Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 7

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Tala, eu le am pe astea https://picasaweb.google.com/115889588151817661380/Dara#5756916538845320882 intr-adevar, dar spuma aia nu miroase a nimic, eu n-am simtit vreun miros si mai am si niste mickey mouse si minnie mouse din spuma de-aia.

Si eu sper sa fie mai bine cu racorirea, ca in ultimele 2 zile Miruna a avut crize de plans seara aiurea asa. E adevarat ca dupa aia doarme bustean de atata efort. Aveam o prietena care avea teoria ca tre' sa-si consume si ei energia cumva...dupa mancat, somn, au prea multa energie cica.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dara merci de idee , chiar o sa merg pe tema pisicilor aristocrate. Sa vad insa cand o sa am si putin timp pt asa ceva. Deocamdata am intors camera lui David cu susul in jos de 3 sau 4 saptamani si asa a ramas.
Ieri am sunat pediatra la 9.30 seara pt ca-mi dormea fata. Adica a supt de la 6.30 la 7 si apoi la 8 si a dormit pana dimineata (cu pauza de supt la 12 si la 3). Femeia a spus ca evident fata e obosita (dar si multumita daca nu ne-a mai facut criza obisnuita de seara) si sa o lasam in pace...(saptamana trecuta o sunaseram pt ca nu dormea fata). Adevarul este ca ne-a doborat caldura asta insa mi-am adunat toate rezervele de rabdare astfel incat sa nu ma simta agitata pe langa ea si chiar se linisteste acum doar cand ii vorbesc (de obicei ii dau dreptate).
De la 7.30 dimineata ne-am plimbat prin gradina, a rupt o clematita, a simtit iarba pe talpitele goale, a atins alte flori (am ferit-o de polen), am observat vrabiutele care-si construiesc nestingherite cuib pe terasa noastra (cred ca s-au prins ca in casa asta se fac pui frumosi), am udat florile impreuna si in final a adormit in casa ascultand ce muzica gaseam pe youtube pt petrecere (irina loghin este in topul preferintelor)
Monna abia astept sa vad poze cu ergo. Eu pe caldura asta nici nu mai am tupeu sa incerc sling-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Fetelor, am nevoie de sfatul vostru cat se poate sincer, adica sa va puneti in locul meu. Situatia sta in felul urmator: fata mea nu a mai luat NIMIC in greutate in ultima saptamana. Nu mai vrea sa manance, cu exceptia mesei de noapte si eventual a celei de dimineata si, mai rar, a celei de seara. Mi-a scazut lactatia considerabil din cauza asta, desi sta la san aproape toata ziua, nu mananca, pentru ca ori e agitata, ori adoarme. Azi i-am facut proba suptului (stiu, sa nu mai cantaresc, etc... dar trebuia sa ma conving cum stam) si de la 4 dimineata (prima masa) pana acum - 18.15 abia daca a mancat cca 400 ml, in conditiile in care are ultima masa pe la 21.30 - 22.00 si cantitatea minima pe care ar trebui s-o consume pe zi ar fi de 800 ml. Ii dau zilnic si cate un biberon de lapte muls pe care abia abia il mananca. Pisu (transparent) + kk (aspect normal) face, n-am cantarit niciodata cat. In 4 iunie, adica la 3 luni fix avea 5.435, iar ieri seara avea 5.775, deci a luat doar 340 g in 3 saptamani. In inaltime vad ca creste mai bine, are cam 63-64 cm, iar in 4 iunie avea 61. Intrebarea mea este ce ati face voi in situatia asta. I-ati da formula? Aveti tactici de convins sa manance?

Repet rugamintea de a-mi raspunde sincer, ca incurajarile de genul "fiecare copil are ritmul lui" stiti si voi foarte bine ca nu linistesc pe nimeni (pe mine, sigur nu). Ce sa mai fac, ca mai am putin si o iau razna. Ma gandesc la ce-i mai rau, gen ca ajung cu ea in spital cu perfuzii si alte alea... Multumesc!

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Anca te inteleg perfect. Noi am avut o saptamana in care a luat 40 sau 50g, deci tot nimic. Am sunat pediatra si a spus ca aste e ritmul organismului ei. Daca iti mai amintesti si la dezvoltarea intrauterina se spunea ca sunt ritmuri de crestere, chiar ca intr-o saptamana se formeaza un organ, in alta partea stanga, de aici si retardurile de crestere. Nu a luat 1kg in ultima luna, dar a luat ceva si cred ca asta e important. Plus ca greutatea ei mi se pare f buna. Cu lipsa apetitului ne cam confruntam si noi, in favoarea somnului (de asta am si sunat ieri pediatra). Dr mi-a spus ca daca doarme e f bine, doar daca are si febra trebuie sa ne ingrijoram (ceea ce nu cred ca e cazul). Poate ca totusi suge ceva cand o pui la san, gandeste-te ca mai pierde si prin transpiratie.
Cu productia de lapte cred ca ai alarma falsa si pur si simplu te-ai reglat. Nici mie nu-mi mai curg sanii astfel incat sa am nevoie de tampoane, nu mi se mai intaresc (desi uneori avem pauze f mari), dar mereu imi amintesc de cand aveam deja un an si jumatate de alaptat cu David, sani invizibili aproape si totusi lapte.
In concluzie, sa fiu in locul tau probabil ca nu as sta f linistita (de asta nici nu o mai cantaresc pe asta mica), dar cred ca m-as incapatana sa o alaptez exclusiv in continuare.
Vorbeste si cu pediatrul (ca sa stii cand e cazul sa te ingrijorezi cu adevarat, daca poate fi vorba de deshidratare), cere si sfatul fetelor de grupul de sprijin pt alaptare si tine-te pe pozitii. pana la urma nu stiu cine are apetit pe caldurile astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

Anca, mie mi se pare putin 400 ml pe zi. Eu sunt patita, am ajuns sa-l internez cu perfuzii si alte alea pentru ca am considerat ca nu mai am sanii umflati pt ca mi s-a reglat lactatia, de fapt scazuse bine pentru ca bebe nu manca desi statea la san suficient. Si pentru ca n-am cantarit, n-am facut proba suptului, nu mi-am dat seama la timp. Eu n-as incerca neaparat lapte praf, dar as mulge dupa fiecare masa, eventual cu proba suptului, ca sa stiu cam cat ar mai trebui muls ca sa fie oki, sa nu-mi scada lactatia. Si as insista sa manance un minim cat ar trebui pe zi. Pe masura ce se deshidrateaza, nici nu mai au forta sa manance cat ar trebui, e un cerc vicios cred.
Am vrut si eu alaptat exclusiv, si am insistat pana am intrat in spital , asa ca eu sunt in extrema cealata, as sulfa si-n iaurt.

Si al meu are ceva de vreo doua saptamani, urla la masa, is colici, e vreo afta, nici nu mai stiu. Se agita de zici ca vrea sa fuga, asta cand nu urla, uneori rade la mine cu biberonul in gura.. Am obosit sa mai incerc sa-l pun la san, incerc sa ma resemnez, dar si la pompa vad ca am reusit sa-mi cresc lactatia, Aveam cand am intrat in spital 40 ml la 3 ore, acum scot 120-140, doar din muls. Mananca si o masa de lapte praf pe zi pentru ca nu ajung mereu sa ma mulg, dar sunt multumita. Dar eu dandu-i biberon, ma tin de el pana mananca cei 120 care mi i-am propus eu pt o masa, in conditiile in care acum 3 saptamani manca si 170 la o masa.

aaa, si sa nu uit, cand al meu copil incepea sa se deshidrateze, si nu mi-am dat seama, crestea totusi in lungime, i se latisera unghiutele, degetele, dormea bine, si statea la san 40-60min.
Eu fiind patita, nu sunt cea mai avizata sa imi dau cu parerea, poate un pediatru bun sau un consultant in lactatie ar avea un sfat mai bun.

Mami de Adrian, 31.03.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Anca, as zice sa mai faci o incercare sa-i dai lapte muls cu biberon Tomee Tippee, mie chiar mi s-a parut ca ala are forma de san, dintre toate (am incercat Medela Calma, Tommee Tippee closer to nature si Dr. Brown*s) si parca TT batea cel mai mult cu sanul si are si teava, ca dr. Brown*s. La Medela Calma isi facea cel mai mult greata si nu manca, respingea tetina.
Ma rog, noi acum suntem la dr. Brown*s (cu gat larg, o singura gaura) si il accepta si mai bine decat pe Medela si Tommee, si inghite mai putin aer decat la Avent. Dar cand nu manca, recunosc ca-i dadeam cu Avent. Noi am revenit la o singura gaura de biberon, ca la 2 gauri cum trebuia la tetina, manca prea repede si o durea burta si dupa 50 ml plangea si nu mai voia,se agita rau, asa la o gaura la tetina, e mult mai bine.
Ce sa zic, eu n-am avut curaj sa ma las cum aveam eu 0-0-100-20-5-0-0 sau 0-0-20-0-0-5-0 ml de lapte sau in ultimele 3-4 zile 0-0-0-0-0, dar la tine nu cazul chiar de 0, eu eram chitita sa-i dau orice ml de lapte de la mine, dar nu mi-era chiar atat de teama de formula.
As fi fost multumita sa raman cu lactatie si doar un biberon pe zi, ca ar fi avut enzime si anticorpi din bibe ala, si restul as fi dat formula, oful meu a fost ca n-a mai fost deloc lapte - dar mie si un bibe pe zi de lapte matern mi s-ar parea genial, cum ziceam, dpdv enzime de digestie si anticorpi - altfel formula cre' ca are si niste vitamine pe care nu stiu daca le sintetizeaza corpul nostru in LM pe toate. [Ma rog, eu m-am speriat si pentru ca nu doar ca nu lua in greutate, ci scadea in greutate.]

Acu' pe de alta parte, se va racori si poate va papa mai bine Natalia de maine, ca saptamana asta a fost si crancena dpdv calduri. Dr. tocmai ne-a zis acu+' cateva zile ca ar trebui sa manance minim 500 ml lapte ca sa ia in greutate, la greutatea de acum..si ca un 800 ar fi foarte bine, iar 1000 chiar mult. El daca era sa manance 550 pe zi, ar fi multumit. Ca ele au cam aceeasi greutate.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_cb spune:

anca, eu nu i-as da formula, dar pe de alta parte eu ma chinui din rasputeri sa renunt la formula si sa ajung la alaptat exclusiv, deci sunt subiectivva. dar am avut si eu un episod din asta, cand am alaptat exclusiv intre sapt 3 si sapt 6. nu am cantarit-o, nu am facut proba suptului. la 6 sapt am ajuns la pediatru (ptr eco de sold de fapt) si mi-a spus ca e sub greutate, ca ar fi trebuit sa ia 1 kg si ceva de la nastere si ea luase doar 500 de gr. in 6 saptamani. atunci m-am speriat si am inceput cu formula, pana in ziua de azi, cand vreau iar sa renunt.
in cazul tau nu cred ca laptele praf ar rezolva situatia, pentru ca ziceai ca oricum de abia mananca biberon de lapte pe care i-l dai. mai degraba cred ca ar trebui sa-i imbunatatesti cumva pofta de mancare, si asta doar un pediatru cred ca iti poate recomanda cel mai bine ce sa faci. mie atunci cand am avut probleme mi-a recomandat siropul B complex + magneziu pe care i-l bagam in biberonul cu lapte, pentru pofta de mancare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Anca, daca as fi in locul tau, si eu m-as stresa dar iti spun sincer ca as insista cu alaptatul. De aceea as cere sfatul unui consultant in alaptare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Anca, imi pare rau ca treci prin asta. Eu am patit ceva similar in prima luna, cand in 2 sapt nu a luat nimic, ba chiar scazuse 80gr.. ce-am facut? pai, ce te sfatuiesc si pe tine -> m-am muls si i-am dat bibe, si am insistat sa bea tot.. l-as fi tinut toata ziua cu biberonul la botic daca era necesar sa-l termine! Ii mai dadeam si san intre biberoane, ca sa se linisteasca el si sa ia dragoste, insa clar mesele erau la bibe. Mi-a crescut in prima sapt de bibe 290gr! Si am continuat asa: supt+bibe (cu lapte muls)... Si vreau sa-ti zic ca nu mi-a afectat lactatia deloc, ba chiar reusisem sa strang un kg de lapte la congelator.

Te pup, sa alegi ce e mai bine pt Natalia si sa creasca zana mare si frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Anca am citit cred pe grupul de pe FB ca in perioadele calde laptele se produce cu mai multa substanta apoasa si astfel iau bebeii mai putin in greutate, mai ales daca sunt pusi la ambii sani la un supt. Eu o tin numai la un san (chiar daca in seara asta nu i-a dat drumul o ora).
Lady cum ti-ai dat seama ca era deshidratat? si eu am fost stresata din cauza asta, o tot ciupeam de burtica, dar nu sunt convinsa ca as recunoaste semnele. Matilda a avut in ultimele zile perioade mai compacte de somn si mese la distante mai mari. Din cauza asta am sunat pediatra, dar mi-a spus sa o las in pace (pe copila, nu pe ea)

Mergi la inceput