Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 7

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Mirela, la multi ani!!!!
Lacri, Lady, Dara, Corina, Dana, Dia, Joana, Ioana, Miha, Meg, v-am citit si va multumesc mult pt raspunsuri!!!! Abia acum apuc sa raspund, insa nu punctual, dar cu rugamintea de a-mi mai da idei, ca eu nu mai stiu ce sa fac...

Dupa ce ieri parca a fost ceva mai bine, azi ne-am intors la situatia de dinainte. In continuare nu prea suge, adica daca nu adoarme, sigur gaseste ceva interesant la care sa se uite/rada, daca e bine dispusa, ca daca e agitata, e jale, intoarce capul in toate directiile, daca da de tzatza, nici nu vrea s-o simta, daca reusesc intr-un final sa i-o bag in gura si se nimereste sa-si si dea seama de asta, suge de 2 ori si iar intoarce capul, sau suge de mai multe ori vaitandu-se. Cred ca pt privitori ar fi foarte amuzant... Acum am inceput sa ma gandesc ca s-o fi schimbat gustul laptelui (noi l-am gustat, dar nu ne dam seama). Dupa ce imi pierd rabdarea sa ma mai lupt cu ea sa manance ceva si o pun in pat, leagan sau oriunde altundeva, dupa cateva minute incepe sa-si suga pumnii tare, cu pofta, ca de foame, nu ca de descoperire a manutelor. O iau si o pun la san, se ataseaza cu pofta, dar dupa ce suge de 2-3 ori, isi trage capul si plange. Am incercat si cu biberonul. Am reusit azi-dimineata sa mulg 130 si m-am rugat de ea toata ziua sa manance, sugea de 2-3 ori, apoi dadea afara tetina si laptele din gurita si si acum mai sunt 20 in biberon. Dara, am incercat in prima luna si cu TT, dar nu cred ca e problema cu tetina, ca aproape zilnic de cand s-a nascut i-am dat cu calma cate un bib cu lm pe zi. O sa mai incerc totusi maine cu TT sa vad...
Voi ati trecut prin asa ceva, aveti idei ce sa fac, ca eu sunt pur si simplu terminata, stau aproape toata ziua cu ea la san, ca i se face foame imediat ce se linisteste, dar cum o pun, cum incepe circul. Am incercat plimbandu-ma, ca Lacri, culcata.... Noaptea a mancat bine. Fetele care alaptati si v-a venit, ati simtit vreo schimbare in cantitatea/calitatea/gustul laptelui? Mie nu mi-a venit, dar ma gandeam ca poate urmeaza. Nu stiu ce sa mai cred, deja sunt 2 saptamani de cand nu mai mananca bine, dar mi se pare ca tot mai aiurea e, nu sunt semne de revenire a meselor linistite si copioase. Miercuri mergem la medic.



Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Monna, am fost, am uitat sa va zic, scuze! Mi-a zis ca e de la pozitia mainilor la alaptat si greutatea bebelusului. M-a ciocanit in genunchi, la incheieturi, mi-a verificat echilibrul si a zis ca nu sunt probleme de ordin neurologic.

Sper sa fie din cauza caldurii si nu din alte cauze... Si mai sper sa vina si racorica. Miercuri merg cu ea la dr, sa vad daca imi recomanda ceva pt pofta de mancare, desi nu pare a fi asta problema, dar sa vedem...

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Anca acum cand ai explicat mai bine cum face ea la san., chiar ca te pune pe ganduri, mai ales ca tine de cateva sapt. Sper din suflet sa rezolvi cat mai repede situatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ziceau fetele si de dureri de coaste, m-am trezit si eu cu dureri si banuiesc ca e de la greutatea Mirunei - tinut in brate - pentru ca de durut o dor si pe mama mai nou, iar ea n-a nascut, dar o tine in brate pe Miruna.

Anca, ce sa zic, eu n-am avut taria sa-i dau cu Medela cand nu papa. Cand nu manca lasam la o parte toate alea pro-alaptare si ii dadeam cu Avent de nu se vedea, ca sa ia in greutate. Nu zic ca-i musai bine, dar nu stiu ce sa zic altceva. Pentru ca atunci cand nu papa si adorma sau ceva, imi dadea Medela cu limba afara, dar Avent nu, din ala papa, ca era usor. Dar nu stiu ce sa zic mai mult, pt. ca poate asta va afecta dupa aia suptul.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Anca ce spui tu mie imi pare a fi greva suptului... mai ales ca prin somn mananca bine. Deci incearca sa o adormi intai si apoi sa ii dai sanul. Am trecut si noi 2 zile prin etapa cu respinsul sanului...parca ii dadeam otrava asa se ferea...si se arcuia spre spate.
Acu cateva zile cand am lasat-o cu mama n-a vrut sub nici o forma sa manance din biberon...dar cand isi baga pumnul in gura pt supt...mama ii strecura si biberonul...N-am vazut cum exact..dar poate functioneaza si la voi...
Dara merci mult acu astept sa primesc info ...ca eu uit sa mai citesc...nici nu-mi dau seama cand trec zilele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Si uite ca iar am uitat...
La multi ani Mirela !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Am uitat sa zic, recomand peria asta pt. spalat bibe, mi se pare mai misto decat aia de la avent, partea de burete spala misto si partea mai larga a tetinelor: https://comenzi.farmaciatei.ro/product_info.php?products_id=10025360


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Anca din ce povesteti tu ma duce gandul la reflux. Si Matilda mai face si a facut asa f f des pana de curand (adica atat timp cat am avut superflux, adica pana saptamana trecuta). Si eu credeam ca e de la ce mananc (dar sigur nu a fost pt ca nu schimbam mare lucru in alimentatia mea) sau de la menstra (eu am avut deja la o luna si chiar cand am avut si la David nu am simtit mare diferenta). Acum cand mai face asa o ridic pe umar si pana nu gogartzeaza n-o las jos sau varianta doi e ca e f obosita si o adorm dupa care se semi-trezeste la scurt timp si atunci suge linistita. Sau poate trece si ea prin greva suptului (am inteles ca se poate sa fie si mai lunga de cateva zile)
Dara si pe mine m-a durut sufletul cand am aruncat lapticul dar nu stiam pe nimeni care sa-l vrea. Acum mai ca m-as apuca de muls pt Miruna doar ca vad ca nu prea-mi iese... E o mamica in grupul de alaptare parca (dac nu chiar Ionela) care mulge si doneaza cuiva. Mi se pare un gest tare frumos.
Cu pumnisorii in cercetare e posibil, dar si la fomita ii mai gusta. Oricum, cand reuseste sa prinda ceva si sa duca la guritza e in extaz.
Nu reusesc in seara asta sa pun filmuletul pt ca sunt franta ( a supt o ora dupa care a varsat pt ca avea un aer si facea si kk...in timp ce sugea - reteta ideala pt varsat, asa ca am luat-o apoi de la capat).
Noapte buna si sa neauzim maine cu vesti bune despre papaciosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Acu am vazut ca si Strumfy zice de greva. daca e asa tu trebuie sa te mulgi sa mentii lactatia si sa nu patesti ca mine - cand iesie din greva si vrea sa suga dar nu are ce. Acum ne-ma reglat, dar 2 zile au fost tare grele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

Anca sunt foarte curioasa ce zice pediatra ta. De 3 saptamani si eu ma chinui cu al meu, prima oara mi s-a dat tratament pt otita, apoi am fost in alta parte, avea afta in gurita, si in plus putin rosu in gat. Cat il dau cu glicerina boraxata parca mananca mai bine, dar imi varsa de la ea. Nu tare, dar varsa. Dar inca se opreste din mancat urland. Al meu urla de foame, baga pumnii in gurita, intoarce capul.. ii dau biberonul, suge de cate ori si urla. Uneori am observat ca dc imi ragaie parca se mai calmeaza. Alteori se chinuie sa faca un caca (doar in timpul mesei) si de acolo nervii.
Noi n-am facut vaccinul de doua luni inca, si imi e teama sa-l duc pana nu-si revine cu mancatul.
Cat nu mananca, e la fel, vesel intre mese, doarme bine. Doar la masa avem probleme acum
Al meu cand la san manca doar 40ml, cu medela calma manca tot 40ml dupa care urla. Asa i-am dat si eu cu alte bibe, ca sa manance, dar evident copilul nu mai suge la san acum.. Si e foarte greu sa ma mulg toata ziua, pt ca lapte este inca.

Mami de Adrian, 31.03.2012

Mergi la inceput