Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 7

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

La muti ani Sanziana
La multi ani Mirela! sa ai o zi minunata si un an la fel alaturi de minunea ta!
La multi ani Bianca! strengarita sefa

Dana, cu placere,speram sa nu ma urasti prea tare.
Meg, chiar vroiam sa te intreb cum va este voua cu caldurile astea? acelasi apetit si crestere in greutate?
Noi saptamana trecuta nu am luat NIMIC (este a doua saptamana de acest fel in ultimele 3). Asta a pus capat la isteria mea ca nu mai am lapte si cel mai panicat a devenit tati care a sunat-o pe pediatra ca-i moare copila de foame. A incercat femeia sa-l calmeze si in final i-a zis ca daca vrem putem sa incercam cu lp dar ea nu crede ca e cazul. Nu am luat lp insa l-am trimis sa-mi cumpere galactogil.
La noi situatia a evoluat cam asa: acum o saptamana aveam inca superflux care o deranja, apoi au fost cam 2 zile de greva si somn la greu, de aici cred a venit diminuarea productiei si acum cred ca a dat deja in puseu pt ca ieri a supt non stop (cu orele adica si cu mici pauze doar).In final, din lacrimi si galactogil, bere fara alcool si gris, alaptat si peste noapte la 3 ore, am ajuns azi cred la liman. Adica pampersi uriasi, fata multumita dupa 20 min de supt. Adevarul este insa ca daca nu stii de acea greva, de pusee, f usor poti sa intri in panica si sa ajungi la lp.
Revin ca s-a trezit printesa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

tala, am incetinit si noi ritmul de crestere..chiar ma intrebam cand o sa se intample si asta..adica nu mai ia cea mica 300g/saptamana si numai 150 ..si da, suge mai rar, nu mai vrea tzitzi in gura non-stop sau la 1h-1,5h si are intervale de cam 3 ore intre mese. si sanii mei s-au flescait dar simt ca se umplu cand suge fata. ieri am luat si eu galactogil, sa mai fac o pauza cu berea, ca as vrea sa incep sa si slabesc nitel, deci scot berea, dulciurile, smantana..acum ca nu e matei acasa e simplu, ca nu trebuie sa gatesc, deci pot sa traiesc cu frunze si fructe. pediatra m-a asigurat ca orice cura as tine, laptele e ultimul care va avea de suferit ca si cantitate sau calitate. sper sa reusesc si sa fac plimbari cat mai lungi cu caruciorul, desi ana se cam plictiseste acolo daca e treaza..

si noi balosim la greu, i-am luat jucarii de dentitie si babetele si asteptam sa vedem daca ii dau dintii; lui matei au inceput sa ii iasa la 4 luni jumate,deci nu m-ar mira sa fie si printesa precoce ("printesa" uriasa care e la 3 luni cat frac-su la 6, de nu-mi vine sa cred ca a crescut asa doar cu laptele meu > de asta incerc sa ii mai dau si apa, dar nu am pe cine pacali, am zis sa nu tot suga de sete, ca se face prea mare..)




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Cred ca am mai zis, dar repet, poate foloseste cuiva. Consultanta in alaptare pe care o chemasem eu mi-a zis ca i-a mers mereu la multe gagici cresterea lactatiei cu pulbere de schinduf, trei lingurite pe zi, cu varf. Eu am luat si nu s-a intamplat nimic, dar totusi la mine era ceva hormonal care nu functiona, ca prea era bizara productia cu zero-urile alea, nicio picatura, la unele mese.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

La multi ani happylica!

Si maria baloseste, iar eu o sterg tot timpul sa nu faca bubite. Pumnii si degetele le baga din ce in ce mai des in gura... Le-ar baga pana la cot dc ar putea.

Noi sambata am avut o sedinta foto in aer liber primita cadou de la fini. A fost super, abia astept sa vad pozele... Si ma gandesc serios sa repet figura in fiecare an.

Eu chiar voiam sa intreb daca iese cineva mainein IOR? Eu in alt parc nu pot sa ajung ca nu am masina.. Eu ies de obicei pe la 9 dim, dar putem si seara cand se mai racoreste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Maine cre ca totusi ploua masiv, dar in IOR as incerca si eu sa ajung daca va strangeti, cu Miruna sau fara, macar sa va vad - pe ea o scoate soacra dimineata pe la 10:30 prin spatele blocului la umbra, iar seara mama, pe la 7, ca mama-sa munceste :(. In WE asta am un botez si plec din Bucuresti, la Strejnic, langa Ploiesti (btw, stie cineva vreun hotel in zona?) :( - dar apoi mai plec din Buc abia in WE cu 25 august, la o nunta la C-ta.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Ceee? Ploua in bucuresti??
Vazui si eu la vreme acum.
Iupiiiiii ce bineeeeee!
Atunci marti sau miercuri in ior... Urmarim vremea. Si dc e ceva mai racoare, ies si eu mai tarziu de 9, sau cu alte cuvinte stau afara mai tarziu de 10:30-11:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

La multi ani Mirela!
Multa sanatate si zile mai bune de acum inainte!
Scrisul cu verde... pentru intarirea optimismului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Dara vreau si eu link de la aia de la care primesti evolutia pe saptamani...pls

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

multumesc de urari fetelor!
mi-am mai revenit putin. dar am inceput ziua tare prost.
mie imi e greu sa ajung la intalnire ca n-am masina disponibila. plus ca suntem mutati cu catel si purcel la tata ca am inceput santierul in casa.
Alexia azi e fff nervoasa. tot incearca sa se intoarca pe burta de vreo 3 zile si nu reuseste si asa se enerveaza... azi s-a trezit de la 5 si de atunci mataie continuu. a dormit in 2 reprize de cate 15-20min.
Dara, eu ii fac laptele Alexiei cu ceai de musetel. ce-i drept, slab. la 750ml apa pun un plic de ceai. de la 1 luna il dau asa.. de cand aveam prb cu constipatia.

Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Dana acelasi lucru se intampla si cu iepuras Victor. Baga mana toata in gura (n-ajunge un deget ), saliveaza si e ploicica la gurita lui, ba chiar rade atunci cand face asa,si suge cand si cat vrea el. De cand nu i-am mai dat lapte muls cu biberonul, strengarul prefera sanul si imi cam refuza tetina. Daca iii dau lp antiregurgitare, il vrea.
Nici eu nu mai am mult lapte ca inainte de cand i-am dat sanul si n-am mai muls. E normal ca daca am renuntat la 2 mulsuri pe zi plus ce sugea si el, sa mai scada laptele, nu se mai reface repede ci in functie de cat vrea el.
Acum am muls si am scos vreo 180 din ambii sani, deci apx cam cat ii trebuie sa zic asa.


Noi am facut vineri vaccinul de 2 luni(la aproape 3
), si ma bucur ca nu a vut reactii. Are 6 kg si 63 cm cu toate ca eu zic sa aiba 64 , a masurat cam aiurea si nu era din crestet fix. In fine... baiatul creste si am inteles ca e cu 50 gr peste chiar
Zilele astea a fost cam agitat si al meu, si cred ca de la caldura. Aseara a dormit mai bine, iar acum face pe burtica. Asa doarme cam 3h si juma destul de bine si nu mai flutura mainile sau tresare in somn.
In rest face galagie mare dimineata si seara sa-l scot afara si nu stim la iarna cum va fi.
Hainutele nu-i mai vin dar are mami grija sa alimenteze sertarul. I-a cumparat tati prima minge de la Intersport, din aia de handbal, ce mai?

Am comandat si noi colacel si abia astept sa soseasca. Ma gandeam si la piscina aia speciala dar e cam scumpa ce-i drept.
Avem si noi botezuri si nunti si nu stiu cum vom face cu piticul caci sta numai la noi si sincer nu l-as lasa oricui ca noi stim cand varsa cand trebuie schimbat. La botez sambata il luam cu noi dar la restul? Voi cum faceti?
Cam atat, m-am lungit, dar am profitat ca doarme si pe caldura asta nu prea am ce face.

Mergi la inceput