Strugurasi de Sept-Oct 2011 *61*

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui May3

dbunny, de ce nu vrei sa predomine vreun gust anume?
nu s-a plictisit de acelasi gust? :D



mananca tot mai mult cantitativ din aceasi mancare, eu as zice ca se simte tot mai comod, stie ce primeste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

am citit si eu mai bine abia acum, Bea se de jos singura de pe canapea?Bravo scumpete mica!!!suuuper tare!!cum ati reusit sa o invatati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

super, dbunny! :) inseamna ca pt ea merge asa. Beatrice cred ca n-ar mai fi mancat dupa vreo 3 zile :D

mikka, n-a invatat-o nimeni :))
aseara pur si simplu s-a dat jos. eu eram cu gura cascata la ea si stateam in stand-by s-o prind daca e. mi-a zis bona azi la 12 ca deja se daduse iar de 3 ori jos.
deci e deja o chestie comuna pt ea :))
o sa incerc s-o filmez.
de urcat incearca de mult sa se urce dar n-a reusit inca.
smechera mica atunci cand e pe canapea arunca jucariile in spatele canapelei si incearca sa se catere pe spatar sa se uite dupa ele. mai are putin si cade in cap. mereu o tin de picioare :))

a papat mariuca piureul cu laptic?
mi-e mila tare de tine ca te lupti singura cu toate :(

jade, T mai face greva?

ps: eu n-am chef de munca :D
maine am intalnire cu directorul si vreau sa-i cer marire de salariu.
sa-mi tineti pumnii :D




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Buna fetelor.

Urez cu intarziere La multi ani tuturor sarbatoritelor de luna asta.Sa fiti sanatoase fetelor si sa va bucurati de familie.

May, n-am intrebat dr. de ce sa-i dau intai piureul si apoi supa ca n-am de gand sa-i dau 2 feluri( deabia mananca unul ).Banuiesc ca a zis asa ca sa nu se sature cu supa si sa manance mai putin piure.Asa mananca pireul si daca mai ramane loc mananca si supita.

Nanna, asa e cum a zis Jade .Noi in Bulgaria am fost fara Eva, dar sigur iti trebuie pasaport ptr. ei daca pleci intr-o tara straina.

Noi ne chinuim in continuare cu mancatul asa ca Mikka sunt alaturi de tine .
Unde ziceam ca are 8.200 gr azi am constatat ca are 8.000 gr.....deci mi-a slabit.O s-o mai cantaresc si maine dimineata.Uffffff



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Hello. Si noi avem iar probleme cu mancatul. Ieri mi-a mancat bine, azi nu a vrut laptele de seara. Cu cerealele sunt lupte grele, imi spune ca nu-i plac. Incerc tot felul de combinatii. Cu praf de vanilie nu a vrut. Azi am incercat cu niste rest de fructe aburite si pasate de peste zi si a acceptat cat de cat combinatia. Daca mai aveti idei sunt deschisa sa le incerc.
Cu legumele de regula e mai bine.
Eu ma intorc la munca de la mijloc de iulie. Dani al meu nu a renuntat la san si nu am stiut sa-l intarc. Asa ca urmeaza o perioada grea pentru el, mama mea care va sta cu el si pentru mine care voi avea niste nopti ca ale lui Alex probabil. Si-asa nu e usor noaptile... Of.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Mikka, pai pitica mananca foarte bine.

Eu cand spun ca Maia mananca asta inseamna vreo 2-4 cirese pasate, la amiaza vreo20-30grame de piure. Eu cred ca este foarte ok
un pediatru ft bun din Iasi i-a spus unei prietene ca daca papa 2 lingurite si diversificat este foarte ok.

Daca o pui in manduca in spate nu e ok?

Noi am fost la piscina, a fost super super fain. Am scufundato de cateva ori si era super incantata, a invatat sa dea din picioruse, ce mi-a placut foarte mult este ca instructorul a spus sa o misc prin piscina si o sa inceapa sa dea din picioruse... eu am intrebat: nu ar trebui sa ii arat cum... ea a spus ca nu, trebuie singura sa le miste.
Cred ca de aici putem generaliza ca este important sa ne lasam copilul sa faca ce vrea cand simte el ca e ok.
deci dupa ce Maia o sa mearga singura o sa o iau de manuta :D
asa cum s-a ridicat singura in fundulet asa o sa si mearga singura.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris_K spune:

Seara buna !

Jade, eu am luat vreo 10 feluri de paste in mana de la Plasmon, toate aveau al 2-lea ingredient zaharul, plus biscuitii, la fel, sunt plini de zahar. Eu nu ii mai dau lui A, incerc sa ma reprofilez cu biscuitii, ca paste nu ii dau (deocamdata), e grasuna fie-mea destul .

May, multumesc pt raspunsul referitor la carne/ou si LMA pt. Bea!

Mikka, parca ma vad pe mine cu mancatul copilei. Eram si eu disperataaa, imi venea sa plang. Fie-mea la tot isi facea scarba. Ma gandeam si eu ca o fi bolnava (eu nu i-am facut nicio analiza pana in prezent... tu i-ai facut de anemie? ) Dar pe urma am citit si eu ca copilul NU trebuie fortat, ca daca ia 2 lingurite de mancare, e ca si diversificat. A mea fata a inceput sa manance mai binisor, dar tot putin pt un copil de 9 luni, dar eu nu ma mai stresez. Si a inceput sa manance cand a vrut ea, nu cand am vrut eu :)).
Cum vedeam ca deshide gurita la ceva, de ex iaurt, atunci ii faceam mancarica si ii dadeam cu putin iaurt, sa fiu sigura ca papa, daca simte gustul iaurtului. Dar a mea si in prezent are zile cand nu mananca aproape deloc, dar o las in pace. Nu stiu ce sa iti zic, decat ca te inteleg perfect, si pot sa-ti mai zic sa nu -ti faci griji, va incepe sa manance. Am o prietena, baiatul ei abia dupa 10 luni a inceput sa manance.

La Multi Ani sarbatoritilor si multumim pentru urari .

Azi a fost prima zi cand A s-a ridicat in 4 labe si a incercat si reusit sa se miste mai mult de 1 m :)))).

Mamica ANTONIEI (26.09.201)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Fetelor eu sunt in spital cu Inez! Sunt fff necajita! V a pup si sper sa vin curand cu vesti bune :-(:-(:-(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

May, ma minunez ca de fiecare data cand povestesti de Bea, ce precoce este! abia astept sa o vad in actiune, mie datul jos de pe canapea mi se pare de domeniul sf-ului la noi, Maria deocamdata are tendinta de a se arunca in cap de pe pat

piureul nu l-a mancat, probabil a considerat ca marul e de ajuns pentru azi...

parca ai mai cerut o data marire de salariu acu vreo luna-doua? Bafta iti doresc!

Camady, eu intrebam de pasaport, vroiam sa vizitam Balcicul cat eram la mare dar o lasam pe alta data...
imi pare rau ca si voi va cofruntati cu aceeasi problema si Eva nu papa, Maria tot pe acolo e cu greutatea, nu stiu exact cat are, mai ales ca ea face kk la 2-3 zile...

miha si eu ma intorc la munca in septembrie dar nu intentionez deloc sa intarc pitica, dimpotriva. eu stau 4-5 ore la serviciu ( de la 9 la 14.00), sper doar ca in intervalul ala de timp, fata mea sa inceapa sa pape si ea macar o masa solida daca nu ma vede prin preajma. cat o sa fiu langa ea, o alaptez la cerere. pe mine nu ma oboseste trezitul noaptea pt ca dorm cu ea, o mufez si dorm mai departe.


Lena, papa bine asa?
am citit si conversatia de pe FB si postarea Ralucai de pe blogul ei in legatura cu diversificarea si am ajuns la concluzia ( pentru a mia oara) ca trebuie sa ma linistesc...va rog mult, fete dragi, luati-ma de urechi cand incep sa bat campii iar si sa ma panichez ca nu mananca fata...,

adevarul e ca cel mai mult ma panichez cand citesc cat mananca alti copii...plus ca ma streseaza cei din familie de numa...

eu habar nu am cum sa o pun in Manduca in spate, tu ai incercat? cum procedezi?
ce fain ca mergeti la piscina, cred ca Maia e in culmea fericirii
nici eu nu ma stresez cu mersul Mariei (imi ajunge stresul cu masa), deocamdata e la faza de mers de-a busilea, misuna peste tot si se agata de toate alea, cade, se ridica, e numai vanatai pe picioare, jucariile nu o mai intereseaza absolut deloc, si noaptea in somn se ridica in 4 labe si incepe sa mearga prin pat.

Iris, multumesc mult pt sustinere, incerc din rasputeri sa ma relaxez.i-am facut analizele la 6 luni, erau perfecte, i le mai fac in septembrie la 1 an, daca sunt probleme, o sa incerc sa ii dau ceva fier...asa am citit si eu, ca unii copii incep sa pape dupa 10 luni, altii nu papa nici la un an jumate, sa vedem din ce categorie face parte Mariuca mea...
Antonia arata super


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Nanna, ce ati patit???????

Sanatate multa, multa va doresc!

Mergi la inceput