Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 7

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Anca a mea are 4900 la 3 luni...deci e ok Natalia! Eu asa zic...
Eu o port in carucior sport lasat la maxim pe spate ca n-am landpu, dar cu fata la mine. Citisem mai demult cand era Serban mic ca pana la 6 luni e mai bine sa fie tinuti cu fata la mama daca permite carutul ca se pot speria daca nu vad o fata familiara si se pot si suprastimula si panica de atat "nou". Mai erau niste explicatii dar le-am uitat.

Mona nu stiu ce poate fi. Mai bine vorbesti cu pediatra direct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Anca, e bine ca bebe sa stea in landou pana la 5-6 luni si abia apoi in scaun sport. scaunul sport nu ofera destula protectie pentru un bebe mic. se poate folosi doar daca are cosul special acre se pune peste scaun. si neaparat cu fata la tine, nu cu fata la lume. nici in purtator nu se pune cu fata la lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Anca ce scandal este in oras?
Karina nu a dormit niciodata patru ore afara, cel mult o jumatate de ora in ultima vreme, pot sa numar pe degete de cate ori a dormit 2 ore. Si cand incepe sa planga e jale, de aceea trebuie sa am un plan de rezerva si sa fiu intr o zona unde mi-ar fi confortabil sa o alaptez.
Daca ai chef ne putem vedea la mine acasa si cu asta basta . Asa stam complet linistite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Cristina, scandalul facut de Natalia Ca nu mai vrea nicicum in landou... Vorbim maine.

OK, pai mai aman atunci scaunul sport/mersul cu fata inspre lume... Eventual o sa caut un SSC sa-l am la mine, desi cred ca pe caldura asta nu e cel mai potrivit. Sau poate un sling, dar parca ati zis ca e complicat. In landou ar fi stat/dormit cel mai bine, dar nu mai vrea si pace... Mai insist...

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Neatza! Noi papam, voi? Cred ca suntem singurele care s-au trezit la ora asta si stam de vorba cu tzitzi, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:



La multe lunite si la multi ani, Matilda!
La multe lunite si la multi ani, Gaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Monna, nu stiu ce sa spun...poate de la caldura; dar poate si sa fie altceva (gen alergie sau infectie cu vreun stafilococ); cum spui tu, daca nu trec, intreaba pediatrul ca e cel mai sigur.

Dara, ce mare e Miruna! Felicitari pt bilant - la voi tinand cont de micile probleme cu care va confruntati e super ca a crescut asa bine - e semn ca va descurcati foarte bine si ati gasit solutiile potrivite ca refluxul sa nu aiba efecte serioase si sa nu ii franeze dezvoltarea. Felicitari mami! pentru rabdare, consecventa etc.

Anca, eu zic ca nu ai nici un motiv sa te stresezi cu dezvoltarea fetei - creste frumos, e sanatoasa, vesela ... deci absolut nici un motiv de ingrijorare!

Cu caruciorul - acum avem landou si e foarte bun ;
dar la Adri am avut doar carucior sport (bine, nu din cel gen umbreluta, care e clar pt copii mai mari si nu se lasa pe spate de tot) - ii lasam spatarul jos, la maxim (era aprox plat) dar era cu fata spre lume (e un fel de a spune, ca ea statea pe spate si se uita in sus); pentru siguranta avea centuri... mai aveam la ea un landou care nu s epunea pe carucior, ci se cara in mana, si primele 2-3 luni il foloseam si pe acela foarte des.

Ieri n-am apucat sa scriu prea mult.
La kine a fost ok... un fel de sport/fitness mai lejer cu antrenor personal; ma gandesc ca rau nu face si e util... pe de alta parte nu stiu daca e chiar necesar (sau cel putin nu stiu daca sunt necesare 20 de sedinte)...dar oricum nu reusesc sa fac altceva pt mine, gen sa merg la sala, sa practic un sport sau alte modalitati de rasfat/relaxare ...asa ca o sa continui.
(pe de alta parte azi ma resimt un pic, gen febra msuculara...sper sa nu afecteze lapticul...sau poate e afectat si asa se explica ziua agitata a Laviniei ieri...

Am mai vazut ieri o cresa - mai prost dotata decat prima, cu mai putine jucarii, dar atmosfera era tare placuta, copiii pareau tare atasati de educatoare, ele pareau foarte dragute, parca mai ok organizata...

Ca sa ma enervez si mai tare prima gradinita nu apare pe site-ul autoritatii care le acrediteaza, desi ei se laudau ca sunt acreditati...sper sa ne lamurim si cu asta; daca nu sunt acreditati decizia e super clara; altfel, ma gandeam sa ii cer dirfectoarei o intalnire in timpul functionarii cresei (sa vad ce si cum se intampla pe acolo) si sa discut cu ea astectul accesului aprintilor in cresa (poat n-am inteles eu bine?). M-ar tenta sa merg dupa-masa pe acolo si sa opresc pur si simplu un parinte care isi ia copilul si sa il intreb cum i se pare cresa, daca e multumit, daca au avut probleme... dar cresa existenta e in zona vorbitoare de olandeza, iar nivelul meu de olandeza nu-mi permite asa o discutie elevata.

Azi mai vizitez inca o cresa, despre care am inteles ca e draguta, dar scumpa (cam cu 50% mai scumpa decat majoritatea creselor de aici). ufff...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

La multe lunite sarbatoritilor!
Dia, ai luat-o si pa Lavinia la kineto? cum s-a comportat? Spor la vizitat crese! Tu cand ar trebui sa incepi serviciul?
Dorinutza, ce matinale sunteti noi ne trezim doar o data pe la 5 cand incep tramvaiele sa circule, deci are cam 7 ore legate de somn pe noapte,iar de la 5.30 la 7.30 doarme,apoi papam, apoi iar somn de la 9 pana la 11 uite asa mai apuc sa mai fac ceva de mancare,sa spal vase si sa mai pun o masina de rufe.Apoi mai doarme o data sau de doua ori in reprize de 30 de minute in cursul zilei, iar restul zilei e treaz si vesel, mai sta si singurel, adica nu in brate eu sunt incantata de programul lui
Noi pana acum am iesit doar in wrap sau in sling cu inele, care nu mi se pare greu de folosit, carucior avem dar mi se pare incomod, ca nu ma descurc in liftul de la bloc cu el(e maricel),landoul in folosesc pe post de pat de voiaj si scaun de voiaj, ca nu am scoica.
Monna, ai sunat pediatra? ce e cu bubitele?


Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

La multe lunite Matilda si Gaza!
Dorina si noi tot la 3 ne trezim pt papa :).
Miha nu am sunat, mai stau putin sa vad ce se intampla.
Dia spor la vizitat crese!


Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Dar nu s-a mai trezit de mult timp la ore din astea, sper ca a fost doar o intamplare..... S-a trezit apoi si la 5 jumate, dar a supt numai vreo 10 min cu ochii inchisi si la 7 iar, atunci doar a golit burtica si a umplut pampersul.
Dia, succes cu gasirea cresei potrivite! Cu mutatul ce faceti, parca spuneai ca tre sa va gasiti altceva....
Amy, ti-am admirat pozele de la botez pe FB, ati fost cu totii niste frumosi, tu arati chiar f bine.
Toate mamicile au slabit, numai mie mi se pare ca sunt balenuta....si mai am si o pofta nebuna de dulciuri desi inainte de sarcina nush daca mancam cioco sau praji o data la juma de an

Mergi la inceput