Strugurasi de Sept-Oct 2011 *61*

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

nanna?

mikka, merci mult, n-am reusit s-o filmez azi.
e precoce si sper ca nu isi face nimeni griji din cauza ca ma laud eu cu ea, fiindca toti copii sunt diferiti.
pe mine nu ma rabda pipota sa nu ma laud cu ea dar sper din tot sufletul sa nu cauzez nelinisti cuiva.

marire am cerut si atunci si am obtinut, dar nu cat vroiam pe motiv ca abia m-am intors din concediu de maternitate.:D
deci mai insist :))

iris, n-ai pt ce. felicitari pt ridicatul in 4 labute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:



Nanna multa sanatate de la noi si asteptam vesti bune !!!

Mikka apropo de coboratul din pat, este bine sa inveti copilul chiar daca nu stie sa se ridice in picioruse, asa mi-a spus o prietena ca a facut. Ii arata ca atunci cand ajunge la margine trebuie sa se intoarca si sa bage popoul la inaintare.
am incercat si eu cu Maia dar degeaba. in principiu stiu de ce... canapeauna noastra e inalta, e cam pana la gatul ei, si e greu sa se coboare de asta ajunge la margine si plange ca sa o dau eu jos.
Pentru a o invata sa coboare nivelul trebuie sa fie cam sub sani (sanii ei :P )

Cu Manduca, imi spusese o prietena ca i-a placut fetitei ei la nebunie in spate in manduca, asa ca am incercat. este filmulet... este putin mai greu, trebuie sa fii atenta dar nu mi se pare imposibil. Eu cu ea in fata nu pot sa fac prea multe chestii pentru ca e ea in fata, dar in spate e genial, si oricat de suparata nu ar fi dak o pun acolo e fericita, ca se itzeste stanga dreapta sa vada ce fac eu :)

Ma bucur ca te-ai linistit cu mancarea,
in plus o doctorita mi-a spus ca fructe trebuie sa manance la varsta asta cam cat e o minge de tenis, deci jumatate de banana e super ok :)
nu am precizat daca tenis de masa sau de camp... dar cred ca de masa pentru ca mi-a spus ca exemplu 2 prune :)
in rest eu nu i-am facut analizele, dar cred ca e totul bine :D

Inca o chestie, spunea Oana ca cand a mers la bunica Eca papa mai bine ca bunica avea rabdare si incerca din ora in ora si asa manca mai putin dar des. Ai putea si tu incerca asa daca vrei mai mult cantitativ. La mine Maia dak mananca 2-3 lingurite eu ma declar multumita :D


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

May, pai cum sa se supere cineva sau sa isi faca griji?
mai bine zis avem motive sa ne laudam cu strugurasii nostri.
Bea este precoce si o dulce !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

buna dimineata!
eu am muncit ca nebuna zilele astea, luni am avut un record tare urat l-am vazut pe stefan dimineata dormind si m-am intors seara, l-am gasit tot dormind . noroc ca Teodora, mai mare fiind, n-a adormit, m-a asteptat sa-i dau si eu un pup inainte de nani. si ieri dimineata, parca a simtit Stefan, s-a trezit in timp ce ma pregateam sa plec la munca. Doamne, s-a pus pe asa un ras, era atat de bucuros ca ma vede, niciodata pana acum nu l-am vazut asa . dar bineinteles ca ieri n-am ajuns acasa decat pentru baie si pus la culcare! off, de-abia astept sa treaca zilele astea!
despre noi, in schimb raportam ca sta singur in picioare, nesprijinit de nimic, e perfect constient de ceea ce face si rade, e foarte fericit ca ii iese. probabil ca urmeaza sa puna pasi curand.
nanna va asteptam cu vesti bune! uff, ce greu trebuie sa iti fie!
mikka draga de tine! te cred ca iti e greu, singura cu ea, presiuni din partea celor din jur ... faci bine ca scrii aici, te mai descarci putin!
may tinem pumnii la promovare si felicitari pentru bea!
mai aveam multe de spus, dar sunt pe fuga!
va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

buna

mikka ti am mai spus , te compatimesc sincer ca esti mai tot timpul singura , te inteleg ca esti suparata , stresata , obosita :(
ce vei face cu Maria cand incepi serviciul ?

may da , inca mai face greve , si acum este intr una de ex
acum nu stiu daca este greva sau face asa de la dinti ,de la indispozitie sau ca sa ma enerveze pe mine :))) glumesc , asa a facut el mereu la capitolul mancare
daarr , trebuie sa l laud ca , a devenit un copil extrem de cuminte
chiar vb ieri cu al meu , am si uitat cum era bebelus , de colici , urlete , varsaturi etc si cand ma uit in urma parca mi se pare ca si atunci era cuminte ha haa :))) poti sa crezi ?
asta o insemna ca sunt pregatita pt nr 2 ? :)) NU cred :D

camady sa stii ca si T a slabit putin in ultima saptamana
eu cred ca si din cauza caldurii , el suporta cam greu , mancanca si putin... si uite ca se vede

mihaela dar de ce trebuie/vrei sa i dai neaparat cereale ?
daca baiatul nu vrea si nu vrea de ce tot insisti ? e la cura de ingrasare sau ?

iris m am mai uitat o data pe cutie si nu scrie poate nu vad eu
unde ai gasit tu o gama asa variata ? biscuitii da , contin zahar , la astia am vazut si am si simtit ca mai mancam si eu din ei :P

nanna offf , ce rau imi pare
de la raceala nu ? sunteti la Constanta sau la Bucuresti ?
asteptam vesti !

raportam si noi prima cazatura din pat cu mine langa el
nu a patit nimic ca a aterizat in fund si a amortizat pampersul
de fapt el nu a cazut ci s a dat jos din pat :P

pe mine nu ma deranjat/suparat/stresat niciodata cand am citit aici ce fac copilasii nostri
si T este unul din cei mai inceti copii la capitolul motricitate dar o avea si el alte plusuri
recunosc ca eu cu el ma stresez doar la capitoul mancare (pt ca am avut antecedente) si cand mi se pare mie ca ar avea ceva probl de sanatate
in rest...heee , are el timp sa le faca pe toate , cand o sa fie pregatit o sa faca , de ce sa ma grabesc/stresez ? daca ma stresez si l fortez rezolv ceva ? ii creste o stea in frunte ca a mers de la 9 luni ? il premiaza cineva pt precocitate ?
eu nu l am pus/fortat pana acum sa faca nimic , totul a facut singur cand a fost momentul
el este unic si asa sunt toti copiii , niciodata nu l am comparat cu nimeni



_


de T 9+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris_K spune:

nanna, sanatate lui Inez

mikka, may, multumesc

jade, sa vezi cum am patit eu :)) : i-am gasit lui A biscuitii Plasmon, la o plimbare prin cartier, la farmacia Dona (citisem de aici, de pe forum, de ei ) I-au placut foarte tare, dar cutia mi s-a terminat repede ca sunt multi copii in jur, cand ies cu A si am impartit. Dupa, am revenit la farmacia respectiva, dar pauza, nu mai erau. Am cautat in tot orasul, pt ca fie-mea nu-i mai agrea pe cei de la Organix, fara gust si nimic.
A trecut aproape o luna si ajung eu intr-o zi, ca o floare, prin Auchan si ce sa vezi?? Plin de biscuiti Plasmon, inclusiv cei cu cacao care se dau dupa 10 luni, plus o gramada de feluri de paste, mai multe de forme diferite, ca in rest compozitia e cam aceeasi. Ba aveau si ulei de masline Plasmon :)). I-am luat biscuiti, dar cum am mai zis, nu prea o sa-i mai dau.

ps. si eu trebuie sa-i fac pasaport Antoniei :(.. o groaza de bani si sper sa fie gata cel valabil 3 ani, sa nu dau 3 mil si sa fie valabil 1 an :)

Mamica ANTONIEI (26.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineataaa!!!!


Un frappe,o cafeluta,un ceai cu gheata,ceva?


Mikka spune mami,spune tot ! Cum sa te intrebe de ce sta asa cu sensul ala? Eu i-as fi raspuns pe un ton de "ce naspa esti!" sa isi vada de cumparatul rosiilor! Cu mancarea zic si eu ca fetele,poate nu ii place ce ii dai, ca si Teodora mananca mai bine de cand ii dau ciorbite,supite, tocanite neblenuite ,doar tocate foarte marunt ingredientele ,si gatite adaptat la varsta ei.

Nanna multa sanantate micutei!

Jade Nanna a plecat spre casa luni,cred.
Nici Teodora nu face multe din ce fac alti bebei chiar mai mici,si niciodata nu m-au ingrijorat pentru ca alti copii le fac deja. Si nici nu imi e ciuda pe ei,am exemplu in parc!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

va pupam si noi.
am revenit in iasi in wek end. al bunica a fost super bine. fata mea a mancat de a spart. cum va povestea si Lena, bunica-sa a avut o rabdare de fier. o incerca foarte des cu mancarea si asa a facut-o sa manance cate un pic si destul de des. in 2 sapt a luat 700 gr.. acum , acasa, mananca dar nu ca la bunica-sa. pe mine ma stie ca-s cu titele si ma cam ia de fraiera..dar mananca si sunt foarte multumita.

may, cand vorbesti de bea parca vorbesti de fii-mea. cat a fost la bunica-sa a invatat-o sa urce/coboare de pe canapea astfel incat acu eu o las pe pat si o gasesc pe jos si invers. mai ia si cate o trantuta dar in principiu se pricepe foarte bine la manevra.cand coboara face un spagat larg pana atinge cu un picior podeaua si dupa incepe sa impinga fundul in jos, apoi al doilea picior pana se rabateaza de tot. e haioasa rau

azi a zis "mama" de vreo 3 ori. nu stu daca e constient.


nanna, multa sanatate

revin. ma calareste.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:



Sei, Hayat La multi ani ! Numai bine va doresc si scuze de intarzaiere.

Mikka Te descarci pe forum, te umpli de energie si trece timpul mai usor. Ce faci cu bebe la toamna? Ai gasit bona?
Nana ce ati patit ? Multa sanatate !
May, tare precoce Bea desi e mai mica cu o zi decat R. Da' sa stii ca nu sunt invidioasa Mi-e tare drag de ea !!! Succes cu marirea de salariu !

Eu sunt chioara de somn. M-a trezit piticul la ora 6, am facut plimbarea de dimineata si ne-am retras la umbra. Stam in casa pana pe seara.
M-am hotarat sa incerc azi peste pentru pitic. Am luat dorada proaspata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Hellou

Nanna, multa sanatate

Oana bine ati revenit

May, bafta la marire




Mergi la inceput