Strugurasi de Sept-Oct 2011 *61*

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Oana la noi se numeste tirighie mie nu-mi place dar ei o sa-i dau sa vad daca-i place

mihaela am incercat si cu canita si nu-l vrea.La noi crted ca este devreme sa-l bea.Azi i-am facut 100 ml cu cereale si a papat tot.


Kora, suberbi baietii.Sa-ti traiasca si sa fie sanatosi.

May, Bea si suparatra este frumi si este grasuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Buna seara! Revenim si noi dupa o absenta indelungata.

Intai ne-am pricopsit cu o enterocolita, eu si Anto in acelasi timp. Eu am avut manifestari minore, dar Anto, saracutul, a avut diaree 6 zile. In a 4-a zi a inceput sa si vomite, l-am dus la urgenta, unde i-au facut analize. Asa am descoperit ca era usor deshidratat si am stat 24 ore internati la Marie Curie pt perfuzii. Nu a avut rotavirus, dar eu m-am speriat foarte tare vazand ce probleme provoaca acest virus la alti copii internati. Regret ca nu l-am vaccinat pana in 6 luni pt rotavirus. Acum este prea tarziu.

Boala lui ne-a facut sa pierdem 2 zile din concediu, noroc ca ne-a salvat Kora, a explicat situatia noastra si ne-a decalat rezervarile cu 2 zile. In Grecia a fost perfect, conditii superbe, oameni de calitate, companie grozava, mancare excelenta,etc... numai ca au trecut f rpd cele 9 zile...

Anto a avut cu cine interactiona, a inceput sa-i imite pe baieti si a progresat rapid. Kora a gatit pt baieti, nu a fost nevoie de borcanase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Rachel, Anto avea acum 2 luni peste 10 kg. Azi l-am cantarit si are 9 550g. La 10 kg era destul de static, acum e foarte tonic.Ei slabesc putin pt ca fac multa miscare. Nu am de gand sa-i schimb laptele, este in continuare nebun dupa tzitzi

Anca RUBARBA YAM-YAM, spune-mi si mie te rog cum o gatesti!

Nanna, plecati in Bucurestii Noi? O sa ne vedem si pe acolo, merg destul de des la sora mea, sta in apropiere de Jiului. Are si curte, ne putem vedea la ea

Pinky si tu ai plecat departe, cred ca esti f fericita acum, in casa ta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Aaaaaaaa.... uitasem, referitor la intalnire, vom fi si noi prezenti! Stabiliti voi ce si cum si noi venim negresit!

Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Mariana - imi pare tare rau ca a suferit micutul Anto! Ne este tare dor de voi! Abia astept sa ne revedem. Acceptam invitatia la curte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salut,

Mikka/OOka, nici noi nu papam
Eu mai resusesc sa ii pun un gram doua in gurita daca ii dau castronelul, ea se joaca arunca mancare in toata bucataria si eu ii mai dau in gurita :D
La fructe la fel, nimic pasat nu mananca. Ii dau cirese intregi cu codita si le mai stoarce ea. Azi in timp ce le storcea am reusit sa ii dau niste pulpa de cirese, bucatele mici zdrobite de mine intre degete.

Mariana, dar unde ati fost in Grecia?
Sa va fie de bine odihna.


Kora cum e ok sa gatim hrisca
http://jurnaldenutritie.ro/2012/02/21/cum-consumam-pseudocerealele/

Eu cand citesc cate chestii faine gatiti la bebei... eu nici dak ar manca nu stiu dak as face atatea :D, trebuie sa ma mobilizez
Eu ii dau cartof dulce cu dovlecel de vreo 2 sapt. am zis sa vad k mananca ok sa nu ii tot schimb, am introdus si oul de ieri, o sa incerc iaurt saptamana viitoare.
Imi da cineva reteta detaliat ca pentru "dummies" cum se face iaurt de casa?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Neata,

Lena, fierbi laptele bine(eu am luat doar lapte de capra sau vaca integral - de la tarani)si il lasi la racorit. cand inca mai e caldut ii dai covaseala :adaugi 2 linguri de iaurt sau smantana si amesteci. lasi la loc caldut sa se prinda. daca dupa 4-8 ore nu incepe sa faca cheag mai pui 1 lingura de iaurt.cand e inchegat il bagi la frigi.

apropos de mancarea diversa...sunt unii copii care nu apreciaza diversitatea. a mea face parte dintre ei. acum mananca cu placere rosie cruda. ieri a mancat una intreaga in rest e cu borsul, painea cu unt si iaurtul. astea sunt preferatele ei. altceva nu mananca. daca reusesc sa ii dau 2 lingurite de fructe dau petrecere.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

buna !

kora , cat ce frumosi sunteti ! iar Dimitris ce dulceee e , imi vine sa l pap asa pe de a intregul :)

mariana ce rau imi pare ca ati fost bolnavi , of :(
ati fost internati la etajul 7 pe sectia dr Stanciu ?
ce fain ca ati fost impreuna in concediu
poate ne pui si tu niste poze cu frumosul tau

anca normal ca zahar ai pus in praji , ce o fi fost si n mintea mea

bunyyyy , tu pe unde te ai pitit madam ?

deci i am luat costum de baie cu totul lui T , lesini de ras daca l vezi
zici ca i superman un superman cu burta :)))

eu am o problema , lui T nu i plac copiii :( cum se apropie de el incepe sa planga cu suspine
asa a fost de mic si tot am sperat ca o sa i treaca , dar vad ca nu...
asa face si la adultii pe care nu i cunoaste si tabara pe el cu lugu lugu
ce sa fac ? :((


_


de T 9+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Buna dimi la amiaza

Jade, eu tot la copil;asi l-as duce.Trebuie sa-i placa lui vreo fetita sau baietel pana la urma.
Multumim pentru aprecieri

Jade vrem sa-l vedem in costum de baie pe T


Abmariana dar cum v-ati pricopsit cu asa ceva?Bine ca a trecut
Ce frumos ca ati fost impreuna la mare (tu si kora)Vrem poze cu Anto


Lena, eu am preferat sa gatesc ca pentru mine dar cu cu atata sare.Ii pun decat un praf.dar la noi este alta situatie.Cum am spus mi-a slabit, si dupa ce ea era slabuta.... de asta am preferat sa procedez altfel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Ce faceti fetelor?V-a toropit caldura?

Mergi la inceput