Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 7

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Amy, in marsupiul chicco, babybjorn sau altele de acest fel copilul atarna, greutatea fiind suportata de coloana ceea ce nu este bine. plus ca sta cu picioarele prea apropiate. gasesti mai multe informatii pe internet.
Pt mine e mult mai usor sa ies cu Euan in carrier si cu Finn de mana daca am de mers in multe locuri si trebuie sa schimb metrou, autobuze, tramvaie, etc. nu toate sunt joase pt a urca carutul singura, e greu cu carut si copil mic pe scara rulanta, etc. pot da cu aspiratorul, pun la spalat, intind rufe, fac ordine, terg praf, etc. mi se pare foarte bun. si mi/a prins super bine cand Finn a avut frica de straini. l/a apucat pe la 8 luni parca si plangea daca era in carut si vb cineva strain cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Btw, cica ham ok este asa ceva http://www.magicare.ro/ingrijire-si-grija/la-plimbare/hamuri-marsupii-portbebe/littlelife-ham-de-siguranta-7298

nu alea obisnuite cu 3 "sfori".




mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Apropo de zile proaste...ma inscriu si eu
- nu de caldura (aici in sfarsit am ajuns la peste 20 de grade si ne mai permitem o manecuta scruta, o rochita).
Am fost la Ambasada (mai are rost sa continui sau e deja explicatie suficieta pentru a justifica o zi proasta?)

Pe scurt: certificat de nastere - am depus actele si tanti ne-a spus sa revenim cu un telefon peste 4-5 saptamani (dupa ce la telefon saptamana trecuta ne spuneau ca dureaza 2 saptamani

Titlu de calatorie - teoretic se elibereaza in aceeais zi, dupa ce stai suficiente ore la coada. Program, de la 9 la 12. Noi am ajuns la 8:45 ... la titluri de calatorie 8 persoane in fata noastra ... apare o tanti la ghiseu la 9:30, le da formulare celor din fata mea, ia hartiile unei d-ne si dispare o vreme... se intoarce intr-un final glorios si-mi spune ca pentru titlu de calatorie nu mai avem timp azi, si ca "incercam" saptamana viitoare, miercuri - ii explic eu ca stam dinainte de a se deschide ambasada, ca sotul si-a luat expres concediu azi ca sa il rezolvam, ca bebe mic de 2 luni... si ce daca?
Ce-i drept, au un afis mare cu textul "Romania, simply surprising" ...asa e! surprinzatoare da, dar asa m-as putea lipsi de surprize de acest gen.
Deci am pierdut timpul complet aiurea si peste o saptamana o luam de la capat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Dia, cred c-ar trebui reclamati cei de la ambasada, la MAE sau nu stiu unde, eventual dupa ce va luati actele :P

Ronina, am aflat care-i smecheria cu efectele adverse la Motilium si m-am linistit. Nu stiu daca-ti faceai sau nu griji in caz de Motilium, ca zice ca nu se pot exclude efecte neurologice la copiii mici la care nu e maturizata bariera sange-creier. Si am cautat care-i faza, bariera aia cica se maturizeaza la 6 saptamani, deci dupa 6 saptamani nu mai sunt probleme. La Debridat nu-mi faceam probleme, insa la Motilium mi-era frica. Acu' e ok (ca am trecut demult de 6 saptamani).

LE:
Am aflat si ca asta e una din explicatiile cu facut vaccinuri in strainatate abia dupa 2 luni, asteapta sa se maturizeze bariera asta.




mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

ham chiar nu am folosit si nici nu voi folosi. si acum alerg dupa Finn daca e nevoie. iar ca ajutor la mers a avut un carut brio.

Dia si aici la ambasada e acelasi lucru. plus ca iau bani si nu dau chitanta, schimba preturile dupa bunul plac daca nu le aragi atentia si incearca sa/ti ia banii de 2 ori daca nu ai dovada ca ai platit. incalificabil.

Dave a depus actele pt certificat de nastere, ne/a costat 220 euro. e gata saptamana viitoare pt ca tanti care se ocupa e in vacanta. pasaportul ne mai costa 107 euro, 26 euro curierul care ne aduce pasaportul inapoi. dureaza maximn 6 saptamani. actele trebuie trimise in GERMANIA, inclusiv datele de card bancar pt plata. apoi le trimit de acolo la Londra. te doare mintea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

J.D., aici pt pasaport dureaza 2-3 luni, se face doar cu programare si prima posibilitatea de programare ca sa depui actele e la sfarsitul lunii august

Dara, desigur ca ma bate gandul sa le fac ceva reclamatii...nu stiu exact unde si cum, si probabil n-o sa aiba absolut nici un efect...dar macar imi descarc o parte din nervii acumulati. E super super prost gandit tot sistemul.

Am mai avut si o conversatie dubioasa rau cu tanti de la o cresa (la care am completat hartiile de inscriere, si am platit si un avans) ...ea le povesteste frumos, dar suna ciudat si n-o mai cred...i-am spus ca am vrea sa vizitam cresa si cand functioneaza, sa vedem cum e, cum se simt copiii, ce activitati au, cum se comporta educatoarele (am fost sambata si am vorbit doar cu ea) ...cica e imposibil, ca din motive de securitate nu poate primi pe oricine in cresa (la orice alta cresa am intrebat s-a putut). Ea vrea incredere totala din partea noastra oferind transparenta zero (de ma intreb oare ce ascunde), dar ne ofera in schimb incredere zero ...cica oricine, dupa ce am fost cu bebe, am completat hartiile de inscriere si i-am paltit si avans!
Nu mergem la ei, clar...dar asa as vrea sa am o dovada clara care sa sustina dubiile mele
M-am pus sa abordez aiurea pe FB persoane pe care nu le cunosc, dar care au dat un like sau ceva (comentarii nu exista) la cele postate de cresa pe FB ... am luat-o razna rau

Nu pot sa slabesc ...am dat jos aprox un kg (in 2 luni) si bebelina a devenit mai maraici; acum de nervi am mancat cam mault si am pus 2 kg inapoi ...pai curge lapticul garla de nu-mi vine sa cred ... de ce o fi in cazul meu asa o corelatie? si de ce nu vrea organismul meu nicicum sa produca laptic din rezerve? (ca doar are destule)

Ham n-am folosit nici noi la Adri (ma gandeam...dar a trecut prea brusc de la mers ezitant tinuta doar de ambele maini la mers singura si sigura pe ea). Dar pana la ham...mai avem muuult.
Cu marsupiu mie imi este foarte ok (recunosc, aici nu e asa de cald...pe caldura e ceva mai greu) si nu cred ca forteaza coloana, fiindca sta sprijinita pe mine (e ca si cum as tine-o in brate...doar ca am mainile libere) - dar n-as tine-o in marsupiu prea multe ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Dara: nu esti tzaca, stickerele alea isi merita toti banii, Bianca mea sta si se uita la ele fara sa clipeasca Eu sper sa nu mai am nevoie sa recurg la motilium si alte cele, acum regurgiteaza doar laptic proaspat/branzit la scurt timp dupa masa, in cantitati mari uneori ce-i drept (azi a facut de 2 ori balta pe jos, noroc ca eram pe parchet ), dar nu mai iese si acid la 2h distanta si nu mai tipa asa rau, deci nu pare sa o mai arda pe gatut. In timp sper sa fie tot mai bine, totusi inca o mai aud ca-si drege vocea si arar se mai ineaca. Dupa cum arata ham-ul ala cred ca e util doar dupa ce copilul stie umbla, nu prea vad sa-i poti tine echilibrul cu un singur cordon care pleaca de la mijlocul lui.
Dia_tm: si eu tot zic ca ma apuc de abdomene dar deocamdata trag mata de coada Ufff, cat mai ai de tras cu actele alea
Magddalena: ma bucur ca ati fost asa relaxati la mare, sper sa ajungem si noi anu' asta ca am inteles ca aerul de mare e f bun pt bebei.
Tala: cum mai e cu alaptatul? Ai incercat sa alaptezi intinsa, lateral sau chiar pe spate sustinandu-i capsorul (eu n-am incercat asta ultima dar stiu ca asa sugera Ionela la flux puternic)? La mine cred ca e invers, fluxul e prea mic si se enerveaza.
Danaang: da, caldura ii cam da gata pe bebei Eu alaptez intinsa pe pat ca sa nu ne atingem asa mult sa murim de cald. O mai tin doar in pampers dar nu-i prea place, se irita usor daca nu sta pe ceva de bumbac.
Happy: offf, ce patanii. Imi pare rau de catel, cred ca ati apucat sa va atasati de el. Si eu am zile in care nu pot face nimic cand e Bianca maraici si e frustrant, incerc sa ma relaxez dar greu reusesc. A trecut o luna de cand nu am niciun ajutor acasa si m-a ajuns oboseala, saptamana viitoare merg sa stau la ai mei in Oradea, numa' bine e mai racoare cu 2-3 grade decat in TM. Sper sa nu vin mai obosita decat plec, ca maica-mea are obiceiul sa dea sfaturi necerute
Amy: am avut de vreo 2-3 ori si eu dureri nasoale de coaste/spate la trezire, n-am stiut sa mi le explic, abia respiram. Te-ai prins de la ce is?

Eu sunt tot mai trista ca nu ne iese nici cum adormitul fara san, o ora am incercat azi fel si fel de tertipuri si nimic, o lua somnul si imediat se intorcea cu gurita in saltea si cauta sfarcul evident ca nu-l gasea si incepea sa se agite si sa planga. Cand am pus-o la san in 5 min a adormit. Ce stiti, ce se intampla la intarcare in situatia asta, exista metode de rezolvare a somnului la dependentii de san? Ma ia cu groaza doar cand ma gandesc ce chin va fi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

salutare!
azi am fost la vaccin, adica tocmai ne-am intors, am facut infarix de la stat, fiica-mea e tot mai maraita in ultimele 2 zile face circ si scandal de la caldura de ma trec toate apele pana o linitesc
Ronina o alaptez numai culcat, ca asa m-am obisnuit si mi-e foarte grea daca o tin pe brate (6400 gr a avut azi)
Dia succes cu cresa si actele !
in urmatoarele 3 zile la ce sa ma astept dupa vaccin? ati mai facut careva in perioada asta cu caldurile, mi-e si groaza sa ma gandesc
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chitosenia spune:

Buna fetele mele,

Noi ne-am intors de la plimbare ..am fost la Sinaia Cota 1400 in cautare de aer curat ca sa ne faca bine :D
A fost frumos multa liniste cam pustiu...mi-ar fi placut mai multe amenjari si mai multa animatie.... dar macar a fost liniste a dormit Edu ca un pisoi :D

Dara motilium suspensie nu se importa in Romania dar se poate procura de afara ... din Ungaria sau Grecia, Franta, Belgia...mie mi-a cumparat sormea o sticluta din Franta( a fost la disneyland )...pretul fabulos 2.65euro asa ca daca stii pe cineva prin afara este foarte ieftin si se elibereaza fara reteta..poate te ajuta fetele de afara.
Eu daca nu vomita prea rau nu ii dau inca...dar niste semne stresante de reflux inca are Edu... se ineaca saracu cu lapte...cateodata tuseste clar ii vine laptic in gat..inca se arcuieste... da din picioare zici ca e la ciclism si isi freaca capul mereu. Poate sunt inconstienta dar imi e frica de efecte secundare... Debridat nu ii dau decat 5 ml fractionat...tu cat ii dai?

Ronina stiu cum e cu baltile pe parchet..cand voma Edu intruna parchetul ne-a salvat daca aveam covoare sau mocheta cred ca trebuia sa o schimbam.

In rest ma plang de caldura ...am cedat si am dat drumul la AC Edu transpira saracu mi-a fost frica de dezhidratare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Chito, ii dadeam pana acum cateva zile 4,5 ml de debridat, acum 6 ml, ca a crescut, de 3 ori 2 ml. La debridat nu mi-e teama, ca am citit de mi-a venit rau si n-a patit niciun bebe nimic de la el. La Motilium mi-era teama cu alea neurologice, dar acum inteles la ce se refera ei cu "young infants" si "blood brain barrier", la pana in 6 saptamani.
Pana acu' farmaciile de afara toate mi-au cerut reteta, zici ca in Franta nu cer?

Ronina, inteleg ca la voi nu accepta suzeta?


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput