Strugurasi de Sept-Oct 2011 *61*

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

http://viataverdeviu.ro/sentinta-data-italia-vaccinul-ror-cauzeaza-autism/#axzz1yoZwwfTo

Olla

ce ziceti fetele de articoulul asta? eu am unnepotel bolnav de autism, la 2 ani i-a aparut si acum are 9..si ei tot cauta cauze si remedii...nici nu imi mai vine sa fac vaccinul asta

LA MULTI ANI SEI , multe multe impliniri, multa iubire, imbratisari si multe bucurii

meniul azi:

210 ml LP
un mar mare si 4 biscuitei
supa de rosii + carnita pui
branzica cu o banana
210 ml LP



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Zubi, am citit si auzit si eu destule despre ROR si chiar nu vreau sa il facem. Singurul lucru care ma streseaza e riscul de a nu-mi fi acceptat la gradinita copilul.
Unul din motivele pentru care nu vreau ROR-ul e ca consider ca acestea sunt boli pe care e bine sa le faci ca copil, nu ca adult cand pot lasa sechele. Desigur fiecare face cum crede ca e mai bine pentru copilul sau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Si daca tot am scris, Dani a mancat cam asa:
- noaptea si dimineata devreme san
- apoi vreo 90ml de lapte praf (greu de zis exact cat pentru ca nu vrea decat cu canita si da pe el destul de mult)
- pauza
- vreo 100ml de lapte cu cereale (am facut 4 masuri dar nu a mancat tot)
- somn
- caise si piersici aburite si blenduite - cam 100 ml (crude am remarcat ca ii fac rau - de cand nu ii mai dau fructe crude nu mai vomita)
- pauza
- cartof, dovlecel, fasole verde, broccoli, ceapa, gaina, cereale - cam 180g
- san apoi somn
- cam 100 ml de lapte praf
- urmeaza cam 100 ml de lapte praf cu cereale, pauza, san si apoi somn

Am uitat sa spun. Daniel are cam 8.900 kg si 77.5 cm. Capul are pc 47.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Zubi autismul nu are cum sa ii fi aparut la doi ani , poate atunci i s-a pus diagnosticul. Despre ROR se spune in unele articole ca ar declansa simtomele bolii deja existente la acel copil. Acum n ustiu ce sa zic,eu nu i l-am facut lui Paul,dar pe fisa ii apare ca l-a facut .

Mihaela dar nu poti vb cu pediatrul sau medicul de familie,la care mergi,sa treaca in fisa ca a facut rubeola si rujeola,de ex? Ca atunci nu ar mai avea rost vaccinul,el fiind teoretic imun la doua din trei boli,nu? Si eu pe acelasi principiu am mers cand l-am refuzat, ca de aia se numesc boli ale copilariei,sa fie facute in timpul copilariei. Eu ,de ex,am facut oreion cand eram in generala.A fost epidemie in scoala , iar rubeola si rujeola nu am facut niciodata,doar varicela .

Seidana am vb la tel dar nu ti-am spus la multi ani! La multi ani mamico draga,sa fii fericita alaturi de familia ta multi ani de acum incolo!Te pup tare pe ambii obraji!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Lali: prea ar fi gogonata sa ii spun ca pana la 1 an a facut bolile astea. Mai ales ca nu le-am mentionat pana acum. Dar o sa-l refuz si o sa-l intreb finut daca nu poate pretinde ca l-a facut cum a facut al tau. Eu am facut varicela la 28 de ani si a fost groaznic. Cand eram mica a facut sora mea si desi am stat impreuna in tot timpul ala nu s-a prins si de mine. Ghinion mare!
Eu am mai auzit si ca in multe cazuri reactia la vaccinul asta e mai rea ca boala. Adica se face o forma foarte urata a bolii. Pe mine in schimb m-ar interesa sa stiu daca stiti niste metode naturiste de crestere a imunitatii ca daca e sa se prinda ceva gen oreion de el sa faca o forma usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

camady, ati facut pasaport Evei pentru bulgari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

seara buna

Dbunny, ma gandeam sa nu iau ditamai blenderul cu mine si sa folosesc razatoarea. mai vad

Lali, vad ca ai dat castraveti la fata. Eu i-as da cand apar in gradina. e ok?
rosiile de gradina abia le astept :)
a inceput sa manance pica mea. In seara asta mi-am facut salata cu avocado si rosii si i-am dat si ei avocado, tare i-a placut
i-am dat si putin iaurtel, napolact... sper ca e ok
am tot citit ca lapte uht nu e ok, pasteorizat nu e ok, inca nu stiu din ce sa ii fac eu iaurt... si nici nu am sursa de lapte de tara :(

Marryan, de ce ii faci la abur fructele, asa pierzi foarte multe vitamine...
Zmeura nu e ok pana la 3 ani, mai ales daca a avut alergii pana acum.
Maia bea si din biberon si din canuta simplu si din canuta cu cioc, am cumparat una no spill cu supapa si vad ca trage bine :)

RAch deja e mare fata !!!

Zubi, eu sigur nu fac Ror=ul :D

Mihaela nu au dreptul sa nu iti primesca copilul daca nu are vaccin.
Cu siguranta sunt metode de a creste imunitate, prin alimentatie.

Mikka cum mai papati?

Pitica mea e asa dulce seara, ieri ne bagasem in pat toti trei si venea la mine si ma pupa (deschidea gura:D) apoi se ducea la tati, apoi la mine, si gangurea si povestea
a fost nemaipomenit. e atat de scumpa



dau stingerea?


meniul de azi:
cirese cu nectarina blenduite
piure de cartof dulce, dovlecel, pastarnac, morcov si galbenus
seara avocado din salata mea

am terminat de facut ardei umpluti si o tarta cu visine si caise, fug si eu la nani

noapte buna




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Neatza..

lali, nuuuu, chair asa este, am stat sieu cu el o gramda de timp pana sa aibe doi ani,,,si era un copil perfect normal..vorbea , se juca, interactiona cu copiii,,,si la doi ani , pauza..primul semn a fost ca nu a mai vb deloc.si parintii au zis ca eee..se mai intapla, nu vroiau sa accepte ca ceva s-a intamplat cu el si cred ca au mai stat asa vreo doi ani, pana s-au du sla dr...numa c el a facut o operatie foarte grea la odi ani, cu anestezie generala...sia astat vreo doua luni in spital dupa asta,si de atrunci el s-a schimbat,dar dr au zis ca nu prea ar avea legaturas..ma rog nici acum nu se stie ce s-a inamlat..daca de vina este operatia sau altceva
o zi buna va doresc..azi nu situ ce o fi cu mine de sunt asa matinala..si afara ploua nici nu pot iesi cu ayan afara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

auu ce subiect dureros

am auzit si eu de un caz de susiciune de autism dupa 2 luni de spitalizare, operatie, intepari zilnice...mamica a inceput sa suspecteze cand bebelusa ei la 3-4 luni nu zambea, nu intorcea capul dupa nimeni, parea ca nu-i pasa de absolut nimic. a fost cu ea la terapie, recuperari, a cheltuit bani grei, si si-a revenit.(caz in Romania) oricum lumea ´autista´ nu e inca 1oo% explorata, nu se stie 1oo% cauzele si nici metode de ameliorare, insa cu cat faci ceva mai repede cu atat mai bine.

eu mor cand medicii iti spun sa astepti, sa nu va spun ca ieri iar l-am intrebat pe pediatru daca-i normal sa nu stea Noa in picioare la aproape 9 luni. maxim 2 secunde sta.mi-a zis ca ei de la 9 la 16 luni incep sa stea si/sau sa umble. am intrebat daca pusul in rotobil ar ajuta-o, si mi-a spus ca nu ajuta la nimic, rotobilul e pt comoditatea mamei, copilul nu invata nimic in el, adica ba, invata sa impinga cu burta ca sa se deplaseze, ceea ce nu-i natural

ieri am pus la oala 12o grame vita si o mana de verdeturi. am crezut ca ies 3-4 portii de mancare pt noa, dar au iesit doar 2. e mult daca primeste 5o-6o grame carne vita intr-o ziż de obicei primeste cate 25-3o grame...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

cu intarziere , urez si eu celor doua fete dragi hayat si seidana , La multi ani fericiti cu multe bucurii si sanatate


bunny ce copii frumosi ai ! as manca o pe Noa
si Dani ce bine iti seamana !
el vb si romaneste ?

mikka , camady nu a fost cu Eva in Bulgaria
ce mai face Mariuca ?

rach si tunsa tot frumoasa de pica este Anastasia
tu o sa i iei turta la un an , se practica la voi acest obicei ?

hayat ai probleme cu telefonul ?

iris pe cutia de paste plasmon pe care o am eu nu scrie ca ar contine zahar

distractie placuta tuturor care petrec acum vacanta !

_


de T 9+


Mergi la inceput