Strugurasi de Sept-Oct 2011 *61*

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

neata

eu sunt cam deprimata fetelor, de aia nici nu am mai intrat...Lena, Jade, multumim de intrebare, suntem bine dar Maria tot nu mananca.. a a ciugulit ieri putin, cam juma de banana si 2 lingurite de iaurt...atat.acum o sa incerc sa ii dau niste mar copt si dupa amiaza un piure de dovlecel cu ceapa verde si marar, i-am mai dat intr-o zi si a mancat tot asa, vreo 2-3 lingurite.
M-a mai sunat si bunica-mea ieri sa imi spuna ca : fata mea sigur e bolnava, toti copiii mananca ciorbita, piureut, numai a mea nimic, nimic...

Lena, ma bucur ca a inceput sa pape Lena. am fost si eu tentata sa ii dau iaurt din comert, dar daca tot fac in casa, incerc sa o invat cu asta. nu iese asa cremos, fin si legat ca cel din comert dar merge...

nici eu nu ii fac vaccinul de un an. si stiu si eu ca nu au voie sa nu il primeasca in colectivitate daca nu e vaccinat copilul.

a inceput cineva munca? cat dureaza pana la primirea stimulentului de insertie? Cu tristete declar ca incep munca oficial de la 1 iulie. neoficial ma duc la scoala abia pe 10 septembrie, ca aveam concediul neluat pe vara trecuta...

azi o tuta in piata se uita la Maria in Manduca si zice...vaaai, de ce sta asa, e bolnava?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Mikka chiar ca tuta de asta te-ai suparat?

Nu este bolnava Maria ci nu-i place ce-i dai.Imi pare rau
(Incearca si nu le mai blendui ci fa-le pe razatoare/Poate merge cum a mers si la noi.


Jade, se rupe turta dar nu se taie motul la fete.Ce mai papati?

La Multi Ani Sei si Hayat cu multa sanatate si bucurii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

LA MULTI ANI scumpa Hayat, multe multe bucurii si impliniri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

la multi ani, Hayat!


la multe lunite Beatrice si Antonia!
Are mama fata mare. Proud mamma :P

Aseara i se inrosise un ochisor si ii curgea un pic nasu'. febra n-are, am tinut-o sub obs toata noaptea. Dimineata era ok.
Stie cineva ce e asta?

Mikka, dar cum e Maria? e vesela, activa?
incearca sa ii dai ce vezi ca-i place.
nu combina prea multe chestii.
borcanas ai incercat?
vezi cum zice si Rach.
of, sper sa reusesti.



eu ma plang ca mi se pare prea mancacioasa.
azi dimineata s-a suparat pe ta-su ca a luat o gogoasa si a mancat-o avand-o pe ea in brate. si nu i-a dat :)) mai avea un pic si il lua la bataie :))
si cum te vede ca bagi ceva in gura te prinde de buze si incearca sa ti ia bucata din gura:))
saliveaza la propriu daca mananci ceva.
trebuie mereu sa am ceva la indemana sa ii dau si ei. ca banana, ca painica sau alte fructe. altfel e jale. nu poti sa bagi nimic in gura :))


merci ca mai puneti meniul. ma mai inspir si eu.

azi n-avem mare lucru.
dim - mango cu un biscuite
pranz
- supica de brocoli, ceapa verde, rosie
- cartof dulce cu morcov
nu ii dau carnita azi ca e cam mucoasa.
seara
prune din manuta



www.verze.ro/forum-femei.html" target="_blank">Simtul umorului n-a murit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

may poate ai mai scris si n-am fost pe faza...cum ii dai supa¿ cu lingurita¿ e groasa sau un pireu curgator¿

si Noa e mega pofticioasa :)))

mikka nu stiu ce sa-ti zic, Noa mananca acelasi amestec de luni de zile, mai multe amestecate ca sa nu predomine nici unul in special. dar baza e cartoful dulce si morcovul. daca-i dai bucatele nu-i curioasa¿ paine, banana, biscuit...

la multi ani hayat!!

jade nu stie dani romaneste decat 4-5 cuvinte. nu are de la cine invata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Rach, sunt suparata ca nu mananca Maria, toanta din piata oricum nu am bagat-o in seama, am intrebat-o doar de ce crede ca e bolnava fiindca sta asa.

Bunny, am incercat tot ce este omeneste posibil, cred ca fetei mele nu ii place mancarea pur si simplu, ii place doar tzitzti si atat. citeam pe net ca unii copii refuza mancarea intre 8 si 10 luni, noi ne-am incadra ca undeva pe la 8 luni a inceput sa refuze tot-tot. acum sunt fericita, a mancat juma de mar copt cu scortisoara.

ma imbrac, o pun in manduca si merg la carrefour s cumpar cartof dulce si avocado.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

mikka of ,imi pare rau , te inteleg , si T imi face multe figuri la mancare ...
poate este satula de laptic ? ai incercat sa i dai la mai multe ore de cand a mancat lapte ?
ma gandesc ca daca e infometata ...o manca ceva... cu toate ca la T nu mergea nici varianta asta
el cand nu vrea , nu vrea si gata , degeaba insist, nu deschide gura neam , si imi da peste mana , efectiv ma pocneste
chiar nu stiu ce sfat sa ti dau , la noi in perioadele de greva nu functioneaza nimic :(

rach la noi se rupe turta la fetite dar se taie putin si din par
la baieti se taie motul , se pune si tavita cu obiecte ca si la fetite
eu o sa i tai decat f putin din varf , vreau sa i las plete

may , rach T mananca aceeasi mancare bebeluseasca pe care o manca si acum 3 luni :D
nu i am mai introdus nimic nou ca nu mai stiu ce ...a...ar mai fi pestele dar am zis ca dupa ce venim din concediu adica la 11 luni
meniul lui :
dimineata - piure de fructe compus din 3 fructe , uneori cu biscuite cand iese prea lichid
pranz - piure de legume compus din 6-7 legume plus carne de vita/pui sau piure de cartof cu inca 2 legume plus galbenus de ou sau spanac cu inca 2 legume plus galbenus de ou
seara - 1 iaurt din comert
totul super blenduit si super fin
plus inca 4 mese de lapte
atat , nimic altceva , nici o gustarica nimic printre

mai este cineva care mananca numai mancare bebeluseasca ?

bunny de ce n ai vb tu cu el romaneste ?
bine...daca nu vine prin tara des , nu vine in vacante la bunici , nu vad de ce i ar trebui sa stie...

LML Beatrice si Antonia !


_


de T 9+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

meniul lui :
dimineata - piure de fructe compus din 3 fructe , uneori cu biscuite cand iese prea lichid
pranz - piure de legume compus din 6-7 legume plus carne de vita/pui sau piure de cartof cu inca 2 legume plus galbenus de ou sau spanac cu inca 2 legume plus galbenus de ou
seara - 1 iaurt din comert
totul super blenduit si super fin
plus inca 4 mese de lapte
atat , nimic altceva , nici o gustarica nimic printre

mai este cineva care mananca numai mancare bebeluseasca ?




Noi!, ba chiar si mai bebelushesc, ca nu mancam ou, spanac, nici iaurt. si bineintes bine blenduit, ca de nu, face grimase cum ca vrea sa vomite...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

dbunny, de ce nu vrei sa predomine vreun gust anume?
nu s-a plictisit de acelasi gust? :D
supa i-o dau cu lingurita. e ca o supa crema.
deci ca un piure mai curgator :D


bravo, maria, pt juma de mar
mikka, ai incercat sa pui unn pic de laptic la piureul ei?

de ieri puiul meu stie sa se dea jos singurica de pe canapea.
imi vedeti pipota ce mare si rosie e, da?

noi cred ca ii rupem turta, ca oircum n-avem ce taia la parul ei lipsa :))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Jade, Maria face la fel ca T, cand nu vrea, nu vrea, daca insist se enerveaza si imi zboara imediat farfuria din mana. iar cand ii e foame, trage de mine sa ii dau tzitzi, e clar ca pentru ea mancarea e lapticul, restul e asa...divertisment.

May, chiar acum am scos din congelator ultimul borcnel de lapte pe care il mai aveam, il las la dezghetat si i-l pun in piure cand se trezeste. nu am mai reusit sa plec la cumparaturi ca a luat-o somnul.

Va multumesc mult pt sustinere, fetelor, e tare bine sa stii ca ii pasa cuiva de tine. simt ca o iau razna de tot. imi cer scuze ca intru pe aici doar sa ma plang dar mai sunt si singura acasa si coplesita de toate cele, parca simt nevoia sa iau o pauza macar 2-3 ore, sa imi fac si eu o baie in liniste, nu dus pe fuga cu usa deschisa si cantand Mariei care plange in patut in camera, sa mananc fara grija ca se catara fi-mea pe mine si imi trage toata mancarea din farfurie sau chiar farfria cu totul, atunci cand apuc sa mananc, sa ma epilez etc...etc ... o iubesc enorm pe Maria dar am obosit rau de tot. stiti ca visez sa calc? de cand e sotul plecat nu mai reusesc, plec cu hainele botite pe mine, pitica nu vrea in patut deloc si daca o iau de acolo, misuna peste tot sigur imi trage masa de calcat de la locul ei. ieri ma chinuiam sa imi tai niste fructe intr-un iaurt sa mananc si eu ceva, o aveam in Manduca, stiti ce a facut? s-a intins la masa si pana sa ma prind eu de intentia ei, mi-a maturat paharelul de pe masa..am ramas si nemancata si cu mizeria pe jos, am incercat sa o linistesc pt ca s-a speriat cand s-a spart paharul apoi mi-a urlat de numa in patut pana am strans dezastrul...

Mergi la inceput