Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 7

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Strumfy, aici https://www.babycenter.com/register.htm?regLoc=3&refererOverrideUrl=/baby?phaseId=1511684
am introdus data nasterii Mirunei si ma anunta saptamanal pe mail cam ce se intampla in perioada respectiva. Daca nu mi-ar fi zis ei, nu mi-ar fi trecut prin cap ca balitul ar putea fi de la o perioada in care produc mai multa saliva decat pot inghiti, iti spun putin pe mail si dai tu click in newsletter-ul de pe mail daca vrei sa citesti mai mult despre dezvoltarea din perioada aia.

Mirela, merci frumos, am inteles, da musetelul nu e interzis, ni l-a recomandat si nou dr de familie al Mirunei, dar celalalt pediatru de la Medlife ne-a zis ca ar balona-o. Dar tu nu ii dai pentru linistire, eu voiam sa stiu daca-s singura care nu-i da tei cu musetele pentru linistire.

Eu uneori as putea veni si in alta parte, dar cred ca mai degraba fara Miruna, ca sa va vad, ma misc mai rapid eu asa, decat sa stau dupa programul ei (daca o fortez sa o trezesc la alte ore sau sa pape la alte ore, se cam enerveaza). Numai ca as prefera sa nu fie ora de varf sa fac mult prin trafic cu masina. In plus eu nu prea am curaj sa bantui singura cu masina cu Miruna prin trafic prin Bucuresti, va admir pe cele care aveti.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Amy, de care piscina?

Pai mama mea sta zilnic cu Miruna seara cateva ore, ca sa mai lucrez eu, si ii stie toate obiceiurile, mai putin treaba cu supozitorul, adica ma vede pe mine ce fac, dar n-a incercat ea pana acum, si o sa stea ea cu Miruna atunci cand plecam la botez si nunta. O sa sara si ea baita in ziua aia, ca baita ii fac eu cu sotul (desi si mama mai sta pe langa noi la baita, dar nu s-ar descurca sa-i faca singura, insa o poate spala la fundulet la chiuveta).

LE:
Fetelor, am rezolvat din greseala sangerarile gingiei care incepusera rau de tot in sarcina si nu se mai opreau. Mi-au trimis unii mostre gratuite de pasta Paradontax si m-am spalat si eu cu ea sa ma aflu in treaba asa, daca tot am primit-o free...si m-am trezit ca nu-mi mai sangereaza gingia asa. Zic ca poate mai are careva nevoie.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Meg, ai incercat sa-i dai laptele cu seringa sau cu lingurita?

Happy, la multi ani si numai bine!

Toti bebeii balesc la greu incepand de la 3 luni. nu e de la dinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Happy: la multi ani cu sanatate si impliniri sufletesti!
Miha: si noi va pupam

Si Bianca baloseste la greu si baga pumnuletul si degetelele in gura non stop dar pediatra spune ca inca nu-s dintii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Amy, noi am fost acum cateva sapt la o turta, unde soacra-mea m-a anuntat vineri ca a 2a zi merge si ea (cumnata-mea era nasa). asa ca m-am vazut nevoita sa o iau pe Alexia cu mine. initial am zis sa nu merg eu, sa mearga decat tati, dar el n-a fost de acord, era obligatie.. asa k ne-am imbarcat si am plecat. ei oricum ii place zgomotul.. a dormit si a cascat ochii la beculete si lumini. n-a prea mancat atunci ca o cam fura peisajul. in carut am luat-o si am facut schimb cu cineva de locuri sa fim noi langa perete (mese rotunde). eu in septembrie tb sa merg la 3 nunti, din care 2 sunt in aceeasi zi. am 1 pe 1 sept la care tb sa mearga si soacra-mea, si la una din cele de pe 15 sept tb sa mearga. asa k tot nu o sa am cu cine sa o las. m,ai am varianta cu prietena mea cu care as lasa-o cu toata increderea.. dar mai vedem. mai e pana atunci.

Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Happy, LA MULTI ANI !!!!

Tala, nu te stresa cu mulsul daca nu e nevoie!
Mi-a placut enorm explicatia gasita pe un site de pediatrie, ceva de genul "cantitatea de lapte muls arata cat lapte poti tu sa mulgi si nimic altceva - de regula bebe poate extrage mult mai mult lapte".
Daca nu ai absolut nevoie sa te mulgi (gen probleme medicale care impun o pauza de alaptat sau daca esti departe de bebe prea mult timp) sincer nu vad rostul, atat timp cat bebe papa bine si creste bine.

Meg, ce provizii serioase de laptic ai!
Uite ca si fara banca de laptic, daca faci publica asa o oferta, se gasesc mamici cu bebe care ar putea sa-l foloseasca.

Mie i-au spus la toate cresele pe unde am fost sa o obisnuiesc din timp cu biberonul ca altfel o sa-i fie greu. Habar n-am cum o sa reusesc asa ceva dar snt convinsa ca va fi complicat...

Azi am avut parte de o bebelina tare nervoasa si tare somnoroasa...
Nu-i plac ei sesiunile de kineto se pare...de fiecare data face tot mai urat...si azi era doar sedina 3 din 20.poate totusi revine la sentimente mai pasnice fata de kineto, ca as vrea totusi sa le fac pe toate...
am realizat si eu ca de data asta am avut o sarcina cu restrictii la miscare, asa ca e relativ explicabil de ce sunt intr-o forma asa de deplorabila, si cu kineto cel putin fac 2 reprize de 30 de minute de sport pe saptamana (la care nici nu pot sa trag chiulul)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Dara e o piscina care am zarit-o pe site-ul unde facea fata cu colacei pt bebe reclama. Cauta ceva de genul blog si o sa zarestihttp://colaceibebe.webs.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Buna fetele,

Happy iti spun si aici La multi ani! Sa fii sanatoasa, iubita si sa ai parte numai de bucurii de la Alexia! pup
La multe lunite Bianca, Rebe, Mariuca, Irina si Tudor!

Noi am avut un weekend plin. Sambata am fost la ziua unei fetite la care Andi a fost invitat (prima lui invitatie la o zi de nastere) si apoi la ziua tatalui ei. Ieri am fost la un gratarel la care am stat vreo 4 ore si asa piticul meu a dormit asta noapte de la 22.30 pana la 6.30 fara treziri, record. De si-ar pastra obiceiul ar fi ceva :D. Culmea e ca eu m-am trezit pe la 4 si nu mai aveam somn.
Balim si noi la greu, stam cu manutele in gurita sau cu limbuta afara, gangurim si ne chitcaim din ce in ce mai mult si mai tare, vorbim si radem cu toata lumea.

Anca ai mai apucat sa mergi la medic sa vezi ce e cu amortitul mainilor? Cu papatul Nataliei eu as spune sa o mai urmaresti si saptamana asta daca tot se anunta ca se racoreste. Poate din cauza caldurii se intampla asa. Tin pumnii sa fie bine si tu sa iei cea mai buna decizie pt voi. pup

pup mamicile si strengareii


Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Super Dara, si eu am fost abonata la babycenter cu David, cum de am uitat? Eu n-am curaj sa merg singura cu copiii cu masina asa ca n-ai ce sa admiri multumesc de pontul cu pulberea pt lactatie, voi lua si din asta.
Dia cam asa ceva spus si pediatra. eu testam doar aiurea, nu fac stocuri pt ca de la David am aruncat un sertar de congelator plin cu lapte muls
Matilda nu baloseste, dar cam sta cu manutele in gura, eu ma gandesc ca de foame. David nu a balosit niciodata, nici la dintisori.
Am reusit sa o filmez razand cu hohote, voi pune filmuletul (cand o sa-mi dea drumul)
Ea tot incearca sa se ridice si reuseste cand o las in perna de alaptat ca in fotoliu si apoi se supara tare ca nu ajunge la talpite sa le guste si e dulce foc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Tala, pai tocmai mi-a venit newsletterul de la babycenter si mi-a zis ca isi va baga pumnul in gura pentru ca si l-a descoperit, deci nu cred ca e de la foame. Cica il cerceteaza sau asa ceva. Pacat ca n-ai facut stocuri, ca uite, imi dadeai mie lapticul :P


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput