe, cu legumele nu se omoara deloc, lapte praf nici sa nu vada iar laptele meu e vai de lume. Pe langa ca mi se pare ca e apa chioara, m-am muls aseara (e drept dupa ce alaptasem) si am scos, cu chiu cu vai 40 de ml. Azi de dimineata m-am trezit mai devreme ca de obicei, tocmai ca sa ma mai mulg o tura, sa aiba sotul ce sa-i dea domnisoarei. Ei bine, cu laptele de aseara cu tot, nu am reusit sa adun 100 de ml. Iar dimineata cand s-a trezit cea mica si am pipait pampersul, mi s-a parut cam gol, ceea ce inseamna ca nici peste noapte nu a supt cine stie ce. Sunt tare suparata, maine dimineata vreau sa merg la doctor cu ea s-o mai cantaresc si sa vedem ce facem.
Anca, tu te simti vinovata ca ii dai seara lapte praf iar eu ma simt vinovata ca nu reusesc sa mulg mai mult. Eu, sincer, as fi cea mai fericita daca fii-mea ar accepta si lapte praf pe langa cel al meu. As sta muuuuult mai linistita, asa ma stresez rau de tot ca sufera copilul de foame. Fii bucuroasa ca Eva accepta laptele praf, un biberon pe zi nu cred ca e foc.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

la multe lunite Sven, Ioana Tedora si Iulia
-cicineata-mie mi=a dat doctorita sa-i dau Ferrum , si ii dau de o luna..e ok..si mi-a mai dat ceva, Infant Formula si inca ceva, si nu le gasesc in farmacii...tot asa un sirop...si nu am mai cumparat...acu tre sa astept pana la urmatorul control sa o intre ce sa-i dau altceva daca nu gasesc....
- altesa, mai bine suni medicul, vezi ce spune....
- alina, te cred mamico...egreu tare cand vezi ca bebe nu accepta animite lucruri..mai ales cand e vorba de papa...si de-acum se fac mai maricei si le trebuie si altele de papa...-
- io sunt varza cu ochii fetelor...am probleme de mult timp cu ei..dar la un mom dat era ok, dupa nastere iar au inceput, imi obosesc tepede ochii, nu ma mai pot concentra la nimic, si pe strada daca trece cineva pe langa mine, mai ales cunoscut, sunt momente cand nici nu-mi dau seama...sau nu mai pot vedea bine la distanta...asta mai rar....mai ales ca nu suport lumina asa bine, mai ales seara, daca ma uit in leptotp ma termina, cred ca e si de la sinuzita, ca ma dor toate alea....iar acum ca sa fie totul perfect, ma doare ff tare ochiul stang, ma doare pleoapa, nu pot sa pun mana, si de aseaaara s-a inrosit in coltul intern, s-a si umflat...ma si mananca in zona aia si-mi vine sa ma scarpin si nu pot ca ma doare..tre sa ajung repede la control..
- si Ilinca se plimba prin tot patul. a inceput sa-si bage genunchii sub ea si incearca sa mearga si reuseste sa vina pana la noi, sa ajjunga acolo unde vrea, asa ca...tre sa stau dupa ea pt ca ajunge repede la marginea patului..i-am pus si pernute dar nu am atatea sa pun in tot patul.....e asha haioasa cum faceeeee..doamne doamne...iti vine sa-i mananci cu totul cand ii vezi cum vor ei sa mearga.........
- cred ca vom pleca si noi la mare doua zile..in august sau la sfarsitul lui iulie..sa vedem...mi-ar placea tare mult dar mi-e teama cu asta mica, nu stiu cum va reactiona...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

cicineata Pana sa ii introduc alimente solide pe care sa le pape cu lingurita, nu aveam probleme. Dar de 4 zile de cand a descoperit piureurile, nu mai accepta deloc bib.. cu nimic in el

Lexi eu azi dimineata i-am bagat cereale in fructe, macar sa fie mai consistent. Sa vedem ce o sa facem azi..poate reusesc sa ii fac proba suptului (daca ma tin nervii)

[b]Altesa[b/] ce ai hotarat? ai vb cu dr?

Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

Alina, cum bagi cerealele in fructe?pui pur si simplu o cupa de cereale in piure?ca si eu vroiam sa fac asta dar nu stiam....
-Ylari, felicitari pt bebema bucur ca sunteti fericiti!!la mine a fost ..cum sa zic..pur si simplu au curs lohii vreo luna cam asa..neintrerupt si bineinteles din ce in ce mai putine....deci la o luna eram f ok...chiar si la 3 saptamani cred...s-au orpit dar nu si-au mai revenit...acu astept menstruatia, care nu mai vine frateeee...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

Fetele am vorbit ,zice sa-l las dezbracat asta am si facut de azi dimi urineaza peste tot pe unde vrea el ,vad ca de facut face dar daca-i pun pampers nu mai vrea ,hmmm oare sa fie ceva psihologic am mai citit as ceva cum ca s-ar abtine dar de la keke ,de la pipi nu cred ca poti sa te abtii asa mic fiind.


Pediatra zice ca daca mananca normal e bine.


Mai lansez niste intrbari pe Fb prin alte grupuri si va tin la curent !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

mi-a cazut fata din pat!!!!!tremur ca vargaaaaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

stai linistita, se intampla cel putin o data in viata fiecarui bebelus!

Mergi la inceput