Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 7

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Tocmai am primit coletul de la aia. L-au pus cu dhl express :))). Maine il trimit inapoi si astept banii. Aseara am facut comanda de ergo original pe amazon si astept sa vina maine sau joi. Abia astept sa vina sa-l pot scoate la plimbare in el :)

Ronina si eu am reusit ieri sa-l adorm pa a la 9.30 in conditiile in care in ultima vreme adormea la 11. E asa bine cand am mai mult timp pt mine seara :)

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_cb spune:

magddalena, eu ii dau doar la unele mese completare dar nu am obs diferenta de ore intre mesele cu lm si cele cu lp. e drept ca doar de pe la 2 luni i se face foame aproape fix la 3 ore, inainte manca mai dezordonat. noaptea in schimb nu mananca deloc, doarme de la 22 la 6.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

I-a trecut ochisorul doar cu ser , dar totusi pt ca am vb si cu un homeopat i-am mai pus asa pe final picaturi homeopate (colir homeopat)... nu am avut nevoie de antibiotic.
Lapte matern nu am cum sa-i picur pt ca nu mai avem

Ronina tu la ce dr. homeopat ai mers? noi am vb cu Dr. Mariana Tarniceru

Mami de Mariuca, minune mica! Multumim Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Ronina nici nu poate fi altfel, la cat o pup!!!

mie imi place programul ei, se culca intre 10:30 - 12, dupa o ora ma culc si eu, nu ma intereseaza decat sa dorm noaptea si sa nu se trezeasca pana dimineata si asa sunt fresh toata ziua.

Anca azi am fost si la bunici, stau in brasov si am stat toata ziua in curte, probabil si maine mergem, ne putem vedea joi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Monna: sa ne zici cum e cu ergo Noi azi am revenit la programul de adormit la ora 23
Lelu: tot la dr. Tarniceru dar Carmen parca o cheama, sunt mai multe? Tot pe str. Cluj e Mariana de care zici?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Corina, am luat o lampa de veghe contra tantarilor, dar nu am idee daca functioneaza (mai mult imi trebuia lumina ei, sa vad ce face bebica noaptea) pentru ca am plasa la termopan si s-ar putea sa nu intre. Eu am luat de pe farmaciatei, dar acum au site-ul picat. Cam asa ceva e: http://magazinpentrubebe.ro/index.php?main_page=product_info&cPath=12_23&products_id=1121

mai vad si
http://magazinpentrubebe.ro/index.php?main_page=product_info&cPath=12_23&products_id=5921

M-am tzacanit oficial, am vanat toate pisicutele Marie de pus pe perete, sunt vreo 4 pana acum:

de genul asta: http://magazinpentrubebe.ro/index.php?main_page=product_info&cPath=12_75&products_id=587

Si-s necajita ca nu gasesc fashion decoration sticker mai multe sa pun pe dulapuri, am gasit doar 2 la un chiosc de ziare, aiurea :P
- ce probleme am si eu
-ma rog, ca sa nu zic ca ii caut cu disperare Motilium suspensie, pt. c-a inceput sa se inece Miruna - am gasit o sticluta pe okazii si sa mai vedem, ca toti vor retete in original pe-afara. Tre' sa ma decid la care din ei o trimit, de unde vine mai repede.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Dara, dragute decorurile - si la noi pisicutele Marie sunt in topul preferintelor (pt. Adri - la Lavinia nu i-am gasit inca nimic

Legat de risc de deshidratare cand e cald, se poate urmari si cum arata pampersul - in mod normal urina la bebe egalben foarte pal, aproape incolora; daca devine galben intens, mai spre maroniu, in principiu e semn de deshidratare si ar trebui crescuta doza de lichide.

Am gasit o emisiune de sportd e dimineata care imi place mult - mai ales ca e variat, si in fiecare zi e altfel; la sesiunile "abdo" inca stau rau de tot... abia daca fac jumatate, dar de reguma mai putin; in schimb am prins in week-end o sesiune de "aerodance" care a fost super si azi aveau "ragga tonic" - super!!!! si azi a fost prima sedinta care am facut-o integral (25 de minute) - doar un pic la streching la sfarsit am luat o pauza de cateva secunde.
Episoadele mai vechi (din 2011 si 2010) se gasesc si pe youtube - de exemplu: www.youtube.com/watch?v=VHb3krxhm-g" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=VHb3krxhm-g - dar n-am gasit aerodance nici ragga tonic... partea de aerobic e cat de cat mai apropiata. Aici sunt unele episoade mai noi: www.rtbf.be/video/v_fit-tonic?id=1704223&category=divertissement" target="_blank">http://www.rtbf.be/video/v_fit-tonic?id=1704223&category=divertissement
(din pacate e la 7:30 si eu desi sunt de obicei treaza, sunt departe de a avea energia necesara la ora respectiva ...)

Cu dormitul...am incercat sa culcam fetele un pic mai devreme- am culcat-o pe Lavinia pe la 22:00 (in loc de 23:00)- n-a protestat deloc - dar s-a trezit la 3:00 in loc de 6:00. Asa ca am revenit la programul ei obisnuit de somn...

o zi frumoasa!
reiau studiul on-line si pe teren privind cresele din zona...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

buna dimineata..off ce cald e,am iesit la 8 din casa cu treaba si la 9.30 eram deja in casa si se murea deja de cald!!

Ronina noi la mare am fost ff relaxati,fata la fel,a fost ff cuminte,dimineata ne trezeam la 8 luam micul dejun,pe la 9 manca si ea,apoi pe plaja.Pe la 11 tati pleca cu ea la hotel ca incepea sa se incinga,eu mai ramaneam la plaja pana la 12.30 cand mergeam la masa,apoi dupa amiaza eu mergeam la plaja de la 2 si tatai ramanea cu ea in camera pana pe la vreo 4 cand venea si el cu ea pe plaja,cat statea pe plaja ea ori dormea daca nu dormea se juca tati cu ea si eu faceam plajasau invers(dar mai mult tati statea cu ea).Seara pe la 6.30 mergeam la hotel dus la masa si apoi la plimbare pana pe la 10-11 ea adormea in timpul asta,binenteles mai si manca ziua,cam asta era programul,a fost ok,am stat relaxati,a mai si plans un pic pe plaja ca adormea greu dar important e sa stai relaxata ca e si ea linistita.Acum bineneteles depinde si de copil.

Maya are un program tare ciudat,de 3 zile se trezeste la 7 fix,parca are ceas desteptator si can se trezeste incepe cu foiala,da din picioare se intoarce pe o parte si incepe cu mm aa oo da din cap in stanga si in dreapta de ma ameteste pe mine nu stiu ea cu rezista si pe la 7.30 trebuie sa o iau in brate sa ma joc cu ea ca e jale trezeste tot blocul cu uuu aa ei,nu e plans e ca un marait

azi se anunta iar o zi calda de 38 grade abia diseara mai iesim...

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Multumim pentru urarile de ieri
Nu am intrat pt ca am 'sarbatorit' tare ciudat, cu plansete si miortzaieli. Aseara plangeam si eu deja. Am impresia ca suntem in greva suptului. Desi are pampersii mai plini ca niciodata, cat e treaza si costienta plange de mama focului cand ma apropii cu sfarcul de gurita. Am exclus afta (pt ca in somn papa f bine). Dureri nu pare sa aiba. Insa eu iau antibiotic de 6 zile deja si am inteles ca asta face laptele mai acid. Din ce am citit despre febra asta poate sa tina o zi sau luni de zile . Nu a mai functionat nici macar suptul in mers. Am reusit o singura data sa-i dau stand culcate si cu epilatorul pe pat sa simta vibratiile (dar la noi minunile functioneaza o singura data) si in rest in somn. Si azi vad ca da semne sa faca iar proteste. Azi noapte am fost super fericita ca s-a trezit de 3 sau 4 ori (eu eram stresata ca nu a supt ieri suficient). Greva asta poate sa fie si de fluxul prea mare de lapte, dar eu degeaba m-as mulge inainte pt ca mi se alimenteaza sanii fix cand suge ea si oricum astfel as lasa-o fara apa daca iau lapticul de inceput...
S-a dus pe apa sambetei tot programul nostru (cam de saptamana trecuta de cand am fost eu la control cand era ora ei de baie si de supt). Sper sa ne revenim urgent pt ca sunt si eu si tati zombi deja. Vad ca nici kk nu a facut de alaltaieri (dar nu se screme si nu are burtica umflata)
Am constatat ca trebuia sa-i fac rotarixul de 2 saptamani (retinusem eu aiurea)...sunt varza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Tala, imi pare rau de situatia voastra.Cate zile de tratament cu antibiotic mai ai? Sper sa fie mai bine dupa ce termini antibioticul.
Si caldura asta ii bulverseaza tare pe bebei.Eu mai nou ii fac baita la amiaza si vad ca e mai ok asa, seara stam mai mult afara ca sa nu ne mai grabim pt baita.
Monna, bine ca ai rezolvat-o. sa ne dai detalii despre ergo, cum e, daca ii place si lui Andi.

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput