Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 7

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Danaang: cred ca reactiile la vaccin depind de copil. Noi il facem abia peste o luna, nici eu nu stiu la ce sa ma astept
Chito: ma bucur ca i-a priit iesirea lui bebe Edu!
Dara: nu, din pacate nu accepta nici suzeta de latex, desi azi a fost record, a tinut-o 1 min dupa ce m-am luptat cu ea si i-am tot dat-o de vreo 20 de ori. A scuipat-o apoi sa caute iar in saltea sanul Si culmea, i se inchideau ochii de somn si nu vroia nicicum sa adoarma, parca se lupta sa stea treaza pana primeste sanul ca asa stie ea ca trebuie sa doarma

Later edit: uitasem sa va zic, eu dadeam vigantolul seara dupa baita de mult de cand dadeam si fier si prafuri si am mers pe programul facut de neonatoloaga, la fiecare masa dadeam altceva, iar vigantolul seara ca cica era cel mai inofensiv. Ei bine, seara dupa baita Bianca e vesnic agitata si suparata ca trebuie sa o sterg si imbrac iar mie, "isteata" cum sunt mi-a luat o gramada de timp sa-mi treaca prin cap sa-i dau vigantolul dimineata. Ei bine, dimineata s-a strambat de la el dar nu a facut halul de scandal pe care-l face seara. So... poate luati si voi aminte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, asta cu fortat sa stea treaza am remarcat si la Miruna uneori, si nu prea are legatura cu papa, tre' sa cada franta de oboseala ca sa adoarma. Alte dati trage de ochi ridicand sprancenele, ca sa mai stea nitel treaza. Sa stii ca si Miruna are o miscare de dat cu boticul in perna anti-reflux pe care doarme, dar eu am zis ca e cam cum zice Chito, cu frecat capul in diverse pozitii, care-i semn de reflux. Ca la noi nu exista conditionarea cu sanul. Si face asa chiar si cu suzeta in gura, deci nu cauta ceva cu gurita.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Dara: ar putea fi si de la reflux dar Bianca deschide gurita cand cauta in saltea. Ea stie ca atunci cand o pun la san prima data o asez pe spate si apoi o intorc pe lateral la san si cand ii e tare foame nu are rabdare si intoarce ea capul pe lateral. Exact la fel face si in saltea, se intoarce prima data de pe spate pe o parte si apoi cauta cu gurita in saltea Eu nu stiu daca sa rad sau sa plang

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_cb spune:

ronina, mai incearca cu suzeta, asa era si sabina, o scuipa la jumate de metru distanta dar pana la urma a acceptat-o iar acum i se inchid ochii in secunda 2 dupa ce i-o dau. bineinteles, asta daca nu cumva ii e foame, ca atunci n-o pot pacali cu nimic.

amy, eu am avut vreo 2 sapt dupa nastere (cez) niste dureri de coaste care ma apucau doar noaptea. ma trezeam din somn cu senzatia de sufocare si mi se parea ca ma strage ceva peste plamani, imediat sub piept.

ma inscriu si eu in grupul celor care n-au mai dat niciun kg jos de la nastere, deci cine stie vreo metoda miraculoasa sa ne-o impartaseasca si noua, pls. :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Ronina, stiu ce zici! Si a mea cauta cu gurita comori ascunse in saltea desi ea adoarme si fara san...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Ronina, nu-ti fa griji cu intarcarea...pana atunci e vreme lunga, isi mai schimba programul; in plus pana atunci e si faza de diversificare, si o sa poti sa ii dai suc/ceai/apa la biberon...poate va accepta asa (nici asa nu se recomanda...dar la nevoie si temporara, ma gandesc ca poate fi o solutie).

Am inscris-o pe Lavinia la cresa - de data asta pe bune (si evident la cealalta cresa, nu unde am platit avansul); mai ramane sa-i spun si cucoanei de la prima cresa ca nu mai mergem la ei...dar azi chiar nu mai aveam nervi sa mai povestesc cu ea.
..;fetele n-au nici o treaba, dar eu...dorm pe mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, dar eu vad aceeasi miscare la Miruna, exact cum descrii tu. Si nu era chiar de la inceput, pentru ca probail nu-si putea misca chiar asa capul.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Buna dimineata!

Ma bucuram ca Lavinia nu se zgarie pe fata (cum facea sora-sa cand era mititica); azi-dimineata insa avea o zgarietura destul de urata pe obrajor...uff, greu cu unghiutele astea: sunt mici de abia le vad ca sa pot sa le tai, dar ascutite ca la pisicute.

fug la kineto ...un stiu cum fac sesiunea asta, ca mi-e greu si sa stau pe scaun sau in picioare...ce gimnastica medicala?.
Asta e singura gimnastica de care am chef momentan:


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

gagici si strengarei!

Multumesc pt urarile pt Gaza

Cum ne dedica Gaza in fiecare seara "eu vara nu dorm", am fost cateva zile la Breaza in speranta ca-l va anestezia aerul de munte si a mers! Am dormit toti 3 de-am rupt Asa ca am lipsit motivat de la apel

Legat de apa.. eu am cedat si i-am dat, insa nu cand ma bateau mama/socrela la cap, ci cand mi-a zis pediatra. Si m-a busit plansul cand l-am vazut cum s-a napustit asupra apei, desi mancase cu doar o ora inainte... Asa ca ii mai dau din cand in cand, cand simt eu ca ii e f cald si lui - desi stiu si eu teoria cu setea si lm..
"Mama si copilul" am primit-o si eu cadou.. "sa o ai acolo, mama, ca nu strica" :)

Dara o sa mosmondesc un filmulet cand rade si-l postez. Piticul chiar rade non stop, daca il bagi in seama, nu mai scapi de el
La Breaza l-am bagat in piscinuta gonflabila si a inotat cu o veselie de nedescris, era Mister sa faca diabet de cat de dulce i s-a parut fi'su..
Sunt si eu de acord cu fetele, arati f bine! Si daca imi permiti, mult mai bine iti sta bruneta

Tala, Happy, Amy, Dia, off ce zile ati avut si voi.. sa vina altele frumoase!

Eu v-am citit si iar mi-am dat seama ca-s cam iresponsabila. Baie nu reusesc sa-i fac chiar in fiecare seara. Vigantol mai uit sa-i dau, nu ma stresez cand ii mai cade suzeta pe pernele cu care dorm eu intre picioare sau pe care le da Mister pe jos, i-a curs si lui ochisorul si nu i-am dat cu nimic, nici mucisorii nu-i mai iau chiar in fiece seara.. da' creste plodu' vazand cu ochii! E voinic, are numa' fibra, vorba lu ta'su. Isi ridica picioarele pana aproape de tate, se ridica de la mijloc vre 5-8cm, cand il tin in brate cu fata la lume, isi ridica (,) capul in loc sa-l lase pe umarul meu ca inainte.. Doamne ajuta sa nu cobesc dar creste ca tiganii, mancand de pe jos (avem noi o vorba). La Breaza incepuseram sa-i zicem Greuceanu :)

Si eu cu kilele tot ca tine, Dia. Da-r-ar dracii ca nu se clintesc neam de pe mine. Mai stau o luna sa faca al mic 4luni si ma apuc de chestii, fie ce-o fi. Am mai vb cu diversi doctori care ziceau ca laptele de mama care traieste in canal tot e f bun pt plod. Asa ca.. toxine, ne-toxine, ma voi apuca de sport si masaje/capsula doar doar oi mai da din slana jos.

Duminica ma duc sa ling icoanele cu molifta lor, si Duminica viitoare am botezul. Am luat apropae tot, sper sa nu-mi fi scapat un aspect d'asta important si sa ma trezesc ca vaaai, nu i-am luat voaleta si asta e mare pacat, maica..

Pupe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada86 spune:

Imi cer scuze daca deranjez.
Sunt de la odiseea de noiembrie decembrie 2011. Am 2 cutii de Lactana 1 Topfer ramase de la pitica, noi incepand cu data de 26 trecem la nr. 2.
Daca intereseaza pe cineva le dau la 50 lei amandoua. Sunt cu termen de expirare 10.2013.



Mergi la inceput