Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 7

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Voi cat timp va mulgeti si cat strangeti la un muls? Am facut si eu treaba asta acum prima data si din sanul din care a supt o ora am scos 5ml cred, iar din celalalt 20ml, dar nu am stat mai mult de 5-10 minute sa mulg. De obicei simt ca mi se alimenteaza chiar in timp ce suge. Trebuia sa scot mult acum? sunt tare bulversata, insa vorba sotului, daca ar fi o problema prima care ar reclama ar fi Matilda, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

Tala eu nu mi-am dat seama ca e deshidratat. Am fost la maternitate ca sa-i faca BCG-ul pe care nu-l facuse la nastere si cand l-a vazut doctorita s-a speriat. Cica avea fontanela deprimata, ea vedea pe piele nu stiu ce. Eu am vazut doar ca era cam slabut si atat. L-a pus sa-i verifice reflexele, nici acolo nu raspundea prea bine Ma ia cu groaza numa cand imi aduc aminte. Daca nu mergeam pentru vaccinul ala, cine stie in ce stare grava ajungea pana ma prindeam si eu ca nu-i oki sa insist doar cu san. Nu merge in 100% din cazuri bebe pus la san ca mananca el cat trebuie si lactatia se regleaza dupa el.



Mami de Adrian, 31.03.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Anca, eu as zice sa mai astepti un pic; atat timp cat doar stagneaza, nu scade in greutate (si asta pe motiv ca ea nu prea mai vrea sa pape, nu ca plange non-stop de foame si tu n-ai ce sa-i dai) o saptamana nu e mult. In plus daca creste in lungime poate fi o explicatie - eu din cate am inteles atunci cat bebe cresc in lungime cresterea in greutate se incetineste.
Poate si de la caldura...cand e tare cald nici noi ca adulti nu prea avem chef sa mancam...

De Lavi eu am mai scris ca are obiceiul asta de a creste in salturi - pune 50-100 g, apoi cateva zile bune stagneaza. Dupa controlul de la 2 luni a astagnat cred ca mai bine de o saptamana (la 5,150kg) cu variatii de +/- 30 grame (- si eu tot zic ca n-o mai cantaresc dar cand face asa faze nu pot...ma streseaza); si in ultimele doua 2 zile a pus vreo 80g pe zi si a ajuns la 5,3kg ...dar cu ea m-am obisnuit deja ca asa face...tot ma stresez pe moment, dar nu ajuns sa ma panichez.

Acuma e drept ca fiecare bebe e altfel, si daca te streseaza rau aceasta stagnare, poate ar fi mai ok sa discuti cu pediatrul (dar daca e riscul sa fie genul de pediatru care imediat recomanda lapte praf, risti sa nu primesti cel mai bun sfat).

Sincer, daca e ok cu kk, pipi, nu plange si nu-ti lasa impresia ca ar mai manca dar n-are ce, eu as mai astepta cateva zile si nu m-as grabi deloc cu formula; ...ai grija sa mananci tu suficient (sau ceva mai mult decat de obicei), testeaza ceva de stimulat lactatia (Galactogil, bere fara alcool, ceaiuri ...) si vezi cum evolueaza.
Daca a scazut lactatia nu-i asa grav, cand ii revine fetei pofta de mancare o sa se ajusteze si lactatia (chiar daca o sa fie cateva zile cu mese mai dese...pana se ajusteaza).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Tala, in perioada mea de glorie, de dupa primul puseu al piticului, scoteam si 150 de la un san, dimineata. Acum nu prea mai scot nici eu, insa e piticul iar in puseu si ma suge non stop, abia ii ajunge de la san, ce sa ma mai si mulg.. oricum, scot cam 20-30ml de la un san acum, daca a supt Gaza inainte, si cam 50ml/san daca n-a supt de ceva timp.
Scaderea asta am observat-o acu vreo 2 sapt, desi atunci nu era in puseu si am pus-o pe seama lenevirii mele - nu ma mai mulgeam asa des, deci cererea scazuse si oferta asisderea. Insa inainte cererea era prea mare, ma gandesc, de ajunsesem cu un litru pe stoc..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Tala, eu am reusit niciodata sa scot mai mult de 20-30 ml la muls nici cu Finn si nici acum cu Euan. Iar acum am lapte pt 2 copii si il tin pe Euan atasat foarte mult. Cum se agita nitel cum il mufez. Nu stiu daca el chiar vrea sa suga dar eu ofer si el nu refuza.

Am primit vineri Marsupi breeze de la maica/mea si e genial. Euan nu mai transpira cum se intampla cand il scoteam in mei tai.

Anca, te inteleg foarte bine. Poti incerca formula daca vrei, dar daca Natalia nu se omoara cu biberonul nu cred ca va fi vreo diferenta. Atata timp cat ia in greutate eu zic ca e ok.

Euan a inceput sa doarma cate 6 ore legat noaptea. Se culca pe la 9-9.30 si se trezeste la 3.30 si apoi pe la 7-8. Acum doarme cu taica/sau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Tot aud in jur de 10-15 bebei (live, cunoscuti etc.) ca li s-a dat/li se da ceai de tei cu musetel, ca sa fie linistiti, sa treaca de durerile de burtica, etc. - voi ati auzit, le-ar fi mai bine asa? Eu cand i-am mai dat ceai, i-am dat fenicul cu chimen de la Humana, pentru bebei, nu de tei cu musetel. Dar deja fiind al nu stiu catelea de care aud de tei cu musetel la greu, m-am luat de ganduri, ma gandeam ca-mi scapa ceva.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

Citat:
citat din mesajul lui dara76

Tot aud in jur de 10-15 bebei (live, cunoscuti etc.) ca li s-a dat/li se da ceai de tei cu musetel, ca sa fie linistiti, sa treaca de durerile de burtica, etc. - voi ati auzit, le-ar fi mai bine asa? Eu cand i-am mai dat ceai, i-am dat fenicul cu chimen de la Humana, pentru bebei, nu de tei cu musetel. Dar deja fiind al nu stiu catelea de care aud de tei cu musetel la greu, m-am luat de ganduri, ma gandeam ca-mi scapa ceva.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)





De ceaiul de tei stiam ca nu e ok la bebei. http://www.revistafelicia.ro/da_Ceaiuri_contraindicate_copiilor_de_v%C3%A2rsta_mica_1002202.htm

J.D. maruspi breeze am si eu, doar ca eu n-am putut sa-l compar cu altele pentru ca n-am avut. Eu am transpirat cu el doar intre noi, unde stam burtica pe burtica, dar asa transpiram si dc il tineam in brate. La spate el n-a fost transpirat deloc. Oricum in scoica transpira mult mai tare.

Mami de Adrian, 31.03.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dana, JD, multumesc, m-ati mai calmat.
Cred ca am empatizat prea mult cu Anca si am intrat si eu in panica. E adevarat ca nu reusesc sa mulg mai nimic, dar fetele de pe grupul de sprijin in alaptare au zis ca e normal atat timp cat s-a reglat lactatia. Am fost mai atenta si in timpul unui supt am simtit cum se alimenteaza sanii de 3 sau 4 ori, am vazut si auzit cum inghite, a adormit fericita astfel incat ar trebui sa ma declar multumita.
La David ma mulgeam si produceam mai mult dar tocmai pt ca ma mulgeam cred. Acum am incercat sa ma feresc de sportul asta pt ca prefer sa dorm noaptea decat sa mulg.
Dara si eu am inteles ca este un mit ceaiul de musetel bun la toate. Poate ca cei de la care ai tot auzit au asociat ameliorarea situatiei cu ceaiul, dar poate cauzele sunt varsta. Esti f aproape de momentul in care scapati de colici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Sunt la ai mei, am doar scurt acces la pc asa ca v-am citit in graba si am retinut doar discutia despre luat in greutate. Eu stiam ca semn de deshidratare e urina galbena, asa ca asta e primul lucru pe care-l verific cand desfac pampi. Mai stiu ca atunci cand e cald mama produce mai mult lapte de inceput care tine de sete dar hraneste mai putin (la fel ca Tala, insist si eu cu un singur san la o masa din cauza asta, insa eu am reglat productia de la inceput asa incat sa ajunga un san la o masa, daca e sa schimbe careva acum sa treaca pe cate un singur san probabil trebuie sa o faca treptat)
Tala: daca sanul nu e obisnuit cu mulsul cred ca e normal sa iasa doar putin si greu la prima incercare, imi amintesc si acum cum mulgeam cu lacrimi in ochi timp de 40-50 min pt 30 ml in prima zi de lapte in spital.
Anca: te cred ca iti e foarte greu, mai ales ca pt tine e un subiect sensibil si vechi. Am retinut ca zici ca si biberonul cu lapte muls il bea f greu, crezi ca la cel cu lp ar fi diferit? De cateva zile de cand cu canicula, Bianca papa bine doar cand stam intinse pe pat (ne atingem mai putin), dar poate deja ai incercat si asta. Vreau sa-ti mai povestesc ca la prima noastra iesire la munte, Bianca a papat perioade mai scurte si a dormit mult, asa incat in 4 zile a luat minus 20 grame. Evident m-am panicat, am zis ca am fost inconstienta si nu am tinut destul fata la san, si am inceput sa insist cu sanul in diverse pozitii. In urmatoarea sapt a luat cu greu 100 g, iar apoi ne-am revenit si luam iar 150 pe sapt, ceea ce pe mine ma multumeste. Am considerat ca a fost doar o faza de furat peisajul, care sper sa se repete cat mai rar. Deci vorba Dianei, poate vrei sa mai urmaresti o saptamana pana sa iei o decizie. Dar cel mai important, alege acea solutie care crezi ca te linisteste pe tine cel mai mult.

Noi ieri am facut 4 lunite, deja am fata mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

La multe lunite,Bianca! Te pupam dulce! Sa cresti mare si sanatoasa!
Anca, mai urmareste-o pe Natalia si sapt asta daca tot anunta ca se racoreste,poate-si schimba apetitul.
Dara, si Vlad nu ranjeste daca il filmez...are trac

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput