Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 7

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

buna fetele! murim de cald, remedii impotriva agitatiei din cauza caldurii la bebei? cum so calmez? dimineazta ies cu ea in parc 3 ore, dar acum dup-amiaza pana se lasa umbra stau in casa, dar saraca e agitata, patiti si voi la fel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

danaang eu am stat ieri toata ziua afara, mai mult la umbra sub vie, nu era asa cald, dar nu s-a comportat diferit, a fost chiar linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:


Ieri am avut o zi de rahat.. care culmineaza cu cea de azi. Noi facem niste renovari in casa.. si pe soacramea a gasit-o plimbatul.. astfel incat sunt cu Alexia acasa pana maine cand plecam la tata.
Sa va descriu ziua de ieri: ma trezesc.. fac dus, ma schimb. S-a trezit si pisica, am schimbat-o.. a mancat.. hop au venit san e schimbe usile. Bun. S-a oprit curentul. Da-I si cearta-te cu Enel ca nu au anuntat. Am tras un prelungitor de 50m de la un vecin de peste drum (legat separate de noi la Elel - mare prostie) sa continue oamenii treaba. A scapat cainele in strada.. si l-a lovit o masina si a murit .. au terminat aia cu usile pe la 16.00. a venit tata sa stea cu Alexia sa imi fac eu curat. Am iesit cu Alexia afara, mi-am mai clatit un pic creierul. Noroc ca ea a fost fff cuminte ieri, a dormit mai toata ziua. A venit Marian.. hai sa ingropam cainele. Ce sa zic.. o zi de cosmar. Am in casa un dezastru total. Am de calcat 2 cosuri mari cu rufe, dintre care 1 al copilului. Eram ieri super obosita. Ce zic.. calc maine (azi). Azi ma trezesc cu Alexia la 6.30.. si de atunci sta treaza si mataie. Am pus la spalat… au oprit astia iar curentul (e o lucrare in zona). Hai sa fac mancare.. Alexia nu a vrut nici in scoica, nici in carut afara.. niciunde. Am reusit intr-un final sa bag o varza la cuptor.. sa mai matur o data de praf in casa si sa mai spal.. acum sa ma duc sa intind rufele.. sic and o veni Marian acasa.. sa ma apuc de calcat si de facut bagaje. Apoi sa strang totul sa putem demonta pe aici. Cine ne face lucrarea a promis ca pe luni-marti termina. Sa vedem..
Sunt intr-o stare tare nasoala. Si.. s-a trezit Alexia.. care a reusit performanta sa doarma 20min. nu inteleg ce are azi..
Aaa.. i-a intrat si ei alocatia. Pe aprilie si mai. E ok asa?
Monna, eu cred ca-s de la caldura bubitele. In ce stadiu mai sunteti?
Dara, mie nu mi se pare grasunica Miruna. Mi se pare ok. Alexia are circumferinta capului 39cm. o fi bine sau nu.. habar nu am.
nu am apucat sa recuperez cititul. revin.. ca Alexia se cearta cu o paturica


Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

cristina si eu as sta dar la noi , la ora 12 deja era cald si in parc, e mai agitata dupa ce o aduc acasa, dar vad ca s-a mai calmat, voi dati bebeilor cate putina apa acum pe caldurile astea, asa am citit undeva, nu mai stiu sursa ca pe canicula se poate da si putina apa celor alaptati, o fi adevarat? ca eu o pun la san dar cred ca din cauza caldurii suge si putin ca mai mult se agita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Happy sigur erau de la caldura si transpiratie... acum il tin cat mai dezbracat (numai in body cu manecuta scurta) si aproape ca au disparut toate.
Miha va spun :). Oricum abia astept sa vina ss-l pot scoate dimineata putin pe racoare ca ziua nici o sansa. Si-i asa de agitat ca-mi doarme cate 15-20 min si incepe sa se foiasca.
Bine macar ca noaptea imi doarme bine, de la 22 la 6.30 cu trezire de papa la 3.30. Oare n-o sa-si schimbe ora de trezire pe masura ce creste? Zici ca are ceas in fund, nu doarme mai tarziu de 6.30 si eu asa as mai dormi, macar inca o ora....

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Dana parerile sunt impartite cu apa la bebelusi.Logic ar fi sa ii fie suficient laptele, eu i-am mai dat cate o lingurita de apa la insistentele altora.Cred ca o lingurita nici nu ajuta nici nu strica dar macar le-am inchis gura.

Monna la noi nu se stie niciodata cat doarme dimineata, cred ca de multe ori este in functie de cand ii vine sa fc kk in orice caz trezirea este intre 6 si 9.

am iesit si noi mai inainte afara dar ne-am intors imediat, pt ca inainte sa plecam se trezise la cateva minute dupa ce am pus-o jos si era agitata, totusi am plecat, dar nu a fost bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_cb spune:

si la noi e foarte cald, o tin si eu doar in body cu maneca scurta. va trebui sa o tund ca transpira rau, are parul destul de lung (vreo 5 cm cred).
tala, sa stii ca si la noi se intampla la fel, dar doar la masa de seara si la cea de dinainte de culcare, imediat dupa baie. nu vrea sa manance deloc, plange imediat ce atinge sanul. dar de 2 zile beau intruna diverse ceaiuri de plante pt alaptat si azi parca e mai bine, la masa de la 7 n-a plans. incearca s-o alaptezi cand e inca un pic adormita, am citit ca asta ar fi un remediu ptr criza suptului.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

La noi e cald, dar nu chiar asa. Maxima a fost de 32 C. Pe Euan il tin dezbracat in casa si afara in body. Apa nu/i dau si nici nu va gusta pana cand nu incepem diversificarea. Eu stiu ca nu este nevoie. Daca lui bebe ii este cald faceti/i baie.

Eu il plimb pe euan in mei tai dar i se face cam cald asa ca maica/mea mi/a cumparat marsupi breeze. ar trebui sa ajunga zilele astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Eu citesc, dar din cauza acetsei calduri ingrozitoare toate ies pe dos. Ma simt obosita n-am chef de nimic, copilul are nervi si plange cateodata destul de tare si colac peste pupaza azi n-am avut apa deloc si nici la ora asta n am. Noroc ca pe partea socra-mii este o alta conducta din alta parte si am luat sa spal copilu.
Happy, ...asemeni tie
Si al meu sufera de caldura si acum parca maraie singur sa iasa afara dimineata si seara.
Si eu il tin mai mereu in body fara maneci si nici ala nu i l-as da.

Voi ati ramas cu dureri de spate/coaste dupa sarcina? Eu am dureri nasoale dupa ce ma trezesc .

Eu v-am zis si ceva mai sus, nu e o tragedie sa dati apa/ceai copilului. Al meu se simte chiar foarte bine dupa ce-l bea caci nu-l mai incalzesc ci il dau la temperatura camerei.
Aici fiecare face cum vrea.
Mi-am adus aminte de sora-mea al carei copil la 5 luni plangea uneori destul de tare. Citise ea strict ca bebelusul sa nu primeasca altceva decat lapte pana la 6 luni. Dupa ce a fost l-a medic s-a constata ca ii era ... foame! S-a linistit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

JD, chiar acu ma uitam dupa marsupiile astea. Chiar is folositoare? Mi se par destul de incomode si cu nimic diferite de cele care le stiu eu. Am si eu unul de la chicco dar pe caldurile astea n-as putea sa-l iau.
Altceva poti face cu bebe prins asa?

Mergi la inceput