Desfierea??(2)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Lina
chiar ma intrebam ce mai faci si speram sa fii bine.
Imi pare rau de Ioana si nu vreau nici macar sa imi imaginez cat te doare ce i se intampla si ce alege sa faca cu viata ei.
Sper din tot sufletul ca Alex sa fie bine si sa aiba o viata buna. O merita. Si o meriti si tu.
Despre tatal lui habar nu am ce sa spun. Daca o sa vrea sa il vada, o sa il vada, ca e ta-su. Ce poti sa faci? Dar eu nu cred ca il mai leaga ceva de el. Deja se pregateste de alta familie in Germania.
Multa putere iti doresc, sa poti sa il cresti.


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Draga Lina,
Nici nu stiu ce sa iti raspund. Este o poveste care nu se mai termina (nici nu are cum, dealtfel). Din punctul meu de vedere, Ioana si tatal copilului sunt mult prea “ocupati” acum ca sa se intoarca la copil sau ca sa se gandeasca la el. Ceea ce intr-un fel e bine.
Insa nu exista nicaieri garantia ca intr-o zi nu o sa le vina cheful sa “intervina” in viata lui. Si sa i-o dea peste cap. Iar tu vei fi atunci legata de maini si de picioare, nu vei putea face nimic. Trec peste faptul ca si tu si sotul tau veti fi ravasiti si nu aveti nevoie de asa ceva. Dar e posibil ca acel sufletel sa fie iremediabil afectat. Nu stiu ce ai mai facut cu DPC-ul, insa parerea mea este sa incerci, cu pasi mici, sa rezolvi niste formalitati care sa iti dea putina libertate de miscare si putere de decizie in ce priveste viata copilasului.

Stiu cat ati luptat cu Ioana si pentru Ioana, dar ma gandesc ca pentru copilul acesta, chiar daca nu mai ai energiile din trecut, va trebui sa luptati mult mai mult.
Cat despre “sa vada putin copilul” in decembrie…uf! Raspunsul ar trebui sa fie categoric nu, dar nu ai cum sa faci asa ceva. Insa daca ar fi un om cu care se poate discuta cat de cat, ar trebui sa aveti o discutie asupra viitorului copilului. El este trecut in acte ca tata ?
Pana la urma, Ioanei i-a expirat buletinul ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Drag Lina,

Am citit povestea ta si sunt inmarmurita! Telenovele palesc pe langa ceea ce vi se intampla voua tie, Ioanei, si micutului Alex.

Iti doresc din suflet si sunt convinsa ca DD iti va da sanatatea si puterea sa il cresti pe micutul Alex.
Poate ca el e binecuvantarea ta si darul pe care ti-l daruieste fetita Ioana pentru tot ce ai facut pentru ea
De aceea sper din suflet sa nu te mai consumi enorm (stiu ca e greu) si sa te bucuri de tot ce iti poate oferi sufletelul mic de langa tine, sotul tau, cainii, pisicile, florile si tot ce te inconjoara.
Lasa lucrurile sa curga de la sine.
Daca tatal vrea sa isi vada baietelul las-l sa il vada. La fel si pe Ioana, daca va dori sa il vada. La cum procedeaza amandoi nu cred ca prea curand isi vor dori cu adevarat sa il ia si sa il creasca. Asa ca tot nepotelul tau iubit va ramane.
Iar daca intr-o zi le va lumina DD mintea si si-l vor dori pe Alex va fi bine pt ca nu se va simti abandonat.

Iti doresc si va doresc numai bine




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Buna,
si eu te urmaresc de la inceput, acum am citit la repezeala ce am pierdut din subiect.

E ciudat ca te-au ,,repezit'' cei de la DGASPC.La ce sector ai facut sesizare? Ai facut sesizare scrisa? La ce serviciu?

Parerea mea este sa te adresezi in primul rand la Serviul de interventie in situatie de abuz, neglijare si exploatare a copilului din cadrul DGSAPC-ului de care apartii. La care? chiar! Sesizare sa o faci in scris si sa spui exact ce ne-ai spus nous pe aici. Ca parintii biologici au abandonat copilul, nu-l sustin material, tatal nu mai este in Romania, ca mama chiar dca are aceeasi adresa cu tine, este plecata in fapt din data de

ANNA


Off topic: nu e ciudat deloc. Sunt niste incompetenti si niste indolenti. Acum multi ani (vreo 10) eram la munte cu niste prieteni si ne-am anturat cu un nene cu o fetita. Era ceva ciudat - fetita nu era imbracat de munte, o lasa incuiata singura in camera etc. Era clar ca era tatal ei, dar ceva nu se potrivea. Cand ne-am intors o prietena a sunat la politie sa semnaleze totusi situatia. O zi intreaga au plimbat-o la telefon pe banii, timpul si nervii ei intre politie, protectia copilului si ... mama ma-sii ca nu pot sa ma exprim altfel si practic toti o tratau pe ea ca pe o infractoare. Probabil ii deranja din baut cafeaua si daca nu era direct implicata de ce-si baga nasul proasta naibii?

Intr-un final s-a descoperit ca parintii fetei erau separati dar nu divortati, ca fetita fusese luata de la gradi de tatal ei (erau din nu mai stiu ce oras) cu ce era pe ea si n-o mai adusese acasa, ca mama o cauta peste tot innebunita de o saptamana. Si a sunat-o plangand pe prietena mea sa-i multumeasca.

Lina, cand e vorba de administratia publica romaneasca tragi aer in piept si rasufli adanc, numeri pana la 5, nu te enervezi nici daca "organu'" din fata ta da semne clare de debilitate mintala si te tii de ei ca scaiu' . Altfel nu rezolvi mare lucru. Si nu vad cui, in afara de tine, ii mai pasa de micul Alex. Poate cand va fi mare si realizat se vor grabi "parintii" sa-si aduca aminte ca au un copil care sa-i ajute la batranete, ca deh, i-au facut "favoarea" de a-l concepe (am vazut cateva cazuri din astea).

Tu sa fii sanatoasa si sa-l cresteti pe Alex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellej

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Buna,
si eu te urmaresc de la inceput, acum am citit la repezeala ce am pierdut din subiect.

E ciudat ca te-au ,,repezit'' cei de la DGASPC.La ce sector ai facut sesizare? Ai facut sesizare scrisa? La ce serviciu?

Parerea mea este sa te adresezi in primul rand la Serviul de interventie in situatie de abuz, neglijare si exploatare a copilului din cadrul DGSAPC-ului de care apartii. La care? chiar! Sesizare sa o faci in scris si sa spui exact ce ne-ai spus nous pe aici. Ca parintii biologici au abandonat copilul, nu-l sustin material, tatal nu mai este in Romania, ca mama chiar dca are aceeasi adresa cu tine, este plecata in fapt din data de




Off topic: nu e ciudat deloc. Sunt niste incompetenti si niste indolenti.

In baza caror argumente etichetezi tu o INTREAGA breasla de profesionisti, care asa cum pot cu bune si cu rele lucreaza in folosul copilului?
Tie ti-at conveni daca intreaga categorie profesionala din care faci tu parte ar fi calificata drept incompetenta (implicit si tu) doar in baza unor experiente neplacute traite? E neplacut ceea ce ai scris si nedrept!

Scuze de off topic.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Citat:
citat din mesajul lui ellej

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Buna,
si eu te urmaresc de la inceput, acum am citit la repezeala ce am pierdut din subiect.

E ciudat ca te-au ,,repezit'' cei de la DGASPC.La ce sector ai facut sesizare? Ai facut sesizare scrisa? La ce serviciu?

Parerea mea este sa te adresezi in primul rand la Serviul de interventie in situatie de abuz, neglijare si exploatare a copilului din cadrul DGSAPC-ului de care apartii. La care? chiar! Sesizare sa o faci in scris si sa spui exact ce ne-ai spus nous pe aici. Ca parintii biologici au abandonat copilul, nu-l sustin material, tatal nu mai este in Romania, ca mama chiar dca are aceeasi adresa cu tine, este plecata in fapt din data de




Off topic: nu e ciudat deloc. Sunt niste incompetenti si niste indolenti.

In baza caror argumente etichetezi tu o INTREAGA breasla de profesionisti, care asa cum pot cu bune si cu rele lucreaza in folosul copilului?
Tie ti-at conveni daca intreaga categorie profesionala din care faci tu parte ar fi calificata drept incompetenta (implicit si tu) doar in baza unor experiente neplacute traite? E nefondat ceea ce ai scris si nedrept!

Scuze de off topic.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Citat:
citat din mesajul lui ellej

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Buna,
si eu te urmaresc de la inceput, acum am citit la repezeala ce am pierdut din subiect.

E ciudat ca te-au ,,repezit'' cei de la DGASPC.La ce sector ai facut sesizare? Ai facut sesizare scrisa? La ce serviciu?

Parerea mea este sa te adresezi in primul rand la Serviul de interventie in situatie de abuz, neglijare si exploatare a copilului din cadrul DGSAPC-ului de care apartii. La care? chiar! Sesizare sa o faci in scris si sa spui exact ce ne-ai spus nous pe aici. Ca parintii biologici au abandonat copilul, nu-l sustin material, tatal nu mai este in Romania, ca mama chiar dca are aceeasi adresa cu tine, este plecata in fapt din data de

ANNA


Off topic: nu e ciudat deloc. Sunt niste incompetenti si niste indolenti.

In baza caror argumente etichetezi tu o INTREAGA breasla de profesionisti, care asa cum pot cu bune si cu rele lucreaza in folosul copilului?
Tie ti-at conveni daca intreaga categorie profesionala din care faci tu parte ar fi calificata drept incompetenta (implicit si tu) doar in baza unor experiente neplacute traite? E neplacut ceea ce ai scris si nedrept!

Scuze de off topic.



ANNA


In baza LEHAMITEI cu care m-am procopsit de-a lungul unei vieti de interactionare volens nolens cu administratia publica romaneasca, fie ca e vorba de circa financiara, de registratura nush carui minister sau de sectia de politie X. Nu spun ca sunt toti la fel, dar in proportie covarsitoare emana un mare sictir in vesnica virtute a salariilor mici. Este o statistica facuta de mine, pe propria-mi persoana, fara pretentie de adevar general valabil dar care din punctul meu de vedere reflecta realitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellej

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Citat:
citat din mesajul lui ellej

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Buna,
si eu te urmaresc de la inceput, acum am citit la repezeala ce am pierdut din subiect.

E ciudat ca te-au ,,repezit'' cei de la DGASPC.La ce sector ai facut sesizare? Ai facut sesizare scrisa? La ce serviciu?

Parerea mea este sa te adresezi in primul rand la Serviul de interventie in situatie de abuz, neglijare si exploatare a copilului din cadrul DGSAPC-ului de care apartii. La care? chiar! Sesizare sa o faci in scris si sa spui exact ce ne-ai spus nous pe aici. Ca parintii biologici au abandonat copilul, nu-l sustin material, tatal nu mai este in Romania, ca mama chiar dca are aceeasi adresa cu tine, este plecata in fapt din data de




Off topic: nu e ciudat deloc. Sunt niste incompetenti si niste indolenti.

In baza caror argumente etichetezi tu o INTREAGA breasla de profesionisti, care asa cum pot cu bune si cu rele lucreaza in folosul copilului?
Tie ti-at conveni daca intreaga categorie profesionala din care faci tu parte ar fi calificata drept incompetenta (implicit si tu) doar in baza unor experiente neplacute traite? E neplacut ceea ce ai scris si nedrept!

Scuze de off topic.






In baza LEHAMITEI cu care m-am procopsit de-a lungul unei vieti de interactionare volens nolens cu administratia publica romaneasca, fie ca e vorba de circa financiara, de registratura nush carui minister sau de sectia de politie X. Nu spun ca sunt toti la fel, dar in proportie covarsitoare emana un mare sictir in vesnica virtute a salariilor mici. Este o statistica facuta de mine, pe propria-mi persoana, fara pretentie de adevar general valabil dar care din punctul meu de vedere reflecta realitatea.


Te cred, dar am sarit asa, ca eu lucrez direct cu Directiile si stiu ce cazuri super, super naspha vin si stiu in ce case am fost si de cate ori am plans de mila si sila pentru soarta unor copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Eu te cred Anna si nu spun ca TOTI sunt la fel; am vazut si cativa functionari ok. Insa tot sunt mai mult neaveniti decat competenti (repet, strict pe baza propriei mele experiente de roman obisnuit). Dar sa nu bruiem subiectul Linei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Hei, stati asa ca am noutati
Ioana a fost sunata de fostul, care a spus ca vine sa ia copilul in decembrie si ca vea acordul ei, ca el are totul aranjat in germania, casa, gradi si seviciu, ca e mai bine sa stea copilul cu un parinte, macar decat cu niste straini, adica noi bunicii
ideea este ca daca ea semneaza, copilul pleaca
insa el poate veni si sa il ia oricand de la mine si sa il duca unde vrea in tara, sa il lase oricui, daca vrea si eu sa nu mai stiu imic de el
Doar ca nu il poate scoate din tara, si cu asta ce am facut?
Daca mama ar fi cu copilul, atunci el nu ar putea sa il ia decat cu judecata
Dar asa copilul e singur cu mine, ea este moale si poate fi amenintata sau mituita sa semneze
Si eu habar nu am ce sa fac si cand se vor termina toate.....
El vrea copilul doar din motive financiare, este scutit de taxe acolo si mai primeste ceva bani
chiar daca as avea copilul in plasament, cu tribunal, tot ar putea sa ia copilul

Nici nu mai stiu ce este corect si ce nu, poate gresec din egoism?

Cneva zicea ca daca el nu a discutat nimic cu noi, eu pott avea orice program de vacanta si asta e, copilul e plecat, insa de data asta, si data viitoare???
Poate voi aveti idei cu mintea mai limpede decat mine, va rog!

Mergi la inceput