Strugurasi de Sept-Oct 2011 *61*

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Jade, pot sa raspund in numele meu de ce nu mai pun poze pe grup? Ptr ca nu mai apuc Sunt in urma rau de tot cu timpul, Clara merge de-a busilea deci sunt cu ochii pe ea seara cand ia si sotz o pauza dupa de vin de la serviciu.

Trebuie sa ma mobilizez sau poate sa imi iau niste libere sa ajung cu planurile la zi. Imi cere si maica-mea poze si eu pauza. Partea buna e ca fac poze :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Hello, hello!

Este o caldura in Buc de te topesti instant!

Jade - T in costum intreg mi-l inchipui ca pe omuletul Michelin
Nu iti face griji ca se sperie de copii, se va schimba. Te cred insa ca e neplacut

Oana - cum ii dai painica cu unt? Pui unt si tai bucatele mici si ii dai sa mestece? Sau cum?

Alex - te cred ca esti super aglomerata, nici nu imi inchipui cum voi di si eu peste 2 luni: munca, 2 copii, casa....

Eu azi ma duc cu lucrarea la prof. Sa imi tineti pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Oana asta vroiam sa intreb si eu. cum ii dai paine cu unt?

Eu i-am comandat Maiei niste biscuiti cu faina integrala spelta. Scrie ca au un praf de sare, o sa ma uit atent pe ingrediente, dak ceva ii pap eu :d

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

neatza :P

cu stersul de pe grup sunt de acord cu tot ce zice Sei (spropo poze cu Elena? :D)

Rach, merci, eu ti-as smotoci-o rau pe pitica dupa cum poti vedea in comentariile de pe grup :P

Eu am comentat pe la poze pe grup, nu mai repet aici.

Helena, sper sa treci cu bine peste perioada asta grea si sa-ti gasesti echilibrul ca micutiul tau are nevoie de tine.

Mikka, imi pare rau ca papusica nu coopereaza mai bine cand e vorba de mancare

Hayat, bine ca e ok puiutul

Jade, Kora, Abmariana, sa va fie de bine vacanta!

sanatate strugurasilor bolnaviori. A mea dupa o zi si o noapte de varsat o gramada, dar fara febra sau diaree, a doua zi dim a fost fresh. Am zis atunci ca am presupus ca de la dansatul lui tati (nu ca m-ar fi bagat cineva in seama :D), dar cred ca e o reactie la galbenus. a mai avut un episod de voma dupa ce i-am dat spanac cu galbenus si am pus pe seama spanacului.
e posibil sa fie galbenusul problema?

cam atat m-a tinut memoria.
pupam :D

de papat azi:
- mango cu biscuite
- supa din dovlecel, rosie, ardei
- piure din swede si morcov
- cirese

a inceput sa isi coordoneze manuta si duce singura la gurita fructele de seara.
nu nimereste intotdeauna dar e un progres :))

cred ca am ramas singurele chele si stirbe.
mai e vreun struguras fara prea mult par si fara niciun dinte?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris_K spune:

Ziua buna la toata lumea !

Eu sunt una dintre persoanele care citeste in mod constant forumul, dar nu posteaza. (Jade, de fiecare data cand mentionezi ca suntem citite, dar nu se posteaza, ma simt :)) )

Noi suntem bine, dar la capitolul mancare inca nu stam grozav, desi azi-maine facem si noi 9 luni.
Antonia mea are 8,500 kg si 74 cm. E foarte bine pt. lunile ei, dar am eu un fix sa aiba 10,500 kg la 1 an si in ritmul asta nu va pune .

A inceput sa manance cat de cat, dar cantitativ nu mananca f mult. Ii place f mult galbenusul de ou :)), il devoreaza, gol.
Ii mai plac perele (pana acuma era cu merele, dar nu prea le mai mananca), i le fac cu hrisca (multumim inca o data, Marryan) si biscuit, banana nu mananca.
In ce priveste mancarurile serioase, refuza total fierturile si am trecut pe mancare gatita, cat mai sanatos din punctul meu de vedere. Gen tocanita din piept de curcan, cu piure, tocanita de cartof cu curcan, tocanita de carne de manzat cu multe legume, carnita cu broccoli, etc.
Mananca cu multa pofta, dar dupa cateva lingurite pline, se satura. Le mananca insa mai bine daca ii pun iaurt, ii place iaurtul. Dar eu zic ca mai mult de 100 g nu a mancat vreodata mancare. Eh, asta e. Citeam undeva ca, daca copilul ia 2 lingurite, inseamna ca e diversificat, sa nu ne facem griji, vor manca ei :)).

Are pe langa cele 2 mese solide (asa cum sunt ele), inca 3 mese/200 lp (noaptea deloc). Seara ii pun in laptic si cereale Aptamil (am facut rost) si nu mai refuza laptele cu cereale.

Am primit si scutece Huggies, la bax de 79buc am impresia, au fost 8 eur . Norocoase fetele care stau afara din tara.

Si noua ne ies bubite de la caldura.

Cam atat despre noi, am sa pun si eu poze. La capitolul progrese, nu avem mare lucru de spus. Nu umbla in 4 labe si nici nu se ridica de tot in piciore, decat de jum, cand e in patutul ei. In schimb se joaca asa de frumos singurica. Sta si cate o ora singura, cu cosul de jucarii langa ea, pe care-l studiaza pe toate partile.

Mergem si noi in vacanta cu matza, o luna, afara din tara, toata luna august.

Mamica ANTONIEI (26.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

May, noi suntem fara dinti, dar par avem :D
Mango il faci la blender? crud?

Iris cum ii dai hrisca? ai citit articolul care l-am pus eu legat de pseudocereale, cum se gatesc ca sa beneficiezi de maxim?
Ce tare! o luna vacanta !!!
Sa va distrati !

Eu azi i-am dat a doua zi ou, si i-am dat si iaurt (i-a placut. Prima data cand deschidea gura sa ii dau ceva), I-am dat iaurt ca mancam eu si eram curioasa sa vad dak ii place.
Acum mai astept cateva zile cu oul si bag iaurt :D

Intrebare: Daca ea mananca foarte foarte putin, in sensul... maxim jumatate sau o lingurita normala se considera ca a fost testat acel aliment?
Eu ar trebui sa o iau de la capat in sens contrar :(((


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Nanna, rup bucatele mici de miez si il tavalesc prin unt moale. ea mesteca bucatelele. coaja care ramane ne o indeasa in gura noua si apoi ne mai si sterge cu carpa la gura.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Hello gagici!

Nanna,dau mami frappe,cum sa nu! Trimit nr de tel pe pm ,sa vb.

Nici Teodora nu mananca mai mult de 100 gr e hrana solida la o masa ,nu stiu cat a mai luat in greutate,ca nu am mai cantarit-o de mai bine de o luna.


Mai revin cu raspunsuri, ma striga domnisoara "mammma mammma" ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:


Lali - am notat. Abia astept!

Oana - multumesc de raspuns. Voi incerca sa ii dau si eu. Doar ca nu stiu cu ce fel de paine

Lena - eu zic ca alimentul este testat chiar daca ii dai doar o lingurita. Dar totusi mananca bine. Ou, iaurt, de ce zici ca nu papa.

Iris - de ce voiai tu sa aiba fata 10 kg jumate la un an? Si fie-mea tot cam 8 jumate are acum si zau ca mi se pare chiar grasunica...
Distractie placuta si vreme frumoasa in concediu!

Miane plecam la mare!!!! Yuuuupiiiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

salut gasca

azi la noi zi infernala intre alrgaturi...
Ela merg de-a busileea peste tot, scaladaza mobila , o fascineaza gresia si trage tot c prinde.. deci cu ochii-n paispe, plus ca e fff mamoasa.. abia acu mananc azi mancare, in rest doar covrigi ...

Nanna ai nr de tel pe grup? da-mi un pm daca nu sa ne vedem la malul marii .. by the way drum bun!

va las acumm merg sa pap pana nu se trezste

Mergi la inceput