Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 7

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

anca, presupun ca si la voi e cald acum..si cu siguranta natalia nu mai are acelasi apetit..daca face pipi si caca normal..si eu as insista cu sanul si as mai astepta cu formula..verifica si fontanela, daca e deprimata..si vezi daca face pe pielicica de pe burtica un pliu cutanat persitent (semn de dehidratere)..adica ii prinzi putina piele intre 2 degete (mare si aratator), tragi nitel in sus si vezi ce se intampla cand ii dai drumul, daca revine rapid la loc sau daca ramane pliul evident secunde bune.

in alta ordine de idei..fata mea nu vrea bibe si pace..am fost vineri la cocnert, la IRIS, am last-o cu lapte muls dar nu a vrtu si pace..aproape 5 ore cat am lipsit nu a mancat nimic (ea peste zi mananca la maxim 3 ore)..am deja vreo 7 pungi cu lapte congelat..ce fac? il arunc? ce pacat ca in RO nu exista banca de lapte matern ca in alte tari... ma doare sufletul sa ma gandesc ca il voi arunca..




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

p.s.: dara, la multi ani mirunei-sanziana, cu ocazia onomasticii!




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

neata fetele!
pt ca azi implinesc 25 ani (+7 ani de acasa) va servesc cu fructe, cafea, suc si prajiturele!
sa aveti o zi frumoasa.. ca a mea lasa rau de dorit!

Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

La multi ani, Mirela, sa fii fericita!!!

Meg, multumesc frumos. Tu ce stii, e safe laptele matern sau la bancile alea de lapte matern, de care zici, se verifica laptele ca sangele donat? Ca l-as lua eu daca crezi ca e safe sa i-l dau Mirunei, ma gandesc ca poate tu poti sa afli?
Draga de Dana se oferise si ea sa-mi dea 50 ml pe zi, dar nu avea cine sa bata drumul zilnic Dristor-Pipera pt. 50 ml, insa asa, mai mult lapte deodata, pot sa iau sa pun la congelator, daca tot te gandesti sa-l arunci, dar nu am idee daca e safe.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

dara, recunosc ca ma gandisem (si) la tine vazand pungile cu lapte...despre cat de safe e, ce sa zic: pe de-o parte e laptele cu care creste copilul meu si creste bine, eu am avut analizele ok in timpul sarcinii, iar pentru recoltarea de celule stem am facut inclusiv de hepatite,sifilis, hiv, htlv si au fost negative. m-as simti insa oribil daca mirunica ar avea colici de la el sau, stiu eu, s-ar intampla ceva, orice, gen diaree, constipatie, eruptie cutanata. poate sa intrebi si pediatra, mi-e greu sa zic: ia-l sa SIGUR e totul ok.

happy, la multi si fericiti ani!!




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

sugestii de distractii cu bebelusii:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144282&whichpage=1




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Meg, am inteles, tu te gandesti sa faca asa ca un fel de alergie. Nu m-am gandit la asta. Vorbeam si cu mama si ne gandeam sa-l iau eu, daca esti atat de draguta sa mi-l dai si sa i-l dam nitel mai incolo cand ii trece intoleranta la lactoza. Dr. zicea ca mai incolo reintroducem treptat lactoza, de ex. la diversificare. Si chiar daca nu i-l dau acum daca ztice dr. sa nu (din cauza intolerantei la lactoza, i-l dau cand a zis dr. ca reintroducem lactoza). Tatal meu lucreaza oarecum aproape de tine, ar putea sa-l ia el intr-o zi pana in ora 4 daca nu te deranjeaza.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

La multi ani, Happy! Sa fii fericita si implinita!

Meg, Dara, mie mi se pare o oferta buna, sa fiu sincera. Poate is eu mai inconstienta, dar eu i-as da laptele lui Gaza fara alte intrebari, ca doar cunoastem marfa . Vedeti cum vorbiti voi intre voi, clar Miruna are prioritate in ochii mei si eu in locul Darei l-as lua fericita, dar daca din vari motive ajungeti la concluzia ca mai bine nu, il ia grasu' meu. Asta daca nu il vrea un alt strengar care e pe lp, desigur!
Ceea ce ma duce la o idee mai veche de-a noastra - cand punem de-o intalnire, bucurestencelor?

Noi suntem bine, insa f agitati... Gaza e in puseu, aseara urla de foame si eu nu mai aveam pic de lapte in niciun san, am scos ultima rezerva de 330ml de la congelator si a hapait 120ml ca popa, nici n-a rasuflat. Mi-era o mila de el... Ma voi adapa f mult zilele astea, poate imi creste productia iar.

Ce ma pune un pic pe ganduri e ca si cand doarme e agitat. Asa, el e f fericit si rade si gangureste toata ziua, insa cand il pun in pat isi misca haotic capul, am mai vb noi de asta. Basca, de vreo saptamana saliveaza f abundent, si isi baga pumnii in gura non stop. Stiu ca e prea devreme, abia are 3 luni insa ma gandesc daca nu cumva or incepe sa-l deranjeze gingiile. Voi ce stiti de asta? Ar fi plauzibil de la 3 luni?

Duminica avem si noi botezul, mai am de luat cruciulite si cam atat. Si rochia mea de la croitor - multumesc Tala ca mi-ai deschis ochii

Sunt restanta sa filmez piticul cand rade, stiu. Sper sa o fac azi.

Pupe la gagici!

Edit - nu dadusem refresh. Ma bucur Dara ca te-ai hotarat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Dana, newsletter-ul de la babycenter mi-a "zis" ca au acum o perioada in care produc mai multa saliva decat pot inghiti - bine, asta nu exclude dintisori la unii, dar zic ca poate fi si cauza asta. Stiu ca-i diferenta de 2 saptamani intre ei, dar nu zicea cat ii tine, cam acum o saptamana mi-a venit mie "stirea" ca incepe sa produca mai multa saliva decat poate inghiti, si Miruna deja "balea" de vreo 2-3 zile, asa ca macar ne-am explicat ce se intampla.
La babycenter care-mi trimitea stiri cu saptamanile de sarcina, daca introduci data nasterii copilului, incepe sa-ti trimita stiri cu dezvoltarea lu' bebe.

Da, pai clar iau lapticul daca e de acord Meg, am mai scris un mesaj, cred ca nu ti-a aparut.
LE: Aha, a aparut intre timp :)


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

dara, keep in touch! noi suntem in bucuresti pana pe 15 iulie, apoi plecam la ai mei, in suceava, la racorica si curticica . trebuie ransportat lapticul intr-o lada frigorifica cu multa pastile insa, sa nu se dezghete..

matei e in turcia cu ai mei pana sambata, iar duminica pleaca tot cu ei la suceava..asa ca eu sunt disponibila pentu o intalnire cam oriunde/oricand. as recomanda insa o zi din timpul saptmanii, ca in WE sunt aglomerate parcurile si sunt si tatii mai mult pe acasa si trebuie profitat, nu?




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput