Strugurasi de Sept-Oct 2011 *61*

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Salutare mamici si puiuti adormiti!

Lena am fost pe o insula superba, Evia, e mai mult o destinatie pt turismul lor intern. Acolo am stat intr-un orasel pitoresc, Limni, avea un aer artistic, stradute inguste, casute stilate, gradini ingrijite... o minunatie! Multe restaurante aveau meniuri doar in greaca. Noroc cu Kora, a tradus pt toti si nu s-a plans deloc chiar daca eram cam nehotarati cateodata.

Jade, am fost internati la etajul 6, am stat singuri in salonul de terapie intensiva, probabil pt ca mai mult ne tineau sub observatie.
Am pus cateva poze cu Anto!

Nanna si noua ne este tare dor de voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris_K spune:

Lena, in legatura cu hrisca, pur si simplu ii pun o lingurita de praf - hrisca in fructele date prin razatoare. Nu am citit despre asa zisele cereale, daca te rog, mai pui o data link-ul? Scuze.. Multumesc .

Nanna, am zis sa aiba 10, 500 kg, in ideea ca si-ar tripla greutatea de la nastere, ca in rest sunt de acord cu tine. Si a mea pare grasunica la 8, 500 kg . Adica comparativ cu alti copii de varsta ei, fie-mea se tine f bine :)).

Va multumesc pt urarile de vacanta.

Lali, nu stiu de ce am avut eu impresia ca, strugurasii, majoritatea, mananca peste 100 g mancarica solida.

ps. am uitat sa zic ca si noi avem 2 dintisori, dar au trecut aproape 3 luni de atunci, de cand au iesit, si nimic nou sub soare pana in prezent.

Mamica ANTONIEI (26.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broome spune:

Salutare si de la mine,

De cate ori va citesc zic ca intru mai tarziu sa scriu si cate ceva dar nu mai apuc.. noroc cu pauza de pranz la job :)

May, nici noi nu avem par si nici dintisori.. si nici un semn ca ar aparea curand..

Noi mancam parca putin mai bine, sa va zic cum am reusit:
Am cumparat borcanase cu mancare organica sa le am in casa, (just in case..) si weekednul trecut a trebuit sa apelez la ele ca nu aveam nimic gatit, am desfacut gustat, brr nu mi-a placut... i-am dat lui Lucas si supriza!! se intindea dupa lingurita si deschidea gura cum nu l-am vazut vreodata!
Asa ca m-am uitat ce scria la compozitie si i-am facut si eu acasa pastrand exact acelasi raport: asta era ceva de genul 35% dovleac, 25% cartof dulce, 15% morcov, 15% mar, 10% suc de lamaie.
Mananca binisor acum, cam doua linguri pline la o masa. Si dupamasa mai mancam cam o lingura plina cu branzica si fructe.

Noi suntem mai cumintel acum, cred pt ca a terminat de explorat tot ce era de vazut si acum sta si se mai si joaca cumintel intr-un loc atat timp cat suntem in raza lui vizuala de 1-2m, altfel daca plecam de langa el, vine dupa noi peste tot.
A invatat numele catelusei, de cate ori o strigam sau vorbim de ea, intoarce capul spre locul unde o vede de obicei. Si a mai invatat care e marginea patului/canapelei, nu se mai arunca inainte orbeste..

Distractie placuta fetelor in concedii, eu nu pot decat sa visez cum ar fi o baie in ocean.. (la noi e iarna ploioasa, 10-12 grade...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Neatza fete dragi!

Sei- dau acum pm.

Iris- eu si uitasem de faza cu triplatul greutatii de la nastere. E clar ca nici Inez nu isi va tripla. Ei si ce? Sanatoase sa fie!

Eu sunt rupta de obo, am stat gura casca azi noapte la stiri. Bagajele nu le.am facut...acum beau cafe si ma apuc.

Va pup si data viit voi scrie de pe plaja!!! (sic!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

nanna drum bun si distractie placuta !
asteptam vesti calde si cu iz de briza de la voi

mariana ohh , asa mi a venit 'apa in gura' cand am citit unde ati fost si un dor de ducaaa , mama mama
sunt convinsa ca a fost superb
Anto o frumusete ca de obicei , observ si la el ca si la T ca nu mai arata ca un bebelus ci ca un mic barbatel

iris mereu imi face placere sa te citesc ,pacat ca asa rar
n am vazut pozele cu Antonia , unde le ai pus ?

_


de T 9+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Nana-mika, sa iti spun ca am sunat la serviciu ca nu ma simt bine, ca sa imi mai trag si eu sufletul? sunt foarte obosita si inca nu am gasit echilibrul perfect intre mine, fete, serviciu, prieteni, ambitii profesionale... Balanta inclina pe rand, in functie de prioritati... Cred ca e foarte important sa pregatesti cat mai multe din weekend si sa iti aloci si tie un pic de timp.

Lena, noi avem iaurtiera. Se fierbe laptele, se lasa sa se raceasca la 40 de grade, se adauga in laptele racit cate o lgta de iaurt pentru fiecare borcanas de iaurt pe care il faci. De ex din 2 l lapte, facem 10 borcanele de cate 200 gr. Deci fierbem 2 litri de lapte cu 2,5% grasime, il lasam sa se raceasca la 40 grade, adaugam 10 lgte iaurt si turnam continutul lapte+ iaurt in cele 10 borcanase. Punem borcanasele in iaurtiera prr 8 ore. Iaurtierele pastreaza de fapt o temperatura constanta de 40 grade,

Noi avem doua iaurtiere, deci "producem" la scara larga iaurt. Ptr mine si Clarut e masa de dimineata. Ei ii adaug pufuleti, eu imi pun seminte de pin. Am mai facut si dulceata de capsuni cu rubarba si pun un strop in iaurtul meu

Spune-mi daca m-am facut inteleasa, ca pot incerca sa mai explic o data

Va citesc mai tarziu, ca azi sunt libera!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_iasi spune:

Buna ziua :)am intrat sa va salutam si noi....ca si alte mamici eu citesc ce postati dar nu apuc sa va scriu.
Noi suntem bine, sunt un pic suparata ca cel mic raceste cam des :( raceala adica ii curge nasucul :(
Imi puteti sugera ceva ...pt imunizare,eu inca alaptez dar se pare ca microbi adusi de baiatul cel mare sunt mai puternici,acum nu stiu daca numai el e cauza,posibil si curentul,geamul de la masina sau aerul conditionat.Va multumesc si imi pare rau ca nu apuc sa fiu in ton cu voi ...nu pot posta mai des gandurile mele.Va pup dulce pe toate si pe toti bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Buna dimi la amiaza

Nanna distractie placuta la mare

Ioana, la noi mucisorii au trecut cu apa de mare Vibrocil

Fetelor, ieri i-am facut Anastasiei ciorbita din piept de pui cu ceapa, morcov, taitei, suc de rosii (bulion cum se zice la Dabuleni facut de soacra-mea) si o felie de paine si a papat peste 250 g.Nu le mai blenduiesc ca nu mai vrea sa manance.I le dau pe razatoare si asa le papa.

Azi ii fac mancarica de cartofi(un loc de ulei am pus unt) cu ficacior.Sper sa-i placa.


fetelor ma bucur ca ati venit la apel.Sper sa veniti mai des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

salutare

Mariana super, ma duc sa vad poze.
Ai un link ceva, ca noi la anul vrem sa mergem in grecia sau in turcia. deci colectez info :)

Nanna, papa ea dar foarte putin :D (3-10 gr maxim, ochiometric) cateodata deloc :)

Iris uite http://jurnaldenutritie.ro/2012/02/21/cum-consumam-pseudocerealele/
De care pudra ti-a trimis Marryan...? sa iau si eu ca vin socrii in curand.

Broome, ce tare! sper sa invete si Maia cu marginea canapelei, e mai atenta dar oricum se duce :D
Vad ca borcanelul are legume si fructe.. eu stiu ca nu e ok sa le combinam. Nu e ok sa combinam nici fructe cu diferite nivele de aciditate, caut sursa si va dau.

Mikka, ce ti-a spus prietena ta?, dak ajung in depresie legata de diversificare sa imi aduc aminte :D
Am vazut ca ai spus ca dai iaur dimineata. asa ma gandeam si eu ca stiu ca lactatele se digera greu si e preferabil sa fie consumate dimineata.
In acest caz cand ii dau fructele?

Alex, inteles mersi

Oana



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

deci numai noi si broome si chei si stirbi.

lena, mango il fac la blender, crud.

eu iar am bona intr-o criza de nu stiu cum sa-i spun.
am vazut-o mai diferita si mai trista si am tras-o de limba pana am aflat ca iar se gandeste ca nu-s multumita de ea. asta fiindca i-am zis acum cateva zile ca ma gandesc s-o dau pe Bibi la gradi de la 1 an o zi pe sapt, ca sa socializeze si ea. iar in ziua aia bona sa faca menaj.
nene, ea a interpretat-o ca nu-s multumita de ea si de aia vreau s-o dau pe Bibi la gradi
nu stiu ce ma fac cu ea, chiar daca sunt multumita de cum are grija de Bibi per ansamblu, trebe sa fiu mereu atenta la ea ca e foarte sensibiloasa si interpreteaza f usor si e f pesimista, numai raul il vede, numai conotatiile negative ale unei discutii le ia...

ooooofffff am doi copii, nu unul

Mergi la inceput