Disneyland Paris - 7 -

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Buna fetele,

Noi mergem din nou de Halloween... a mai fost cineva la un apartament in Val D`Europe si poate sa imi spuna ce fel de conditii sunt? Sotul meu e acum in cautare de optiuni avantajoase... ne intereseaza evident doar cazarea, bilete avem si pentru mic dejun ne descurcam de la supermarket...

Cat despre cat e de intelept sa iei copiii de varste mai mici cu tine, e o optiune care depinde de familie... ale mele fete au fost de la 1 an si 9 luni, respectiv 11 luni, in aprilie cea mare a 10a oara si cea mica a 8a oara si sunt la fel de indragostite de DL ca in prima zi... dar noi suntem topiti cu totii dupa filmele Disney, dupa personaje, si la ora 8.00 suntem la poarta parcului... spectacolele sunt si ele potrivite pentru cele mai mici varste... Eu cred ca la varstele mai mari se mai pierde din magie, ale mele cred acum cu tarie ca acolo e casa lui Mickey, a lui Minnie si a printeselor... si evident toate printesele si personajele sunt adevarate, si mai avem norocul ca o parte le-au si vorbit la intalnirile din castel sau de la pranzul cu printesele...(stii, Cenusareasa, am acasa un film cu tine si cu printul tau!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

Ne-am intors si noi ieri de la Disney! a fost extraordinar, nu mi-am inchipuit ca o sa ne distram asa de bine; ne-am dat cam in toate atractiile, nu am ratat mare lucru; experienta mea cea mai ,,urata'' a fost Turnul Terorii, mi-am zis ca daca am trecut si peste asta, voi trece mai usor peste muuulte in viata asta; deci daca stati prost cu inima, nu incercati; vremea a fost in general buna, cu toate astea Alexia mi-a racit chiar inainte de plecare , erau multi copii raciti acolo;
oboseala a fost mare, noi am mai fost doua zile si in Paris, tot asa , tur de forta; nu am reusit sa vedem mare lucru acolo, am facut mai mult shopping;
imi dau seama acum ca am facut foarte bine ca nu am luat-o pe bb2; ar fi fost foarte greu pentru ea, la ritmul pe care l-am avut la vizitat si dat in atractii; are doar 14 luni, deci era mult prea mica; am plecat de acolo cu promisiunea sa ne reintoarcem dupa 3-4 ani in formatie completa;
distractie placuta tuturor si vreme frumoasa sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Poate intereseaza pe cineva, in special pe cei care-si serbeaza ziua de nastere pina in septembrie: la Disneyland e gratuit in ziua de nastere si in cele 7 zile urmatoare. Trebuie sa va inscrieti in prealabil pe site. Daca aveti prieteni care au pasaportul anual, ei pot sa invite 5 friends/pasaport/saptamina pina pe 15 sept, cu 20 €/prieten.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili spune:

Buna Iris,

Noi am fost in luna mai cu fetele si am stat 4 nopti la Val d'Europe intr-un suite.2 zile am fost in Disneyland si 2 in Paris.Locatia este ideala pentru Disneyland (faceam 10 minute cu masina pana la intrarea in parc.De asemenea, a fost OK deoarece aveam un Auchan aproape si ne-am facut cumparaturile de acolo.Langa Auchan este si Sea Life... fetele au fost foarte incantate...
Parisul este ceva mai departe de hotel (am facut cu masina cam 30 minute)insa am reusit sa vizitam principalele atractii.In Paris a fost mai greu cu parcarea... greu de gasit aproape de locatiile importante.

Pupicei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Lili, multumesc pentru informatii... noi vom merge 4 zile la DL si doua zile la Paris. Spre Paris cred ca vom merge cu trenul, nu cu masina, sotul meu nu e innebunit dupa stilul de a conduce al parizienilor.... acum incerc sa imi fac un plan, cam ce as vrea sa vad cu copilasii in Paris, am vazut ca e un muzeu al ciocolatei si unul al magiei...
Ca de fiecare data cand incepe numaratoarea inversa sunt cuprinsa de emotii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Muzeul magiei nu e cine stie ce. Daca prinzi spectacol de magie si copilul stie franceza...e ok, altfel pentru doar doua zile nu se merita mers (noi am stat o saptamana in Paris si a trebuit sa bifam pe langa monumente si asa ceva).
Pentru copii ar fi interesant de mers la Orasul stiintei pt copii http://www.travelwiz.ro/paris/cite-des-sciences-et-de-lindustrie unde au si submarin de vizitat, imax (la geode), diverse expozitii (noi am prins una de optica "lumini si umbre". Tot copiii au fost foarte incantati de plimbarea pe Sena cu vaporasul si de urcatul in Tour Eiffel.
Distractie placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Iris, cind mergeti in octombrie la Disneyland? Noi mergem pe 20 si 21 octombrie.In afara de Cité des Sciences, Turnul Eiffel si bateaux-mouches, as mai sugera:

- Musée Grévin - al figurilor de ceara
- Musée de la poupée - muzeul papusii - e micut, dar simpatic, cind am fost noi acum citiva ani era o expozitie de Barbie
- Musée d'Orsay - in acest moment este o expozitie temporara "Impresionism si moda", sint expuse multe rochii, pentru fetite ar fi interesant

Cred ca pentru 2 zile e suficient - plus alte monumente si parcuri - Sacré Coeur, Ile de la Cité, parc des Buttes Chaumont, piramida de la Louvre.

Pentru persoanele interesate si care vin cu masina. Hotelurile la 15-20 km sint muuult mai rezonabile ca pret. Noi am rezervat o noapte, la hotel Kyriad, dar nu cel de linga parc, ci la Chelles, aprox 20 km, camera familiala pt 4 pers - 57 €/noapte, fara mic dejun, probabil o sa-l platim acolo daca-l luam. La Novotel Collegien, la 15 km, camera era 99€ pt 4, cu mic dejun, dar pe 27 oct. Am sunat si la centrala Disney, ca au o promotie -40% pentru séjour. Am specificat ca am pasaport anual si deci nu am nevoie de intrari. La Santa Fé, mi-au spus tariful...era sa cad...290 €/noapte!!! Da' cu asigurare! Fara asigurare, "doar" 210!! Duca-se!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Anya, multumesc pentru informatii si idei. Cu barcuta pe Seine si urcarea pe Tour Eiffel erau in plan si la noi.

Marox, noi pe 21 la amiaza sosim (e duminica, nu-i asa?)... depinde cand plecam de acasa... probabil duminica aceea vom face DL, cand mergem la Paris nu am stabilit. Foarte faine ideile tale, ma tenteaza expozitia de rochii (imi place si mie, nu doar lor:) )...
Si ideea cu muzeul de papusi e super! Multumesc.
Si noi avem pasaport anual si am platit acum pentru 6 nopti euro 345,o oferta prin Expedia, nu mai stiu daca prin site belgian sau olandez, sotul meu a aranjat de data aceasta.
Pentru un apartament cu bucatarie si dormitor, bucataria dotata cu de toate... vom lua probabil o zi sau doua micul dejun la Disneyland Hotel, in rest ne aprovizionam de acasa si de la Auchan. Suntem la 3 kilometri de DL.

Pentru cine e interesat, am vazut ca acum erau oferte 50 procente, inca trei zile.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Mi se pare un pret excelent! Si mai ales ca e vorba de un apartament. S-ar putea sa ne incrucisam la Disney pe 21, da, e duminica. Mai mult ca sigur ca vom veni in parc si duminica, dar poate la Walt Disney Studios si vom sta pina pe la 2-3. Acu', ce zic eu "mai mult ca sigur"...cred ca va depinde si de timp, ca daca ploua cu galeata vom pleca mai repede acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

salutare fetelor ,

Ne planuim cu o ieseala la DL de 3 zile in aprilie . Ca un chibit ce sunt, m-am tot uitat pe site-uri dar nu am gasit o cazare convenabila . Prefer un apartament chiar daca nu e chiar nas in nas cu Donald .....dar sa putem ajunge relativ ieftin si repede .

Puteti sa imi recomandati ceva ? Multumesc

PS : suntem 2 ad + copil de 6 ani

Mergi la inceput