Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 7

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Lelu, incearca cu laptic matern...dar daca nu merge, poate e necesar antibiotic; eventual mai cere parerea altui medic. Dar la infectii bacteriene uneori nu scapi fara ntibiotic.

sunt iar zombie de somn si de oboseala... ufff....
n-are chef bebelina mea sa doarma... a dormit vreo 6-7 ore azi-noapte, apoi a mai dormit (cu tot cu mine) vreo 30 de minute pe la ora 9, si mai vreo 30-45 de minute dupa-masa... in rest treaza si maraici daca nu-i dau atentie, iar eu am n chestii de facut (in afara de kine, toate pt ea)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Fetele help! De cateva zile i-au aparut pe picioruse niste bubite asa ca si cosuletele dar nu au capul ala albicios. Nu da semne ca l-ar deranja numai ca am vazut ca incep sa apara mai multe. Aveti idee ce-ar putea fi? Sa fie de la caldura oare?

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Dorinutza, acasa am imbracat-o eu intr-o rochita si nasa a imbracat-o dupa botez si dupa baita.

Nici noi n-am vrut sa fie nasii de casatorie nasii Mirunei, pt. ca nu prea mai avem nimic in comun, dar nu suntem certati, ne-am racit. I-am chemat la botez si au venit, n-au intrebat nimic. La Tala e mai complicat ca am inteles ca e sora sotului.

Miruna are 5860 g si dr. a zis ca asta e greutate de 3 luni jumate, nu de 2 luni jumate. Cica inaltimea de 59 cm e cam de 3 luni, si singura potrivita cu varsta ei am inteles ca e circumferinta capului/fontanela, care ar fi de 2,5 luni. Bine, zice si el orientativ asa.

Happy, cand i-am zis ca a inceput sa coaca a doua oara vaccinul, a zis sa-i dam cu putina betadina seara dupa baita.

LE:
Am uitat sa zic, am intrebat de laptele Nutramigen pentru Miruna si a zis dr. ca nu e cazul, dar am aflat ca e bun pentru cei cu dermatita atopica, aviz celor cu probleme - daca ajungeti in nevoie rau, se poate incerca si varianta asta. Lapte Nutramigen de la Enfamil. Eu sper ca macar asta sa ne sara, daca tot ne luptam cu refluxul, intoleranta la lactoza si ochisorul. Maine cred ca vin si ultimele tipuri de perne anti-reflux, sa vad cum e. Azi noapte am incercat sa-i ridic doar patul pe carti, sa-i scot perna anti-reflux si s-a inecat de 2 ori si a tusit cu ce-i venea inapoi, am pus perna Clevamamma la loc. Sa vedem cum o fi aia Summer Infant care vine maine. Am perna Molto sub aleza de infasat si una dintre perne o s-o pun si sub salteluta de joaca, ca altfel nu merge, fara pernute anti-reflux. De-asta nu sta nici pe burtica.

Am uitat sa zic si ca cica unii parinti au dat cate 7,5 ml de 3 ori pe zi de Debridat copiilor, in loc de 1,5 ml sau cate 2 ml de pulbere - in loc de 2 ml de diluat...si n-au avut copiii nimic. Cica astea speciale pentru copii, tip sirop, Debridat, Motilium, sunt facute foarte safe pentru ei. Si e un dr care nu se ingramadeste sa dea medicamente, de ex. cu Nexium mai asteptam si dam mai incolo daca o fi, nici antibiotice nu da.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

monna, pot fi de la caldura, de la detergent in caz ca l-ai schimbat, de la uleiul de masaj, de la gelul de dus.....daca e doar pe picioare altceva nush ce le-ar fi putut face sa apara. Mariuca avea pe fata si pe decolteu dar muuuultteeeee, au trecut insa de la sine dar i-am schimbat uleiul de masaj si am trecut pe ulei de masline, eu cred ca de la ulei erau la noi.
Miha mi-a recomandat Avene trixera, nu a mai fost nevoie la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Dorina nu i-am schimbat nimic... sunt doar in zona genunchilor dar vad ca incep sa apara mai multe. Banuiesc ca-s de la caldura. Sa vad cum evolueaza si daca ii apar si in alte parti sun la pediatra sa vad ce zice.

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Fetele, multumesc pt raspunsuri+incurajari!!!!
Dara, sa inteleg ca 5800 e ok la 3 1/2 luni? Ar fi bine, ca noi cam atat avem. In schimb inaltimea e 62 cm. Cu circumferinta cum e? Cat ar trebui sa fie? S-o masor si eu, ca nu mai stiu cat a zis pediatra la 3 luni. Fontanela la noi e inca mare (asa a zis si pediatra), dar cica inca nu luam masuri sau ceva, o lasam in pace. Nici despre asta nu prea stiu cam ce dimensiuni ar trebui sa aiba... Mai uitam de d3, dar stam la soare (nu in soare direct, in sensul ca iesim afara si o mai atinge soarele).
A propos de D3, noi ii dam D3-ul asta romanesc ca am vazut ca diferenta e ca asta are 18000 unitati internationale si vigantolul - 20000 (parca). Vi s-a recomandat mai degraba vigantolul ca ar fi mult mai bun?
Inca nu am scos scaunul sport la carucior (e pus undeva pe sus, sotul a plecat mai repede azi la serviciu si am uitat sa-l dam jos) dar cert este ca nici azi n-a vrut in landou. Am vrut sa plec din parc, am pus=o in scaunul de masina si a adormit instantaneu, asa ca am mai plimbat-o in scaun si a dormit vreo 2 ore asa. Nu apucasem sa-i pun centurile, asa ca, cand am vrut sa plec ca nu mai puteam de cald, am trezit-o punandu-i-le, ca ar mai fi dormit, cred. Oare daca i-as pune ceva sub fund, sa incerc sa ii schimb pozitia, sa stea mai drept ar fi mai ok? Ce ziceti? Irina, am vazut ca Maria statea foarte bine in scaunul sport, lasat pe spate. Statea cu fata la lume, nu?
Mirela, eu, mai lenesa din fire, as repeta sotului si de mai multe ori, daca n-ar face din prima
Cristina, tare as vrea sa ne vedem, dar cum in ultima vreme e scandal in oras, nu indraznesc sa te sun pana nu gasesc o solutie sigura. Si pana nu de mult dormea si 4 ore in parc... S-au dus vremurile...
Mona, si pe mine ma tenteaza un ergo, am studiat ieri site-ul, chir ma pregateam sa-ti scriu sa verifici lista cu site-urile naspa, dar am vazut ca ai scris dupa aia. Pe amazon nu snt preturi mai ok?
Corina, bine ai venit! Tin pumnii cu alaptatul!!!
Miha, bine ca ai scapat!!
Lacri, scot si eu epilatorul sa vad ce rezultate sunt.
Am gasit galactogil la Dona, merci Thea!!! Sunt curioasa cum e. Bea, m-am uitat pe site-ul farmaciei si vad ca au si la Iasi.
Am citit pe fuga si nu mai stiu ce mai vroiam sa mai scriu, dar va pup! Ma duc sa fac baita cuiva.



Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Anca de pe amazon o sa iau pt ca nu platesc taxe si transport. Pretul e acelasi ca si pe site-ul oficial numai ca acolo se mai adauga transportul si taxele.
Dorina am uitat sa-ti raspund: noi l-am imbracat intr-o costumatie si nasa l-a imbracat in alta dupa ce l-a scos preotul din apa.

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Multumesc fetele pt raspuns, asa ma gandeam si eu ca-i mai fain.

La multi ani, Bianca Melissa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Anca, da, asa a zis, ca 5860 g e greutate foarte buna pentru 3 luni si jumatate, nu pentru 2 luni si jumatate cat are ea. Circumferinta capului e de 41,5 cm, cica asta e pe varsta ei, fontanela (daca nu ma insel) e de 3 cm cu 2 cm si cica e pentru 3 luni. Avea dr. nise tabele pe telefon si se uita in ele. La cabinet le avea pe perete. Cica un minim cat ar trebui sa manance la varsta ast ar fi 500 g pe zi, altfel undeva spre 800 e ok.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Legat de ochisori, maria s-a trezit o data cu un ochi lipit, si avea secretie. Am curatat-o si i-am picurat laptic de la mine. Am facut de 2 ori treaba asta si n-a mai avut nimic.

La botez am imbracat-o eu de acasa si la biserica nasa.

Ziceati de zvarcolitul la san.. Eu am "scapat" de asta de cand alaptez intinsa in pat. Am pus ghlilmele pt ca fata tot se zbate, dar nu ma mai afecteaza asa tare. Da din picioare de parca s-ar urca pe mine , dar eu nu ma mai incordez, nu ma doare spatele.. Mai scapa tzatza, tot ea o apuca la loc. Din ce am reusit eu sa-mi dau seama, face asa pt ca are de dat gaze... Ori pe gurita, ori pe fundulet

Monna, si eu as zice ca sunt de la caldura.

Mergi la inceput