Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 7

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Fetelor, vrea cineva un Infacol din UK? Eu nu l-am folosit si cred ca pot sa-l dau acum... Avem putin peste 2 luni jumate, nu cred ca vom avea nevoie.

Deci donez Infacol [:D]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Pana la urma nu stiu sigur ce a fost. Posibil si greva suptului,pediatra zice de colici, eu cred ca mai mult caldura. Din cauza asta n-a mai mers alaptatul in mers sau pe perna (pt ca ne atingeam si era cald). Eu am si insistat f mult in ziua aia sa o alaptez (sa nu se deshidrateze) si am capiat-o saracuta.
Asa ca acum ii fac dus la cel mult 3 ore (sau la nevoie), sta la pielicica goala, de la pranz pana seara si fara pampi (si il prefera pe tati cand trebuie sa faca pipi). Vad ca suge fix la 3 ore, seara mai este putin greu cand e obosita si este si cald. Stam pe afara cat putem.
Ronina am incercat cu alaptatul ea deasupra dar nu vrea neam, ei nu-i place pe burtica absolut deloc. Insa de cand cu caldurile alaptez culcata (desi nu-mi place pt ca e greu cu eructatul de mai multe ori cum ne place noua).
Happy ce zi grea ai avut, sper ca esti mai bine acum. Imi pare rau de catel
Si eu trebuie sa o tund, are o freza de zici ca-i electrocutata



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Fetele, va rog, daca vedeti pe undeva marie sleeping luati-mi-o si mie, platesc transport etc - ca pe net n-o mai gasesc, toti suna ca nu o mai au: http://www.magicare.ro/ingrijire-si-grija/mobilier-copii/decofun-marie-sleeping-20-x-15-cm-7228

Si va mai rog, daca vedeti la chioscuri de ziare fashion decoration sticker de tipul asta https://picasaweb.google.com/115889588151817661380/Dara#5756828000327576770
(bine, sa fie diferite de astea 2 din poza)
va rog, luati-mi si mie, tot asa, platesc transport, ramburs, etc. Ca nu am gasit pe net si la chioscul de ziare de unde le-am luat, nu se stie cand mai aduc.
Merci oricum si scuze de rugaminte


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

buna fetelor
e vremea de concediu, de mers la piscina, la mare......
cum distram si bebelusii in apa???? simplu, folosind colaceii de inot special creati pt ei
pt a i vedea si comanda accesati pagina de net colacei bebe
nu veti regreta si bebe va fi super fericit
o zi buna fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Corina_cb: tatonez suzeta deja de o luna, nu cred ca o mai primeste, desi eu inca tot incerc Evident ca nu incerc sa prostesc copila cand ii e foame. Adevarul e ca a luat-o si ea pe la o luna, dar nu i-am mai dat-o o vreme ca si-a stricat suptul si am avut o perioada grea si dureroasa atunci cu sanii.
Dia_tm: nu primeste nici bibe, cred ca la diversificare vom folosi canita Ma bucur ca ati rezolvat cu cresa, macar ati scapat de o treaba
Dara: daca e de la reflux ce-i de facut? Tu o ridici pe Miruna cand face asa? Daca da, se amelioreaza? Ok, daca gasesc pe undeva iau.
Dana: esti totala Si eu faceam baita Biancai doar o data la 2 zile, doar acum de cand sunt 30+ grade ii fac zilnic sa o mai racoresc nitel. Deja ne-am mutat in baie ca stropea nevoie mare Abia astept sa vad filmulet cu Gaza razand, eu pe Bianca nu o pot prinde, cum vede camera cum e serioasa si curioasa nevoie mare, nu mai stie sa rada
Tala: si la noi tot caldura pare sa fi fost de vina zilele trecute, si la fel alaptez culcat acum.

Innebunesc de caldura, e crunt sa mai si calci pe vremea asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Eu sunt ingrozita, pe terasa la umbra termometrul imi arata 37 de grade!!! Tocmai ce le-am facut dus la amandoi si sunt mai fericiti si nuzi
Ronina nici nu vreau sa aud cuvantul 'calcat' (desi am deja un super morman) - cred ca voi astepta toamna, sau le calc afara la noapte (sa ma omoare tantarii...)
Dana super ca te-ai destrabalat la munte (ma refer la somn,evident...)
Dara eu nu prea umblu, dar daca vrei iti fac eu pe Marie sleeping (tu doar sa iei suportul pe care sa fie). La David aveam piticii pe pereti, la Matilda insa, avand in vedere ca stam in living cat e ea treaza se uita la copacii pictati - poate e cazul sa ii fac si ei ceva adecvat varstei si Marie e o idee buna (desi nu-mi plac matzele)
La noi la fel, cand vede camera devine super serioasa
Eu cred ca de la caldura am tensiunea 9 si un fel de palpitatii (pe care le-am avut si azi noapte)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, o ridic daca plange, daca e semi-adormita o las, ca uneori dupa o vreme se linisteste.

Tala, merci, dar nush ce suport sa iau. Alea-s un fel de "spuma"?


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dara de care suport vrei tu (adica panza de tablou, sau lemn- dar nu prea are timp sotul sa ma ajute cu asta). Insa banuiesc ca vrei sa ai serie completa si atunci nu porea merge cu cele pe care le ai deja din spuma. Mie mi s-a parut ciudata spuma aceea (adica daca are miros sigur emana ceva) desi pe site-ul indicat de tine scrie ca e safe. Se gaseste si spuma de cumparat insa n-am pictat pana acum pe asa ceva.
Abia astept sa vina furtunile de maine (nu pot sa cred ca zic asta, dar e adevarat)
Am citit aici un articol despre faptul ca nutella contine ftalati (niste nenorociri care sunt interzise in fabricarea jucariilor), ori eu toata sarcina cu David am mancat in prostie si cand fac clatite lui cu asta i le fac (stiu, l-am invatat prost ca pana la nutella ii placeau f mult cu miere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Buna fetele,

Ne-a ajuns aseara Ergo si e super, imi place si ii place si lui Andi. Aseara am facut o plimbare de 1 ora in care a dormit si azi de dimineata am fost si i-am cumparat niste jucarele si a dormit vreo jumatatede ora dupa care a stat cumintel si a studiat imprejurimile. Sta foarte confortabil in el, o sa fac foto sa vedeti si voi.
Nici eu nu-l pot filma cand rade pt ca devine serios imediat ce vede camera si nu mai vrea sa rada. Tre sa-l filmez pe ascuns :D

Pup fetele si strengareii

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Nici eu nu reusesc sa o filmez pe bebelina razand, sau vorbind pe limba ei - avem n tentative nereusite, dar cum vede aparatul foto nu mai scoate un sunet.
In schimb azi a tinut-o sora-sa in brate si i-a povestit tare multe chestii - evident ca doar ea stie ce spune, dar e dulce.

Monna sa folositi cu placere Ergo.

La noi dupa sesiunea de kineto (unde Lavinia a fost tare maraici - s-a ocupat tanti mai mult de ea sa o linisteasca decat de mine ) a urmat o plimbare de vreo 3 ore si, in marsupiu, si a fost ...liniste si somn usor



Mergi la inceput