Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 7

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

buna dimineata si bun gasit din nou,nu am mai intrat de doua saptamani iar am ramas fara net din cauza operatorului,nu ii mergea modemul a trebuit schimbat,in fine o aventura,de ieri in sfarsit am iar net.

Am citit tot din urma,capitolele restante,nu am retinut mare lucru,ma bucur ca sunteti ok toate si bebeii la fel.Noi am fost la controlul de 3 luni avem 6,700 gr si 62 cm,asta acum 10 zile,suntem la limita superioara dar e proportionata bine ca inaltime si greutate.

Am retinut ca vorbeati de diversificare,mie pediatra mi-a zis ca sunt doctori care recomanda de la 4-5 luni diversificarea,dar ea nu.De la 6 luni e cel mai bine pt ca copilul la 4-5 luni abia daca isi tine capul bine,nu sta bine in fund in scaunel si e un chin sa reusesti sa ii bagi in gurita ceva,asa la 6 luni sta in fundulet bine pe scaunelul de la masa,e mai usor si apoi are timp o viata intreaga sa guste ,sa incerce gusturile .

Apa eu nu i-am dat chiar daca e cald acum si ii dau si lapte praf,dandu-i si san cand vrea ziua si noaptea eu cred ca nu se deshidrateaza,daca stau sa ma gandesc ziua are momente cand cauta sanul trage de cateva ori si gata,banui ca atunci ii e sete nu foame.

Vroiam sa va intreb,fetele care dati si lapte praf,sau numai lapte praf,si-au schimbat programul de masa,adica au lungit intervalul de timp dintre mese?Pt ca Maya acum mananca la 4 ore uneori 5 ,noaptea la 7-8 ore,dar mananca si mai mult 120 ml la o masa si cand vrea san.

Noi am fost la mare week-endul trecut,a fost fantastic,aveam nevoie de o gura de oxigen,ea a fost nesperat de cuminte,a dormit si pe plaja in landou,daca nu dormea ne jucam cu ea,ne-a lasat sa ne si bronzam,per total a fost fff bine.

Apropo de landou,ea nu mai incape,sta cu piciorusele pe afara,nu mai incape doar daca adoarme sta cu picioarele ca broscuta si mai incape cat de cat,dar dacae treaza isi lungeste picioarele afara.

DIA tu vorbeai de acte la fetita nu??Si noi avem o problema,am fost vineri la ambasada convinsi ca avem timp sa facem certificatul de nastere pana pa 30 iulie cand plecam in tara,cand colo era gata pana pe 30 dar nu puteam calatori cu el,trebuie facut neaparat pasaportul care dura 3 luni!!Niste imbecili!!!Asa ca am facut doar titlul de calatorie ca sa pot iesi din tara cu ea si unica solutie care am gasit-o noi e sa plec eu mai devreme in tara cu avionul,adica pe 15 iulie maxim,sa fac eu certificatul si pasaportul pt ca la intoarcere sa ma pot intoarce cu sotul cu masina.Eu am sunat la primaria de care apartin in tara si certificatul dureaza de la 2 zile la doua saptamani iar pasaportul daca cunosti pe cineva ti-l da in doua zile.Poate reusesti si tu sa faci asa,noi alta solutie nu am gasit,imi pare rau ca plec singura dar nu vreau sa risc sa stau prea mult mai ales fara sot.Sincer nu am fi mers deloc in tara daca nu aveam o nunta(la care noi suntem nasii)

M-am intins cat o placinta...

sa nu uit la multe lunite Matilda si Gaza!!!

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Monna, i-au mai aparut altele noi?

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Miha nu au mai aparut, vad ca incep sa-i treaca si astea. Il tin sub observatie

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

trec de la sine, sau l-ai dat cu ceva? ma bucur ca ii trec

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Evident ca al luat-o si pe Lavinia la kineto (ce sa fac cu ea?)- a stat treaza, m-a studiat, relativ cuminte; i-am mai dat eu suzeta, i-a mai dat-o si kineterapeuta

Cu cresele, am mai vizitat una astazi - dragutica dar scumpa rau.
Deci raman doua; trebuie sa ne lamurim ce e cu cea pe care am vizitat-o sambata - daca nu are acreditare si/sau vorbesc serios ca parintii nu au acces inauntru decizia e deja clara... dar tot as vrea sa mai aflu informatii, sa reusesc sa vorbesc cu cineva care are copilul acolo...

De la 1 octombrie reiau serviciul ... mi se pare mult prea curand, dar oricum e mai mult decat e aici concediul de maternitate (mi s-a acceptat concediul pe anul asta, plus ceva zile tinute de anul trecut, in continuarea concediului de maternitate)

Mada, super daca se reolva in tara asa de repede; noua la telefon ne-au spus 45 de zile; intrebat live (de ai nostri la evidenta populatiei) au zis ca intre 10 si 45 de zile...deci se poate si in 10-14 zile, dar tot nu stim inca de ce anume si/sau de cine depinde.
Cu pasaportul poti rezolva rapid - in 2-3 zile, dar e pasaport simplu, valabil un an (si-apoi daca n-a timp intr-un an sa mergi sa stai mai mult in Romania) dai oricum de cozi si probleme la Ambasada. Pentru pasaportul electronic (valabil 3 ani la copii) dureaza 2 saptamani.
Asa ca noi am decis sa facem totusi certificatul de nastere aici - ieri am vorbit cu o traducatoare, speram pana maine seara sa rezolvam cu tot si joi sa mergem la ambasada.
E horror procedura - cica cu cativa ani inainte le era bun extrasul de certificat international eliberat de primaria de aici; dar recent (acum 1 an sau 2) au decis ei ca nu e destul, ca trebuie apostilat, apoi tradus (desi e international), tradusa si apostila, si apoi apostilata si traducerea (dupa ce a fost in prealabil legalizata desigur)

Va las, ca bebelina e iar maraici... adormise si eram happy, dar a durat 15 minute minunea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui SuperMami_1

trec de la sine, sau l-ai dat cu ceva? ma bucur ca ii trec

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

I am responsible for what I say. I am not responsible for what you understand.


nu l-am dat cu nimic, vad ca trec de la sine.

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

J.D., cum faci sa doarma Euan de la 9 ca sa ai timp?

Dana, ce mosmondesti acolo de nu zici nimic? Stii ca ai obligatia sa-ti dai cu parerea

Amy? Tala?

Care cum puteti, va rog, puneti cate un filmulet mic cu bebe cand rade? O sa incerc sa gasesc si eu, sper c-a facut mama. Vorba lu' Sovi, asa isi rascumpara tot "stresul" provocat fara voie.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Dara, ne bagam in pat toti 4, Dave ne citeste, Finn bea lapte din biberon iar Euan suge intins pe pat langa mine. Si il ia somnul. Nu totdeauna adoarme repede. Cateodata stau intinsa langa el si cate 45 de minute pentru ca imediat ce/l pun la el in cos se trezeste si incepe sa se agite. Cateodata il pun in cos complet adormit, alte dati e doar pe jumatate adormit si ii dau suzeta. Nu o tine decat 2-3 minute de obicei dar se linisteste si singur. sunt o norocoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_cb spune:

mamici, ce folositi impotriva tantarilor? am inteles ca pastilele pentru aparatul de bagat in priza nu sunt indicate si n-as vrea sa o ciupeasca tantarii totusi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

La multe lunite sarbatoritilor!

Miha: ma bucur ca ai rezolvat unghiuta Daaa, la cort ne strangem
Corina: la fel si Bianca mea, dupa baita ii e tare cald si parca se zbate mai mult. Si de dormit doarme tot asa de mult noaptea dar incepand de pe la 2 luni doar. In schimb ziua e durere cu dormitul Noi avem sita pt tantari la geam, si am una si pt carucior, pastile nu cred ca-s ok ca emana toxine.
Monna: sper sa rezolvati repede cu coletul si sa va recuperati banii La fel si cu bubitele, poate-s de la caldura, am vazut si la Bianca zilele trecute cateva dar ma gandeam ca o fi de la aer/praf, cum am stat mult pe-afara, si intr-adevar au trecut tare repede singure.
Kovacsc: se pare ca ai o mica pupacioasa
Dorinutza: eu am imbracat copila acasa si nasa la biserica
Dara: offf, asa rau trageti cu refluxul? La noi s-a ameliorat bine de la homeopate vad, de 2 zile am renuntat la pernuta Bine, probabil s-a ameliorat si fiziologic o data cu varsta, in cateva zile facem 4 lunite, nu-mi vine sa cred cum trece timpul. Se pare ca noi avem la 4 luni greutate si inaltime de 3 luni, dar tot e bine ca am venit destul de din urma. De fapt am nascut la 8 luni, as putea zice ca daca mergeam la termen eram perfecte
Anca: mie doar de vigantol mi-a zis pediatra, asa ca pe asta am mers. Si eu stiam ca e bine pana in 6 luni sa stea bebe cu fata la mama in carucior dar cred ca asta depinde si de copil, unii sunt mai speriosi, altii accepta mai bine provocarile. Bianca cred ca s-ar bucura sa vada tot, dar pt ca ea inca accepta landoul o mai amagesc asa
Irinaelena: asa e, si la mine e mai bine cand alaptez intinsa, insa e mai greu cu ridicatul la ragait ca trebuie sa ma rostogolesc eu jos din pat prima data si apoi s-o iau pe ea si noi facem asta de vreo 3 ori pe parcursul mesei.
Dia_tm: lasa ca si daca nu-s chiar necesare sedintele de kine macar te ajuta sa te mai relaxezi putin si se invata si Lavinia cu iesitul in societate Eu una aveam un stres cu asta, finutul meu are probleme serioase de reflux si a fost tinut mult in casa, ca tipa rau la un timp dupa masa, iar acum mi se pare foarte mamos si retras, nu socializeaza nici macar cu copii de varsta lui, n-as vrea sa faca si Bianca la fel, asa ca eu insist cu iesitul chiar daca uneori ma face de minune cu tipetele ei Bafta la ales cresa!
Magddalena: ma bucur ca v-ati relaxat la mare! Imi faci si mie curaj, ca sunt in dubii daca sa mergem sau nu. Ce ati facut pe timpul zilei sa o feriti de caldura? Eu ma gandesc ca bebe poate sta pe plaja doar dupa 5 seara si nu stiu ce ar fi de facut ziua cu bebe mic la mare, poate-mi dai idei.

Am reusit si eu aseara s-o adorm pe Bianca la 22, ca pana acum 23:30 era ora clasica. Sa vedem daca ne tine si azi, desi nu cred avand in vedere ca acum doarme. Dar o sa avem musafiri deseara, poate oboseste mai tare

Mergi la inceput