Desfierea??(2)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Cred ca unica solutie ar fi copilul in plasament la tine si ei decazuti din drepturi, amandoi. Asa nu ar mai putea sa il puna in pericol.
Dar nu stiu cum se poate realiza asta si in baza a ce.
Poate daca ai discuta cu un avocat specializat pe zona asta...
Trebuie sa existe o solutie...

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Nu pot fi decazuti
Nu stiu cum sa fac, cred ca asa va fi toata viata, cand li se scoala cate o idee dau navala sa ia copilul si eu nu am ce sa fac
Nici macar adoptie, chiar daca ea ar fi de acord
Au la dispozitie un an sa se razgandeasca
cate odata imi vine sa imi iau campii si sa zic faceti ce vreti si lasati- ma pe kine in pace, dar cand il vad pe alex ca vine la ine cu gura pana la urechi,

Chiar nu mai stiu..
El o ameninta pe ea cu avocati din germania, ii zice ca e imorala, ca el ii asigura totul si statul ii ofera drepturi copilului, ca pe termen lung viitorul e acolo...
Noua lui relatie stabila, a treia pe anul asta a fost ona in bucuresti sase ani si stie sa creasca copii

Si mai bine cu el decat cu noi hoscoii straini de sangele copilului

E un cosmar, o cloaca in care am intrat si nu mai pot iesi decat cu mari pagube, si chiar nu stiu daca mai pot trece din nou prin adta, acum sau mai tarziu, ca mai tin si eu la MINE, o fi gresit?

Daca aveti idei, rog sa imiziceti, sau informatii despre noua lege a adoptiilorpoate gasesc o portita, ceva, sa ramana alex la ine


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Lina, mi-as dori foarte mult sa te ajut daca as avea cum. Si nu stiu daca exista vreo persoana care sa te poata ajuta, sincer.
Mie personal de asta mi-a fost frica de la inceput: nu de abandonul copilului in sine, cat de revenirea iar si iar in viata lui a unui sau altuia dintre parinti, cu effect bulversarea copilului.

Cred ca ai nevoie de un avocat, un avocat bun care sa iti spuna ce poti sa faci. Sa fie sincer si sa iti spuna daca e cazul sa te bagi in ceva dificil si de durata, nu sa se gandeasca la onorariul pe care l-ar putea castiga de la tine si sa spuna “Da, te pot ajuta”
Si cred ca nu legea adoptiilor este cea dupa care trebuie sa te ghidezi, ci – in primul rand, legea 272 – cea pentru protectia copilului.
Acolo cred eu ca sunt destule chichite de care s-ar putea lega un avocat bun. Dar e drum lung si greu;
Citeste legea; sunt destule paragrafe care iti vor da sperante si destule care te vor dezamagi. Tu vei sti daca ai destula putere sa intri in asa ceva sau nu.
Cred ca o sa iti scriu si un mesaj privat, azi-maine (scriu de la serviciu si sunt aglomerata).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Lina, ti-am dat PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui linasobolina

Hei, stati asa ca am noutati
Ioana a fost sunata de fostul, care a spus ca vine sa ia copilul in decembrie si ca vea acordul ei, ca el are totul aranjat in germania, casa, gradi si seviciu, ca e mai bine sa stea copilul cu un parinte, macar decat cu niste straini, adica noi bunicii
ideea este ca daca ea semneaza, copilul pleaca
insa el poate veni si sa il ia oricand de la mine si sa il duca unde vrea in tara, sa il lase oricui, daca vrea si eu sa nu mai stiu imic de el
Doar ca nu il poate scoate din tara, si cu asta ce am facut?
Daca mama ar fi cu copilul, atunci el nu ar putea sa il ia decat cu judecata
Dar asa copilul e singur cu mine, ea este moale si poate fi amenintata sau mituita sa semneze
Si eu habar nu am ce sa fac si cand se vor termina toate.....
El vrea copilul doar din motive financiare, este scutit de taxe acolo si mai primeste ceva bani
chiar daca as avea copilul in plasament, cu tribunal, tot ar putea sa ia copilul

Nici nu mai stiu ce este corect si ce nu, poate gresec din egoism?

Cneva zicea ca daca el nu a discutat nimic cu noi, eu pott avea orice program de vacanta si asta e, copilul e plecat, insa de data asta, si data viitoare???
Poate voi aveti idei cu mintea mai limpede decat mine, va rog!

Intreaba si vei primi un raspuns!


ba nu poate, decat daca il rapeste, daca ai avea copilul in plasament vei putea imparti tutela cu autoritatea tutelara sau aceasta va apartine doar autoritatii tutelare, parintii nu vor avea decat eventual dreptul sa intrebe ce face ala micu si sa-l vada la zile si ore stabilite si sub supraveghere (asta daca nu sunt decazuti din drepturile parintesti).....ideea de plasament nu mi se pare buna, ar trebui sa te interesezi daca poti obtine custodia copilului, cauta un avocat specializat in genul asta de spete si vezi ce iti spune, cat poate sa coste o consultatie?!..(eu am fost pentru alt gen de problema si nu mi-a cerut nimic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Ma bag si eu ca musca in lapte, dc nu va suparati.
Bunica mea are niste vecini.Stau toti in aceeasi casa:sot sotie, mai in varsta, faiica si fiu, nora si un copil.Nu stiu din ce motive, dar fiica(matusa copilului) a obtinut custodia copilului si dc mama cea umblareata mai vrea sa plece nu poate lua copilul.
mama copilului tot pleca de acasa, iar matusa a facut ceva plangere si a cerut custodia, k ii tot ameninta k le ia copilul.
La fel am avut in clasa o fetita ce era in custodia bunicii, la fel si fratiorul mai mic.A venit mama(alta umblareata) si s-a plans la scoala k ea vrea sa ia copiii cu ei in nu stiu ce tara.Eu i-am zis k nu ma bag, dar poate e mai bine sa stea langa bunica.Bunica avea custodia copiilor si oricum nu-i putea lua.
Lina, sa-ti ajute Dzeu sa reusesti sa obtii custodia si sa nu mai iti faci griji.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentina30

Ma bag si eu ca musca in lapte, dc nu va suparati.
Bunica mea are niste vecini.Stau toti in aceeasi casa:sot sotie, mai in varsta, faiica si fiu, nora si un copil.Nu stiu din ce motive, dar fiica(matusa copilului) a obtinut custodia copilului si dc mama cea umblareata mai vrea sa plece nu poate lua copilul.
mama copilului tot pleca de acasa, iar matusa a facut ceva plangere si a cerut custodia, k ii tot ameninta k le ia copilul.
La fel am avut in clasa o fetita ce era in custodia bunicii, la fel si fratiorul mai mic.A venit mama(alta umblareata) si s-a plans la scoala k ea vrea sa ia copiii cu ei in nu stiu ce tara.Eu i-am zis k nu ma bag, dar poate e mai bine sa stea langa bunica.Bunica avea custodia copiilor si oricum nu-i putea lua.
Lina, sa-ti ajute Dzeu sa reusesti sa obtii custodia si sa nu mai iti faci griji.


custodia nu e plasament, lina a cerut plasament si i-a fost refuzat pe buna dreptate, se da copilul in plasament pentru a-l proteja de parintele incompetent, de aceea plasamentul trebuie sa fie diferit de adresa parintelui si de aceea i s-a refuzat linei...mama copilului are domiciliu fix acolo unde se cerea plasamentul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Pai si daca i s-a refuzat plasamentul, de ce nu cere custodia, pt a-l proteja de parintele incompetent?
Cazurile pe care le cunosc eu stiu k sunt cu custodie si mai stiu k tutororele e bunica sau matusa, iar parintii au acelasi domiciliu in pe buletin cu tutorele si copilul...
Nu ma pricep, doar am zis ce stiu si eu.Poate merge cu custodia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Lina, eu te citesc de pe margine de multa vreme si mi se fringe inima de ceea ce ti se intimpla.


Vreau sa-ti spun ca ai cititori de forum care nu pot sa te indrume cu nimic, insa iti trimit ei/ele numai ginduri bune. Putere si sanatate, draga de tine !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Ce mai face Alex? Ce i-a adus Mos Craciun?


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput